Jump to content

Μια σταγονα απο θαλασσα


isildur_13

Recommended Posts

40*40*40.... 64 λιτρα!

Μου προταθηκε σαν ιδεα το aquabeauty 35watt και το γνωστο razor 60w της Maxspect...καθως και ενα της beamswork 

Εγω διαθετω ενα φωτιστικο της sera το xchange που εχει και δυνατοτητα για dimmer αναβαθμιση....! Αλλα θα προτιμουσα ενα πιο "ολοκληρωμενο" φωτιστικο

 

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λοιπον το ενυδρειο...κ καθ'οδον ειναι κ το επιπλακι...Αγοραστηκε ο αρχικος εξοπλισμος...tunze 9001, jager 150, οσμωση απο water waves, την επιστροφξ αναλαμβανει η sicce micra plus 600 l/h... εν αναμονη της jebao rw4 που θα στηριχθει κ η κυκλοφορια! Τεστακια της salifert, αλατι της aquaforest, αντιφωσφωρο μαλλον της rowa, και ανθρακας της seachem....και λιγες φωτο...IMG_20161110_181230.jpgIMG_20161110_181311.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τρια partitions πισω στο sump... Πισω οψη, η "καλη"

IMG_20161110_181258.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό...τα περισσότερα ενυδρεία μου είναι πλέον με πλαινό φίλτρο όπως το δικό σου...πολύ πρακτικό και κάνει πολύ καλή δουλειά!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο! ωραιο το σαμπ:thumbsu:

 

Ανθρακα κ αντιφωσφωρο που θα βαλεις;;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν δυο σκεψεις.....Ή στο πρωτο διαμερισμα που υπαρχει συγκεκριμενη καθετη ροη απο το σχαρακι...σε αυτοσχεδιο media basket απο eggcrate...

Ή να βαλω σε λειτουργια ενα eheim 2211... Κατι που θελω να αποφυγω...σωληνες κτλ...

Θα δουμε ομως, ακομα το σκεφτομαι

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Υπαρχουν δυο σκεψεις.....Ή στο πρωτο διαμερισμα που υπαρχει συγκεκριμενη καθετη ροη απο το σχαρακι...σε αυτοσχεδιο media basket απο eggcrate...

Ή να βαλω σε λειτουργια ενα eheim 2211... Κατι που θελω να αποφυγω...σωληνες κτλ...

Θα δουμε ομως, ακομα το σκεφτομαι

Ενας phosban στο πρώτο διαμέρισμα, κρεμασμένος από το πρώτο χώρισμα, νομίζω θα ήταν καλή ιδέα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο! Οι επιλογές του εξοπλισμού ειναι σούπερ !!!

 

προσοχη στην επιλογή του βράχου τωρα και τον αραγωνιτη σε οσμοση και ξέπλυμα για κάποιες μερες πριν το βάλεις ;) 

 

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο παει για bare bottom.... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε διευκολύνει ;) τρέχω το δικο μου bare bottom απο το καλοκαίρι και χει βολέψει πολυ 

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι στη θαλασσα ειμαι αρχαριος..... Ψαρας που λενε κ στον στρατο....

Αλλα η εμπειρια μου στο αφρικανικο μου λεει οτι τα υποστρωματα σαν τον αραγωνιτη βγαζουν τα παντα! Εχω βαρεθει να καθαριζω το βυθο απο τη βρωμα.....

Φυσικα καταλαβαινω τι βιολογια κραταει ενα υποστρωμα...αλλα προτιμω να τη θυσιασω για να εχω καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα.... Σωστο Λαθος?? Η πορεια θα το δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια δουλεια,καλογεμιστο,αν και δεν μου αρεσει το bb,χαχαχαχα:hehe:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Ενας phosban στο πρώτο διαμέρισμα, κρεμασμένος από το πρώτο χώρισμα, νομίζω θα ήταν καλή ιδέα....

+1000

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο το ενυδρειο φιλε μου!Ειναι ετοιμο ή δικια σου κατασκευη?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

+1000

Για τα λιτρα μου θελω μικρες ποσοτητες αντιφωσφωρου κ ανθρακα....παιζουν μικροι τετοιοι αντιδραστηρες????

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο φιλε μου, ειναι δικη μου ιδεα με ολες του τις λεπτομερειες! Οχι φυσικα οτι δεν παιζει αλλου...χεχε

Αλλα αμα δεν ηταν ο Nidal να το κολλησει τοσο επιμελως, δε θα ειχα τετοιο αποτελεσμα...! Τον ευχαριστω κ απο εδω φυσικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:
πριν 41 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

+1000

Για τα λιτρα μου θελω μικρες ποσοτητες αντιφωσφωρου κ ανθρακα....παιζουν μικροι τετοιοι αντιδραστηρες????

Μανώλη έχω τον ριάκτορα που ανέφερα πιο πάνω σε 40 λίτρα καθαρό νερό......

Link to comment
Share on other sites

Τρεχει κανενας το reef του χωρις αντιφωσφωρο κ ανθρακα, ή μοναχα χωρις αντιφωσφωρο? Πιστευετε ειναι εφικτο? Πολλοι στο εξωτερικο εχουν reef gfo και carbon free...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Τρεχει κανενας το reef του χωρις αντιφωσφωρο κ ανθρακα, ή μοναχα χωρις αντιφωσφωρο? Πιστευετε ειναι εφικτο? Πολλοι στο εξωτερικο εχουν reef gfo και carbon free...

 

φυσικά και γίνετε αλλα πρεπει να διαλέξεις τρόπο που θα τρέχεις την βιολογία στο ενυδρείο σου.

αντιφόσφωρο εχω να βάλω πάνω από 2 χρόνια και δεν είμαι θετικός στη χρήση του. Τα φωσφορικά μου αυτό το διάστημα τις περισσότερες φορές ήταν κάτω από 0,03 μετημένα με hanna. Τον άνθρακα από την άλλη δεν θα τον έβγαζα. Τα λίτρα λίγο σε περιορίζουν για άλλες μεθόδους αν και θα μπορούσες να δοκιμάσεις χαέτο στη πλάτη πειραματικά

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

φυσικά και γίνετε αλλα πρεπει να διαλέξεις τρόπο που θα τρέχεις την βιολογία στο ενυδρείο σου.

αντιφόσφωρο εχω να βάλω πάνω από 2 χρόνια και δεν είμαι θετικός στη χρήση του. Τα φωσφορικά μου αυτό το διάστημα τις περισσότερες φορές ήταν κάτω από 0,03 μετημένα με hanna. Τον άνθρακα από την άλλη δεν θα τον έβγαζα. Τα λίτρα λίγο σε περιορίζουν για άλλες μεθόδους αν και θα μπορούσες να δοκιμάσεις χαέτο στη πλάτη πειραματικά

Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Κο συντονιστή:zoro: Θα πρέπει σίγουρα να τρέξεις κάποια μέθοδο που θα κρατάει χαμηλά τα φωσφορικά σου, είτε λέγεται χρήση gfo, είτε λέγεται πηγή άνθρακα+βακτήρια, είτε λέγεται refugium, είτε είναι μεγάλες αλλαγές νερού ανά μικρά χρονικά διαστήματα...πάντως σίγουρα θα πρέπει να ακολουθήσεις μια μέθοδο που θα βγάζεις τα φωσφορικά σου από το σύστημα, καθώς αυτά συσσωρεύονται με ότι συνέπειες ακολουθούν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...