Jump to content

Νέο Ξεκίνημα 60L


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

Μετά από λίγο καιρό απουσίας από το χόμπι γενικά, δεν άντεξα και με έπιασε η λαχτάρα να ξαναστήσω ενυδρείο τώρα που ήρθα για σπουδές, όμως σκέφτομαι να κατευθυνθώ προς τη μεριά του θαλασσινού αυτή τη φορά για να εκλπηρώσω τα απωθημένα μου. :) 

Σιγά σιγά θα αρχίσω να μαζεύω εξοπλισμό καινούριο ή μεταχειρισμένο μέχρι να πάρω όλα τα απαραίτητα, επομένως δεν θα βιαστώ καθόλου.

Σκέφτομαι σαν βασικό εξοπλισμό να πάρω σιγά σιγά:

 

Εξωτερικό φίλτρο για άνθρακα/αντιφώσφορο το οποίο έχω.

Tunze 9001 για σκίμερ.

2*24 T5 για φωτιστικό μιας και δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ με την κατασκευή DIY LED και τα έτοιμα που είναι μάρκας είναι και αρκετά ακριβά.

Α/Ο κάποια θα βρω.

Κοντρόλλερ κ θέρμανση ψύξη.

Έχω στο μυαλό μου και για αυτόματη αναπλήρωση αλλά άλλο είναι που με "καίει". 

 

Τι κυκλοφορητή να βάλω; Δηλαδή πόσα λίτρα ανά ώρα; Ένας μεγάλος είναι αρκετός; Έχω δει για ένα μεταχειρισμένο Tunze 6055 με κοντρόλλερ και όλα απλά φτάνει στα 5000λ/ω και σκεφτομαι μήπως δεν τον χρησιμοποιήσω αποτελεσματικά ώστε να αξίζει τα λεφτά που θα δώσω. 

 

Αυτά σκέφτομαι προς το παρόν και σιγά σιγά θα αρχίσω να μαζεύω τα πράγματα ώστε να το στήσω.

 

Είχα και ιδέα για Sump αλλά θα μπλέξω με υπερχειλίσεις κλπ και μιας και ενυδρείο έχω ήδη δεν είναι δυνατό να το τρυπήσω οπότε θα πρέπει να καταφύγω σε εξωτερική της Tunze κλπ. 

Οπότε τελικά θα ήθελα την άποψη σας για τον κυκλοφορητή, δηλαδή αν το μοντέλο είναι πολύ μεγάλο για τα λίτρα που θέλω ή πολύ μικρό γιατί δεν βρήκα κάπου αναλογιά, αν και νομίζω ότι είναι 30 φορές τα λίτρα του ενυδρείο ή κάπως έτσι χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος. 

Και ακόμη θα ήθελα να μου πείτε αν κατά τη γνώμη σας αξίζει η δημιουργία sump σε αυτά τα λίτρα με τον εξοπλισμό που αναφέρω. Το κόστος ίσως αυξηθεί λίγο γιατί θα χρειαστώ φαντάζομαι pvc κλπ για να κατεβαίνει το νερό και μία αντλία για να το ανεβάζει αλλά θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας.

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 60*35*40(Υ), για το ύψος δεν είμαι απόλυτα σίγουρος μιας και δεν το έχω εδώ το ενυδρείο. 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και ελπίζω αυτή τη φορά να μη μείνω μόνο στα λόγια και να το φτιάξω τελικά.. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα δεν έχεις ξεκινήσει, να βάλεις στο πλάνο σου oπωσδήποτε sump. Θα το μετανιώσεις αργότερα αν δεν φτιάξεις. Έστω και σε αυτά τα λίτρα, αξίζει. Επίσης οπωσδήποτε Α/Ο και ρεφρακτόμετρο για την μέτρηση αλατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ρεφρακτόμετρο έχω ήδη αγορασμένο ένα καλό, το οποίο είχα πάρει καινούριο και δεν έχω ακόμα χρησιμοποιήσει. 

Έχεις κάποια Α/Ο να μου προτείνεις; Αν και νομίζω δεν έχει τόοοσο πολύ να κάνει με τη μάρκα. 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το σαμπ, το σκέφτομαι σοβαρά γιατί βρήκα ένα σκίμμερ το οποίο μπαίνει σε σαμπ, αλλά έχω απορίες σχετικά με αυτό..

