Jump to content

φωτισμος ενυδρειου 120*50*60


jonnie

Recommended Posts

Ναι αυτο εννοω οσο για τη μπακατελα το tapatalk που χρησιμοποιω απ το κινητο εχει επιλογη υπογραφης καθε φορα που απαντας απ αυτο η οποια απο default γραφει τον τυπο του κινητου σου αλλα μπορεις να την αλλαξεις και να γραψεις ο,τι θες, εγραψα κι εγω αυτο που βλεπεις χαχαχαχαχα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα .... Μπορώ να πώ οτι με έκαψες!!!! (οχι οτι ηθελα και πολυ!) Από οτι κατάλαβα για το ΕΙ χρειάζεται να φτιάχνω εγώ τα λιπάσματα και δεν είμαι διατεθειμένος να μπω σε αυτή την διαδικασία , παρόλο που γνωρίζω οτι θα είναι πιο οικονομική.. Εκτός και αν γίνεται με προιόντα του εμπορείου...  Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jonnie έγραψε:

Κώστα καλημέρα .... Μπορώ να πώ οτι με έκαψες!!!! (οχι οτι ηθελα και πολυ!) Από οτι κατάλαβα για το ΕΙ χρειάζεται να φτιάχνω εγώ τα λιπάσματα και δεν είμαι διατεθειμένος να μπω σε αυτή την διαδικασία , παρόλο που γνωρίζω οτι θα είναι πιο οικονομική.. Εκτός και αν γίνεται με προιόντα του εμπορείου...  Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

 

Μα εννοείται ότι γίνεται και με προϊόντα του εμπορίου, απλά τι θα πρέπει να ξέρεις τι ppm βάζουν αυτά τα προϊόντα ώστε να πετύχεις το στόχο σου βάσει E.I. Το κακό όμως είναι ότι αυτά στοιχίζουν και για τα λίτρα σου είναι ασύμφορο. Τα προιόντα της seachem που χρησιμοποιούσα εγώ παλιότερα έχουν ως εξής αν δεν έχουν αλλάξει κάτι: Potassium για κάλιο, για να πιάσεις το ελάχιστο της Ε.Ι. δηλαδή τα 10ppm, θες 22ml ανά 100 λίτρα, δηλαδή εσύ θες 88ml το μήνα, άρα το 250άρι θα σε φτάνει για 3 μήνες, το Iron για σίδηρο για να πιάσεις το 0,5ppm θέλει 5,3ml την εβδομάδα στα 100 λίτρα άρα θες 15 εβδομαδιαίως, 45 μηνιαίως δηλαδή το 250άρι θα σε φτάσει για 6 μήνες, το nitrogen για νιτρικά αν πούμε ότι στοχεύεις τα λιγότερα όσο και στο κάλιο δηλαδή τα 10ppm θες 13.2ml ανά 100 λίτρα, άρα 40 εβδομαδιαίως για τα λίτρα σου άρα 120 το μήνα, θες δηλαδή κάθε δύο μήνες μπουκάλι νιτρικά, το φώσφορο ο στόχος είναι από 1 έως 2ppm, παίρνουμε το ελάχιστο δηλαδή το 1, θες 21 στα 100 λίτρα, δηλαδή 60 στα 300 δηλαδή 240 το μήνα, θες δηλαδή να παίρνεις κάθε μήνα φώσφορο! Λυπάμαι αλλά για τα λίτρα σου είναι ασύμφορο να παίρνεις εργοστασιακά προϊόντα, για το φώσφορο υπάρχει λύση, θα πάρεις απ το φαρμακείο με 2 ευρώ το fleet enema kooper, αυτό με 1ml στα 100 λίτρα βάζει 1,3ppm φώσφορου, άρα για τα λίτρα σου θες 4ml εβδομαδιαίως, δηλαδή 15 το μήνα, πολύ οικονομικό αν σκεφτείς ότι η συσκευασία του είναι κάπου στα 150 ml αν θυμάμαι καλά οπότε σε βγάζει για 10 μήνες. Ετσι ξεκίνησα κι εγώ όμως το είδα ότι ήταν ασύμφορο, οι σκόνες είναι πολύ οικονομικές, υπάρχει εφαρμογή στο διαδίκτυο πως να τα φτιάχνεις είναι πανεύκολο μπορούμε όλοι να σε βοηθήσουμε να τα φτιάξεις, θα χρειαστείς μία μίνι ζυγαριά που κάνει 10 ευρώ, μπουκαλάκια που θα σου στοιχίσουν ούτε ένα ευρώ, οι σκόνες άντε να πάνε 20 ευρώ αλλά θα τη βγάζεις για 6 μήνες και πάνω, η απόφαση δική σου. Εγώ σίδηρο και ιχνοστοιχεία βάζω ακόμα της seachem γιατί είναι τα μόνα που συμφέρουν οικονομικά, κάλιο, νιτρικά και φώσφορο τα φτιάχνω μόνος μου, για να καταλάβεις έδωσα 20 ευρώ για θεεικό κάλιο για 1 κιλό και το έχω υπολογίσει να μου φτάσει για 7 χρόνια!

