Jump to content

Μαθαίνοντας τις κιχλίδες malawi


Adiabroxos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κι εδώ,

 

Το ενυδρείο που έχω στήσει και τρέχω κανα μήνα τώρα, είναι ένα JUWEL 240L και προσωρινά έχω 3 ενήλικα malawi μέσα (2-2μιση ετών). 

Μιας και είμαι αρχάριος στα ψάρια θα θελα σιγά σιγά να με βοηθήσετε να λύσουμε κάποιες απορίες που προκύπτουν:

 

  • Τα ψάρια είναι 2 θηλυκά και 1 αρσενικό. Έχω παρατηρήσει πως ενώ το ένα θηλυκό με το αρσενικό βολτάρουν κανονικά, το 2ο θηλυκό βγαίνει ελάχιστα. Και όταν βγαίνει σαν να το κηνυγάνε, σαν να στριμώγνουν. Στην αρχή νόμιζα ήταν στα πλαίσια παιχνιδιού, τώρα όμως αλλάζω γνώμη. Το ένα θηλυκό είναι πιο ισχυρό απ' το άλλο;; 
  • Στον προηγούμενο κάτοχο των συγκεκριμένων ψαριών, γεννούσαν. Και προφανώς τους παρείχε ότι χρειάζεται για να επιβιώσουν και να μεγαλώσουν. Ποιά είναι λοιπόν τα στοιχεία/εργαλεία που πρέπει να χρησιμοποιήσω για μια τέτοια διαδικασία; Αξίζει πιστεύετε;
  • Δεδομένου του παραπάνω, έχω την εντύπωση πως το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο για αν φιλοξενεί μόνο αυτά τα 3 ψάρια. Συμφωνείτε; Αν ναι να έμπαινε σε διαδικασία γέννας ή να κοίταγα κάποιο άλλο χαρέμι παρεμφερούς είδους;
  • Το χω γράψει και στην παρουσίαση του ενυδρείου μου, θα το αναφέρω κι εδώ: Μέχρι στιγμής έχω θεωρώ λίγες πέτρες στο ενυδρείο. Πρέπει πιστεύετε να βάλω κι άλλες;; Δεδομένου ότι είναι μεταχειρισμένο 3-4 χρόνων, μου βγάζει μια ανησυχία όταν σκέφτομαι τόση πέτρα εκεί μέσα..

Αυτά εκ πρώτης γνωριμίας :D

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κι εδώ,

 

Το ενυδρείο που έχω στήσει και τρέχω κανα μήνα τώρα, είναι ένα JUWEL 240L και προσωρινά έχω 3 ενήλικα malawi μέσα (2-2μιση ετών). 

Μιας και είμαι αρχάριος στα ψάρια θα θελα σιγά σιγά να με βοηθήσετε να λύσουμε κάποιες απορίες που προκύπτουν:

 

  • Τα ψάρια είναι 2 θηλυκά και 1 αρσενικό. Έχω παρατηρήσει πως ενώ το ένα θηλυκό με το αρσενικό βολτάρουν κανονικά, το 2ο θηλυκό βγαίνει ελάχιστα. Και όταν βγαίνει σαν να το κηνυγάνε, σαν να στριμώγνουν. Στην αρχή νόμιζα ήταν στα πλαίσια παιχνιδιού, τώρα όμως αλλάζω γνώμη. Το ένα θηλυκό είναι πιο ισχυρό απ' το άλλο;; 
  • Στον προηγούμενο κάτοχο των συγκεκριμένων ψαριών, γεννούσαν. Και προφανώς τους παρείχε ότι χρειάζεται για να επιβιώσουν και να μεγαλώσουν. Ποιά είναι λοιπόν τα στοιχεία/εργαλεία που πρέπει να χρησιμοποιήσω για μια τέτοια διαδικασία; Αξίζει πιστεύετε;
  • Δεδομένου του παραπάνω, έχω την εντύπωση πως το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο για αν φιλοξενεί μόνο αυτά τα 3 ψάρια. Συμφωνείτε; Αν ναι να έμπαινε σε διαδικασία γέννας ή να κοίταγα κάποιο άλλο χαρέμι παρεμφερούς είδους;
  • Το χω γράψει και στην παρουσίαση του ενυδρείου μου, θα το αναφέρω κι εδώ: Μέχρι στιγμής έχω θεωρώ λίγες πέτρες στο ενυδρείο. Πρέπει πιστεύετε να βάλω κι άλλες;; Δεδομένου ότι είναι μεταχειρισμένο 3-4 χρόνων, μου βγάζει μια ανησυχία όταν σκέφτομαι τόση πέτρα εκεί μέσα..

Αυτά εκ πρώτης γνωριμίας :D

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Είσαι σίγουρος ότι είναι θηλυκό ?

Αν ναι , τότε φυσικά το ένα μπορεί να υπερισχύσει του άλλου.

