Jump to content

Ξεκίνημα φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Να είσαι καλά.

Έβαλα και το εξωτερικό φίλτρο να δουλεύει για να στρώσει καμιά 15αριά μέρες.

Έφτιαξα οπές στο καπάκι του ενυδρείου ώστε να περνάνε οι σωλήνες αλλά οια πλαστικές καμπύλες που είχε στο πακέτο το φίλτρο είναι μεγάλες με αποτέλεσμα να μην έρχεται εκεί που θέλω το rain bar.

Μπορώ να φτιάξω γωνιες μόνος μου; Που θα βρω τα απαραίτητα;

Link to comment
Share on other sites

Να τι εννοώ αν κι εδώ έχω βάλει κομμάτι εύκαμπτου σωλήνα αλλά και πάλι δεν κάνω δουλειά. 

 

Χρειάζομαι 2 γωνίες ώστε να έρχεται η σωλήνα σχεδόν εφαρμοστά στο τζάμι, αυτό τώρα δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα. 

 

20161002_175156.jpg

 

Εδώ οι τρύπες που έκανα με το dremel:

 

Εισαγωγή:

 

20161002_175230.jpg

 

Εξαγωγή:

 

20161002_175237.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αυτο εχει μεσα κι'αλλα εξαρτηματα και μπαστουνια.Γιατι δεν δοκιμασεις να βαλεις τα μπαστουνια του και μετα τις γωνιες που εχει ωστε να το φερεις οπως θελεις?

Και αν σου βγαινει πιο χαμηλα απο την επιφανεια το σπρει μπαρ δεν πειραζει.Στρεψτο ωστε να κοιταζει ψηλα και να δημιουργει αναταραξη.Ή κοψε το μπαστουνι στο υψος που θελεις.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αυτο εχει μεσα κι'αλλα εξαρτηματα και μπαστουνια.Γιατι δεν δοκιμασεις να βαλεις τα μπαστουνια του και μετα τις γωνιες που εχει ωστε να το φερεις οπως θελεις?

Και αν σου βγαινει πιο χαμηλα απο την επιφανεια το σπρει μπαρ δεν πειραζει.Στρεψτο ωστε να κοιταζει ψηλα και να δημιουργει αναταραξη.Ή κοψε το μπαστουνι στο υψος που θελεις.

Το πρώτο που δοκίμασα είναι( το ένα το χρησιμοποιώ στην εισαγωγή όπως φαίνεται σε μια από τις φωτογραφίες), μου το φέρνει πολύ μέσα, μακριά από το τζάμι, δεν βολεύει καθόλου. Το ζέστανα με θερμοπίστολο ώστε να το "πλάσω όπως θέλω" αλλά όταν το λυγίσεις λίγο παραπάνω τσακίζει. Γι αυτό λέω να φτιάξω κάτι με γωνίες. 

 

Θα πάω να δω στο praktiker αν βρω κάτι, αλλιώς αν έχετε καμιά πρόταση καλοδεχούμενη. Έστω και έτοιμο κιτ που λογικά θα είναι και πιο ακριβό, δεν με νοιάζει, αρκεί να κάνω δουλειά. 

 

**Αν μπορεί κάποιος mod να μεταφέρει το θέμα κάπου πιο κατάλληλα, στα φυτεμένα γλυκού νερού;

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που δοκίμασα είναι( το ένα το χρησιμοποιώ στην εισαγωγή όπως φαίνεται σε μια από τις φωτογραφίες), μου το φέρνει πολύ μέσα, μακριά από το τζάμι, δεν βολεύει καθόλου. Το ζέστανα με θερμοπίστολο ώστε να το "πλάσω όπως θέλω" αλλά όταν το λυγίσεις λίγο παραπάνω τσακίζει. Γι αυτό λέω να φτιάξω κάτι με γωνίες. 

 

Θα πάω να δω στο praktiker αν βρω κάτι, αλλιώς αν έχετε καμιά πρόταση καλοδεχούμενη. Έστω και έτοιμο κιτ που λογικά θα είναι και πιο ακριβό, δεν με νοιάζει, αρκεί να κάνω δουλειά. 

 

**Αν μπορεί κάποιος mod να μεταφέρει το θέμα κάπου πιο κατάλληλα, στα φυτεμένα γλυκού νερού;

 

Έγινε η μεταφορά θέματος. Μήπως θα ήθελες να αλλαχθεί και ο τίτλος? :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε η μεταφορά θέματος. Μήπως θα ήθελες να αλλαχθεί και ο τίτλος? :)

Ναι, βάλε φαντασία και πες το όπως θες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βάλε φαντασία και πες το όπως θες!

