Jump to content

Eliwell IC Plus 915 controller κοβει νωριτερα


Recommended Posts

Πρωτη φορα δουλευω τον συγκεκριμενο controller.

Προγραματισα το HC1 = H (heat) , το SP1 = 26.5, και το dF1 = 0.5  

 

Θερμοκρασια νερου που διαβασε ο αισθητηρας του controller ηταν 25,9, οποτε εδωσε εντολη στον θερμαντηρα και δουλεψε.

Ομως ειδα οτι  εκοψε τον θερμαντηρα οταν η θερμοκρασια νερου ηταν 26,2 (δηλ. differential 0.3), χαμηλοτερα απο το set point = 26,5

Την επομενη μερα παλι τα ιδια, δηλ. κοβει στα 26,2 και οχι στην προκαθορισμενη τιμη (SP1)  26.5.

 

Δεν ειχα χρονο να ανεβοκατεβασω τα σεταρισματα να δω εαν σε αλλες τιμες κοβει νωριτερα αλλα φανταζομαι πως τα ιδια θα κανει.

 

Ξερετε εαν υπαρχει καποιο αλλο σεταρισμα που πρεπει να κανω? 

Αυτος ο controller εχει τιποτα dead zone ?

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μου δέν είχα πρόβλημα με το. Συγκεκριμένο.Δοκίμασε να τον ξανασετάρεις και τσέκαρε πάλι..

Ποιον αισθητήρα έχει πανώ;

Από ελλάδα-αντιπρόσωπο το πήρες;Αν ναι και συνεχίσει και στο κάνει μπορείς να το πάς να το τσεκάρουν.Είναι άψογοι στην εξηπηρετηση στην εψεμ!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας ειναι ο πλαστικος.

 

Ο controller νομιζω οτι σβηνει την επαφη και κοβει τον θερμαντηρα γιατι ακουσα το κλικ που εκανε. θα το τσεκαρω με δοκιμαστικο κατσαβιδι

 

Τον θερμοστατη του θερμαντηρα τον εβαλα στους 28. Τωρα θα τον βαλω στους 29-30 μηπως και φταει αυτος. Βεβαια ο θερμαντηρας ειναι φτηνιαρικος της Elite 300W προσεχως αλλαγη σε κατι καλυτερο.

 

Υπαρχει κατι αλλο να σεταρω εκτος απο αυτες τις τρεις παραμετρους ? (HC1 = H (heat) , το SP1 = 26.5, και το dF1 = 0.5).  

Οσον αφορα την δευτερη επιλογη της ψυξης, τον controller τον σεταρισα HC2 = C (cool) , το SP2 = 27.5, και το dF2 = 0.5. Βεβαια τωρα εχω αφαιρεσει το chiller οποτε θεωρετικα μονο επαφες θα παιξουν (αν φτασει εκει το νερο)

 

Προς το παρων δεν με προβληματιζει η θερμοκρασια που κραταει 26,2 γιατι μες την ημερα το νερο παει μεχρι 26,3 (παντοτε στο display tou controller) και αργει να πεσει, αλλα στο μελλον με περισσοτερο κρυο ισως ειναι θεμα.

 

Σκεφτομαι να βαλω τον controller στο 26,8 και με ιδιο dF1 ή και λιγο μικροτερο και να δω πως θα παει  

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε τον θερμοστάτη του θερμαντήρα και παρακολούθα. Πάντα έχουν απόκλιση στην θερμοκρασία που γράφουν από αυτήν που πραγματικά δίνουν.

Μην πειράξεις το σετάρισμα του κοντρόλλερ ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε τον θερμοστάτη του θερμαντήρα και παρακολούθα. Πάντα έχουν απόκλιση στην θερμοκρασία που γράφουν από αυτήν που πραγματικά δίνουν.

Μην πειράξεις το σετάρισμα του κοντρόλλερ ακόμα.

 

 

Πολύ σωστός!

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο αυτο θα κανω. Θα τεζαρω τον θερμαντηρα και θα δω. 

 

Νομιζω οτι εχω και ενα eheim 200w που ειχα στο 250αρι ενυδρειο. 

Τον controller τον εφτιαξα με 2 πριζες σε καθε επαφη. Οποτε θα βαλω και τους 2 μαζι και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχατε δικιο. Τελικα ο θερμαντηρας ηταν το προβλημα. Εβαλα εναν παλιό eheim 200W και δουλεύει κανονικά.

Παιρνει στους 26 και κοβει στους 26,5.

Ειναι μικρος για τα λιτρα του ενυδρειου δηλ θελει γεματο 5ωρο απο 26 στους 26,5. Θα τον αλλάξω προσεχως 

 

Σας ευχαριστω για την βοηθεια  

Link to comment
Share on other sites

Μια που εχω τον κοντρολερ τι προτεινετε Jager ή Schego ?

 

Σε περιπτωση του Jager θα παρω ενα 300W και τον συνδεω στον κοντρολερ οπου εχω ηδη 2 μπριζες.

 

Στην περιπτωση του schego θα παρω τον 600W . Ακουσα οτι ο schego εχει καλυτερη αποδοση και δουλευει λιγοτερο απο

τους γυαλινους. 

