Jump to content

Εξόγκωμα σε γκάμπυ


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα 80λιτρο ενυδρείο με γκάμπυ. Αυτή την στιγμή έχω 2 θυληκά ενήλικαι και αρκετά μικρά ψαράκια τα οποία έχουν γενεθεί κατα την δειάρκεια των 5 μηνών που έχω το ενυδρείο. Τις τελευταίες 5-6 μέρες κάποια από τα μικρά αρσενικά έχουν αρχήσει και ενοχλούν πολύ τα θυληκά. Πρέπει άμεσα να τα βγάλω αλλά πρέπει να βρω και που θα τα δώσω. Σήμερα όμως παρατήρησα ότι το ένα θυληκό έχει ένα εξόγκωμα από πίσω. Η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 27 βαθμούς και οι μετρήσεις είναι ΝΟ3=25, ΝΟ2=0, GH=14, KH=6, PH=8, CL2=0
Βάζω και μία φωτογραφία, η καλύτερη που μπορούσα γτ δυστυχώς δεν το άφηναν σε ησυχία τα αρσενικα.
Μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να είναι?

post-54091-0-19192800-1476729582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι φυσιολογικό τα αρσενικά να παρενοχλούν τα θηλυκά. Γι'αυτό πρέπει να είναι σε αναλογία 1 αρσενικό με 3 θηλυκά. Λόγω του ότι γεννάνε συνεχώς και αρκετά, πολλαπλασιάζονται ταχύτατα και σε σημείο να πρέπει να βρεθεί γρήγορα λύση για τη μεταφορά τους σε άλλο ενυδρείο. Όσο αφορά το ψάρι από τη φωτογραφία δεν φαίνεται το εξόγκωμα. Αν μπορείς να βγάλεις κάποια άλλη ίσως να μπορείς να βοηθηθείς. Για μένα προσπάθησε να ξεστοκάρεις λίγο από ψάρια γιατί σε λίγο θα χάσεις τη μπάλα από τις γέννες. Από φυτά τι έχεις και έχεις ΝΟ3=25;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...