Jump to content

Νέο είδος Pseudacanthicus


Husky_Jim

Recommended Posts

Το πολύ γνωστό μας Pseudacanthicus L025 αποκτά πλέον όνομα...και το όνομα αυτού Pseudacanthicus Pirarara...Για αυτούς που δέν γνωρίζουν, οι ντόπιοι αποκαλούν 'pirarara' το γνωστό μας Red tail catfish (Phractocephalus Hemiliopterus) έτσι λοιπόν λόγο του κόκκινου χρώματος της ουράς ονόμασαν το L025 Pirarara!!!!!

A new species of the leopard pleco genus Pseudacanthicus (Siluriformes: Loricariidae) from the Rio Xingu, Brazil.

Chamon, C.C. & Sousa, L.M. (2016)

Pseudacanthicus pirarara Chamon & Sousa, 2016

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jfb.13184/full

post-2-0-44956000-1477349921_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αυτο ειναι αποτελεσμα της ερευνας που εγινε απο τους επιστημονες τις ημερες που ησουν εκει?

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αυτο ειναι αποτελεσμα της ερευνας που εγινε απο τους επιστημονες τις ημερες που ησουν εκει?

 

 

Όχι, μιά τέτοια μελέτη, και οποιαδήποτε αντίστοιχη μελέτη για την αναγνώριση και ονομασία ενός ζώου είναι αππόροια ετών.Απλά είχα το προνόμιο να μάθω το όνομα όταν ήμουν στην Βραζιλία πρίν την δημοσίευση της μελέτης (άν και ήδη η μελέτη είχε γίνει δεκτή).

 

Για αυτούς που δέν ξέρουν το όνομα τους είδους που διαλέγει ο 'Χ' επιστήμονας για να δώσει σε ένα είδος ΔΕΝ πρέπει να έχει χρησιμοποιηθεί παλαιότερα για τον χαρακτηρισμό αυτού του είδους και και πρέπει να είναι μοναδικό έως ότου η μελέτη γίνει αποδεκτή από το πανεπιστημιακό ύδρυμα που κατατείθεται.

 

Π.χ. άν κάποιος αναγνωρίσει το γνωστό μας Hypancistrus sp. L260 'Queen Arabesque' σε καμία περίπτωση δέν μπορεί να χρησιμοποιήσει σάν ονομασία τους είδους κάποια ή και τις δύο λέξεις 'Queen Arabesque' ή παράγωγο αυτών.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και φωτογραφίες δικές σου από το ψάρι;

 

 

Έ αφού το ζήτησες πώς να σου το αρνηθώ... ;)

 

Ένα από τα P. Pirarara που πιάσαμε στον Rio Xingu...

 

post-2-0-65757600-1477381051_thumb.jpg

 

και ένα καλό νέο από το ενυδρείο που αναδιαμορφώσαμε στην μονάδα αναπαραγωγής του πανεπιστημίου για τα P. Pirarara είναι ότι ο αρσενικός έχει πάρει θέση στην σπηλιά που του φτιάξαμε και τον επισκέπτεται συχνά η θηλύκια που πιάσαμε στον Rio Xingu και βάλαμε μαζί του!!! :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για να μήν σπαμάρω εδώ, έβαλα και μιά φωτό από τον ίδιο βιότοπο εδώ:

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104543-όταν-το-χόμπι-συναντά-την-επιστήμη/?p=1132481

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τι άλλα είδη γειτνίαζε ο Pseudacanthicus Pirarara?

Link to comment
Share on other sites

Απ' τα πολύ αγαπημένα πλέκο! Δημήτρη απουσιάζουν τα χαρακτηριστικά και πανέμορφα νήματα από το πάνω και κάτω μέρος της ουράς. Συμβαίνει λόγω των υψηλών ροών ή έχει να κάνει με το συγκεκριμένο δείγμα (πχ λόγω του σημείου περισυλλογής);

Link to comment
Share on other sites

Με τι άλλα είδη γειτνίαζε ο Pseudacanthicus Pirarara?

 

Τα είδη είναι πάρα πολλά και είναι σχεδόν όλα όσα έχω ποστάρει και έχω αναφέρει στο ταξίδι στον Rio Xingu και Rio Iriri

 

Απ' τα πολύ αγαπημένα πλέκο! Δημήτρη απουσιάζουν τα χαρακτηριστικά και πανέμορφα νήματα από το πάνω και κάτω μέρος της ουράς. Συμβαίνει λόγω των υψηλών ροών ή έχει να κάνει με το συγκεκριμένο δείγμα (πχ λόγω του σημείου περισυλλογής);

 

Ναί η έλλειψη θηρευτών αλλά και οι συνθήκες ευνοούν το μεγάλωμα των filaments...δέν γίνονται όμως και πάρα πολύ μεγάλα στο συγκεκριμένο είδος....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωρέ ο "Διογένης!!!!!  :ooh2:  Τελικά... είχα Pirarara και... ΔΕΝ το ήξερα ( ; ).-   :hehe

Link to comment
Share on other sites

Ωρέ ο "Διογένης!!!!! :ooh2: Τελικά... είχα Pirarara και... ΔΕΝ το ήξερα ( ; ).- :hehe

Αχαχαχχαχα ωραίο όνομα ο Διογένης....πήγαινε κοντά στο ενυδρείο και πες του τα ευχάριστα!!!!"Διογένη δεν εισαι πια του δρόμου!εχεις όνομα!έχεις ταυτότητα!!!είσαι ο Διογένης Πιραράρα!!!!"

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... τον "Διογένη" τον "παρέλαβα" στο σπίτι που μένω μέσα σε ένα ενυδρείο 60 εκ. μήκος και επειδή χωνόταν σε ένα μικρό πιθάρι... του έδωσαν το όνομα. Το μέγεθος του ήταν 5-6 εκ. και είχε ηλικία 7-8 χρονών (όπως μου είπαν). Τον μετέφερα σε ένα 400λιτρο και έγινε 16-17 εκ. (ΑΝ θυμάμαι, καλά). Πρέπει να έχω και φωτογραφίες του... στο αρχείο μου.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...