Jump to content

Recommended Posts

Όπως λεει και το θέμα να αναπτύξουμε τις απόψεις μας για την χρήση δοσομετρικών αντλιών εναντι ριακτορων ασβεστίου!

 

                     post-53089-0-91861100-1477482075_thumb.jpg             Vs        post-53089-0-43885300-1477482085_thumb.jpg

 

Ξεκινώντας ενα θαλασσινο ενυδρειο στην πορεια του προσθέσαμε τα πρώτα μας κοράλλια , συνήθως εύκολα μ@λ@κα ή/και LPS

 

προχωρώντας ομως σε αριθμό και απαιτήσεις καταλάβαμε οτι η ρουτίνες και η σταθερότητα του συστήματος μας δεν γίνεται να

 

βασίζεται στην καθημερινή ''χερατη'' δόση!

 

Μπήκαμε αμεσα στην αναζήτηση μια δοσομετρικης αντλίας και στο έξοδο απόκτησης της!

 

Η μέθοδος Balling και οι σκόνες μπήκαν στην ζωη μας!  Ζυγαριές , κουταλάκια , δοχεία και δοχειακια κάνανε παρέλαση :bigemo_harabe_net-103:

Kh, Ασβέστια , Μαγνήσια και τα ανάλογα τεστακια σε ετοιμότητα :bigemo_harabe_net-53: !

 

Οταν το σύστημα μας μεγάλωσε και τα ακριβα μας SPS φτάσανε να καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες KH  και Ασβεστίου μπήκαμε

 

στο τρυπακι της  ''αναβάθμισης΄΄ και στο ψάξιμο ενος Ριακτορα Ασβεστίου που θα μπορεί να σηκώσει το βαρύ και απαιτητικό ύφαλο

 

μας!

 

Ένας τέτοιος ριακτορας παρόλο που ειναι μια αρκετα ακριβή συσκευή υπόσχεται οικονομία στην χρηση του και μεγαλύτερη οικολογία,

 

εννοώντας οτι το κόστος του υλικού ειναι μικρότερο και σε βάθος χρόνου μπορεί κάπως να μειώσει και τις αλλαγές νερου!

 

Κατά την δικιά μου ταπεινή άποψη αυτη ειναι μια αληθοφανής ιστορία που πιστεύω οτι πάνω κάτω οι περισσότεροι την έχετε ακούσει!

 

 

Η προσωπική μου ιστορία βασίζεται στη παραπάνω με κάποιες διαφορές:

 

Ξεκινώντας με τα εύκολα κοραλακια και μετα απο ενα μικρο διάστημα αλχημιων και χερατων δόσεων απο ΚH αγόρασα μια κινέζικη

 

δοσομετρικη! Δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα να την σεταρω και σε γενικές γραμμές βρηκα μια ισορροπία!

 

Σε λιγότερο απο χρόνο και χωρίς οι καταναλώσεις μου να εχουν φτάσει ουτε για πλάκα στο μέγιστο με ένα φιλαράκι μου μας επιασε φρενίτιδα να αγοράσουμε ριακτορες ασβεστίου :ballistic:  !!!! 

Τι δημοπρασίες κάναμε , τι Αμαζον και E-Bay εγγραφές κάναμε μεχρι και χάρτες που να παμε στο καθε Γερμανικό κ#λ#χωρι !!!

 

Έφτασα να παω στο Λονδίνο για να αγοράσω εναν!         Γύρισα ολοι την Αθηνα να βρω μπουκάλες διοξειδίου και να παραγγέλνω

 

μικρομετρικες απο εξωτερικό!

 

ΕΜΜΟΝΗ   :bigemo_harabe_net-171:!!!

 

Ηρθε το φιλαράκι που τα ειχε και πρόσφατα και μέσα σε λιγη ωρα το έστησε! 

 

Απο τοτε οι μετρήσεις πηγαίναν ρολόι  :thumbsu: !!!   8,3 ΚH !!! Ασβέστιο , Μαγνήσιο ακολουθούσαν !!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!ΕΡΩΤΑΣ :bigemo_harabe_net-143: !!!

 

Κάπου μεσα στο καλοκαίρι και μετα απο 1-2 μηνες χρήσης του Ριακτορα το ενυδρειο αρχίζει να διαλύεται !!!

 

Μεσα σε 2 εβδομάδες έχασα πανω απο 15 SPS kai τα LPS έδειχναν ενα απίστευτο στρεσαρισμα ! μεχρι που χάνονταν και αρκετα απο αυτα :notfair: !    Μεχρι και σήμερα δεν έχουμε βρει τι έφταιξε!

