Jump to content

Βελτίωση ροής νερού σε εξωτερικό φίλτρο


KostasGr

Recommended Posts

Δεν τις έσβησα φίλε, θα δω τι φταίει αν και μάλλον είναι από τον host.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις έσβησα φίλε, θα δω τι φταίει αν και μάλλον είναι από τον host.

Τις έσιαξα ....

Θα σου συνιστούσα(αν και νομίζω πως το έχω προτείνει ήδη) πάντως να προτιμήσεις κάποιο άλλο free hosting site καθώς στο παραπάνω μετά από κάποιο χρονικό διαστημα διαγραφονται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχαν διαγραφεί, ήταν προσωρινό πρόβλημα. Έχω παλαιότερες φωτογραφίες που παίζουν κανονικά

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως εχθές, μια εβδομάδα μετά, έβγαλα και πάλι τις σωληνώσεις για καθάρισμα μιας και είχαν αρχίσει να μαζεύουν και πάλι. 

 

Δεν ήταν κάτι το τραγικό αλλά τόσο ώστε να αρχίσω να βλέπω διαφορά στην ροή και επίσης να φαίνεται η μπίχλα που είχε κολλήσει εσωτερικά. 

 

Μήπως να αντικαταστήσω τις σωλήνες με άλλες που δεν θα είναι τόσο διάφανες (πχ πράσινες;), παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο ο χρωματισμος στην δημιουργια αλγης.Γι'αυτο και οι σωληνες ποσιμου νερου ειναι αδιαφανη.

Δυστυχως ομως οι πρασινες ειναι και πιο ακριβες,αν δεν σε ενοχλει αυτο τοτε καντο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Παιζει ρολο ο χρωματισμος στην δημιουργια αλγης.Γι'αυτο και οι σωληνες ποσιμου νερου ειναι αδιαφανη.

Δυστυχως ομως οι πρασινες ειναι και πιο ακριβες,αν δεν σε ενοχλει αυτο τοτε καντο.

Φαντάζομαι το λες αυτό Μιχάλη επειδή στις διαφανεις σωλήνες"περνάει" φως;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Να ενημερώσω πως εχθές, μια εβδομάδα μετά, έβγαλα και πάλι τις σωληνώσεις για καθάρισμα μιας και είχαν αρχίσει να μαζεύουν και πάλι. 

 

Δεν ήταν κάτι το τραγικό αλλά τόσο ώστε να αρχίσω να βλέπω διαφορά στην ροή και επίσης να φαίνεται η μπίχλα που είχε κολλήσει εσωτερικά. 

 

Μήπως να αντικαταστήσω τις σωλήνες με άλλες που δεν θα είναι τόσο διάφανες (πχ πράσινες;), παίζει ρόλο;

Μπορείς να τις τυλίξεις με κάποια σκούρα ταινία (πχ υφασμάτινη μαύρη).

Να θέσω και έναν προβληματισμό εδώ κατά πόσο είναι ωφέλιμο για το ενυδρείο το τόσο τακτικό (σε επίπεδο εβδομάδας), καθάρισμα των σωλήνων;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είδα καμία διαφορά όταν άλλαξα σωλήνες από διάφανους σε πράσινους.

Τώρα είμαι με αλφαδολάστιχο 12άρι αλλά με ενοχλεί η μυρωδιά του. Ελπίζω να μην προκαλέσει τίποτα στο ενυδρείο αυτή η μυρωδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε οτι ισχυει το παραπάνω με το φως και την άλγη...

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει επένδυση στις σωλήνες με θερμοσυστελόμενο μακαρόνι ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν υποθέσουμε οτι ισχυει το παραπάνω με το φως και την άλγη...

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει επένδυση στις σωλήνες με θερμοσυστελόμενο μακαρόνι ??

Όταν τον καθαρίζεις, δεν θα βλέπεις μέχρι που έχει μπει το βουρτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

Το περνάς και από τις δυο μεριές. . .

Τουλάχιστον αυτό κάνω στα δικά μου που είναι σπιράλ και δεν φτάνει και η βούρστα να το περάσει μονοκοματο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κάνω μια ενημέρωση στο θέμα με αυτά που είδα μέχρι τώρα, 4 μήνες μετά την δημοσίευση. 

 

Οι πιο σκούροι σωλήνες δεν βοηθούν, τουλάχιστον αυτοί που δοκίμασα, οι πράσινοι της eheim. Ούτε πιστεύω ότι είναι θέμα ποιότητας, χώρια που αυτοί που είχε ο φίλτρο είναι και καλύτεροι για τη δουλειά μας, πιο μαλακοί, εύκαμπτοι. 

 

Εδώ και 1 μήνα, μετά από εβδομαδιαίο σχεδόν καθάρισμα των σωληνώσεων ώστε να μην πέφτει δραματικά η ροή, έβγαλα το spray bar και άφησα ελεύθερη την απόληξη να ρίχνει το νερό μέσα στη γυάλα. Αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και 1 μήνα η ροή του νερού δεν έχει πέσει και οι σωλήνες δεν έχουν ιδιαίτερη βρώμα. 

 

Αυτό με κάνει να συμπεραίνω ότι η βρώμα αναπτύσσεται ταχύτερα όταν η ροή του νερού είναι μικρότερη, όπως αυτή είναι όταν υπάρχει spray bar. 

 

Εδώ και 2 εβδομάδες έχω βάλει και 2ο εξωτερικό φίλτρο (για τύρφη) με τον ίδιο τρόπο και επίσης η ροή δεν έχει πέσει καθόλου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άλλη μια ενημέρωση, για όσους ενδιαφέρονται, όταν υπάρχει προφίλτρο στην εισαγωγή, οι σωλήνες δεν γεμίζουν μάκα με αποτέλεσμα να μην πέφτει η ροή, τουλάχιστον όχι από μάκα στις σωληνώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα δραμματική διαφορά όταν το 2ο 3μηνο χρησιμοποίησα βαμβάκι στον τελευταίο κάδο πρίν την έξοδο. Η μάκα στους σωλήνες ήταν πολύ πολύ λιγότερη σε σχέση με την 1η φορά που δεν χρησιμοποίησα το βαμβάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτσι κι αλλιώς εκεί το έχει το βαμβάκι αλλά καλή παρατήρηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...