Jump to content

φωτισμος ενυδρειου 120*50*60


jonnie

Recommended Posts

Καλησπερα. Σε ενα ενυδρείο με τις παραπανω διαστασεις εχω 6 τ5 39watt :

2* sylvania grolux 1050 lumen

3* philips tl5 master fluorescend (3100-3500 lumen ) 

1* dennerle special plant 3250 lumen (αθλιο χρωμα κατα κιτρινο)

Σαν φωτισμος σε τι κατηγορία ανηκει?? καθαρα λιτρα του ενυδρειου ειναι 310.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πώς να υπολογίσουμε τον φωτισμό που χρειαζόμαστε.
Αν δεν γνωρίζουμε τα Lumen της λάμπας τότε έχουμε:
0.3 W/Lt - Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
0.3-0.6 W/Lt - Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
0.6-0.9 W/Lt – Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>1 W/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Αν γνωρίζουμε τα Lumen τότε πιο σωστά είναι:
Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Link to comment
Share on other sites

rasta τα εχω δει... Υπάρχουν ομως ευκολα φυτα τα οποία δεν μου πιανουν οπως ludwigia repens ενω πιανει η palustris πχ.. και δεν μπορω να καταλλαβω το γιατι. με παραπανω λιπανση εχω εξαρση αλγης ενω το co2 σταθερο στις 2 b/s... υπόστρωμα εχω ecco complete , ολη την σειρα flourish για λιπανση και api για υγρα τεστ για νιτρικα και φωσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

οι giessmann λαμπες μου δωσουν κατι παραπάνω μιας και βγαζουν 1000 lumen περισσοτερα απο τις grolux??

Link to comment
Share on other sites

rasta τα εχω δει... Υπάρχουν ομως ευκολα φυτα τα οποία δεν μου πιανουν οπως ludwigia repens ενω πιανει η palustris πχ.. και δεν μπορω να καταλλαβω το γιατι. με παραπανω λιπανση εχω εξαρση αλγης ενω το co2 σταθερο στις 2 b/s... υπόστρωμα εχω ecco complete , ολη την σειρα flourish για λιπανση και api για υγρα τεστ για νιτρικα και φωσφορικα.

Τι εννοείς δεν πιάνουν? Χαλάνε ή δεν παίρνουν το όμορφο κόκκινο χρώμα?

Υπάρχει CO2?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σωτηρη!!! Εχω 5κιλη co2 και δεν μπορω να φτιαξω αυτο το ωραιο δυνατο κοκκινο χρωμα.. Τωρα παρεγγειλα 4 Giesemann 2midday 2 flora.  ελπιζω και με ανακλαστηρες να δω κατι περισσοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως η ludwigia repens δεν είναι ένα εύκολο φυτό αν θέλουμε να διατηρεί το κατακόκκινο χρώμα που βλέπουμε στις διάφορες φωτογραφίες. Χρειάζεται υψηλό φωτισμό, και πλήρη λίπανση.

Πιστεύω αφού τελειώσεις το κεφάλαιο φωτισμός και σταθεροποιήσεις τη λίπανση σου θα δεις και όμορφα αποτελέσματα.

Είχα παρατηρήσει παλαιότερα όταν το διατηρούσα στο φυτεμένο μου ότι το χειμώνα, γινόταν ιδιαίτερα κόκκινη (θερμοκρασία περίπου 23-24C).

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη πιστεύεις οτι χρειαζομαι περισσότερο φωτισμό? 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα γραφόμενά σου, χονδρικά είσαι πάνω από 0,75 W/LT.

Άρα νομίζω πως έχεις επαρκή φωτισμό για να υποστηρίξεις αρκετά είδη φυτών.

Το ενυδρείο σου έχει καπάκια και τα φωτιστικά μέσα ή είναι κρεμαστά?

Βάλε καμιά φωτογραφία. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

15239290_10154027441587036_1101137537_n.jpgΣωτηρη καλημέρα... Κατά αρχήν είσαι από κάπου βόρεια?? Νομίζω οτι μου έχεις στείλει κάτι φυτά ή κάνω λάθος?? Δεύτερο για το ενυδρείο μου είναι 4 μαμά *39w και άλλα δύο ballast 2*39w. συνολικά 6*39. τελικά αγόρασα 4 giessmann 2 flora kai 2 daylight.. επίσης έχει 1 eheim freshpower plant  και μία grolux..  έβαλα και ανακλαστήρες jbl.. Η ludwigia arcuata πιστεύεις θα τα πάει καλά?? θερμοκρασια εχω 26-27.... Η πρωτη ειναι η γενικη και μετα 1ο , 2ο ,3ο καπακι... δλδ εχει 2,3,1 λαμπες..

