Jump to content

Άλλο ένα ξεκίνημα για nano marine 60l ενυδρείο


vasboul

Recommended Posts

1 hour ago, fishbone! said:

Να ξερεις οτι στα περισσότερα LPS den αρεσει η πολυ ροη!

 

Τα LPS kai soft αρεσει η εμμεση κυκλοφορία !

Κανενα ανθεκτικο σκληρο; εχω ενα frag ακροποας και παει καλα αλλα το εχω πιο ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε !

τα σκληρά sps θέλουν φως και έντονες ροές !

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σου πω ότι τωρα παρατήρησα το ποστ με λεπτομέρεια !

τα 5 εκ απο τον κυκλοφοριτη ειναι πολυ λίγο . Μάλλον οποιοδήποτε κοράλι θα εχει πρόβλημα να το έρχεται ΡΟΗ απο τόσο κοντά !

Δοκίμασε να βάλεις τοwave πιο ψηλά ώστε να εκμεταλλευτείς τον βράχο !

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fishbone! said:

Πρεπει να σου πω ότι τωρα παρατήρησα το ποστ με λεπτομέρεια !

τα 5 εκ απο τον κυκλοφοριτη ειναι πολυ λίγο . Μάλλον οποιοδήποτε κοράλι θα εχει πρόβλημα να το έρχεται ΡΟΗ απο τόσο κοντά !

Δοκίμασε να βάλεις τοwave πιο ψηλά ώστε να εκμεταλλευτείς τον βράχο !

Ειναι μικρος 1000ρης.. δεν εχει θεμα ε; ειτε μικρος ειτε μεγαλος σε τοσο κοντινη αποσταση θα εχουμε θεμα...

Έγινε επεξεργασία - vasboul
Link to comment
Share on other sites

Η sinoularia,η star polyps ειναι μια περιπτωση αλλα η αποσταση ειναι μικρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια βοήθεια!

το ενυδρειο πηγαινε μια χαρα και απαφασισα να αλλαξωτο σκιμμερ και το φιλτρο για να με βοηθησει στα νιτρικα που ανεβαιναν πολυ μετα απο ταισμα. Με το που εβαλα το νεο σκιμμερ (deltec mce 300) και το εξωτερικό φιλτρο (fluval 206) τα κοραλια δειχνουν να τα εχουν δει ολα... τα μ****α (ακανθαςτρια, duncan) ειναι κλειστα. Οι εφυλιες ανοιχτες αλλα 1/3 αποτι ηταν και το bubble δεν εχει επηρεαστει. 

Ειναι φυσιολογικο; στρεσσαριστηκαν με την αλλαγη;

θατα δω και αυριο με φως γιατι τωρα ειναι με moonlight αλλα δε θυμαμαι και με moonlight να ειναι τοσο κλειστα... αγχωθηκα/./

Έγινε επεξεργασία - vasboul
Link to comment
Share on other sites

Επισης εκει που το νερο ηταν κρυσταλλο τωρα με το fluval εχω microbubbles γιατι μου φτυνει λιγες φυσσαλιδες καθε 1 ωρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος vasboul έγραψε:

Παιδια βοήθεια!

το ενυδρειο πηγαινε μια χαρα και απαφασισα να αλλαξωτο σκιμμερ και το φιλτρο για να με βοηθησει στα νιτρικα που ανεβαιναν πολυ μετα απο ταισμα. Με το που εβαλα το νεο σκιμμερ (deltec mce 300) και το εξωτερικό φιλτρο (fluval 206) τα κοραλια δειχνουν να τα εχουν δει ολα... τα μ****α (ακανθαςτρια, duncan) ειναι κλειστα. Οι εφυλιες ανοιχτες αλλα 1/3 αποτι ηταν και το bubble δεν εχει επηρεαστει. 

Ειναι φυσιολογικο; στρεσσαριστηκαν με την αλλαγη;

θατα δω και αυριο με φως γιατι τωρα ειναι με moonlight αλλα δε θυμαμαι και με moonlight να ειναι τοσο κλειστα... αγχωθηκα/./

 

Θα σου πρότεινα να μετρήσεις ΚΗ, ιδιαίτερα αφού οι εφυλίες δεν είναι ανοίγουν όπως πρέπει, δεν νομίζω ότι το deltec πρόλαβε να στο στεγνώσει, αλλά μέτρα και νιτρικά να δείς που βρίσκεσαι. Πόσα είχες μετά το τάϊσμα; Αλλαγή νερού πότε έκανες τελευταία; Οι ακανθας και το duncan είναι lps και επηρεάζονται πολύ απο το ΚΗ όπως και οι εφυλίες.