Θα φτιάξω ή θα πάρω έπιπλο για να το βάλω το ενυδρείο επομένως είμαι πιο ευέλικτος σε άποψη διαστάσεων, όμως σε άποψη διαμερισμάτων; Πόσα να κάνω;

Μου φαίνεται πολύ μπέρδεμα και αν δεν κάτσω να κάνω σχεδιάγραμμα νιώθω χαμένος.

Σίγουρα ένα διαμέρισμα θα είναι για την αντλία επιστροφής.. Έπειτα θα πρέπει να έχω διαμέρισμα για θέρμανση, υλικά του φίλτρου, ίσως ένα πιθανό για μελλοντικό ATS/χαέτο ή δεν ξέρω τι. 

Μήπως να άνοιγα καινούριο θέμα για το συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχός στο θέμα του sump δεν μπορώ να βοηθήσω. Ούτε και εγώ έχω στο ενυδρείο μου και πραγματικά το μετανιώνω κάθε μέρα. Αν υπάρξει ποτέ επόμενο ενυδρείο θα φτιάξω σίγουρα. Για Α/Ο αν τα οικονομικά είναι "σφικτά" μπορείς να πάρεις μια φθηνή με πολύ καλά αποτελέσματα. Εγώ πχ έχω αυτή http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174. Φυσικά βρίσκεις και αλλού Α/Ο σε παρόμοιες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Θα την έχω στα υπόψην, ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. ευχαριστώ πολύ.

Θα το ψάξω λίγο για το σαμπ, τις διαστάσεις και τα διαμερίσματα και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια φίλε !

Βαλε το σαμπακι στο προγραμμα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Οσο πιο μικρο το ενυδρειο τοσο πιο χρησιμο το σαμπ

Κυκλοφορητης ενας JEBAO RW-4 θα σε καλυψει

Α/Ο απο water waves την πιο φθηνη compact

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Για σαμπ σκεφτομαι 3 διαμερισματα προς το παρον θα κανω σχεδιαγραμμα κ θα ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. 

Τελικά αποφασίστηκε να γίνει sump. Διαστάσεις ακόμα δεν έχω σκεφτεί αλλά δεν θα είναι και πολύ μεγάλο. 

Έγινε μία αλλαγή ή πιθανή αλλαγή στο ενυδρείο που θα έχω. Θα δώσω αυτό που έχω τώρα επειδή έχει καπάκι που η μία μεριά του δεν αφαιρείται από το γυαλί (ή έτσι νομίζω εγώ) σε ένα φίλο μαζί με το εξωτερικό φίλτρο και θέλω να πάρω άλλη γυάλα. Και τώρα έρχομαι σε μερικές σκέψεις. 

Από τη μία, είχα το δει το Dennerle Nano Cube 60L , με διαστάσεις 38*38*43Υ

Από την άλλη, ίσως καταφέρω να βρω σκέτη γυάλα με διαστάσεις παρόμοιες με τις παλιές, δηλαδή γύρω στο 60*35*40.

Μου έχει μπει όμως η ιδέα για κατασκευή ελαφρώς μεγαλύτερου κύβου, διαστάσεων 50*50*55Υ ή κάτι παρεμφερές, το οποίο όμως ανεβάζει τα λίτρα μου σε περίπου 125.

Θα δω μεγάλη διαφ΄ρα στους 10 αυτούς πόντους πιστεύω από το να έπαιρνα τον κύβο της Ντενέρλε από άποψη χώρου και σταθερότητας λόγω περισσότερων λίτρων. 

Εσείς τι πιστεύετε;

Ο λόγος που το δίνω το άλλο ενυδρείο είναι γιατί θέλω να βάλω εξωτερική υπερχείλιση και να μην μπλέξω με τρυπήματα που ίσως δεν φανούν χρήσιμα στο μέλλον.

 

Πέρα από αυτά. 

Ας υποθέσουμε ότι πάω σε περισσότερα λίτρα, περίπου 120.

