Jump to content

Ξεκίνημα φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Δεν παιζει γιατι λογο διαφορας κοκκομετριας και σκαψιματος των ραμ,η αμμος θα παει κατω και το μαναντο θα ερθει πανω.

Συν οτι μπορει να εχεις και προβληματα.

Αν θες να κρατησεις τα ραμ,θα πρεπει να ξηλωσεις τα παντω,να βαλεις αμμο και να κρατας χαμηλα τα νιτρικα,πραγμα κακο για τα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω δηλαδή τα Ram δεν είναι συμβατά με φυτεμένο οπότε και τσάμπα θα ξηλώσω το χαλίκι.

 

Μια συμβουλή για την τροφή, ρίχνω  JBL NovoBel μια φορά την ημέρα (πρωί) και ανα 2-3 ημέρες 1-2 ταμπλέτες JBL NovoPleco

 

Επίσης 2 φορές την εβδομάδα ρίχνω βιταμίνες, Microbe-Lift Vitaminos. Θεωρείτε ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου θα σου πω κατι σαν γεωπονος που ειμαι γιατι στα ενυδρεια ειμαι σχετικα νεος. Το χοντρο χαλικι που εχεις γρηγορα θα γεμισει ως τον πατο του ενυδρειου με τροφη,περιτωμματα ψαριων, φυτικες υλες. Τωρα σε αυτο το χαλικι μπορει φυτα τα οποια δενοντε κανονικα να ειναι καλα και φυτεμενα! γιατι ειναι σαν να ειναι στο νερο του ενυδρειου! συντομα ομως ολα θα κανουν μια λασπη χαμηλα που θα σου δημιουργει συνεχως προβλημα στο μελλον! Επειδη οσο περνα ο χρονος αυτο θα ειναι και πιο δυσκολο συμφωνω με τα παιδια οτι ειναι να κανεις καντο τωρα!

Περνάω εβδομαδιαίως σκούπα βυθού η οποία μαζεύει πολλά από τα υπολείμματα. 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω δηλαδή τα Ram δεν είναι συμβατά με φυτεμένο οπότε και τσάμπα θα ξηλώσω το χαλίκι.

 

Μια συμβουλή για την τροφή, ρίχνω  JBL NovoBel μια φορά την ημέρα (πρωί) και ανα 2-3 ημέρες 1-2 ταμπλέτες JBL NovoPleco

 

Επίσης 2 φορές την εβδομάδα ρίχνω βιταμίνες, Microbe-Lift Vitaminos. Θεωρείτε ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω;

Καλο θα ηταν να βρεις και μια πηγη πρωτεινης...

Αρτεμια ή bloodworms θα τα εκτιμουσαν ιδιαιτερα...

Τα δευτερα αποξηραμενα εχουν ακομα περισοτερη πρωτεινη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και να την ρίχνω πχ 2 φορές την εβδομάδα αντί flakes;

Link to comment
Share on other sites

Και να την ρίχνω πχ 2 φορές την εβδομάδα αντί flakes;

Και καθημερινα σαν δευτερο και τριτο ταισμα αν μπορεις σε πολυ μικρες ποσοτητες καλο θα κανει μονο στα ψαρια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τετρα ειναι πανφαγα απο οτι θυμαμαι οποτε αν χωραει στο στομα τους γιατι οχι...

Εσυ θα ριχνεις μικρες ποσοτητες τεμαχιακα γιατι και τα ραμ δεν τρωνε απο την φυση τους μεγαλες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τους το τρίψω σε μικρότερα κομματάκια να το μπουκώσουν. 

 

Πετάχτηκα σε ένα Pet City και πήρα μια συσκευασία JBL NovoFil

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Tetra τρελάθηκαν με τα bloodworms. Τα Rams έτσι κι έτσι, τα Molly ούτε που ασχολήθηκαν.

 

Έβαλα και στα 2 χρυσόψαρα που έχω ξεχωριστά και είναι λες και τους έκανες ένεση με redbull, έχουν οργώσει το ενυδρείο, κάνουν ακροβατικά, άλλη φάση :)

Link to comment
Share on other sites

Περνάω εβδομαδιαίως σκούπα βυθού η οποία μαζεύει πολλά από τα υπολείματα

Νομιζω οτι το καθε εβδομαδα σκουπα βυθου ειναι υπερβολη,εγω τουλαχιστον δεν το κανω! αλλαγη νερου  στην βδομαδα ναι οκ. Ειδικα εσυ που εχεις νεο ενυδρειο καλα ειναι να στρωσει και ο βυθος σου. Επισης εχω διαβασει οτι η σκουπα πρεπει να μην παει σε βαθος γτ με την αναδευση μπορει να απελευθερωθουν επικινδυνα για τα ψαρια μας αερια και επισης να ανεβουν τα νιτρικα,νιτρωδη αποτομα και να εχουμε θεμα. Καλο ειναι σε αυτο να πουνε τα αλλα παιδια εδω που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια, ουτε να παιδευεσαι καθε βδομαδα με τη σκουπα αλλα να κανεις και κακο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είναι πέδεμα να πω την αλήθεια. Ένα γρήγορο επιφανειακό κάνω και ειναι αντλία με μπαταρίες

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω! :bow: εγω εχω την κλασσικη που πρεπει να ρουφηξεις μονος για να ξεκινησει! Παντως περα τον κοπο ας σου πουνε και τα παιδια μηπως δεν χρειαζεται τοσο συχνα για τους λογους που προανεφερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!