15204188_10154027441722036_578245399_o.jpg15182602_10154027441777036_1256613581_o (1).jpg

15218653_10154027441282036_924565447_n.jpg

15239290_10154027441587036_1101137537_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - jonnie
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος jonnie έγραψε:

15239290_10154027441587036_1101137537_n.jpgΣωτηρη καλημέρα... Κατά αρχήν είσαι από κάπου βόρεια?? Νομίζω οτι μου έχεις στείλει κάτι φυτά ή κάνω λάθος?? Δεύτερο για το ενυδρείο μου είναι 4 μαμά *39w και άλλα δύο ballast 2*39w. συνολικά 6*39. τελικά αγόρασα 4 giessmann 2 flora kai 2 daylight.. επίσης έχει 1 eheim freshpower plant  και μία grolux..  έβαλα και ανακλαστήρες jbl.. Η ludwigia arcuata πιστεύεις θα τα πάει καλά?? θερμοκρασια εχω 26-27.... Η πρωτη ειναι η γενικη και μετα 1ο , 2ο ,3ο καπακι... δλδ εχει 2,3,1 λαμπες..


Πιστεύω πως είσαι καλά από φωτισμό και μπορείς να δοκιμάσεις και πιο απαιτητικά φυτά. Κάποια θα σου πάνε, κάποια άλλα μπορεί να μην αποκτούν το χρώμα που θα επιθυμείς, αλλά να ξέρεις ότι έτσι γίνεται με όλα τα ενυδρεία που δεν κατασκευάζονται από την αρχή με κριτήριο να γίνουν <<φυτεμένα>>.

Να εκμεταλευτείς τους ανακλαστήρες στρέφοντας τους προς τα φυτά με τις μεγαλύτερες ανάγκες σε φωτισμό.

Μένω βόρεια στο μαγευτικό Μενίδι.:D

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια φυτά θέλουν συγκεκριμένη αναλογία νιτρικών φωσφορικών κι η perenis είναι ένα απ αυτά, οπότε ψάξου λίγο κι εκεί, σίδηρο πόσο ρίχνεις και ποιο; Ταμπλέτα της έχεις βάλει κοντά γιατί έχει κι αυτή την απαίτηση;  http://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/86676-ludwigia-glandulosa/

 

Υ.Γ. Τώρα το είδα κι αυτό, δύο φυσαλίδες το δευτερόλεπτο στα 310 λίτρα; Λίγα δεν είναι; Εγώ ρίχνω 140 στα 120 λίτρα, drop checker έχεις; Πρασινίζει; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτο με την φυσαλίδες το δευτερόλεπτο..... Το checker είναι προς κίτρινο θα έλεγα.... Ταμπλέτα θέλει και η arcuata?? Σιδηρο δεν ρίχνω μόνο του... ρίχνω flourish και μια ψεκασιά από haquos d3 για n,p,k,...

Έγινε επεξεργασία - jonnie
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:


Πιστεύω πως είσαι καλά από φωτισμό και μπορείς να δοκιμάσεις και πιο απαιτητικά φυτά. Κάποια θα σου πάνε, κάποια άλλα μπορεί να μην αποκτούν το χρώμα που θα επιθυμείς, αλλά να ξέρεις ότι έτσι γίνεται με όλα τα ενυδρεία που δεν κατασκευάζονται από την αρχή με κριτήριο να γίνουν <<φυτεμένα>>.

Να εκμεταλευτείς τους ανακλαστήρες στρέφοντας τους προς τα φυτά με τις μεγαλύτερες ανάγκες σε φωτισμό.

Μένω βόρεια στο μαγευτικό Μενίδι.:D

 

χαχαχαχα... Μάλλον λάθος Σωτηρης!!!! χαχαχαχαχα.... Ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτο με την φυσαλίδες το δευτερόλεπτο..... Το checker είναι προς κίτρινο θα έλεγα.... Ταμπλέτα θέλει και η arcuata?? Σιδηρο δεν ρίχνω μόνο του... ρίχνω flourish και μια ψεκασιά από haquos d3 για n,p,k,...

Αν εισαι προς κιτρινο με το drop checker τοτε οκ, απ αυτα που λες το προβλημα σου το εντοπιζω στην απουσια σιδηρου, τα κοκκινα φυτα θελουν εξτρα σιδηρο γιατι δεν καλυπτονται απ το γενικο για να παρουν εντονο χρωμα οποτε θα σου προτεινα να το ενταξεις στη λιπανση σου αν θες να δεις αποτελεσματα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κοκκινα φυτα θελουν σιδηρο για να κοκκινησουν αλλα και ιχνοστοιχεια.

