Jump to content

Σχετικα με την χρηση μετρονιδαζολης (flagyl)


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μπορεί να ενδιαφέρει πολλους καθώς η μετρονιδαζολη είναι μία ουσία που χρησιμοποιείται σε πολλές ασθένειες.

Ξέρω ότι η καλύτερη περίπτωση είναι ο εμποτισμός της ουσίας στην τροφη των ψαριών. Όμως όταν τα ψάρια έχουν φτάσει στο σημείο να μην τρωνε τότε τι γίνεται?

Έχω διαβάσει από άλλα φόρουμ το εξής:

"προσθήκη μετρονιδαζόλης στο νερό 500-1000mg (μια με δύο κάψουλες) ανά 100λίτρα νερού δεξαμενής, επαναλαμβανόμενη κάθε 8 ώρες και με αλλαγή νερού 50% πριν κάθε δόση, κάθε μέρα και για 3 μέρες! Διάρκεια θεραπείας ποτέ πάνω από 3 μέρες"

Πολλοι έχω ακούσει να προτείνουν την διάρκεια της θεραπείας δυο έως και τρεις βδομάδες για να είναι αποτελεσματική με την ριψη της ουσίας κάθε δύο μέρες και αλλαγή πριν κάθε δόση.

Τι ισχύει τελικά?

Και κυρίως γιατί ποτέ πάνω από τρεις μέρες η θεραπεία?

Είναι πιο αποτελεσματική η μεγαλύτερη διάρκεια της θεραπείας από αυτήν με τρεις μέρες μόνο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μετρονιδαζόλη σαν θεραπεία, όπως και στον άνθρωπο είναι εβδομάδας και όχι τριημέρου όπως αναφέρεις.Υπάρχει κάποιο λίνκ που αναφέρει μέγισυο κύκλο θεραπείας 3 ημέρες;

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα επειδη μου'τυχε και το χρησιμοποιησα,υπαρχει και ενυδρειακο flagyl απο την seachem το metroplex σε μορφη σκονης

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημητρη. Είμαι από άλλο φόρουμ δεν ξέρω εάν πρέπει να το ποσταρω. Εάν επιτρέπεται το βάζω να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι στην τροφή... για 15 μέρες. Ένα πρόβλημα είναι... η δυσκολία στην καλή διάλυση της (προτείνεται η χρήση βότκας).

Φυσικά διαφωνώ με το 3ήμερο (κάτι μου θυμίζει... αυτό).-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα επειδη μου'τυχε και το χρησιμοποιησα,υπαρχει και ενυδρειακο flagyl απο την seachem το metroplex σε μορφη σκονης

 

 

Τι ενυδρειακό flagyl ωρέ;  :P

Υπάρχει λόγος να πληρώνεις... για κάτι που βρίσκεις και στο φαρμακείο, της γειτονιάς σου; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι καλύτερα στην τροφη. Εγώ αναφέρομαι στην περίπτωση που έχουν φτάσει στο σημείο να μην τρώνε την τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι (το διάβασα καλέ  :P  )... τελικά πρέπει να έχουν πρόβλημα, τα Ελληνικά μου;   :hehe

Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρειακό flagyl ωρέ;  :P

Υπάρχει λόγος να πληρώνεις... για κάτι που βρίσκεις και στο φαρμακείο, της γειτονιάς σου; 

Aμα βαλεις και την βοτκα το ιδιο ερχεται ^_^

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,κατι ασχετο με το θεμα.Που μπορω να κανω την ερωττηση μου και να εισαγω καποιο θεμα στο φορουμ γιατι ψαχνω μα δεν το βρισκω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,κατι ασχετο με το θεμα.Που μπορω να κανω την ερωττηση μου και να εισαγω καποιο θεμα στο φορουμ γιατι ψαχνω μα δεν το βρισκω.ευχαριστω

 

Στο ευρετήριο του φορουμ

http://www.aquazone.gr/forums/index

διαλέγεις την σωστή κατηγορία πατωντας το κουμπάκι Νέο Θέμα γράφεις την δημοσιευση σου.

