Jump to content

Βακτηρια - βρωμανε ή οχι ?


Recommended Posts

Μια ερωτηση για τα βακτηρια , ειχα κανει παραγγελια για το special blend και διαβασα σε πολλα φορουμ στην Ελλαδα κτο εξωτερικο οτι βρωμανε απαισια , και οτι βρωμισε το σπιτι μολις τα εβαλαν στο ενυδρειο !

Ετσι ακυρωσα την παραγγελια και πηρα κατι αλλο

Ισχυουν αυτα ? και αν ναι για ολα τα μπουκαλακια με βακτηρια η καποια ?

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα βακτήρια έχουν μια ιδιαίτερη μυρωδιά αλλά όχι όπως στο περιγράψανε και σίγουρα κάνουν πολύ καλή δουλειά . . .

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βακτήρια που είναι σε μπουκαλάκι βρωμάνε και κάποια όχι. Αυτό πιστεύω έχει να κάνει με το είδος τις ουσίας που βάζουν για να τα διατηρούν ζωντανά και σε λήθαργο.  

 

Οι χαρακτηρισμοί που διάβασες είναι λίγο υπερβολικοί. Ναι μυρίζει αλλά όχι και να βρωμίσει το σπίτι!! Εκτός και αν μένεις σε γκαρσονιέρα 3 τ.μ. :)  

 

Το special blend ειναι πολυ καλό προιόν και στο μέλλων θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα οταν ο αλλος σου λεει ειναι το πιο βρωμερο πραγμα που εχω μυρισει στην ζωη μου (το special blend) και οτι βρωμισε ολο το σπιτι οταν το ανοιξε ,κατι για μυρωδια χαλασμενου αυγου και αλλα τετοια αηδιαστικα...συγνωμη αλλα ΚΑΙ να πληρωσω κι ολας για τετοιο πραγμα ΚΑΙ να το βαλω στο ενυδρειο μου ε οχι!

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Το πιο απαισιο πραγμα που εχω μυρισει εγω ειναι το garlick guard της seachem. Κι ομως τα ψαρακια τρελλενονται γιαυτο.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το special Blend το χρησιμοποιώ και εγώ΄. Είναι αλήθεια ότι όταν ανοίγεις το μπουκάλι μυρίζει απαίσια αλλά μόνο για πολύ λίγο. Το ότι βρομάει το σπίτι είναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βρομάει το ψυγείο !

Το βάζω σε 3 σακούλες για να γλύτωσω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για τα βακτηρια , ειχα κανει παραγγελια για το special blend και διαβασα σε πολλα φορουμ στην Ελλαδα κτο εξωτερικο οτι βρωμανε απαισια , και οτι βρωμισε το σπιτι μολις τα εβαλαν στο ενυδρειο !

Ετσι ακυρωσα την παραγγελια και πηρα κατι αλλο

Ισχυουν αυτα ? και αν ναι για ολα τα μπουκαλακια με βακτηρια η καποια ?

η ακριβής μυρωδιά είναι βοθρίλα. Αν έχεις βρεθεί κοντά σε ανοιχτό βόθρο την ώρα που τον αδειάζουν θα καταλάβεις τι μυρωδιά λέω. Κακώς όμως ακύρωσες την παραγγελία σου καθώς είναι ίσως τα καλύτερα βακτήρια.

Η μυρωδιά είναι αισθητή όσο έχει ανοιχτό το μπουκάλι. Το ενυδρείο δεν μυρίζει καθόλου αφότου το ρίξεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

1. μαλλον εκανα λαθος ερωτηση : ξερετε βακτηρια που δεν βρωμανε?

2. Καπου διαβασα οτι το special blend ειναι σφραγισμενο και με μια μεβρανη (εκτος το καπακι) . Ισχυει?

Ρωταω αν εχει μεβρανη γιατι καποιος ειπε ενα κολπο για την μυρωδια ,δηλ. να ΜΗΝ ανοιχτει η μεβρανη και με μια συρυγγα με την βελονα τρυπαμε την μεβρανη και παιρνουμε την ποσοτητα που θελουμε και μετα βαζουμε την βελονα μεσα στο νερο και ριχνουμε μεσα τα βακτηρια. 

Ετσι δεν ερχονται σε επαφη με τον αερα για να τα μυρισουμε

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μεμβράνη είναι καλό κόλπο αυτό που λες, δεν θυμάμαι όμως...

Πάντως είναι τα μόνα που μυρίζουν (φανταστική μυρωδιά), τα υπολοιπα που έχω δοκιμάσει δεν μυρίζουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αυτό με την βελόνα εκτός και αν ειναι πολυ χοντρή !

Θα πάρεις ενα σακουλάκι για τρόφιμα το μαλακό , και μετά του ΙΚΕΑ αυτά με το σύστημα κλεισίματος και μετά ψυγείο !

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απαισιο πραγμα που εχω μυρισει εγω ειναι το garlick guard της seachem. Κι ομως τα ψαρακια τρελλενονται γιαυτο.

Send from the Heart of Amazonas

 

Και ο πατσάς βρωμάει κατά την άποψη μου αλλά κάποιοι τρελαίνονται για αυτόν  :hehe  :hehe  :hehe  :hehe  :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις ,τελικα δεν μου ειπατε καποιο καλο αλλα να μην βρωμαει ????