 

Για να μην παρεξηγηθώ αυτην τη ιστορια δεν σας την ειπα για να κατηγορήσω του ριακτορες ! Άλλωστε και στο δικο μου

 

ενυδρειο οι μετρήσιμες τιμές ηταν σταθερές !

 

Απλα σε κάποιες κουβέντες με πολυ έμπειρους χομπιστες μου είπαν οτι δεν ειναι και τόσο αθωοι και σε κάποιες περιπτώσεις εχουν

 

χαθεί και ενυδρεία! Απο την αλλη απίστευτα ενυδρεία παγκοσμίως τρέχουν με Ριακτορες Ασβεστίου

 

Το θέμα αυτο ανοίχτηκε για συζήτηση και Θεωρώντας ως δεδομένο οτι για την σωστή και εύρυθμη λειτουργιά ενος REEF

 

χρειαζόμαστε μια απο τις δυο αυτες συσκευές θα ήθελα να πούμε τις απόψεις και εμπειρίες μας! 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διονύση reactor δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Οπότε δεν έχω και άποψη.  Πάντως με την δοσομετρική είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

 

Αλλά έχω την εξής απορία.  

 

Ο reactor θέλει και μπουκάλα για CO2 ? και σε τι χρησιμεύει αυτό? ή το CO2 είναι για το ΚΗ (Kalkwasser reactor) ?    

 

Και επίσης τι υλικό μπαίνει μέσα? το αγοράζουμε απο μαγαζί Pet-shop? 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα Διονύση!

 

Για να ακούσουμε απόψεις και απο πιο έμπειρους. 

 

Σκέφτομαι κι εγω για δοσομετρική κάποια στιγμή, παρόλο που το ενυδρείο μου έχει ονο μόνο σοφτ και lps.

 

Nομίζω ότι όλα τα reef ανεξάρτητα το είδος κοραλλιών χρειάζονται τελικά μια μέθοδο να διατηρούνται σταθερές οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Διονύση reactor δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Οπότε δεν έχω και άποψη.  Πάντως με την δοσομετρική είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

 

Αλλά έχω την εξής απορία.  

 

Ο reactor θέλει και μπουκάλα για CO2 ? και σε τι χρησιμεύει αυτό? ή το CO2 είναι για το ΚΗ (Kalkwasser reactor) ?    

 

Και επίσης τι υλικό μπαίνει μέσα? το αγοράζουμε απο μαγαζί Pet-shop? 

 

Το CO2 ειναι για να λειώνει τι υλικό του ριακτορα !

 

Λιώνοντας το υλικό απελευθερωνονται τα στοιχειά που θέλουμε!

 

Υλικά υπάρχουν και φυσικά (σπασμένο κοράλλι ) και συνθετικά !

 

τα αγοράζεις σε συσκευασία που ανάλογα με την κατανάλωση σίγουρα πιο οικονομικό απο τισ σκονες!

 

Σε μαγαζιά ανάλογα με την εταιρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα Διονύση!

Για να ακούσουμε απόψεις και απο πιο έμπειρους.

Σκέφτομαι κι εγω για δοσομετρική κάποια στιγμή, παρόλο που το ενυδρείο μου έχει ονο μόνο σοφτ και lps.

Nομίζω ότι όλα τα reef ανεξάρτητα το είδος κοραλλιών χρειάζονται τελικά μια μέθοδο να διατηρούνται σταθερές οι τιμές.

Πολυ σωστά το θέτεις Θοδωρή!

Η σταθερότητα ειναι ίσως το πιο σημαντικό .

Πάντως μια δοσομετρικη ειναι μονόδρομος ακόμα και για το kh που καταναλώνει ο βράχος !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θέμα!!!

Εγω παιδια επεζα δοσομετρικη για πολυ καιρο!!

Το ενυδρειο μου πηγενε πολυ καλα, κατεληξα στο ρεακτορ ομως διοτι ηθελα συνεχεια balling γιαν kh σχεδον καθε 20 μερες και ασφαλωε το νου μου τελειωσε δεν τελειωσε το βαρελακι!!

Μετα μετρησεις...

Με κουρασε αφανταστα!

Τωρα με το ρεακτορ μετραω 1 2 φορες τη βδομαδα τιπικα για ελενγχω

Επισεις τρομερη διαφορα στο κοστος με ενα πολυ γρηγορο υπολογισμο το 6 μηνο με παει περιπου 40 ευρο υλικο κ γεμισματα

Με τη δοσομετρηκη αρκετα παραπανω!