 

πριν 12 ώρες, το μέλος vasboul έγραψε:

Επισης εκει που το νερο ηταν κρυσταλλο τωρα με το fluval εχω microbubbles γιατι μου φτυνει λιγες φυσσαλιδες καθε 1 ωρα

 

Αυτό γίνεται γιατί κάτι εμποδίζει το νερό μέσα στο φίλτρο να περνάει άνετα απο την κεφαλή, αλλά γενικά αφού έχεις εξωτερικό φίλτρο δεν γλύτώνεις τις φυσαλλίδες έστω και λίγες.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, teoxan said:

 

Θα σου πρότεινα να μετρήσεις ΚΗ, ιδιαίτερα αφού οι εφυλίες δεν είναι ανοίγουν όπως πρέπει, δεν νομίζω ότι το deltec πρόλαβε να στο στεγνώσει, αλλά μέτρα και νιτρικά να δείς που βρίσκεσαι. Πόσα είχες μετά το τάϊσμα; Αλλαγή νερού πότε έκανες τελευταία; Οι ακανθας και το duncan είναι lps και επηρεάζονται πολύ απο το ΚΗ όπως και οι εφυλίες.

 

 

Αυτό γίνεται γιατί κάτι εμποδίζει το νερό μέσα στο φίλτρο να περνάει άνετα απο την κεφαλή, αλλά γενικά αφού έχεις εξωτερικό φίλτρο δεν γλύτώνεις τις φυσαλλίδες έστω και λίγες.

Νο3 στο 5 και ΚΗ σταθερο στο 8,3-8,6

ολα τα αλλα στο φυσιολογικο

Ca 420

mg 1400

no2 0

ammonia 0

phosphate 0

αλλαγη νερου το Σαββατο μαζι με την τοποθετηση των εξαρτηματων

 

Έγινε επεξεργασία - vasboul
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, βγάλε μια-δυο φωτο να δούμε πως είναι. Θερμοκρασία; αλατότητα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λόγο του φίλτρου αυξήθηκε η ροή υπερβολικα και τα στρέσαρε? 

 

Μήπως βάζοντας σκιμερ,φίλτρο σήκώθηκαν detritus κλπ απο νεκρά σημεία του ενυδρείου και στρεσαρίστικαν? 

 

 

Υποθέσεις κάνω.... Μια φώτο όπως είπε ο ΤΕΟ θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια σταθερη 26

αλατοτητα σταθερη 1025-1026

το μονο που μαλλον αλλαξε ειναι η ροη

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς άλλαξε τη θέση της εφυλίας, φέρτη προς το κέντρο. Το ίδιο και το bubble, θέλουν πολύ απαλή ροή. ιδιαίτερα το bubble ίσα-ίσα να κουνιούνται οι φούσκες του.Δοκίμασε το ίδιο και το duncan.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά!

Συνήλθαν όλα σε 2 μέρες μαλλον τα επηρέασε η αλλαγή της ροής. 

Μπήκαν νέοι συγκάτοικοι κιόλας!

IMG_9671.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, niknik said:

Την tubastrea δεν την βλεπω καλα,την ταιζεις target?

Target την ταιζω αλλα ετσι μου την εδωσαν... με μαυρο σκελετο και μου την χρεωσαν και πολυ... ειναι σε καλυτερη κατασταση αποτι την πηρα.. ελπιζω να την βγαλει...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα... είπα μετά από 9 μήνες που τρέχει το νάνο ενυδρείο μου να βάλω μία φωτό... σε λίγο μετακομίζουμε σε μεγαλύτερο:.:

IMG_0425.JPG

Έγινε επεξεργασία - vasboul
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο!!! Δεν στεναχωριέσαι που θα το χαλασεις για πιο μεγαλο???:bigemo_harabe_net-160: αυτα τα nano!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος vasboul έγραψε:

Μπορεί να τρέχουν δύο μαζί :)

:bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος vasboul έγραψε:

Μπορεί να τρέχουν δύο μαζί :)

Εισαι ωραιος!!! 

Link to comment
Share on other sites

@vasboul πολύ όμορφο!  Αν δεν κάνω λάθος έχεις μια RBTA ανεμώνη και μια Euphyllia. Χοσταρουν κάτι από αυτές τα clown? 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, bbetta said:

@vasboul πολύ όμορφο!  Αν δεν κάνω λάθος έχεις μια RBTA ανεμώνη και μια Euphyllia. Χοσταρουν κάτι από αυτές τα clown? 

Ναι την euphyllia

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...