Αυτα που εχει μεσα το γενικο λιπασμα δεν φτανουν για να καλυψουν τις αναγκες τους.Πρεπει να ριχνεις και μεμονομενα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διαπίστωσα οτι η arcuata είχε χάσει όλα τα φύλλα τα κάτω καθώς και η wallichi τα φύλλα της είναι μικρά και αραιά!! Μάλλον ο φωτισμός μου είναι λίγος έτσι?? Γνωρίζει κανείς εάν μπαίνει το φωτιστικό της juwel 120cm 2*54w σε rehau 120cm?? Αξίζει κατά την γνώμη σας ? (150 ευρώ κοστίζει το ένα!!!)

 

rasta εκτός απο γενικό να προσθέσω fe και k... έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είχα γράψει και σε προηγούμενο post τα φυτά χρειάζονται πλήρη λίπανση, για να βγάλουν τα κόκκινα χρώματα τους.

Οπότε σιγά σιγά ξεκίνα να συμπληρώνεις τη λίπανση σου με τα απαραίτητα iron, pottasium trace.

Υπάρχουν πολλά φυτά μέσα στο ενυδρείο σου?  Έχεις μετρήσεις για νιτρικά? 

Link to comment
Share on other sites

Από λιπάσματα βάζω το Flurish Όπως είχα  γράψει και τώρα συμπληρώνω με potassium  και iron.. Νιτρικα εχω κοντα στο 15 - 20.. Δεν εχω υψηλά λογω δίσκων .  εχω αρχισει τωρα να εχω και bba.. Φώσφορικα Δεν εχω μετρήσει . φυτά έχω αρκετά ... Σου στέλνω και την φώτο ...  Έχω repens , ludwigia pallustris ,  limnophila aromatica, hygrophila angustifolia, rotalla Green Kai rotundifolia, stayrogyne repens, nyphoides flipper , bucaphellandra , και 2 -3 ακόμη που δεν τα θυμάμαι . .

CameraZOOM-20161126145311043.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το flourish θέλει προσοχή, απ γενικά είναι αυτό με τον περισσότερο σίδηρο και επειδή ιχνοστοιχεία μπαίνουν κι απ το νερό θέλει με φειδώ η δοσολογία του. Εσύ πόσο βάζεις απ αυτό; Επίσης κάλιο φρόντισε να στοχεύσεις τα 20ppm μιας και τόσο είναι και τα νιτρικά σου. Τα κόκκινα φυτά είναι σε λάθος θέση, θα πρεπε να είναι προς το κέντρο ώστε να λαμβάνουν απ όλες τις πλευρές φως, στο σημείο που τα έχεις οι λάμπες βγάζουν τη λιγότερη ένταση, θα σου πρότεινα να το βάλεις ανάμεσα απ τις ρίζες και μπροστά απ τα άλλα πράσινα ώστε να κάνουν και την αντίθεση στη θέση της rotundifulia αν δεν κάνω λάθος και την τελευταία να την πας δεξιά και πίσω απ τη ρίζα. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Τη  αρκουατα την ειχα Μέση ακριβώς αλλά δεν έπιασε καθόλου!!Παρόλο που έβαλα και ταμπλέτες. Τώρα έβαλα την limnophilla aromatica Μήπως κοκκινίζει αυτή..  5ml flourish 2 την εβδομάδα  , 3 iron 1 , 5 potassium 3. Νιτρικά είμαι με τα ταισματα 15 20 στάνταρ... Σκέφτομαι  2 επιλογες: 

1. Τους δίνω χρόνο και ακολουθώ την ρουτίνα 

2. Τα σκάω για φωτισμο

Τείνω προς το 1ο λόγω οικονομικών 

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις πολυ flourish για τη φυτομαζα που βλεπω κι αντιθετως λιγο σιδηρο και καλιο. Γιατι δε δοκιμαζεις το προγραμμα του Tom Barr estimative index μηπως σε βολεψει; Ριχνεις συγκεκριμενες ποσοτητες αλλα τοσο ωστε να μην εχεις ελλειψεις, μια μερα πριν την αλλαγη δε ριχνεις τιποτα ωστε ν απορροφησουν τα φυτα οσο μπορεσουν και την περισσεια την αποβαλλεις με 50% αλλαγη νερου και ξαναρχιζεις το προγραμμα, ειναι δοκιμασμενη και πιο σιγουρη λυση λιπανσης, δεν εχεις να χασεις τιποτα.
Για το φωτισμο προσωπικη μου αποψη εισαι μια χαρα.
Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα... πες μου κατι αρχικά το Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου το έγραψες Εσύ????? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...