Η Tunze 6055 με καλύπτει σαν κυκλοφορία ή θα χρειαστώ και άλλο κυκλοφορητή;

Για σκίμμερ θα έχω από βδομάδα μαζί με την αντλία και το Grotech hea-80 , θα με καλύπτει σε αυτά τα λίτρα;

Τι φωτισμό θα αναγκαστώ να βάλω; Δεδομένου ότι οι λάμπες Τ5 που σκεφτόμουν ίσως δεν χωράνε στο μήκος;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. 

Τελικά αποφασίστηκε να γίνει sump. Διαστάσεις ακόμα δεν έχω σκεφτεί αλλά δεν θα είναι και πολύ μεγάλο. 

Έγινε μία αλλαγή ή πιθανή αλλαγή στο ενυδρείο που θα έχω. Θα δώσω αυτό που έχω τώρα επειδή έχει καπάκι που η μία μεριά του δεν αφαιρείται από το γυαλί (ή έτσι νομίζω εγώ) σε ένα φίλο μαζί με το εξωτερικό φίλτρο και θέλω να πάρω άλλη γυάλα. Και τώρα έρχομαι σε μερικές σκέψεις. 

Από τη μία, είχα το δει το Dennerle Nano Cube 60L , με διαστάσεις 38*38*43Υ

Από την άλλη, ίσως καταφέρω να βρω σκέτη γυάλα με διαστάσεις παρόμοιες με τις παλιές, δηλαδή γύρω στο 60*35*40.

Μου έχει μπει όμως η ιδέα για κατασκευή ελαφρώς μεγαλύτερου κύβου, διαστάσεων 50*50*55Υ ή κάτι παρεμφερές, το οποίο όμως ανεβάζει τα λίτρα μου σε περίπου 125.

Θα δω μεγάλη διαφ΄ρα στους 10 αυτούς πόντους πιστεύω από το να έπαιρνα τον κύβο της Ντενέρλε από άποψη χώρου και σταθερότητας λόγω περισσότερων λίτρων. 

Εσείς τι πιστεύετε;Εννοετε,θα πρωτεινα 060χ060χ055 και ετσι θα χωρεσουν και οι τ5 χ24 ανετα.

Ο λόγος που το δίνω το άλλο ενυδρείο είναι γιατί θέλω να βάλω εξωτερική υπερχείλιση και να μην μπλέξω με τρυπήματα που ίσως δεν φανούν χρήσιμα στο μέλλον.

Ουτε καν να το σκεφτεσε,το τρυπημα σου εξασφαλιζει οτι δεν θα πλημυρισεις κατα 95%,με 2 φ40 εισαι τελεια,οχι οτι με μια ας πουμε φ50 οτι θα ειχες προβλημα.

Πέρα από αυτά. 

Ας υποθέσουμε ότι πάω σε περισσότερα λίτρα, περίπου 120.

Η Tunze 6055 με καλύπτει σαν κυκλοφορία ή θα χρειαστώ και άλλο κυκλοφορητή;Σιγουρα θα χρειαστεις 2

Για σκίμμερ θα έχω από βδομάδα μαζί με την αντλία και το Grotech hea-80 , θα με καλύπτει σε αυτά τα λίτρα;Συμφωνα με αυτα που λεει ναι,αν και δεν μου αρεσει,θα σου πρωτεινα το tunze 9004,βεβαια εαν υπαρχει ξεκινας και βλεπεις.

Τι φωτισμό θα αναγκαστώ να βάλω; Δεδομένου ότι οι λάμπες Τ5 που σκεφτόμουν ίσως δεν χωράνε στο μήκος;Νομιζω οτι σου ελυσα αυτο το προβλημα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα και πάλι. 

Τελικά αποφασίστηκε να γίνει sump. Διαστάσεις ακόμα δεν έχω σκεφτεί αλλά δεν θα είναι και πολύ μεγάλο. 

Έγινε μία αλλαγή ή πιθανή αλλαγή στο ενυδρείο που θα έχω. Θα δώσω αυτό που έχω τώρα επειδή έχει καπάκι που η μία μεριά του δεν αφαιρείται από το γυαλί (ή έτσι νομίζω εγώ) σε ένα φίλο μαζί με το εξωτερικό φίλτρο και θέλω να πάρω άλλη γυάλα. Και τώρα έρχομαι σε μερικές σκέψεις. 

Από τη μία, είχα το δει το Dennerle Nano Cube 60L , με διαστάσεις 38*38*43Υ

Από την άλλη, ίσως καταφέρω να βρω σκέτη γυάλα με διαστάσεις παρόμοιες με τις παλιές, δηλαδή γύρω στο 60*35*40.

