Jump to content

Recommended Posts

Για να δούμε ποιο σύστημα έχουμε επιλέξει για τις ανάγκες αναπλήρωσης νερού.
Εμπειρίες και προτάσεις. Υπάρχει κάτι νέο στην αγορά?
Για πιάστε τα πληκτρολόγια και γράψτε.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
προσθήκη tags
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Πανο.Εγω εχω την αναπληρωση τις hydor.Μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

εδω και χρονια εχω αυτο http://www.ebay.com/itm/271875571196?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

απολυτα ευχαρηστημενος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Παναγιώτη είμαι υπερ της Hydor. Δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στα φλοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με της water waves με 2 floter.  Δούλευε μια χάρα. Αλλά στην πορεία κάηκε το ενα floter και ευτυχώς που ειχα 2 και δεν έγινε καμιά πλημμύρα. Το αντικατέστησα και συνέχισα να το δουλευω, μέχρι που διαπύστωσα οτι έπιαναν πάνω τα floter συγκεντρώσεις Ca και πιθανόν KH. Δεν έδωσα σημασία και τα έπλυνα με ξύδι κάνοντάς τα καινούργια.  Μετά απο καιρό ξανά είχα εναποθέσεις Ca, KH και κόλαγαν σε ένα σημείο χώρις να ανεβοκατεβαίνουν.  Ξανά ξύδι και στρώσανε. 

 

Τους τελευταίους μήνες τα θεματάκια που είχα έγιναν παρελθόν. Πήρα μια Hydor smart level control και όλα πάνε ρολόι. Το μόνο tip που θέλει αν μπεί σε στενό διαμέρισμα sump να έχει μικρή αντλία. Μια 500 άρα δηλαδή είναι η ιδανική θα έλεγα. 

 

Αν με ρώταγε κανεις τι αναπλήρωση να πάρει.....θα απαντούσα την Hydor και ας εχει ακριβότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι ειχα πριν για 7+χρονια σκυλι μαυρο τις groteck με ενα φλοτερ χωρις ουτε ενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω hydor εχω, ζηλεψα απο τον Niknik οταν την ειδα στο σαμπ του

Φοβερη αναπληρωση εχεις το κεφαλι σου ησυχο και ισχυει αυτο που ειπε ο Ευγενιος, θελει μικρη ροη αν μπει σε στενο διαμερισμα του σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα φλοτερακι που δουλευει βαρυτικα!

 

http://www.fish-street.com/auto_water_filler

 

Εχει παρα πολλους περιορισμους ιδικά στις διακοπες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα φλοτερακι που δουλευει βαρυτικα!

 

http://www.fish-street.com/auto_water_filler

 

Εχει παρα πολλους περιορισμους ιδικά στις διακοπες!

Πως το έχεις αυτό Διονύση? Με δοχείο πιο ψηλά απ' το σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή του νερού της αναπλήρωσης ψιλότερα, σωληνάκι και μηχανικό φλοτέρ. Δεν σπάει, δεν χαλάει…. :thumbsu:

Ούτε πλωτήρες ούτε ρεύματα ούτε τίποτα.

Μακράν ότι πιο αξιόπιστο και πιο οικονομικό, σαν το καζανάκι της τουλέτας……. :money:

Σαν του Διονύση παραπάνω !

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

Σαν άσχετο άτομο που είμαι..

Πήρα την hydor smart level.. πήγα στα σίγουρα κ δοκιμασμένα..

Έχω τόσο μπουρδούκλωμα με όλα τα διάφορα συστήματα του θαλασσινού.. δεν είναι ανάγκη να σκέφτομαι κ την αναπλήρωση!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ στην αρχή είχα της  waterwaves. Δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά πολύ καλώδιο αδέλφια.

Μετά πήγα στην hydor την οποία μάλλον την έκαψα γιατί μέσα από την μακαρονάδα των καλωδίων αντί να ενώσω το φις της αντλίας ένωσα το φις των θερμαντήρων. !!!!!!  Μάλλον λοιπόν την άκουσε η hydor και δεν καταλαβαίνει τώρα που είναι η στάθμη. Αν δεν καταφέρω να την επαναφέρω μάλλον στη Hydor θα πάω πάλι σαν μια καλή για τα λεφτά της λύση. Αν όμως μπορούσα θα έβαζα  ΤUNZE OSMOLATOR !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως το έχεις αυτό Διονύση? Με δοχείο πιο ψηλά απ' το σαμπ?

Όπως τα λέει ο Σταμάτης (bouboulas) παραπάνω !

Βέβαια εκτός απο τον βασικό περιορισμό στο δοχειο αναπλήρωσης υψομετρικά δεν εχει αλλα , όπως ηλεκτρόβανες αυτόματης πλήρωσης απο α/ο κα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσεις ρε φιλαρακι γιατι χρησιμοποιεις τους νομους της φυσης

Απλα και πρακτικα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι

post-32655-0-66034300-1476115843_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που εισαι ρε φιλαρακι;;; Κοντεψαμε να σε βαλουμε στο amber alert!!!Χαχαχαχα!!!!

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι

attachicon.gifIMG_20161010_185436.jpg

Ρε Σταμάτη δεν καταλαβαίνω την χρήση αυτή. Πόσα λίτρα είναι? και αυτό πως και πόσο συχνά το αναπληρώνεις? 