 

ps

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι (το διάβασα καλέ :P )... τελικά πρέπει να έχουν πρόβλημα, τα Ελληνικά μου; :hehe

Το καταλαβες!

Link to comment
Share on other sites

Νεκταριε θα σου πω τι κανω και εγω σε αρνηση τροφης (που το ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ περιπου ετσι) και συνηθως πιανει χωρις επαναληπτικη θεραπεια...

Αυτο που ειναι βατο δλδ γιατι πολλες φορες χορηγω στο ψαρι στοχευμενα φαρμακο(μην με ρωτησετε δεν θα απαντησω πως) ή προτιμω την "ασφαλεια" των εταιρικων φαρμακων (αναλογα βεβαια και με το ποσο αρρωστο ειναι το ψαρι)....

Κανω θεραπεια απο 7-10 μερες με χορηγηση ανα δυο μερες μιας καψουλας ανα 75 λιτρα περιπου καθαρου νερου....

Ενδιαμεσα τις ημερες που δεν ριχνω φαρμακο κανω μικρες αλλαγες απο 25-30% και στο τελος της θεραπειας γυρω στο 50%....

Συνεχιζω την χορηγηση μεσο τροφης μια φορα καθε βδομαδα (μια καψουλα στην τροφη)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που γνωρίζεις τι ασθένεια έχεις και ποια είναι η κατάλληλη θεραπευτική ουσία , το πιο ασφαλές είναι να βρεις ποια εταιρία σου δίνει το φάρμακο που περιέχει την ουσία αυτή και να ακολουθήσεις τις οδηγίες .

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που γνωρίζεις τι ασθένεια έχεις και ποια είναι η κατάλληλη θεραπευτική ουσία , το πιο ασφαλές είναι να βρεις ποια εταιρία σου δίνει το φάρμακο που περιέχει την ουσία αυτή και να ακολουθήσεις τις οδηγίες .

Δηλαδή εάν χρειάστω την ουσία μετρονιδαζολη που αναφερω συγκεκριμενα, θα πρέπει να αγοράσω ενυδρείακο φάρμακο που είναι και πανάκριβο ώστε να έχει οδηγίες?

Γιατί να μην αγοράσω το flagyl που είναι αρκετά φθηνότερο και περιέχει την ίδια ουσία?

Και εάν πάρω το flagyl τι οδηγίες να ακολούθησω αφού δεν περιέχει οδηγίες για ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Νεκταριε θα σου πω τι κανω και εγω σε αρνηση τροφης (που το ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ περιπου ετσι) και συνηθως πιανει χωρις επαναληπτικη θεραπεια...

Αυτο που ειναι βατο δλδ γιατι πολλες φορες χορηγω στο ψαρι στοχευμενα φαρμακο(μην με ρωτησετε δεν θα απαντησω πως) ή προτιμω την "ασφαλεια" των εταιρικων φαρμακων (αναλογα βεβαια και με το ποσο αρρωστο ειναι το ψαρι)....

Κανω θεραπεια απο 7-10 μερες με χορηγηση ανα δυο μερες μιας καψουλας ανα 75 λιτρα περιπου καθαρου νερου....

Ενδιαμεσα τις ημερες που δεν ριχνω φαρμακο κανω μικρες αλλαγες απο 25-30% και στο τελος της θεραπειας γυρω στο 50%....

Συνεχιζω την χορηγηση μεσο τροφης μια φορα καθε βδομαδα (μια καψουλα στην τροφη)...

Κι εγώ αυτό κάνω Σταθη. Με μία μικρή διαφορά. Ρίχνω όπως κι εσύ τη δόση την πρώτη τρίτη πέμπτη κτλ μέρα αλλά τις ενδιάμεσες μέρες δηλ δεύτερη τέταρτη κτλ δεν κάνω αλλαγή νερού. Αφήνω το φάρμακο ως έχει και κάνω αλλαγή την τρίτη πέμπτη κτλ μέρα πριν ρίξω την καινούρια δόση.

