Jump to content

Σκαλάρια μαλώνουν


Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα ,

έχω μετατρέψει ένα θαλασσινό ενυδρείο σε κοινωνικό φυτεμένο γλυκού νερού . Οι διαστάσεις του είναι 160 Χ 60 Χ 45 και το sump είναι 60 Χ 45 Χ 45 .Στο ενυδρείο υπάρχουν 11 σκαλάρια 3-4 εκατοστών τα οποία μπήκαν μέσα όλα την ίδια στιγμή . Το πρόβλημα είναι ότι όλα μαλώνουν συνεχώς μεταξύ τους με αποτέλεσμα να τραυματίζονται . Είναι όλα εναντίων όλων . Ακόμη και αυτά πού είναι πιό πολύ τραυματισμένα διατηρούν την επιθετικότητά τους . Το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο και υπάρχουν μέσα λίγα ακόμη ψάρια : 3 SAE  , 4 ραμιρέζοι  , 5 dwarf gourami και δύο μεγάλοι κλόουν . Οι μετρήσεις είναι οι εξής : Θερμοκρασία 27 C  , ph 7 , KH 5 , GH 8 , NO2 0 , NH3-NH4 0 , NO3 10 . Τι μπορώ να κάνω για να μειώσω την επιθετικότητά τους ?

Link to comment
Share on other sites

Κιχλιδες που μαλώνουν, απλά είναι κιχλιδες :D

Προφανώς διαμορφώνουν ισορροπίες στο νέο χώρο τους.Ενδιαφέρον έχει το στήσιμο που έχεις κάνει.Έχουν αρκετές κρυψώνες πχ;Βάλε καμιά φώτο του ενυδρείου

Τα γκουραμι θα τα έβγαζα επίσης

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ετσι ειναι τα πραγματα. Διαμορφωνουν κυριαρχιες οπως λεει κι ο Δημητρης! Αλλα γενικα ειναι πολλα τα ψαρια! Θα προτεινα να αφησεις γυρω στα 8! Επισης θα ελεγα να βγαλεις τα σαε και τα γκουραμι! Εγω θα εβγαζα και τα κλοουν αλλα αυτο ειναι σε σενα.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να μειώσεις την επιθετικότητα. Είναι ή φύση τους έτσι. Διαμορφώνουν κυριαρχία έτσι. Πιστεύω όταν ταξινομηθούν τα πράγματα θα ηρεμήσουν λίγο......

μέχρι να βγουν ζευγάρια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα βγουν ζευγαρια εκει να δεις γλεντι!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι μικρά τα ψάρια, προς στιγμήν δεν με αγχώνει το ζευγάρωμα. Μια πανοραμική του ενυδρείου θέλω κ να βγουν επίσης κ οι κλόουν ,όπως έγραψε ο Θοδωρής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ετσι ειναι τα πραγματα. Διαμορφωνουν κυριαρχιες οπως λεει κι ο Δημητρης! Αλλα γενικα ειναι πολλα τα ψαρια! Θα προτεινα να αφησεις γυρω στα 8! Επισης θα ελεγα να βγαλεις τα σαε και τα γκουραμι! Εγω θα εβγαζα και τα κλοουν αλλα αυτο ειναι σε σενα.

Send from the Heart of Amazonas

 

 

Κουρασμένος θα είσαι... πήγαινε για ύπνο. ;)   :hehe

Γράφει 11 σκαλάρια 3-4 εκ. και προτείνεις να μειώσει τον αριθμό; Μήπως ήθελες να γράψεις... το αντίθετο;   :rolleyes:

Συμφωνώ με την πρόταση σου να βγουν "κλόουν", που είναι και μόνο 2.... ενώ είναι κοπαδόψαρο που φτάνει... τα 30 εκ. (και υποθέτω μπήκε  για τυχόν σαλιγκάρια... που είναι ο συνήθης λόγος).-   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπααα εννοω αυτο ακριβως που λεω και το εννοω σε βαθος χρονου. 11 ψαρια σε 400 λιτρα ισον μπελας! Μακαρι να μπορουσε να τα κρατησει ολα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί ο Νικος ότι λόγω ηλικίας πρέπει να είναι πολλά (περισσότερα ακόμη απο 11), που γράφει ο φίλος ότι έχει και μεγαλώνοντας να αραιώνουν;

Κάτι Δλδ που λένε και για τους δίσκους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί ο Νικος ότι λόγω ηλικίας πρέπει να είναι πολλά (περισσότερα ακόμη απο 11), που γράφει ο φίλος ότι έχει και μεγαλώνοντας να αραιώνουν;

Κάτι Δλδ που λένε και για τους δίσκους;

Αυτό εννοεί ο Νίκος.Οσο μεγαλύτερη η ομάδα,τόσο το καλύτερο.Μεγάλυτερη η αισθηση ομάδας,άρα και περισσότερη ασφάλεια για το κοπαδόψαρο,ειδικά όσο είναι μικρό.Επίσης μειώνονται οι αψιμαχίες και μοιράζεται η επιθετικότητα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...