Μου έχει μπει όμως η ιδέα για κατασκευή ελαφρώς μεγαλύτερου κύβου, διαστάσεων 50*50*55Υ ή κάτι παρεμφερές, το οποίο όμως ανεβάζει τα λίτρα μου σε περίπου 125.

Θα δω μεγάλη διαφ΄ρα στους 10 αυτούς πόντους πιστεύω από το να έπαιρνα τον κύβο της Ντενέρλε από άποψη χώρου και σταθερότητας λόγω περισσότερων λίτρων. 

Εσείς τι πιστεύετε;Εννοετε,θα πρωτεινα 060χ060χ055 και ετσι θα χωρεσουν και οι τ5 χ24 ανετα.

Ο λόγος που το δίνω το άλλο ενυδρείο είναι γιατί θέλω να βάλω εξωτερική υπερχείλιση και να μην μπλέξω με τρυπήματα που ίσως δεν φανούν χρήσιμα στο μέλλον.

Ουτε καν να το σκεφτεσε,το τρυπημα σου εξασφαλιζει οτι δεν θα πλημυρισεις κατα 95%,με 2 φ40 εισαι τελεια,οχι οτι με μια ας πουμε φ50 οτι θα ειχες προβλημα.

Πέρα από αυτά. 

Ας υποθέσουμε ότι πάω σε περισσότερα λίτρα, περίπου 120.

Η Tunze 6055 με καλύπτει σαν κυκλοφορία ή θα χρειαστώ και άλλο κυκλοφορητή;Σιγουρα θα χρειαστεις 2

Για σκίμμερ θα έχω από βδομάδα μαζί με την αντλία και το Grotech hea-80 , θα με καλύπτει σε αυτά τα λίτρα;Συμφωνα με αυτα που λεει ναι,αν και δεν μου αρεσει,θα σου πρωτεινα το tunze 9004,βεβαια εαν υπαρχει ξεκινας και βλεπεις.

Τι φωτισμό θα αναγκαστώ να βάλω; Δεδομένου ότι οι λάμπες Τ5 που σκεφτόμουν ίσως δεν χωράνε στο μήκος;Νομιζω οτι σου ελυσα αυτο το προβλημα.

 

Ευχαριστώ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν πάω στις διαστάσεις που λες ανεβαίνω αρκετά στα λίτρα, πάω στα 200 μικτά και ανεβαίνει πολύ όχι μόνο το κόστος αλλά και ο χώρος που θα πιάσει. 

Οπότε όπως κατάλαβα για κύβο πάω στα 60 μήκος για να έχω και τις λάμπες τις 24άρες, άρα μάλλον θα σκεφτώ πιο σοβαρά το ορθογώνιο. 

Όπως και να 'χει χρόνος για σκέψη υπάρχει αρκετός οπότε θα τα συζητάμε και μαζί. 

Ευχαριστώ και πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν πάω στις διαστάσεις που λες ανεβαίνω αρκετά στα λίτρα, πάω στα 200 μικτά και ανεβαίνει πολύ όχι μόνο το κόστος αλλά και ο χώρος που θα πιάσει. 

Οπότε όπως κατάλαβα για κύβο πάω στα 60 μήκος για να έχω και τις λάμπες τις 24άρες, άρα μάλλον θα σκεφτώ πιο σοβαρά το ορθογώνιο. 

Όπως και να 'χει χρόνος για σκέψη υπάρχει αρκετός οπότε θα τα συζητάμε και μαζί. 

Ευχαριστώ και πάλι.

Κι το φαρδος σε reef ειναι χρησιμο και απιστευτο,μην το φοβασαι δεν εχει τοση διαφορα οσο φανταζεσε,οτι μηχανηματα θα χρειαστεις στα 200 λιτρα τα ιδια θα χρειαστεις στα 300 λιτρα.Κλη αποφαση ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κι το φαρδος σε reef ειναι χρησιμο και απιστευτο,μην το φοβασαι δεν εχει τοση διαφορα οσο φανταζεσε,οτι μηχανηματα θα χρειαστεις στα 200 λιτρα τα ιδια θα χρειαστεις στα 300 λιτρα.Κλη αποφαση ευχομαι.