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...οπότε αφήνω και το flurish και μένω μόνο με το iron και trace.. και όλα τα άλλα σκόνες. εφόσον τα νιτρικά ειναι 15-20 σταθερά δεν θα χρειαστώ να συμπληρώνω σωστά??  Μια απορία .. άλγες σου εμφάνισε??? 

Θα ακολουθήσω την συνταγή σου.. Έχεις κάποιο site να παραγγείλω τις σκόνες?? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jonnie έγραψε:

Κώστα καλημέρα .... Μπορώ να πώ οτι με έκαψες!!!! (οχι οτι ηθελα και πολυ!) Από οτι κατάλαβα για το ΕΙ χρειάζεται να φτιάχνω εγώ τα λιπάσματα και δεν είμαι διατεθειμένος να μπω σε αυτή την διαδικασία , παρόλο που γνωρίζω οτι θα είναι πιο οικονομική.. Εκτός και αν γίνεται με προιόντα του εμπορείου...  Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

 

Αν έχεις νιτρικά εννοείται δε χρειάζεται να συμπληρώνεις, όμως σε βάθος χρόνου που θα αυξηθεί η φυτομάζα και θα πάρει μπρος το ενυδρείο ίσως να τα απορροφάνε και να μη σου φτάνουν. Για τις σκόνες οι περισσότεροι παίρνουν απ το co2 art https://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers και για το πως θα τα φτιάχνεις στον παρακάτω σύνδεσμο έχει οδηγίες, πρέπει να προσέχεις και τις διαλυτότητες, δε μπορούμε να βάλουμε όση σκόνη γουστάρουμε, η κάθε σκόνη έχει συγκεκριμένη διαλυτότητα, τα λέει κάτω κάτω στο σύνδεσμο που σου παραθέτω. http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις, με το νιτρικό κάλιο μπαίνει μέσα και κάλιο εκτός από νιτρικά, το βλέπεις κι αυτό στην εφαρμογή πόσο σου βάζει, οπότε απ το θειικό κάλιο συμπληρώνεις ανάλογα, στο συγκεκριμένο παράδειγμα με τη διαλυτότητα του νιτρικού καλίου στα 36γρμ. ανά 100ml νερού (αντίστροφης όσμωσης ή απιονισμένου) με 20 γραμμάρια σκόνη σχεδόν τη μισή δηλαδή για να διαλυθεί εύκολα, παίρνουμε τα 5ppm με 13ml διαλύματος, χ3 φορές την εβδομάδα θέλουμε 39ml για να πιάσουμε τα 15ppm  νιτρικών, ταυτόχρονα μπαίνουν και 10ppm συνολικά καλίου, οπότε θες να φτιάξεις και κάλιο να βάζεις άλλα 5ppm. 