Ο δικός μου ο σκοπός είναι να μην ασχολούμαι με την αναπλήρωση συνέχεια για αυτό το δικό μου δοχείο αναπλήρωσης είναι 70 λίτρα και το καλοκαίρι το φουλάρω κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σταμάτη δεν καταλαβαίνω την χρήση αυτή. Πόσα λίτρα είναι? και αυτό πως και πόσο συχνά το αναπληρώνεις? 

Ο δικός μου ο σκοπός είναι να μην ασχολούμαι με την αναπλήρωση συνέχεια για αυτό το δικό μου δοχείο αναπλήρωσης είναι 70 λίτρα και το καλοκαίρι το φουλάρω κάθε εβδομάδα.

Πάνο συμφωνώ με το σκεπτικό σου εν μερη και συγκεκριμένα μόνο για το καλοκαίρι για τις ημέρες που θα λείπουμε από το σπίτι.

Για όλο τον υπόλοιπο χρόνο που είμαστε δίπλα στο ενυδρείο για μένα οι αυτοματισμοί είναι περιττοί. Χόμπυ κάνουμε και χόμπυ είναι η ασχολία. ¨Όταν όλα λοιπόν είναι στον αυτόματο και βλέπουμε το ενυδρείο σαν να είναι ένα κάνδρο παύει να λέγεται χόμπυ. Εγώ προσωπικά αν δεν έχω να ασχοληθώ με κάτι στο ενυδρείο κάποα μέρα έχω κενό δεν γεμίζει η ώρα και η μέρα μου. Προσωπική μου άποψη όλα αυτά λέω πως αισθάνομαι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε Σταματαρε ;;;;

Τον τελευταίο χρόνο τρέχω και δεν προλαβαίνω

 

Που εισαι ρε φιλαρακι;;; Κοντεψαμε να σε βαλουμε στο amber alert!!!Χαχαχαχα!!!!

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω μπλέξει με το μαγαζί πήρα και κάποια καινούρια μηχανήματα. Δες εδώ τα χάλια μου http://www.cnchobby.gr/forum/yaf_postst7330_TO-ERGASTERIO-MOU.aspx

Θα τα πούμε από κοντά

 

Ρε Σταμάτη δεν καταλαβαίνω την χρήση αυτή. Πόσα λίτρα είναι? και αυτό πως και πόσο συχνά το αναπληρώνεις? 

Ο δικός μου ο σκοπός είναι να μην ασχολούμαι με την αναπλήρωση συνέχεια για αυτό το δικό μου δοχείο αναπλήρωσης είναι 70 λίτρα και το καλοκαίρι το φουλάρω κάθε εβδομάδα.

Η αναπλήρωση αυτή που έχω είναι περίπου 25 λίτρα. Το καλοκαίρι στη βδομάδα θέλει γέμισμα. Τον χειμώνα μπορεί να βγάλει κοντά μήνα.

Βρίσκετε πάνω από την στάθμη του σαμπ και όταν πέφτει η στάθμη από αυτό, ανοίγει το φλοτέρ και συμπληρώνει. Μόλις η στάθμη φτάσει το κανονικό ύψος, κλείνει το φλοτέρ και σταματά την τροφοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι το καλοκαιρι που λειπουμε πανω απο βδομαδα

Εδω σε θελω μαστορα........

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι το καλοκαιρι που λειπουμε πανω απο βδομαδα

Εδω σε θελω μαστορα........

Έσύ που έχεις λεφτά μπορείς να λείψεις πάνω από εβδομάδα :bigemo_harabe_net-119:

 

 

Πέρα από την πλάκα το πρόβλημα λύνεται με ένα μεγαλύτερο εξωτερικό δοχείο πάνω σε μια βάση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είχα αυτόματη αναπλήρωση με φλοτερακι και αντλία που επερνε νερό από βαρέλι.Το πρώτο καλοκαίρι στις διακοπές που έλειπα μόλις επεσε η σταθμη από το βαρελι κάτω από την μέση δεν είχε δύναμη η αντλία να ανεβάσει το νερό στο ενυδρείο.Το επόμενο καλοκαίρι κολλησε το φλοτερακι με αποτέλεσμα 50 λίτρα νερό στο πάτωμα και αλατότητα λίμνης.Φετος λοιπόν πήρα μηχανισμό φλοτερ για καζανάκι το προσαρμοσα στο πλαϊνό τζάμι του ενυδρείου και το συδεσα με την παροχή της ευδαπ (έχω βρύση κοντά στο ενυδρείο).Δούλεψε όλο το καλοκαίρι χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είχα αυτόματη αναπλήρωση με φλοτερακι και αντλία που επερνε νερό από βαρέλι.Το πρώτο καλοκαίρι στις διακοπές που έλειπα μόλις επεσε η σταθμη από το βαρελι κάτω από την μέση δεν είχε δύναμη η αντλία να ανεβάσει το νερό στο ενυδρείο.Το επόμενο καλοκαίρι κολλησε το φλοτερακι με αποτέλεσμα 50 λίτρα νερό στο πάτωμα και αλατότητα λίμνης.Φετος λοιπόν πήρα μηχανισμό φλοτερ για καζανάκι το προσαρμοσα στο πλαϊνό τζάμι του ενυδρείου και το συδεσα με την παροχή της ευδαπ (έχω βρύση κοντά στο ενυδρείο).Δούλεψε όλο το καλοκαίρι χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Με τη πιεση του δικτυου πως το χειριζεσε??

Link to comment
Share on other sites

Το φλοτερ είναι το μεγάλο αλλά προληπτικά την βάνα την είχα ανοιχτή στο μισό.Να σας πω επισης ότι το φλοτερ δεν φαινόταν καθόλου.Το κάλυπτε η μπροστινή τρεσα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...