Το θέμα είναι όμως εάν είναι λιγότερο ή περισσότερο αποτελεσματικη η θεραπεία αυτή που διάβασα διάρκειας 3 ημερών με αλλαγές 50% ανά 8ωρο.

Την έχει κάνει κανείς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία κάνει μέσα σε τρεις μέρες 9 αλλαγές νερού από 50% η καθεμία και στο τέλος μια δέκατη γενναια..

Είναι λογικο??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το flagyl ναι μεν ειναι μια φτηνη λυση, ναι μεν βοηθαει σε διαφορες ασθενειες αλλα η χρηση του ειναι τελειως εμπειρικη και ελοχευει και καποιους κινδυνους. Με φιλο κτηνιατρο που εχω μιλησει μου εχει πει πως μια καψουλα την δινουν σε ενα γουρουνι 100 κιλων!!!!!!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Νεκταριε θα σου πω τι κανω και εγω σε αρνηση τροφης (που το ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ περιπου ετσι) και συνηθως πιανει χωρις επαναληπτικη θεραπεια...

Αυτο που ειναι βατο δλδ γιατι πολλες φορες χορηγω στο ψαρι στοχευμενα φαρμακο(μην με ρωτησετε δεν θα απαντησω πως) ή προτιμω την "ασφαλεια" των εταιρικων φαρμακων (αναλογα βεβαια και με το ποσο αρρωστο ειναι το ψαρι)....

Κανω θεραπεια απο 7-10 μερες με χορηγηση ανα δυο μερες μιας καψουλας ανα 75 λιτρα περιπου καθαρου νερου....

Ενδιαμεσα τις ημερες που δεν ριχνω φαρμακο κανω μικρες αλλαγες απο 25-30% και στο τελος της θεραπειας γυρω στο 50%....

Συνεχιζω την χορηγηση μεσο τροφης μια φορα καθε βδομαδα (μια καψουλα στην τροφη)...

 

 

Δηλαδή Στάθη... η μόνη λύση είναι με φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβες!

 

 

Να υποθέσω λοιπόν ότι... κακώς γράφω, σε αυτά που ρωτάς;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν χρειάστω την ουσία μετρονιδαζολη που αναφερω συγκεκριμενα, θα πρέπει να αγοράσω ενυδρείακο φάρμακο που είναι και πανάκριβο ώστε να έχει οδηγίες?

Γιατί να μην αγοράσω το flagyl που είναι αρκετά φθηνότερο και περιέχει την ίδια ουσία?

Και εάν πάρω το flagyl τι οδηγίες να ακολούθησω αφού δεν περιέχει οδηγίες για ψάρια

 

 

Το χειρότερο είναι πως... αγοράζεις μεν το ενυδρειακό φάρμακο αλλά, η κάθε εταιρία έχει διαφορετική περιεκτικότητα στην δραστική ουσία και πιθανότατα... όχι στο ποσοστό, που εσύ χρειάζεσαι.- 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το flagyl ναι μεν ειναι μια φτηνη λυση, ναι μεν βοηθαει σε διαφορες ασθενειες αλλα η χρηση του ειναι τελειως εμπειρικη και ελοχευει και καποιους κινδυνους. Με φιλο κτηνιατρο που εχω μιλησει μου εχει πει πως μια καψουλα την δινουν σε ενα γουρουνι 100 κιλων!!!!!!

Send from the Heart of Amazonas

 

 

Για να καταλάβω... εννοείς ότι το flagyl είναι πρόβλημα, αλλά τα φάρμακα των εταιριών με την ίδια δραστική όχι; Εννοείς ότι... η μια κάψουλα είναι πολύ για ένα ψάρι... αφού ΔΕΝ είναι 100 κιλά; 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Στάθη... η μόνη λύση είναι με φάρμακο

Σχεδον  παντα νικο ...

Τουλαχιστον οταν πια ειναι εμφανες οτι υπαρχει μεγαλο θεμα....

Παντα δηλαδη υπαρχει  για να ειμαστε ακριβεις απλα καποια στιγμη γινεται προβλημα....

Εγω απλα αναφερω την θεραπεια γιατι ρωταει για την χρηση της μετρονιδαζολης.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...