0353CZdl.png

 

TUXl9Ssl.png

 

rJ8uXWZl.png

Link to comment
Share on other sites

τη θερμοκρασία έχει το ενυδρείο σου;

 

ΥΓ

το να κάνουμε προτάσεις σε κάποιο μέλος και να το βάζουμε σε έξοδα  χωρίς να γνωρίζουμε τα αίτια του προβλήματος είναι λίγο άκυρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν τον ανάγκασα κι όλας, του έδωσα άλλη μία πιθανότητα να έχει στο μυαλό του, το αν θα το ακολουθήσει είναι καθαρά δική του επιλογή. Ας πάρει όλες τις πιθανές απαντήσεις και προτάσεις κι ας δοκιμάσει αυτή τελευταία, δηλαδή εδώ στο φόρουμ μία είναι η λύση κι οι άλλες δεν χρειάζεται καν να πέφτουν στο τραπέζι; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομε προσωπικά σε εσένα αλλά βλέπω το γενικό σύνολο των δημοσιεύσεων χωρίς καν να βλέπω ποιος τα γράφει.

Ας μην ξεχνάμε ότι όταν ένας είναι ψιλοαπελπισμένος μερικές φορές στην προσπάθεια του να βρει λύσει στο πρόβλημα του κάνει πράξει σχεδόν άμεσα την κάθε πρόταση κοντά στον κίνδυνο πχ να χάση το φυτό του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έχω ένα πρόβλημα περιμένω όλες τις απαντήσεις, φιλτράρω κι αποφασίζω, αυτός είναι ο σκοπός των φόρουμ, 10 μυαλά καλύτερα από 1.  Αν προσέξεις τον ρώτησα τι λίπανση ακολουθεί, μου απάντησε κι απ ό,τι κατάλαβα θα σκάσει πολλά λεφτά με τα εργοστασιακά, εγώ του πρότεινα κάτι που ήδη είπε ότι το ξερε, ότι δηλαδή με τις σκόνες θα είναι πιο οικονομικά αλλά δεν θέλει ν ασχοληθεί. Να ήταν κάποιος στα 100 λίτρα το καταλαβαίνω, στα 300 που είναι ο φίλος θα θέλει 50 ευρώ μηνιαίως για λιπάσματα, τώρα αν θέλει και μπορεί να ανταποκριθεί οικονομικά γιατί το προτιμάει απ το να κάθεται να φτιάχνει σκόνες αυτό είναι καθαρά δική του απόφαση, εγώ απλά έριξα άλλη μία πρόταση στο τραπέζι να έχει τροφή για σκέψη. Τώρα άμα πανικόβλητος πιάσει την πρώτη απάντηση και τρέξει να την εφαρμόσει και μετά χειροτερέψει η κατάσταση, ε αυτό δεν μπορώ να το προβλέψω και να σκέφτομαι κάθε φορά αν θα πρέπει να απαντήσω, να βοηθήσω θέλω. 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη η συζήτηση αυτή με το θέμα αλλά όπως λες πρέπει να αναφέρονται όλες η απόψης σε ένα θέμα και βάζοντας ο κάθε ένας το λιθαράκι του να βγει στο τέλος ένα ας το πούμε πόρισμα το οποίο θα βοηθήσει και τον ''πάσχοντα''.

 

εγώ έως τώρα απο την τελευταία φωτογραφία που βλέπω δεν βλέπω η   ludwigia repens να έχει κάποιο πρόβλημα μια κοντινή φωτογραφία όμως θα μπορούσε να έδινε μια λύση και στην τελική το πρόβλημα να βρίσκετε εντελώς αλλού και να μην χρειαστεί να αλλάξει ούτε φωτισμό ούτε λίπανση.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη φωτό το κόκκινό του δεν το βλέπω να έχει έντονο χρώμα παρά μόνο τα τελευταία πάνω φύλλα. Συνοψίζοντας απ αυτά που έχω διαβάσει στο θέμα αυτό και απ τις φωτό που βλέπω, εστιάζω στα εξής σημεία: α) Το κόκκινο αν θέλει να γίνει πιο κόκκινο θέλει να φύγει απ την άκρη και να πάει πιο μέση να εκμεταλλευτεί όλο το διαθέσιμο φως που προσωπικά πιστεύω είναι επαρκές γι αυτό που θέλει να κάνει, β) πρέπει να ρίξει παραπάνω σίδηρο και γ) να κατεβάσει λίγο τη θερμοκρασία στους 25 βαθμούς. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