Θεωρω πως αξιζε τα χρηματα του στην αρχη.

Κ πιστευω και πως εχω και πιο καλα αποτελεσματα ...

Link to comment
Share on other sites

Διονυση μπραβο σου εξαιρετικο θεμα.....Κοιτα δεν εχω δουλεψει ριακτορα ποτε ομως εχει ενα πολυ θετικο στοιχειο οτι οι τιμες ανεβαινουν η κατεβαινουν και των 3 δτοιχειων ομοιομορφα.Εγω εχω δοσομετρικη 3πλη με την οποια ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Το ενυδρειο εφτασε στο επιπεδο που ξερετε με αυτην.Δεν εχω βαλει ριακτορα γιατι δεν θελω την μπουκαλα στο σπιτι.Ομως οπως ειπες υπαρχουν δεκαδες που τρεχουν με ριακτορα αλλα υοσο ισως και περισσοτερα τρεχουν με δισομετρικη.Να μην νομιζει ξανεις οτι δεν χαλανε ,....ολα μπορουν να χαλασουν.Εχω ακουσει αναφορες οτι κολλησε ο ριακτορας και δεν εκοβε ........οπως επισεις κολλησε η μια αντλια και εριξε 4 κιλα kh μεσα....Τα αποτελεσματα και στις δυο περιπτωσεις ειναι καταστροφικα.Οταν δουλευεις δοσομετρικη και κανεις balling χρειαζετε εβδομαδιαιες αλλαγες.Στο ριακτορα μπορεις τον χρονο να τον φαρδυνεις π.χ καθε 3 βδομαδες χωρις κανενα θεμα.Επεισεις το υλικο ειναι σπασμενο κοραλι φυσικο η συνθετικο λειωνοντας το προσφερει στο νερο μας ολα τα στοιχεια τα οποια ειναι απαραιτητα για το κοραλι.Ομως τροφοδοτει και με στοιχεια τα οποια εχει τραβηξει και δεν ειναι καλα.Ολα αυτα εξαρτωνται απο την ποιοτητα του υλικου.Εχω ακουσει και οχι μια φορα ζημια ολικη με ριακτορα και οταν αποφασιστηκε και αλλαξε υλικο το ενυδρειο πειρε το δρομο του.Οποιους απο τους δυο τροπους επιλεχτουν το σιγουρο ειναι οτι χρειαζετε η γνωση και η συπεια απο τον χομπιστα μαζι με την παρατηρηση του και την τυχη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μιας και είμαι "το φιλαράκι" της αναφοράς να πω και γω την γνώμη μου :sword:

 

κατ αρχάς το θέμα οικονομίας έχει να κάνει με το όγκο του ενυδρείου και το βιοφορτίο. Όσο ανεβαίνουμε τόσο πιο πολύ συμφέρει οικονομικά ο ρεάκτορας.

 

Εχω ακούσει και γω αναφορές για τούμπες απο ρεάκτορες αλλα πραγματικά δεν βρίσκω αιτια πέρα του λάθος σεταρίσματος με αποτέλεσμα το CO2 να κατεβάζει υπερβολικά το ph .. θα ήθελα να ακούσω και άλλες περιπτώσεις. Φυσικά πάντα παίζει ρόλο η ποιότητα των μηχανημάτων και των αναλώσιμων που αγοράζουμε!

 

για μένα προσωπικά έχει σημαντικά πλεονεκτήματα. Σταθερότατες και ισορροπημένες τιμές καθ όλο το 24ώρο. Το υλικό που λειώνει είναι ιστός νεκρού κοραλιού που απελευθερώνει πίσω στη στήλη νερού τα ιχνοστοιχεία στις αναλογίες που αυτό είχε δεσμεύσει όσο ήταν εν ζωή.

Παράδειγμα σε αυτο οτι μετρώντας μόνο το kh σου "ξέρεις" τη τιμή σε ασβάστιο. Το θεωρώ σε κάθε περίπτωση πιο "καθαρό" και "φυσικό" απο σκόνες.

Οταν είχα τη δοσομετρική ειδικά στην αρχή όλο και καποια τιμή ξέφευγε σε κάποια και μαζευευα και πορσπαθούσα να ισσοροπίσω.. πλέον τεστάρω περισσότερο απο βιτσιο .. θα μπορούσα νομίζω να τεστάρω μόνο αν βλέπω αυξημένη ανάπτυξη η αν πρόσθετα ζωντανά..