Αν και δεν έχω πολύ φαντασία, τι θα έλεγες για  "Ξεκίνημα φυτεμένου" ? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να περασεις μεσα ενα χοντρο σκοινι (η κατι παρομοιο) και να το κορμπαρεις με αυτο μεσα ωστε να μην σου τσακισει πολυ,το εχω κανει με επιτυχια.

Διαφορετικα μπορεις να κοψεις το καπακι του ενυδρειου αρκετα και να κατσει πιο ψηλα το μπαστουνι ωστε να κατσει κοντα στο τζαμι με τις βεντουζες.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, σκέφτηκα κι εγώ να το κάνω κάπως έτσι αλλά δεν είχα κάτι κατάλληλο, 

 

Εν πάσει περιπτώσει νομίζω το πιο σωστό είναι να βρω κατάλληλες γωνίες/σωλήνες. Αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή για το που να κοιτάξω εκτός prOktiker που θα πάω έτσι κι αλλιώς είμαι όλος αυτιά.

 

Μια ερώτηση τώρα σχετικά με τον φωτισμό. 

 

Το ενυδρείο βρίσκεται στην κουζίνα (η οποία είναι σχετικά μεγαλούτσικη μαζί με τζάκι μέσα και χώρο καθιστικού) και είναι τοποθτετημένο ακριβώς δίπλα στην μπαλκονόπορτα που κοιτάει ανατολικά. 

 

Το πρωί έρχεται ήλιος (όχι απευθείας αλλά φωτίζεται καλά) και ανοίγω την κουρτίνα για να πάρουν φως τα φυτά. Κάνω καλά; Κατά τα άλλα η λάμπα μπήκε με χρονοδιακόπτη και ανάβεις στις 18:00 για 7 ώρες συνολικά. 

 

Παραθέτω και 2 φωτογραφίες να καταλάβετε πως είναι το τζάμι.

 

20161003_092457.jpg

 

 

20161003_092514.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η λύση στις σωληνώσεις ήταν πιο απλή. 

 

Άνοιξα πιο πολύ την τρύπα ώστε να μπορεί να μπει πλάγια το "μπαστούνι" της εξαγωγής και να έρθει κοντά στο τζάμι.

 

20161003_210102.jpg

 

 

20161003_210110.jpg

 

Και ένα βιντεάκι. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!

Μπορεις επισης να βαλεις φοντο στην πλατη ωστε να κρυψεις και τα μπαστουνια και τα καλωδια,θα φαινεται πιο ομορφο.  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχοντα στο μυαλό μου είσαι! Για πες χρώμα!

 

BTW, νομίζω η ροή στο rain bar δεν ειναι και τίποτα ιδιαίτερο, μάλλον φταίει που με τα ζεστάματα το μπαστούνι έχει ψιλοτσακίσει, γνωρίζετε αν υπάρχουν πουθενά spare να πάρω 1;

 

Επίσης εξετάζω θερμά το ενδεχόμενο να αναβαθμιστώ σε μεγαλύτερο ενυδρείο, ίσως κανένα γύρω στα 300 λίτρα αν χωράει στο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Χρωμα σε φυτεμενο νομιζω ταιριαζει το μαυρο.Κανει αντιθεση με τα φυτα.

Η ροη σιγουρα επηρεαζεται απο πολλα..Προσωπικα εχω σταματησει να βαζω σπρει μπαρ.Αφηνω την εξοδο κατευθειαν απο την γωνια να χτυπαει λοξα προς τα επανω και να προκαλει αρκετη αναταραξη σε ολο το μηκος του ενυδρειου,και αν το μηκος ειναι μεγαλο,κυκλοφορητης απεναντι.

Αυτο ομως ειναι τι βολευει εμενα,για τις διαστασεις μου,τα φιλτρα μου,τα ψαρια μου κτλ.

Για την δικη σου περιπτωση θελει ψαξιμο να δεις αυτο που σε βολευει και θα κατσει καλυτερα στην γυαλα σου.Σπρει μπαρ για το 2208 και για το 2212 εχω και δεν προκειται να τα δουλεψω ποτε οποτε αν τα θελεις μπορω να στα δωσω.

Αν θες κατι αλλο για ρεζερβα ή μπαστουνια,απο εκει που πηρες το φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρωμα σε φυτεμενο νομιζω ταιριαζει το μαυρο.Κανει αντιθεση με τα φυτα.

Η ροη σιγουρα επηρεαζεται απο πολλα..Προσωπικα εχω σταματησει να βαζω σπρει μπαρ.Αφηνω την εξοδο κατευθειαν απο την γωνια να χτυπαει λοξα προς τα επανω και να προκαλει αρκετη αναταραξη σε ολο το μηκος του ενυδρειου,και αν το μηκος ειναι μεγαλο,κυκλοφορητης απεναντι.