εγώ περιμένω να δω μια φωτογραφία απο κοντά και να μάθω την θερμοκρασία του ενυδρείου και μετά θα μπορώ να πω την γνώμη μου.

ιδανικά θα ήταν να μας στείλει φωτογραφίες απο κοντά και απο τα υπόλοιπα φυτά για να έχουμε ένα μέτρο συγκρίσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα στο ποστ #12 λέει ότι έχει 26-27 βαθμούς, όπως είπε κι ο Σωτήρης και το χω παρατηρήσει κι εγώ αυτό, η ludwigia glandulosa που έχω παίρνει πιο έντονο κόκκινο όταν είμαι στους 24 παρά στους 27 που είμαι το καλοκαίρι. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!!! Λοιπόν Χρήστο η θερμοκρασία τώρα παίζει στο 26.. Σήμερα τώρα που γύρισα είδα οτι σε αρκετά φυτά είχε αρχίσει να λιώνει ο κορμός.. Υπόστρωμα έχω ecco complete. Παραθέτω και φώτο για μεγαλύτερη λεπτομέρεια.. 

CameraZOOM-20161204151844544.jpg

CameraZOOM-20161204151853012.jpg

CameraZOOM-20161204151859428.jpg

CameraZOOM-20161204151905332.jpg

CameraZOOM-20161204151910860.jpg

CameraZOOM-20161204151919281.jpg

CameraZOOM-20161204151934569.jpg

CameraZOOM-20161204151949697.jpg

CameraZOOM-20161204151954971.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις απόψεις... Κώστα και εγώ απο co2art είχα αγορασει το μπαζουκα διαχυτηρα και ειχα δει τις σκονες αλλα φοβήθηκα γιατι δεν γνωριζα.... :bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο προηγουμενο ενυδρειο 90 λιτρων εριχνα 6ml σιδηρο της seachem αν σου λεει κατι αλλα ειχα και μεγαλη φυτομαζα περιπου 70% τον ογκο του ενυδρειου, αν μπορεις κατεβασε και τη θερμοκρασια στους 25 - 24,5 να δεις πως θα πανε και φερε το στη μεση αν γινεται, οντως στη φωτο ειναι μπρουτζινο παρα κοκκινο το χρωμα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Η stayrogyne repens αντιδρά γρήγορα και αρνητικά στην έλληψη κάλου και νιτρικών από την φωτογραφία δεν βλέπω κάποιο τέτοιο σημάδι (πιστεύω πως η ελαφριά κιτρινοασπρίλα οφείλετε στην φωτογραφία) οπότε δεν τίθεται θέμα έλλειψης νιτρικών και κάλιου. Αν με ξεγελά η φωτογραφία και όντος το φυτό είναι κιτρινιάρικό τότε αλλάζει το θέμα.

 

Και τα άλλα φυτά μια χαρά φαίνονται και στο χρώμα και δεν βλέπω εγώ λιωμένους κορμούς (όχι ότι δεν σε πιστεύω)

 