 

Εσεισ τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Παρε shego τιτανιου, αθανατοι διακριτικοι και μικροι σε μεγεθος

10 χρονια αυτον δουλευω σε ολα τα ενυδρεια που εχω αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι θέμα οικονομικό θα επέρνα 2 θερμαντηρες!

Δηλαδή αντί 600watt ,2 300αριδες , ή αντί 400 2 200αριδες !

Εγω πάντα ετσι του είχα για ασφάλεια !

Αν καποιος χαλάσει να τον καλύπτει ο άλλος !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε shego τιτανιου, αθανατοι διακριτικοι και μικροι σε μεγεθος

10 χρονια αυτον δουλευω σε ολα τα ενυδρεια που εχω αλλαξει

 

Κάπου είχα διαβάσει οτι συστήνεται η χρήση τους στο sump και οχι στο main.

Ισχύει κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites



Κάπου είχα διαβάσει οτι συστήνεται η χρήση τους στο sump και οχι στο main.
Ισχύει κάτι τέτοιο??


Για πιο λόγο ;;;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι θέμα οικονομικό θα επέρνα 2 θερμαντηρες!

Δηλαδή αντί 600watt ,2 300αριδες , ή αντί 400 2 200αριδες !

Εγω πάντα ετσι του είχα για ασφάλεια !

Αν καποιος χαλάσει να τον καλύπτει ο άλλος !

Συμφωνω απολυτα!

 

Κάπου είχα διαβάσει οτι συστήνεται η χρήση τους στο sump και οχι στο main.

Ισχύει κάτι τέτοιο??

Βασιλη ο μονος λογος που θα το εχεις ακουσει αυτο ειναι γιατι οι τιτανιου ειναι μικροι σε μηκος και τους βολευεις ευκολα στο σαμπ,  ενας jager 300αρης π.χ. εχει 45εκ. υψος.............

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο θαλασσινός Βασίλης !

Δεν το είχα σκεφτεί !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικο ακουγετε 2 θερμαντηρες να παιζουν μαζι και σε περιπτωση αστοχιας να δουλεψει ο αλλος.

Αλλα ειναι αλλη μια πριζα στις τοσες.... Νομιζω πως οι μπριζες ειναι περισοτερες απο τα ψαρια που εχω.

 

Μαλλον για θερμαντηρα τιτανιου με βλεπω.

 

Ευχαριστω παιδια 

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα που συνδεει το reef ειναι οι πολλες μπριζες.χαχαχα.

Τελικα πειρες shego?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παιδιά συγνώμη που επαναφέρω τόσο παλιό θέμα αλλά ψάχνομαι για θέρμανση στο 800άλιτρο (γλυκό). Έχω τα τελευταία 2 χρόνια εναν Jager 300W που είναι rated για 600-1000L. Τον έχω τοποθετημένο στο sump και ρυθμισμένο στους 22'C,  αλλά όσες φορές έχει πέσει το μάτι μου το λαμπάκι λειτουργίας είναι αναμένο. Είναι αυτό φυσιολογικό; Μήπως θα είχα καλύτερη οικονομία στο ρεύμα αν έπαιρνα έναν δεύτερο θερμαντήρα και τον συνέδεα σε κάποιο Eliwell?  

 

Θερμοκρασία χώρου:

Μένω σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του '80 το οποίο δεν είναι καλά μονωμένο με αποτέλεσμα το χειμώνα να έχει κρύο και η θερμοκρασία του χώρου να πέφτει - δεν έχω μετρήσει πόσο, αλλά κρυώνουμε...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οικονομια μπορει να μην εχεις αλλα σιγουρα θα εχεις καλυτερη διαχειριση της θερμοκρασιας του νερου σου με την χρηση controler.

Απο εκει και περα 300watt θερμαντηρας για 800 λιτρα ενυδρειο ειναι πολυ λιγος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Παιδιά συγνώμη που επαναφέρω τόσο παλιό θέμα αλλά ψάχνομαι για θέρμανση στο 800άλιτρο (γλυκό). Έχω τα τελευταία 2 χρόνια εναν Jager 300W που είναι rated για 600-1000L. Τον έχω τοποθετημένο στο sump και ρυθμισμένο στους 22'C,  αλλά όσες φορές έχει πέσει το μάτι μου το λαμπάκι λειτουργίας είναι αναμένο. Είναι αυτό φυσιολογικό; Μήπως θα είχα καλύτερη οικονομία στο ρεύμα αν έπαιρνα έναν δεύτερο θερμαντήρα και τον συνέδεα σε κάποιο Eliwell?  

 

Θερμοκρασία χώρου:

Μένω σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του '80 το οποίο δεν είναι καλά μονωμένο με αποτέλεσμα το χειμώνα να έχει κρύο και η θερμοκρασία του χώρου να πέφτει - δεν έχω μετρήσει πόσο, αλλά κρυώνουμε...

 

Ευχαριστώ πολύ

Χωρίς σκέψη δεύτερο θερμαντικο σώμα. 

Δεν πρέπει να βασίζεστε σε έναν .

Αν χαλάσει και λείπεις δουλειά και φτάσει στους 20 μείον το πήρες στο χέρι. 

Εκτός αυτού το να δουλεύει 24ωρες το 24ωρο θα χαλάσει πολύ σύντομα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...