Για τις γενvες τα πράγματα είναι απλά , σωστό φαγητό σωστές αλλαγές νερού και σταθερή θερμοκρασία και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Πέτρες φυσικά και να βάλεις αρκετές για να έχουν φωλιές  , είναι ωραίο να τα βλέπουμε όλοι μέρα φάτσα κάρτα αλλα τα ψάρια ξέρουν καλύτερα.

Εμένα αν έρθεις στο σπίτι  μου αρκετές φορες είναι λες και δεν έχω ψάρια από τις πολλές κρυψώνες.

Ναι θα μπορούσες να βάλεις και Maigano μαζί και είναι και ωραία ψάρια και αυτά.

Εγώ αν και έχω το rio 180 έχω βάλει labido μαζί με maigano και τα πάνε super μαζί.

 

Σχετικα με τις πετρες πρεπει να εχω καμια 30 κιλα μεσα στο δικο μου, μπορει και για αυτο να μην εχεις γεννες ( φτιαξε κρυψωνες )

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να υπάρχει και το οπτικό του θέματος.. να ανεβάσω ξανά εδώ μια φωτό του ενυδρείου με τις πέτρες όπως τις έχω τώρα. 

Έχουμε δημιουργήσει κάποιες κρυψώνες και όπως λες, πράγματι που αρκετές φορές νιώθεις ότι δεν φιλοξενούνται ψάρια στο ενυδρείο.

 

post-62699-0-60612300-1476114006_thumb.jpg

 

Βασικά και στη φωτό που θα δεις, τα ψάρια βρίσκονται στο ενυδρείο :D

 

Απλά φοβάμαι να προσθέσω παραπάνω πέτρες μην έχουμε καμια πλημμύρα :D

Έγινε επεξεργασία - Adiabroxos
Link to comment
Share on other sites

δες εδω και το δικο μου και τι πετρες , καπου στην μεση ειναι οι photos

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93860-welcome-africa-malawi-180-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1/page-2#entry1071700

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είναι αρκετά νωρίς.. μην αγχώνεσαι καθόλου.

Σίγουρα σε παίρνει να βάλεις και άλλο χαρέμι! Ίσως μπορείς να πας και σε demasoni που μπαίνουν παραπάνω από χαρεμι, μια 8άδα για παράδειγμα!

Σίγουρα βέβαια θα χρειαστείς και άλλες πέτρες. Όταν αποφασίσεις να βάλεις τα ψάρια προτείνω να κάνεις και την αλλαγή του aquascape για να μην υπερτερεί κάποιο είδος πάνω πό το άλλο.

Μην φοβάσαι καθόλου για το στήσιμο. Το σημαντικό είναι οι πέτρες της βάσης να πατάνε στο τζάμι και να μην έχουν άμμο από κάτω. Μετά μπαίνει η άμμος από πάνω και τις δένει! Δεν κουνιέται με τίποτα.

Εδώ έχει μερικά στησίματα από τα μέλη του φόρουμ μας για να πάρεις μια ιδέα. Ξέρω είναι επίπονη διαδικασία και χρονοβόρα αλλά πίστεψε με αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλει παραπάνω πέτρες.. και σίγουρα πριν βάλω ένα ακόμα είδος (demasoni είναι καλή ίδεα όπως ανέφερε και ο adlib) θα έχω βάλει νωρίτερα παραπάνω πέτρες. 

Παρεπιπτόντως τις πέτρες τις έχω (5 φορές περισσότερες απ' αυτές που έχω τώρα μέσα. Απλά όπως ανέφερα, προβληματίζομαι λίγο για την ακεραιότητα του ενυδρείου :D

Link to comment
Share on other sites

δες εδω και το δικο μου και τι πετρες , καπου στην μεση ειναι οι photos

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93860-welcome-africa-malawi-180-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1/page-2#entry1071700

 

Και πολύ ωραίο αποτέλεσμα εδώ. 

Το ότι είναι αρκετά 'ντροπαλά' δεν ξέρω αν είναι γενικότερη συμπεριφορά των ψαριών ή είναι του συγκεκριμένου είδους. 

Πάντως και τα δικά μου, μόλις εντοπίζουν κίνηση σιγά σιγά μαζεύονται. 

Και το 2ο θηλυκό βέβαια που είναι στο 90% κρυμένο! Το περιμένω κάθε μέρα 10 λεπτά να βγει να το ταΐσω!

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις , πετας τροφη και φευγεις.

Εμενα το θυλυκο maigano που μου εδωσαν εκανε να φαει 10 μερες απο την στιγμη που το εβαλα στο ενυδρειο.

Τι να παθει το ενυδρειο εγω εχω 30 κιλα πετρες σε μικροτερο , απλα οπως σου ειπαν απο πανω , εγω φυσικα εχω βαλει egg crate.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...