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μπορέσω να δουλέψω με αυτά που έχω βρει σαν αρχικά μηχανήματα, γιατί μετά το κόστος θα ανέβει αρκετά κάτι που δεν με παίρνει δυστυχώς.

ΓΙα φωτισμό να φανταστώ μιλάμε για 3 ή 4*24W;

Πίστεψε με και εγώ θέλω πολύ να στήσω μεγαλύτερο και μακάρι να ήταν εύκολο.. .

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μπορέσω να δουλέψω με αυτά που έχω βρει σαν αρχικά μηχανήματα, γιατί μετά το κόστος θα ανέβει αρκετά κάτι που δεν με παίρνει δυστυχώς.

ΓΙα φωτισμό να φανταστώ μιλάμε για 3 ή 4*24W;

Πίστεψε με και εγώ θέλω πολύ να στήσω μεγαλύτερο και μακάρι να ήταν εύκολο.. .

Σε νιωθω......ευχομαι να το καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντε Νικο , καλη αρχη και παλι!!! ;)

Για φωτιστικο Τ5 σου εχω μια πολυ καλη και φθηνη λυση

http://www.aeroponic.gr/proionta/fwtismos/anaklastires/fotistiko-cfl-t5-59cm-4x54w-detail.html

Αυτο εχω παρει και εγω και ειναι μια χαρα

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Για φωτιστικο Τ5 σου εχω μια πολυ καλη και φθηνη λυση

http://www.aeroponic.gr/proionta/fwtismos/anaklastires/fotistiko-cfl-t5-59cm-4x54w-detail.html

Αυτο εχω παρει και εγω και ειναι μια χαρα

Ωραιο site ρε Παυλαρα!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλή αρχή και απο μένα.

 

Οι διαστάσεις που σκέφτεσαι (50*50*55) είναι μια χαρά και θα μπορούσε το main να είναι και 50*50*50. Σαμπ οποσδήποτε για λειτουργικούς και αισθητικούς λόγους (ο εξοπλισμός ολος κρυφός). Ολα αυτά μπορείς να τα φτικάξεις σε κατάστημα ή αν πιάνουν τα χέρια σου να τα κάνεις και μόνος με το κόστος να κατεβαίνει αισθητά! Το χρήμα σίγουρα βοηθαει αλλα με μεράκι και καλή έρευνα θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

 

το 2*24 σε αυτές τις διαστάσεις θα σε καλύψει για κάποια κοράλια αλλα ιδανικά θα ήταν το 4χ24 για να έχεις πολλές επιλογές σε ζωντανά.

Ιδανικά θα ήθελες 2 κυκλοφοριτές αλλα σε κύβο με αυτες τις διαστάσεις εχω δεί φανταστικό αποτέλεσμα και με μια οικονομική rw24.

 

κάνε τον προυπολογισμό σου και εδώ ήμαστε! διάθεση να υπάρχει και όλα γίνονται !

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλή αρχή και απο μένα.

 

Οι διαστάσεις που σκέφτεσαι (50*50*55) είναι μια χαρά και θα μπορούσε το main να είναι και 50*50*50. Σαμπ οποσδήποτε για λειτουργικούς και αισθητικούς λόγους (ο εξοπλισμός ολος κρυφός). Ολα αυτά μπορείς να τα φτικάξεις σε κατάστημα ή αν πιάνουν τα χέρια σου να τα κάνεις και μόνος με το κόστος να κατεβαίνει αισθητά! Το χρήμα σίγουρα βοηθαει αλλα με μεράκι και καλή έρευνα θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

 

το 2*24 σε αυτές τις διαστάσεις θα σε καλύψει για κάποια κοράλια αλλα ιδανικά θα ήταν το 4χ24 για να έχεις πολλές επιλογές σε ζωντανά.

Ιδανικά θα ήθελες 2 κυκλοφοριτές αλλα σε κύβο με αυτες τις διαστάσεις εχω δεί φανταστικό αποτέλεσμα και με μια οικονομική rw24.

 

κάνε τον προυπολογισμό σου και εδώ ήμαστε! διάθεση να υπάρχει και όλα γίνονται !

 

Ευχαριστώ πολύ. 

