Jump to content

Cyphotilapia frontosa πληροφοριες


george78

Recommended Posts

καλησπερα,εχω ενα ενυδρειο κ θα ηθελα να βαλω φροντοζες . Αυτη την στιγμη εχω  οσκαρ. Μηπως μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για αυτο το ειδος ψαριου?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω ενα ενυδρειο κ θα ηθελα να βαλω φροντοζες . Αυτη την στιγμη εχω  οσκαρ. Μηπως μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για αυτο το ειδος ψαριου?Ευχαριστω.

Σε περίπτωση που δεν το έχεις προσέξει ρίξε μια ματιά εδώ. http://www.aquazone.gr/forums/topic/103155-cyphotilapia-frontosa-kigoma/?hl=frontosa

Επίσης μια πολύ ωραία συζήτηση σχετική με το θέμα σου εδώ. http://www.aquazone.gr/forums/topic/23259-frontosa-cyphotilapia/

Πάντως όπως θα διαβάσεις σχετικά  με τα απαιτούμενα λίτρα χρειάζονται αρκετά, για να φιλοξενήσουν μια ομάδα από αυτά τα πολύ όμορφα ψάρια, που σημειωτέον ζουν και αρκετά χρόνια. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες Σωτήρη :D

Διάβασε τα λινκ φίλε.

Το όσκαρ πρέπει να φύγει σε αυτήν την περίπτωση. Δώσε μας επίσης πληροφορίες για το ενυδρείο σου με βασικότερη αρχικά τις διαστάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μιά αλλαγή στον τίτλο για να είναι σωστότερος... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε βάθος χρόνου είναι λίγα τα λίτρα. Μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά για μια τόσο μεγαλοσωμη κιχλιδα, τολμώ να πω ότι κάτω από 700 λίτρα δεν θα την έβαζα.

Η βιβλιογραφία δίνει τα 500,αλλά όσο την έχω ζήσει μου φαίνονται λίγα :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά κ γω ,απο οτι διάβασα παραπάνω ,θελω να βάλω το πολυ τρία ψαράκια!δεν θελω κατι παραπάνω !!!φυσικα κ θα φυγει το όσκαρ γιατι εχουν άλλες συνθήκες διαβίωσης !το θεμα ειναι που θα βρω μα τα αγοράσω γιατι απο οτι ξερω ειναι δύσκολα να τα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Σε βάθος χρόνου είναι λίγα τα λίτρα. Μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά για μια τόσο μεγαλοσωμη κιχλιδα, τολμώ να πω ότι κάτω από 700 λίτρα δεν θα την έβαζα.

Η βιβλιογραφία δίνει τα 500,αλλά όσο την έχω ζήσει μου φαίνονται λίγα :)

 

Κοιτά κ γω ,απο οτι διάβασα παραπάνω ,θελω να βάλω το πολυ τρία ψαράκια!δεν θελω κατι παραπάνω !!!φυσικα κ θα φυγει το όσκαρ γιατι εχουν άλλες συνθήκες διαβίωσης !το θεμα ειναι που θα βρω μα τα αγοράσω γιατι απο οτι ξερω ειναι δύσκολα να τα βρεις

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφει ο Δημήτρης στο παραπάνω ποστ.

Αν όμως θέλεις οπωσδήποτε να δοκιμάσεις θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ένα αρσενικό και δύο θηλυκά με σκεπτικό στο μέλλον ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και αύξηση της ομάδας.

Το πρόβλημα όμως είναι πως τα ψάρια που θα αποκτήσεις, θα πρέπει να είναι σε ηλικία που να μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο τους.

Κατά καιρούς τα καταστήματα κάνουν παραγγελίες και φέρνουν από το εξωτερικό.

Ρίξε μια ματιά και για blue zair moba.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά κ γω ,απο οτι διάβασα παραπάνω ,θελω να βάλω το πολυ τρία ψαράκια!δεν θελω κατι παραπάνω !!!φυσικα κ θα φυγει το όσκαρ γιατι εχουν άλλες συνθήκες διαβίωσης !το θεμα ειναι που θα βρω μα τα αγοράσω γιατι απο οτι ξερω ειναι δύσκολα να τα βρεις

Εχω εγω φιλαρακι που πουλαει το συγκεκριμενο ειδος ψαριου ...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταληξεις σε φροντοζες τελικα παρε τις blue zair.Ειναι πιο ακριβες αλλα τα χρωματα τους καμια σχεση με τις υπολοιπες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω φιλαρακι που πουλαει το συγκεκριμενο ειδος ψαριου ...

Link to comment
Share on other sites

Συνθήκες διαβίωσης ; ph,σκληροτητες κ.α ;τροφές ; Και τι χρειάζεται για να " φτιάχνω " το νερο . Ευχαριστω για την βοηθεια σας εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...