 

Γέννησαν τα Molly. Πήγα να ταΐσω σήμερα το πρωί και είδα μικρά ψαράκια να κολυμπούν. Λογικά η δουλειά έγινε απόψε. Είδα 2-3, δεν ξέρω πόσα μπορεί να βγήκαν.

 

Τι κάνω; Είναι μέσα στο ενυδρείο μαζί με τα 2 μικρά rams, τα neon tetra και corys.

 

Τι τα ταΐζω; Παίζει να επιζήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω ψαρέψει 5 και ψάχνω μήπως βρω κι άλλο. Τα έβαλα σε ένα με νερό από το ενυδρείο, μόνα τους. Παρακαλώ συμβουλές όποιος ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε αισίως τα 7! Όποτε πηγαίνω στη γυάλα βρίσκω και από ένα :D

 

Μιλάμε τέτοια χαρά από τότε που γεννήθηκαν τα παιδιά μου :P

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα της σκούπας βυθού προσωπικά δεν κάνω ποτέ. αλλαγή νερού 30% κάθε Κυριακή και είμαι οκ. :usd: αφήνω τα υπολείμματα των ψαριών να γίνουν λίπασμα για τα φυτά που έχω. όσον αφορά τις γέννες έχω ξιφοφόρους που μου έχουν γεννήσει δύο φορές. τη μία επέζησαν 2 μικρά και τώρα τη δεύτερη φορά απέζησαν 7 μικρά. τα αφήνω μέσα στο ενυδρείο μαζί με τα ενήλικα και όσα επιζήσουν. τους ρίχνω τριμμένο φυλλαράκι και grindal από καλλιέργεια που διατηρώ.

Έγινε επεξεργασία - GOKU1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το σχόλιό σου. 

 

Αρχικά σκέφτηκα κι εγώ να τα αφήσω μέσα χύμα αλλά ήθελα να τους δώσω λίγο παραπάνω πιθανότητες επιβίωσης και ό,τι γίνει. Ευτυχώς έχω πολύ κοντά μου 2 Peti City και βρήκα τα απαραίτητα (8:15 με την σφουγγαρίστρα στο χέρι, πρέπει να έφαγα πολύ βρίσιμο :))

 

Η γεννήστρα μπήκε στο κύριο ενυδρείο και έβαλα και μια αερανλία να δουλεύει με μια μικρή ελαφρόπετρα πολύ κοντά τους. Έριξα και λίγη τροφή από αυτή που πήρα, το νούμερο 1 που είναι πούδρα. Μου είπαν ότι θέλουν 3 φορές την ημέρα τάισμα και πως την πρώτη μέρα δεν τρώνε αλλά εγώ καλού κακού έριξα. Δεν είμαι και σίγουρος αν γεννήθηκαν απόψε αν και δύσκολο να είναι από εχθές και να μην το είδα. 

 

Η γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο

 

20161014_090314.jpg

 

Και κοντινά από τα μικρά Mollies!

 

20161014_090428.jpg

 

20161014_090434.jpg

 

20161014_090437.jpg

 

 

20161014_090441.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νεότερα από το μέτωπο, τα μωρά τρώνε, είναι καλό δείγμα αυτό! Ευτυχώς έχει ρεπό η γυναίκα σήμερα και της ανέθεσα δουλειά. :)

 

Ο αρσενικός Ramirezi και η μάνα τους έχουν λυσσάξει γύρω από την γεννήστρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

τα μικρά πάνε super μέχρι τώρα. Μόνο το ένα ήταν λίγο νωχελικό και καθόταν στον πάτο της γεννήστρας συνέχεια αλλά σήμερα είναι κι αυτό κινητικότητα. 

 

Αντιδρούν στο τάισμα μια χαρά, φαίνεται να τρώνε κανονικά. Τους βάζω από την τροφή που πόσταρα πιο πάνω. Έχει 3 συσκευασίες με αριθμούς ανάλογα το μέγεθος/ηλικία τους. Τους βάζω την πούδρα, μια μικρή μυτούλα με το μαχαίρι τσιμπάω. 3 φορές την ημέρα. 

 

Έγινε αλλαγή νερού εχθές το βράδυ, πρόσεξα να μην ενοχληθούν όσο γινόταν. Παρακολουθούσα την θερμοκρασία του νερού η οποία δεν μετεβλήθει πάνω από μισό βαθμό.

 

Πλάκα έχει αυτός ο π@ύστης ο ram (ο οποίος έχει αρχίσει και βγάζει κάτι μπλε αποχρώσεις, φοβερός!), κάθεται και τα κοιτάει έξω από τη γεννήστρα, θα τα είχε ξεκάνει αν έμεναν χύμα!

 

Στα δυσάρεστα, κατά την αλλαγή νερού βρήκα ένα ακόμα μωράκι, τέζα όμως. Δεν ξέρω τι έγινε αλλά δεν το είχα δει κατά το ψάρεμα των υπολοίπων το πρωί. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...