Jump to content

Μια σταγονα απο θαλασσα


isildur_13

Recommended Posts

Ολα πανε μια χαρα.... Βλεπω αναπτυξη στα δυο φραγκακια acropora... Η caulastrea και η euphyllia φαινεται να ειναι υπεροχα....

Η ρουτινα που τεινω να διατηρησω ειναι 20 λιτρα τις δεκαπεντε μερες...

Τα νιτρικα μου δε ξεπερνουν το 10.. κατι που με οδηγει σε σκεψεις για πιο αραιες αλλαγες...

Οχι ομως ακομα οσο ειναι καινουργιο το reefακι....

IMG_20170221_010031.jpg

PicsArt_03-02-04.27.20.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Ολα πανε μια χαρα.... Βλεπω αναπτυξη στα δυο φραγκακια acropora... Η caulastrea και η euphyllia φαινεται να ειναι υπεροχα....

Η ρουτινα που τεινω να διατηρησω ειναι 20 λιτρα τις δεκαπεντε μερες...

Τα νιτρικα μου δε ξεπερνουν το 10.. κατι που με οδηγει σε σκεψεις για πιο αραιες αλλαγες...

Οχι ομως ακομα οσο ειναι καινουργιο το reefακι....

IMG_20170221_010031.jpg

PicsArt_03-02-04.27.20.jpg

Ευχαριστα νεα ομως μην σε ξεγελα το 10 δεν εχεις ιδεα το ποσο ευκολα ανεβαινει ,μηναυξησεις το χρονο αλλαγης,επισεις βλεπω μια αστερινα επανο στο σαλιγκαρι,βγαλτην εξω τψρα διοτι θα γεμισεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω 100% με τον Νίκ. Το 10 γίνεται χωρίς να το καταλάβουμε 25+.  Μην αραιώσεις τις αλλαγές, και θα δείς θα είναι όλα χαρούμενα (ψάρια,κοραλλάκια κλπ).

 

Πόσες ώρες φωτισμό του έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Με συστημα ανατολης δυσης συνολο 11 ωρες, αν και στα υψηλα του επιπεδα το φωτιστικο ειναι για 7 ωρες...

Link to comment
Share on other sites

τις αστερίνες όταν τις βλέπεις βγάλτες ..

και γω πιστεύω ότι πρεπει να κρατήσεις τη ρουτίνα σου αν και θα έλεγα να πας σε 10 λ / βδομάδα..

τις υπόλοιπες τιμές τις κρατάς σταθερές?

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα μενουν σταθερά....αλατοτητα, θερμοκρασια, νιτρικα, φωσφωρικα, φυσικα αμμωνια κ νιτρωδη! 

Το ph μου μενει λιγο πιο χαμηλα στα 7,8-8,0 αλλα μαλλον λογω αλατιου της aquaforest....

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Ολα μενουν σταθερά....αλατοτητα, θερμοκρασια, νιτρικα, φωσφωρικα, φυσικα αμμωνια κ νιτρωδη! 

Το ph μου μενει λιγο πιο χαμηλα στα 7,8-8,0 αλλα μαλλον λογω αλατιου της aquaforest....

Ακομα εχεις αμμωνια και νιτρωδη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι φυσικα...αυτο εννοω...δεν υπαρχει ιχνος...σταθερα 0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο. Καλύτερα λιγότερα λίτρα και πιο συχνές αλλαγές γιατί εκτός από το να κρατάμε χαμηλά τα θρεπτικά, τροφοδοτούμε το σύστημα με χρήσιμα στοιχεία που έχει το καινούριο νεράκι και που εξαντλούνται γρήγορα. Πολύ όμορφα τα κοραλάκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει ευχαριστημενος απο το φωτιστικο της aquabeauty... Πανε καλα, σταδιακα θα "φορτωσω" και αλλα κοραλλια στο συστημα...κ τοτε σιγουρα θα προσαρμοσω κ τις ρουτινες μου....

 

Ποια η γνωμη σας για τα bio-pellets? Σκεφτομαι να τα προσθεσω στο reef...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα (?) με την euphyllia μου.... Ενω ηταν και τα τρθα κεφακια μια χαρουλα κ εκτεθημενα στην ιδια κυκλοφορια....το ενα απο αυτα εμφανιζει μειωμενη εκταση...ειναι δλδ πιο μαζεμενο...! Οι μετρησεις μου ειναι σταθερες συνεχως....

Υπαρχει περιπτωση να χωριζεται??

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές το κάνουν οι euphyllia αυτό.  Αν η κυκλοφορία είναι καλή, και δεν την "ξεμαλλιάζει" απο την ένταση πιστεύω θα συνέλθει.  Επίσης μήπως τρίφτηκε κάποιο ψάρι πάνω της και μάζεψε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα (?) με την euphyllia μου.... Ενω ηταν και τα τρθα κεφακια μια χαρουλα κ εκτεθημενα στην ιδια κυκλοφορια....το ενα απο αυτα εμφανιζει μειωμενη εκταση...ειναι δλδ πιο μαζεμενο...! Οι μετρησεις μου ειναι σταθερες συνεχως....

Υπαρχει περιπτωση να χωριζεται??

Και να ψωφαει απο φυσικα αιτια.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχει επανελθει.... 

Λογικο κ αυτο,το οτι ειναι κοραλλι δε σημαινει οτι ειναι κ αθανατο! 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...