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Διονυση μπραβο σου εξαιρετικο θεμα.....Κοιτα δεν εχω δουλεψει ριακτορα ποτε ομως εχει ενα πολυ θετικο στοιχειο οτι οι τιμες ανεβαινουν η κατεβαινουν και των 3 δτοιχειων ομοιομορφα.Εγω εχω δοσομετρικη 3πλη με την οποια ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Το ενυδρειο εφτασε στο επιπεδο που ξερετε με αυτην.Δεν εχω βαλει ριακτορα γιατι δεν θελω την μπουκαλα στο σπιτι.Ομως οπως ειπες υπαρχουν δεκαδες που τρεχουν με ριακτορα αλλα υοσο ισως και περισσοτερα τρεχουν με δισομετρικη.Να μην νομιζει ξανεις οτι δεν χαλανε ,....ολα μπορουν να χαλασουν.Εχω ακουσει αναφορες οτι κολλησε ο ριακτορας και δεν εκοβε ........οπως επισεις κολλησε η μια αντλια και εριξε 4 κιλα kh μεσα....Τα αποτελεσματα και στις δυο περιπτωσεις ειναι καταστροφικα.Οταν δουλευεις δοσομετρικη και κανεις balling χρειαζετε εβδομαδιαιες αλλαγες.Στο ριακτορα μπορεις τον χρονο να τον φαρδυνεις π.χ καθε 3 βδομαδες χωρις κανενα θεμα.Επεισεις το υλικο ειναι σπασμενο κοραλι φυσικο η συνθετικο λειωνοντας το προσφερει στο νερο μας ολα τα στοιχεια τα οποια ειναι απαραιτητα για το κοραλι.Ομως τροφοδοτει και με στοιχεια τα οποια εχει τραβηξει και δεν ειναι καλα.Ολα αυτα εξαρτωνται απο την ποιοτητα του υλικου.Εχω ακουσει και οχι μια φορα ζημια ολικη με ριακτορα και οταν αποφασιστηκε και αλλαξε υλικο το ενυδρειο πειρε το δρομο του.Οποιους απο τους δυο τροπους επιλεχτουν το σιγουρο ειναι οτι χρειαζετε η γνωση και η συπεια απο τον χομπιστα μαζι με την παρατηρηση του και την τυχη.

Νινο υστερη ο ρεακτορ στο μαγνησιο τουλαχιστον ο δικος μου με arm υλικο...

Ριχνω με σιριγγα που κ που..και δεν σου κρυβω πως θα παρω μονη δοσομετρηκη γισντο μαγνησιο :)

Link to comment
Share on other sites

Νινο υστερη ο ρεακτορ στο μαγνησιο τουλαχιστον ο δικος μου με arm υλικο...

Ριχνω με σιριγγα που κ που..και δεν σου κρυβω πως θα παρω μονη δοσομετρηκη γισντο μαγνησιο :)

Θεωρω εαν προσθετες υλικο μαγνησιο εχτρα θα σε καλυπτε.
Link to comment
Share on other sites

για το μαγνήσιο υπάρχουν ξεχωριστά υλικά τα οποία τα βάζεις στον ρέκτορα σε αναλογία με το υλικό που τρέχεις

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω εαν προσθετες υλικο μαγνησιο εχτρα θα σε καλυπτε.

 

niknik μαζί τα γράφουμε ρε!

:bigemo_harabe_net-163:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω  άποψη αλλά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πανο χρησιμοποιω δοσομετρηκη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σνομπαρω τον ρεακτορα ………  ιχνοστοιχεια και μεταλλα περιεχουν και η σκονες  ( ΚΗ – Ca Mg ) που χρησιμοποιουμε στην δοσομετρηκη ……… απο σταθεροτητα στης τιμες τολμω να πω οτι ειναι ισαξια ενος ρεακτορα (στην διαρκεια ενος ετους ) ………..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για το μαγνήσιο υπάρχουν ξεχωριστά υλικά τα οποία τα βάζεις στον ρέκτορα σε αναλογία με το υλικό που τρέχεις

1/10 της κοραλλεν πανο ειναι μια σχετικη αναλογια.... αλλα δεν θελω να μπλεξω τα υλικα για αυτο θελω σε μια δοσομετρηκη να κανω παιχνιδι

Ασφαλως καπια αλλα υλικα περιεχουν αλλες ποσοτητες μαγνησιου...

Link to comment
Share on other sites

Για σταθερές τιμες, και αναφερομε σε φουλ sps ρεεφ που η καταναλωσεις ειναι στο θεο!!

Κανουμε πολλες δοσεις πχ τοτε εγω με τη δοσομετρηκη μου επεζα 12 δοσεις των 18 με 20 ml...

