Jump to content

Αυγά από Ramirezi χωρίς αρσενικό;


yfranky

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Εδώ και μερικούς μήνες έχω ένα ramirezi που θεωρούσα ότι είναι αρσενικό. Πριν μερικές μέρες πήρα ακόμα ένα που θεωρούσα οτι είναι θηλυκό για να τα ζευγαρώσω. το αποτέλεσμα της συνεύρεσής τους είναι το εξής:

Πριν 2 μέρες είχα γέννα, για την οποία παραξενεύτηκα λίγο επειδή δεν είδα το υποτιθέμενο αρσενικό να περνάει πάνω από τα αυγά για να τα γονιμοποιήσει. Παρόλα αυτά και τα δύο πρόσεχαν τη φωλιά εναλλάξ.

Απόψε, δύο μέρες μετά, είχα δεύτερη γέννα πιθανότατα από το άλλο ψαράκι που θεωρούσα αρσενικό, σε διπλανή πέτρα. Τα αυγά της πρώτης γέννας είναι στη θέση τους.

Έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιον άλλον;

Υπάρχει η πιθανότητα να είναι τελικά ένα το θηλυκό και να έκανε δύο γέννες μέσα σε 2 μέρες;

 

Επιστημονική Ονομασία είδους: Mikrogeophagus Ramirezi

Ημερομηνία Γέννας: 5 και 7/10/16

Αριθμός Αβγών: ~50 στην πρώτη και ~30 στη δεύτερη

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.

Παιζει αυτο το σεναριο. Ηταν αυγομενες και για να μην σκασουν τα βγαλανε. Το ιδιο ακριβως εχω κι εγω τωρα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μπορει απλα να τα εχουν μεταφερει και να πετυχες την στιγμη που ειναι σε δυο διαφορετικα σημεια...

Δεν αποκλειται ομως και οτι αναφερθηκε πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο της μεταφοράς δεν παίζει, γιατί όταν ανακάλυψα τη δεύτερη γέννα έλεγξα την πρώτη και δεν είδα να λείπουν αυγά.

Εν τω μεταξύ, σήμερα το πρωί τα αυγά και από τις δύο γέννες ήταν εξαφανισμένα, τα δύο ramirezi περιφέρονταν στο ενυδρείο και κάτι γαρίδες amano μάλλον είχαν έαν λουκούλειο γεύμα.

Υποθέτω οτι τελικά τα ramirezi είναι και τα δύο θηλυκά, οπότε πρέπει να βρω επειγόντως ένα αρσενικό :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας μια φωτο να δουμε αν μπορεσουμε αν προκειται για ζευγαρι....

2 φωτό από το ένα (όχι πολύ καλές). Αυτό είναι καινούριο,νεότερο και μικρότερο.

post-62097-0-03102000-1475914562_thumb.jpg

post-62097-0-85283800-1475914696_thumb.jpg

 

Και 1 φωτό από το άλλο, το έχω αρκετό καιρό και είναι μεγαλύτερο.

post-62097-0-34716200-1475914783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο(στις δυο πρωτες φωτο) κανει μπαμ οτι ειναι θυληκο...

Και δυστηχως νομιζω οτι ειναι και το δευτερο...

Ναι, το πρώτο το αγόρασα για θηλυκό. Το θέμα είναι με το δεύτερο. Αν και έχει το τρίτο κέρατο πιο μεγάλο από το δεύτερο, που είναι ένδειξη για αρσενικό, τελικά νομίζω οτι απλα αντροφέρνει. Οπότε όντως δεν είναι ζευγάρι :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θηλυκά είναι τα ψάρια... και το δεύτερο με τον σωλήνα αναπαραγωγής, να εξέχει λίγο. Το μέγεθος αυτό στην ακτίνα και στα 2 φύλα μεγαλώνει.- 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...