Αυτο ομως ειναι τι βολευει εμενα,για τις διαστασεις μου,τα φιλτρα μου,τα ψαρια μου κτλ.

Για την δικη σου περιπτωση θελει ψαξιμο να δεις αυτο που σε βολευει και θα κατσει καλυτερα στην γυαλα σου.Σπρει μπαρ για το 2208 και για το 2212 εχω και δεν προκειται να τα δουλεψω ποτε οποτε αν τα θελεις μπορω να στα δωσω.

Αν θες κατι αλλο για ρεζερβα ή μπαστουνια,απο εκει που πηρες το φιλτρο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου. 

 

Σχετικά με την ρουτίνα φωτισμού υπάρχει κάποιο σχόλιο για βελτίωση/διόρθωση;

 

Να αναφέρω ότι λάμπα 2G11 στα 6.500K βρέθηκε στο παρακάτω μαγαζί το οποίο είναι και δίπλα μου!

 

http://www.protonpower.gr/index.php/el/

 

H Λάμπα είναι η Narva KLD-L Colourplus 24W/865 2G11 κωδικός 362240007

 

Δεν ήταν άμεσα διαθέσιμη αλλά θα μου την φέρουν αύριο/μεθαύριο. 

 

Τα παρακάτω είναι απλώς λέξεις κλειδιά ώστε να το πιάσει το google σε περίπτωση που κάποιος ψάχνει την ίδια λάμπα στο μέλλον

 

Tags: 2G11 24W 6.500K 6500K NARVA COOL WHITE 865

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα μπήκαν 2 Corydoras και εχθές 2 Bolivian Rams που είναι και τα τελευταία που θα μπουν. 

 

Μπήκαν και κάποια φυτά. Το μόνο που ίσως προστεθεί είναι μερικά φυτά ακόμα και μαύρη πλάτη που δεν βρήκα εχθές στο aquario. Από εκεί κι έπειτα, ήδη ψάχνω το επόμενο ενυδρείο μου :)

 

Θα ανεβάσω και video, πέτυχα εχθές το βράδυ τα gurami σε κέφια εκτός κρυψώνας και τα τράβηξα όλα μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Και το video που ετοίμασα:

 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η λάμπα 6500Κ

 

Παρακάτω 2 φωτογραφίες για σύγκριση θερμοκρασίας

 

IMG_20161006_WA0014.jpg

 

IMG_20161006_WA001465.jpg

 

Τα 2 γλαστράκια θα φυτευτούν μη βαράτε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δεχτήκαμε...

 

Γιατί είναι έτσι τα πάνω-πάνω φύλλα της Anubia ρε παιδιά; Είναι άλγη ή κάποια έλλειψη στο φυτό; Για πείτε οι πιο έμπειροι!

20161007_203112.jpg

 

20161007_191454.jpg

 

20161007_203138.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω και πολλα απο φυτα αλλα πιστευω οτι η 4000 ειναι καλυτερη,και οπτικα αλλα και για τα φυτα αφου αν καταλαβα καλα δεν υπαρχει διοξειδιο και προγραμμα λιπανσης (διορθωσε με αν κανω λαθος)

 

Στο φυτο μαλλον αλγη ειναι απο τον δυνατο φωτισμο,η ανουμπια θελει πιο "σκιερο" περιβαλλον.

 

Για σιγουρα περιμενε και την γνωμη καποιου εμπειρου "φυτεμενου".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίπανση μόνο JBL Ferropol την επόμενη μέρα της αλλαγής νερού, 3ml περίπου στα 12 λίτρα που αλλάζουν. 

 

Στην 6500Κ πήγα μετά από παρότρυνση μελών εδώ, πρέπει να την βγάλω;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να πάρω κάτι πιο ολοκληρωμένο για λίπανση από petsupermarket που μου είναι εύκολο, μπορείτε να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να πάρω κάτι πιο ολοκληρωμένο για λίπανση από petsupermarket που μου είναι εύκολο, μπορείτε να μου προτείνετε;

 

Από λίπανση θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τη σειρά λιπασμάτων της seachem που είναι καλή.  Επίσης θα μπορούσες να πας σε σκόνες και να τα φτιάχνεις μόνος σου, θα σου βγουν πολύ πιο οικονομικά.  Αν και απ' ότι βλέπω έχεις 60 λίτρα, οπότε δεν θα έχεις και μεγάλη κατανάλωση λιπασμάτων.

Δες και εδώ περισσότερα για λιπάσματα και τρόπους λίπανσης.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99198-λιπάσματα-και-τρόποι-λίπανσης/

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...