Σχεδον ολο το 24αρο ειχα σταθερο kh..

Ανα 2 ωρες εριχνε...

Εαν παλι εριχνα ανα 6 ωρες ασφαλως θα υπάρχε ενα ανεβοκατευασμα...

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο για εμενα μειωνεκτημα του ρεακτορ,ειναι το υλικο τι υλικο ειναι; δλδ εχουν αναφερθει παρτιδες απο υλικα που καθος ελιωναν ειχαν φωσφωρικα...

Και ασφλαως ολοι οι ρεακτορ ΔΕΝ κανουν για ολα τα υλικα αποψη μου εξου και η διαφορετηκες κοκομετριες που βγαινουν large medium small

Link to comment
Share on other sites

 

Πανο χρησιμοποιω δοσομετρηκη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σνομπαρω τον ρεακτορα ………  ιχνοστοιχεια και μεταλλα περιεχουν και η σκονες  ( ΚΗ – Ca – Mg ) που χρησιμοποιουμε στην δοσομετρηκη ……… απο σταθεροτητα στης τιμες τολμω να πω οτι ειναι ισαξια ενος ρεακτορα (στην διαρκεια ενος ετους ) ………..

 

σε χρηση ενος ετους το ιδιο εχω να πω και εγω.

επισης τι εχω δει εγω...κατ αρχην δεν ειχα ποτε ριακτορα.αλλα με δοσομετρικη δηλ με 80 ευρω και 36 ευρω σε σκονες (water waves) εχω σταθερες τιμες που δεν ειχα ποτε στο παρελθον

Link to comment
Share on other sites

1/10 της κοραλλεν πανο ειναι μια σχετικη αναλογια.... αλλα δεν θελω να μπλεξω τα υλικα για αυτο θελω σε μια δοσομετρηκη να κανω παιχνιδι

Ασφαλως καπια αλλα υλικα περιεχουν αλλες ποσοτητες μαγνησιου...

 

 

Για σταθερές τιμες, και αναφερομε σε φουλ sps ρεεφ που η καταναλωσεις ειναι στο θεο!!

Κανουμε πολλες δοσεις πχ τοτε εγω με τη δοσομετρηκη μου επεζα 12 δοσεις των 18 με 20 ml...

Σχεδον ολο το 24αρο ειχα σταθερο kh..

Ανα 2 ωρες εριχνε...

Εαν παλι εριχνα ανα 6 ωρες ασφαλως θα υπάρχε ενα ανεβοκατευασμα...

 

και γώ μαγνήσιο πλέον βάζω χερουκλάτα από μείγμα της fauna που είχα.. ετσι κι αλλιώς η κατανάλωση που έχω είναι μικρή.

 

και γω στα καλά του, η δοσομετρική έριχνε ανα ώρα και το φοβόμουν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο θεμα αν και οταν ξαναστησω reef θα παιξω με kalk σε ριακτορα που εκει ειδα τα καλυτερα αποτελεσματα στα κοραλια αλλα και για ενα περιεργο λογο δεν ειχα και προβλημα απο αλγες 

Link to comment
Share on other sites

και γώ μαγνήσιο πλέον βάζω χερουκλάτα από μείγμα της fauna που είχα.. ετσι κι αλλιώς η κατανάλωση που έχω είναι μικρή.

 

και γω στα καλά του, η δοσομετρική έριχνε ανα ώρα και το φοβόμουν..

Πανο το καναλι του kh χερετησε 2 μερες πριν μεπι ο ρεακτορ μου ....

Παλικαρι το εργαλειο αντεξεεεεε ποσο καιρο να βαραει!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο θεμα αν και οταν ξαναστησω reef θα παιξω με kalk σε ριακτορα που εκει ειδα τα καλυτερα αποτελεσματα στα κοραλια αλλα και για ενα περιεργο λογο δεν ειχα και προβλημα απο αλγες

Ενδιαφερον αυρο που λες λυκο!!

Με της αλγες που το λες να οφείλετε;

Επισεις τι ειδες με το kalk εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον αυρο που λες λυκο!!

Με της αλγες που το λες να οφείλετε;

Επισεις τι ειδες με το kalk εσυ;

 

δεν γνωριζω που οφειλετε αυτο παρατηρησα πριν το ξεκινήσω αλλα και αφου το σταμάτησα στο καλκ ειδα τρελή ανάπτυξη και ωραια χρωμματα και διαυγές νερο και το ποιο σημαντικό ενα υλικό για ολα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...