Σκεφτόμουν να πάω σε 60 μήκος ώστε να έχω το μήκος που έχουν και οι 24βατες οι Τ5 κ να μην έχω θέμα αλλά για να μου προτείνεις το 50*50*50 σίγουρα θα ξέρεις κάτι παραπάνω!

Έχω ξανακολλήσει ενυδρείο απλά ήταν κάπως προχειροδουλειά, πιο πολύ αισθητικά οι σιλικόνες ήταν λίγο ανομοιόμορφες.

Βέβαια όπως είπες και εσύ είναι πολύ οικονομικότερο να το κάνω μόνος μου, για αυτό και θα το ψάξω. Θέλω να πάρω τιμές από μαγαζιά εδώ που μένω και από Αθήνα για να δω τι με συμφέρει τελικά και αν είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά ίσως το προσπαθήσω και μόνος. 

Αυτό που θα ήθελα βοήθεια είναι το σαμπ.. Μέσα θα μπει το Grotech Hea-80, θερμαντήρας κάλτσες με τα υλικά, ίσως κάτι σαν refugium στο μέλλον και η αυτόματη αναπλήρωση. Σκεφτόμουν για διαστάσεις γύρω στο 40*30*30 και να κάνω 3 διαμερίσματα, για σκίμερ εξοπλισμό κλπ, ένα για μελλοντικό refugium και ίσως βράχο ( ; ) και το άλλο για την αναπλήρωση και την αντλία επιστροφής.

Απλά επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο είμαι λίγο χαμένος. 

Το έπιπλο θα κατασκευαστεί από σίδερο και θα το ντύσω μάλλον γύρω γύρω ώστε να έχω σταθερότητα, οπότε οι διαστάσεις ενυδρείου και σαμπ είναι εύκολα να αλλάξουν μέχρι να πάρω την τελική απόφαση. 

Για τον κυκλοφορητή που λες, έχω πάρει την Tunze 6055 η οποία πιστεύω θα με καλύψει, έχει ροή εως 5,500 λ/ω

Τώρα για τις λάμπες. Είδα το λινκ του Παύλου και η αλήθεια είναι πως η τιμή είναι αρκετά δελεαστική για 4*24 οπότε το πιο πιθανό είναι να πάω σε αυτό ώστε να πλησιάζω και το ένα βατ ανά λίτρο σε φωτισμό που μου επιτρέπει πολλά. 

 

Τώρα η επόμενη αγορά θα είναι είτε το ενυδρείο, είτε η Α/Ο είτε το φωτιστικό, αναλόγως θα δω και θα πράξω. 

Γενικά τα κόστη είναι αρκετά υψηλότερα από αυτά που θα έκανα για ένα γλυκό, αλλά όπως και να το κάνουμε το ριφ γλυκό δεν γίνεται και αξίζει τα έξοδα. Οπότε ελπίζω με σωστό προγραμματισμό να έχω όλα τα απαραίτητα σε ένα εύλογο σχετικά χρονικό διάστημα.

Χαζή απορία: Με 50 μήκος θα μπορεί να κουμπώσει πάνω το 4*24 φωτιστικό; :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. 

Σκεφτόμουν να πάω σε 60 μήκος ώστε να έχω το μήκος που έχουν και οι 24βατες οι Τ5 κ να μην έχω θέμα αλλά για να μου προτείνεις το 50*50*50 σίγουρα θα ξέρεις κάτι παραπάνω!

Έχω ξανακολλήσει ενυδρείο απλά ήταν κάπως προχειροδουλειά, πιο πολύ αισθητικά οι σιλικόνες ήταν λίγο ανομοιόμορφες.

Βέβαια όπως είπες και εσύ είναι πολύ οικονομικότερο να το κάνω μόνος μου, για αυτό και θα το ψάξω. Θέλω να πάρω τιμές από μαγαζιά εδώ που μένω και από Αθήνα για να δω τι με συμφέρει τελικά και αν είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά ίσως το προσπαθήσω και μόνος. 

Αυτό που θα ήθελα βοήθεια είναι το σαμπ.. Μέσα θα μπει το Grotech Hea-80, θερμαντήρας κάλτσες με τα υλικά, ίσως κάτι σαν refugium στο μέλλον και η αυτόματη αναπλήρωση. Σκεφτόμουν για διαστάσεις γύρω στο 40*30*30 και να κάνω 3 διαμερίσματα, για σκίμερ εξοπλισμό κλπ, ένα για μελλοντικό refugium και ίσως βράχο ( ; ) και το άλλο για την αναπλήρωση και την αντλία επιστροφής.