Επισης γιατι χρειαζεται χοντρη βελονα ? ποσο χοντρη εννοεις?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μεμβράνη είναι καλό κόλπο αυτό που λες, δεν θυμάμαι όμως...

Πάντως είναι τα μόνα που μυρίζουν (φανταστική μυρωδιά), τα υπολοιπα που έχω δοκιμάσει δεν μυρίζουν τίποτα.

 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις ,τελικα δεν μου ειπατε καποιο καλο αλλα να μην βρωμαει ????

Επισης γιατι χρειαζεται χοντρη βελονα ? ποσο χοντρη εννοεις?

Δες πιο πάνω. 

 

Επίσης, γι αυτά που μπορώ να πω σίγουρα, της Sera το Nitrivec δεν μυρίζει. 

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τα special blend και τα θεωρώ απο τα καλύτερα της αγοράς. και εγώ χρησιμοποιούσα βελόνα, όχι για τη βρώμα αλλα για να μην ερχονται σε επαφή με την ατμόσφαιρα και αλιώνονται. Άλλα βακτήρια που έχω χρησιμοποιήσει και τα θεωρώ καλά είναι τα microbacter, biogigest και zeobak

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει τα βακτήρια της api, "stress zyme", που είναι άοσμα.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ποιος σε εχει τρομοκρατησει ετσι; εστω κι αν βρωμανε ετσι οπως λενε δεν παθαινεις τιποτα! Γιατι να κανεις επιχειρηση των ειδικων δυναμεων για να ριξεις λιγα βακτηρια στο ενυδρειο;

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε βρίσκω λίγο υπερβολικό και για του λόγου του αληθές δηλαδή και στο μπάνιο ακόμη όταν πηγαίνεις τι ακριβώς μυρίζει chanel? Τώρα σχετικά με το ότι μυρίζουν οκ μυρίζουν όπως ακριβώς ένας βόθρος που είπε και ένας φίλος παραπάνω. Απο εκεί και πέρα είναι απο τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο εξού και η διαφορά στην τιμή του. Εγώ το χρησιμοποιώ απο την αρχή ενασχόλησης μου σε σχέση με τα ενυδρεία και έιναι αρκετά καλό ακόμη και για την μείωση αλλαγών στο νερό που αναφέρει και το ίδιο το σκεύασμα.  Η μυρωσιά διαρκεί μόνο για την στιγμή που ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο σου και αυτό ήταν όλο. Ούτε βρώμα στο σπίτι φέρνει ούτε τίποτα. Τώρα τι να σου πω αν αυτός που στο είπε απλά το έριχνε και μετά ούτε καν στον κλειστό χώρο δεν άνοιγε ένα παράθυρο για 5 λεπτά το πολύ τι να σου πω. Για εμένα κακώς το άκυρωσες.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ποιος σε εχει τρομοκρατησει ετσι; εστω κι αν βρωμανε ετσι οπως λενε δεν παθαινεις τιποτα! Γιατι να κανεις επιχειρηση των ειδικων δυναμεων για να ριξεις λιγα βακτηρια στο ενυδρειο;

Send from the Heart of Amazonas

+1

Συμφωνώ 100%

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ποιος σε εχει τρομοκρατησει ετσι; εστω κι αν βρωμανε ετσι οπως λενε δεν παθαινεις τιποτα! Γιατι να κανεις επιχειρηση των ειδικων δυναμεων για να ριξεις λιγα βακτηρια στο ενυδρειο;

Send from the Heart of Amazonas

Aκριβως αυτο  που λεει ο Sturm!

 

Ειναι ενα πολυ καλο προϊόν που οταν το βάλεις για 5 λεπτα θα εχεις μια άσχημη μυρουδιά στο χωρο!

 

Περα απο αυτο μπορει να βρομάει ο χωρος αποθήκευσης του  (ψυγείο), γι αυτο σου ειπα να το βαλεις σε δυο σακουλάκια! 

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως αυτο  που λεει ο Sturm!

 

Ειναι ενα πολυ καλο προϊόν που οταν το βάλεις για 5 λεπτα θα εχεις μια άσχημη μυρουδιά στο χωρο!

 

Περα απο αυτο μπορει να βρομάει ο χωρος αποθήκευσης του  (ψυγείο), γι αυτο σου ειπα να το βαλεις σε δυο σακουλάκια! 

 

Δεν χρειάζεται να το έχει στο ψυγείο. Σε θερμοκρασία δωματίου μακρυά απο το φως του ήλιου. Σε σκιερό μέρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά. 

 

Ανοιγεις το μπουκάλι, γίνεται αισθητή η μυρωδιά , χρησιμοποιέις το προϊόν, το ξαναβιδώνεις και τέλος.  Σε 5 λεπτά έχει φύγει η όποια μυρωδιά υπάρχει. Το δικό μου άπαξ και το βιδώσω δεν μυρίζει απολύτως τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Κακως το ακυρωσες, οτι καλυτερο κυκλοφορει σε βακτηρια

Μπορουσες ν ανοιξεις θεμα πριν ακουσεις τις υπερβολες

 

Παρε το microbacter7 πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...