Jump to content

Πρόβλημα με υπερχείληση


teoxan

Recommended Posts

Ναι τωρα που εχω πολλα λιτρα επιστροφη αλλα και πριν που επαιζα στα 4000 λιτρα το ειχα ησυχασει!! Θα ανεβασω!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως τώρα που η στάθμη είναι πάνω από την υπερχείλιση, έκανε ούτως ή άλλως λιγότερο θόρυβο. Πριν που ήτανε περίπου στη μέση της υπερχείλισης, έκανε τραγικό θόρυβο σαν λεκανη τουαλέτας. Οπότε ακόμα και τότε με την σιλικόνη και τα σωληνάκια το είχα κάνει να μην κάνει καθόλου θόρυβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε φωτος! Δεν φανταζεσαι Μανο ποσο εκνευριστικο ειναι να ακους αυτον τον ηχο τουαλετας στον χωρο που κοιμασαι.

Link to comment
Share on other sites

165c29750f21b10966900281f3c16b94.jpge6727b4350e7ca6a37304326907672f7.jpg53b401ee083613ebf933a6e736bbbe88.jpg84d8d6cddeb2183f6fc923cec5ba0558.jpg
Το εμβαδο που καλύπτει σιλικόνη, αλλά και την γωνία που θα κάτσει υπερχείλιση ώστε να μην κάνει φασαρία, την ρυθμιζεις δοκιμαζοντας συμφωνα με τις ανάγκες σου! Σε μένα λόγω της ροής και της ταχύτητας με αυτό τον τρόπο δεν κάνει καθόλου φασαρία!

Με την πιο μικρή επιστροφή που είχα, είχα καλύψει σχεδόν το 50 τα 100 της πάνω επιφάνειας υπερχείλισης με σιλικόνη για να μην κάνει φασαρία! Για να βάλω τα σωληνάκια έσπασα δύο γρίλιες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μανο ησουν κατατοπιστικοτατος. Θα το δοκιμασω και εγω μηπως και πιασει το κολπο. Απλα εγω εχω ποιο μικρη αντλια επιστροφης. 2000λτ το μεγιστο της.

Εγω εχω ανοιξει μια τρυπα στην γωνια που κατεβαινει η σωληνα που παει στο sump για να παιρνει αερα και ισως να μην χρειαστουν σωληνακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως κατατοπιστικότατος απλά να σε ρωτήσω κάτι... Βλέπω ότι το νερό φεύγει από το κάτω μέρος του ποτηριού αφού από πάνω έχεις τη σιλικόνη. 

Μήπως έχεις παρατηρήσει ένα φιλμ πάνω πάνω στη στάθμη του νερού; 

Γιατί σε κάτι ανάλογο που είχα κάνει εγώ είχα αυτό το φιλμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το εχω γυρισει ωστε οριακα απο πισω να τραβα απο την επιφανεια, πολυ σωστη η παρατηρηση σου
4fb0206b9500f8d9191b80704f9fb115.jpg
Παλελειψα τελειως να το πω.

Link to comment
Share on other sites

Μανο ησουν κατατοπιστικοτατος. Θα το δοκιμασω και εγω μηπως και πιασει το κολπο. Απλα εγω εχω ποιο μικρη αντλια επιστροφης. 2000λτ το μεγιστο της.

Εγω εχω ανοιξει μια τρυπα στην γωνια που κατεβαινει η σωληνα που παει στο sump για να παιρνει αερα και ισως να μην χρειαστουν σωληνακια.

Δεν σου κανει φασαρια επειτα η νεα τρυπα στη γωνια;

Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνακια που βαζει ο Μανος δεν ειναι για να περνει αερα η υπερχιληση αλλα για να οδηγητε το νερο στα τοιχωματα του κάθετου σωλήνα PVC και να μην κανει θόρυβο η ροη!

 

Ειναι οπως βαζαμε τα δυο καλαμάκια στις σωληνωσεις για τον θόρυβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο το ποτήρι / σιγαστήρας μου εχει λυση το πρόβλημα του θορύβου σε ολα τα ενυδρεία μου!

IMG_2512.JPG

Επιστροφη 6000λτ

Link to comment
Share on other sites

Που να το βρουμε πες μας!! Εγω εφαγα τον κοσμο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Manoskap έγραψε:

Που να το βρουμε πες μας!! Εγω εφαγα τον κοσμο..

 

Θα βάλεις γωνιακό PVC!

 

αρα θα ανεβει η σταθμη του νερου κατα 2 εκ!

 

Στα ενυδρειακα μαγαζια μονο!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Εχω εξωτερικό μπαλκόνι , όποτε δεν θα το καταλάβεις !

νομιζω ο panagreco στο παλιό του είχε και πολλοί με εσωτερικό σωλήνα υπερχιλησης !