Απλά επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο είμαι λίγο χαμένος. 

Το έπιπλο θα κατασκευαστεί από σίδερο και θα το ντύσω μάλλον γύρω γύρω ώστε να έχω σταθερότητα, οπότε οι διαστάσεις ενυδρείου και σαμπ είναι εύκολα να αλλάξουν μέχρι να πάρω την τελική απόφαση. 

Για τον κυκλοφορητή που λες, έχω πάρει την Tunze 6055 η οποία πιστεύω θα με καλύψει, έχει ροή εως 5,500 λ/ω

Τώρα για τις λάμπες. Είδα το λινκ του Παύλου και η αλήθεια είναι πως η τιμή είναι αρκετά δελεαστική για 4*24 οπότε το πιο πιθανό είναι να πάω σε αυτό ώστε να πλησιάζω και το ένα βατ ανά λίτρο σε φωτισμό που μου επιτρέπει πολλά. 

 

Τώρα η επόμενη αγορά θα είναι είτε το ενυδρείο, είτε η Α/Ο είτε το φωτιστικό, αναλόγως θα δω και θα πράξω. 

Γενικά τα κόστη είναι αρκετά υψηλότερα από αυτά που θα έκανα για ένα γλυκό, αλλά όπως και να το κάνουμε το ριφ γλυκό δεν γίνεται και αξίζει τα έξοδα. Οπότε ελπίζω με σωστό προγραμματισμό να έχω όλα τα απαραίτητα σε ένα εύλογο σχετικά χρονικό διάστημα.

Χαζή απορία: Με 50 μήκος θα μπορεί να κουμπώσει πάνω το 4*24 φωτιστικό; :P

 

Να κουμπωσει τι εννοείς? θα περισσεύει 5 εκατοστά από την κάθε πλευρά αλλα αν είναι κρεμαστό αυτό δεν νομίζω ότι κάνει τη διαφορά.

Τη πρόταση για τις διαστάσεις τις έκανα καθαρά για οικονομικούς λόγους. Ολοι μας θέλουμε μεγαλύτερο ενυδρείο αλλα πάμε μέχρι εκεί που πάει η τσέπη μας και σίγουρα τα λίτρα δεν περιορίζουν ένα ενυδρείο στο να γίνει διαμάντι!

 

για το σαμπ καλό είναι να το σχεδιασεις πρώτα στο χαρτί. Να δεις τον εξοπλισμό σου και πως θα χωράει σε  αυτό.

Το skimmer να χωρέσει στο μεσαίο διαμέρισμα και το ύψος να είναι αρκετό για να το βγάζεις από το σαμπ και να καθαρίζεις το κύπελο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι μπαίνει πάνω στο ενυδρείο για αυτό είχα προβληματισμούς σχετικά με το μήκος αλλά αν είναι κρεμαστό όντως δεν υπάρχει θέμα!

Θα προσπαθήσω να το σχεδιάσω το σαμπ όντως.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα να μην εξεχει το φως ειναι ξαι αντισθητικο και παει ξαι χαμενο.Εχει δικιο ο Πανος 060χ050χ050 ειναι μια χαρα.Το σαμπ θα το εκανα 040χ050χ035 με ενα θαλαμο για το σκιμερ ο μεσαιος χωρισμενος στη μεση με ενα θαλαμο για χαετο εαν θες και ο αλλος αντλια επιστροφης και κανας ριακτορας πελλετ η αντιφωσφωρο κλπ.Δεν σου εβαλα την αναπληρωση μεσα για να μην χασεις το χωρο.Επισεις οι 10 ποντοι που αφησα κενο στο μηκος το εκανα για να μπουν τα δοχεια της δοσομετρικης που θα χρειαστεις.Ιδανικο θα ηταν η βαση να ειναι μεγαλυτερη απο το ενυδρειο .Εαν γινετε αλλαζουν τα στοιχεια.Επισεις ιδανικο υψος ειναι 080 υψος εσωτερικο για να μπορεις να εργαζεσε ανετα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...