Όσο για τα κόκκινα χρώματα μην παρασύρεσαι από κάποιες φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο ίντερνετ η περισσότερες είναι μπουσταρισμένες στο φότοσοπ. Τα περισσότερα φυτά πχ η ραπενς μιας και γίνεται θέμα για αυτήν είναι πολύ κόκκινα μόνο υπο κάποιες πολύ εξειδικευμένες συνθήκες και αυτό επιτυγχάνεται συνήθως μόνο στο πάνω τμήμα του φυτού που είναι και ποιο κοντά στην επιφάνεια, όσα φύλα δεν τα βλέπει αρκετό φως είναι άκρος φυσιολογικό να λιώνουν. Η ραπενς όταν χορτάσει από φως τότε αναπτύσσεται παράλληλα προς το έδαφος και τότε κοκκινίζει ποιο έντονα, όσο αναπτύσσεται κάθετα δεν την αρκεί ο φωτισμός για να κοκκινίσει και όπως αναφέρθηκε για να γίνει έντονα κόκκινη θέλει πολύ σίδηρο και να είσαι ης θέσει να το χειριστής, (μην κοκκινίσουμε την ράπενς και γεμίσουμε με αλγη).

 

Γενικά δεν βλέπω κάτι το τρομερό στο ενυδρείο σου μια χαρά πάει και όσο σταθεροποιήται τόσο θα γίνετε ποιο όμορφο, ακόμη και το να χάσουμε κάποια φυτά θεωρείτε νορμάλ εφόσον δεν έχουμε την ανάλογη εμπειρία μην σε αγχώνει αυτό θα έρθουν όλα σιγά σιγά και θα έρθει ο καιρός που θα κάνεις μια ράπενς με έντονο κόκκινο

 

Πρόσεξε την πρώτη φωτογραφία

Ειναι μια ραπενς τραβηγμένη με απλή μηχανή κοίτα τα πάνω φύλα πόσο κόκκινα είναι και κοίτα τα κάτω πόσο πράσινα είναι γιατί δεν δέχονται το ανάλογο φώς.

Δες την δεύτερη φωτογραφία και κοιτά την ραπενς πόσο έντονο κόκκινο χρώμα έχει αυτό το πέτυχα γιατί επεί μήνες η κορυφές του φυτού ήταν πάντοτε κοντά στην επιφάνεια του νερού και δεύτερων η φωτογραφία είναι έτσι τραβηγμένη ώστε να μην φαίνονται τα κάτω πράσινα φύλα της. Θα μπορούσα να βγω και να πω όπως κάνουν πολύ για επίδειξη ότι η δικιά μου ράπενς είναι κατακόκκινη αλλά δεν είναι αυτό αλήθεια απλά τα πάνω φύλα είναι κατακόκκινα.

 

Για να κάνεις τη ράπεν άκρος κόκκινη εκτός από το σίδηρο και από το φωτισμό θα πρέπει να λούζεται από παντού με φως δηλαδή να είναι κάπου στη μέση μόνη της κάτι που νομίζω δεν είναι και τόσο όμορφο.

 

12_zps69236631.jpg

 

LudwigiaRepens.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν μεγάλωσε η ρεπενς είχε γίνει ροζ-κοκκινο.... Η arcuatα ελλιωνε και την μάζευα συνέχεια .  Κάποιο άλλο κόκκινο εντυπωσιακό φυτό έχει να προτείνει κάποιος? Στην φώτο είναι η ρεπενς πριν την μετακόμιση . . Πάντως λόγω των πειραμάτων μου χτύπησε την πόρτα η bab.. Αυτή μάλλον θα την τακτοποιήσω με αμανο....

CameraZOOM-20161119161430161.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεις και στην φώτο η wallichii δεν αναπτύσσεται σωστα... Το φύλλωμα είναι αραιό και μικρό ... Είναι ακριβώς πίσω από την ρεπενς 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχεις νομιζω ειναι ο,τι πιο ευκολο σε κοκκινο οσον αφορα τις απαιτησεις της.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μία ερώτηση σχετικά με το lumen/Lt

 

Οι έχοντες σαμπ, υπολογίζουμε όλα τα λίτρα (ενυδρείο+σαμπ) ή μόνο τα λίτρα που "βλέπουν" τα φώτα μας, δηλαδή μόνο αυτά του ενυδρείου;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...