αλλα φαντάσου οπως εχεις την τρυπα αλλάζεις την σίτα και βαζεις γωνία , πανω της βαζεις το ποτήρι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Λοιπόν για να μην ανοίγω άλλο θέμα βάλτε καμία φωτογραφία από της υπερχιλησης σας να πάρουμε μια ιδέα στα + και στα - τις κάθε μίας. Έχω σκέφτομαι στο καινουργιο που ετοιμάζω να κάνω εξωτερικό μπαλκόνι. Όσοι το έχετε παρακαλώ την γνώμη σας. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας....

 

Καταρχήν ευχαριστώ όλα τα παιδιά που μοιραστήκατε το πρόβλημά μου και μπορώ να πώ ότι βρήκα μια γρήγορη λύση με υποφερτό θόρυβο μέσα στο υπνοδωμάτιο.

 

Η ιδέα ήταν του Manoskap την οποία μόλις δοκίμασα και όντος είχα αποτέλεσμα άμεσα.

Με λίγη θερμόκολα  βούλωσα τις τρύπες του ποτηριού της υπερχείλισης. Ο θόρυβος μειώθηκε κατά 80% και ακόμη δεν έχω παίξει με την ροή της αντλίας,το πόσο ανοιχτή  θα έχω την βάνα που κατεβαίνει το νερό (αυτή την στιγμή είναι τέρμα ανοιχτή !!! :) ), και σε ποιό σημείο θα έχω το ποτήρι (πόσες μοίρες να το στρίψω για να έχω ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα).

 

Επίσης να πώ οτι πρίν το επιχειρήσω δοκίμασα ένα άλλο είδος ποτηριού το όποιο δεν ξέρω κάν πώς βρέθηκε στα χέρια μου. Το είχα σε μια κούτα και το ξέθαψα. Το δοκίμασα και μειώθηκε και με αυτό ο θόρυβος. όπως θα δείτε στις φώτος το ποτήρι άσπρου χρώματος έχει μικρότερες τρυπούλες σε σχέση με το ποτήρι του PVC που έχουμε όλοι μας. Ισως αυτό να έπαιξε τον ρόλο του. 

 

Σας παραθέτω και φώτος για να δείτε τι έκανα μπας και σωθεί κιάλος κόσμος απο τον θόρυβο των υπερχειλίσεων.

 

 

20161116_082416.jpg

20161116_092515.jpg

20161116_092542.jpg

20161116_092550.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις μεσα και σωληνακι, εγω δεν ακουω τιποτα πια και εχω σταματησει να ασχολουμαι με αυτο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θέλω να παίζω με βάνες,ροές κλπ μήπως και γλιτώσω το σωληνάκι λόγο αισθητικής απόψεως. (Βασικά λυπάμαι και να σπάσω το ποτηράκι :blush: ) Αλλά ίσως να το επιχειρήσω.

 

Για να παίρνει αέρα έχω ανοίξει τρύπα με τρυπάνι στο πίσω μέρος της σωλήνας στο πάνω μέρος της γωνίας που φεύγει το νερό προς τα κάτω.  

 

Πραγματικά δεν περίμενα τόση διαφορά.  Και να σου πώ την αλήθεια θα ήθελα κάποια στιγμή όταν κατέβω Αθηνα μήπως κανονίζαμε να έβλεπα και το δικό σου έτσι για να συγκρίνω τον θόρυβο με τα σωληνάκια. Γιατί και έτσι που είμαι έχω πολύ λίγο θόρυβο. Ακούω μέχρι και τις φυσαλίδες του σκίμερ φαντάσου!! 

 

Τον σημερινό ύπνο το βράδυ θα στον αφιερώσω!! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχχ να σαι καλα, οποτε ερθεις πες! Εγω ακουω μονο το σωληνα καθοδου οπου σκοπευω αυτη τη βδομαδα να μονώσω... Μην λυπασαι να το σπασεις, μια γριλια μονο χρειαζεται να φυγει.

Μαζι με τη γωνια που το βαζεις, το βαθος που παει το σωληνακι μου εφερε το 100% ησυχιας απο την υπερχειλιση!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On Monday, November 14, 2016 at 1:10 PM, fishbone! said:

Παιδια αυτο το ποτήρι / σιγαστήρας μου εχει λυση το πρόβλημα του θορύβου σε ολα τα ενυδρεία μου!

IMG_2512.JPG

Επιστροφη 6000λτ

 

Καλησπέρα.  Τελικά αυτο το ποτήρι / σιγαστήρα, σε ποιο μαγαζί θα το βρούμε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Jason Sigalas έγραψε:

 

Καλησπέρα.  Τελικά αυτο το ποτήρι / σιγαστήρα, σε ποιο μαγαζί θα το βρούμε;

Εγω το πήρα απο το Aquario αλλα φαντάζομαι ότι το έχουν και άλλου !

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δει αλλου αλλα προσοχη! Ανεβαζει πολυ τη σταθμη να μην εχετε κανενα ατυχημα στο Σαμπ σε διακοπη ρευματος! Εχω με τη θερμοκολλα εχω ηρεμησει τελειως!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...