Jump to content

Ξεκίνημα για Nano Reef 20 λίτρων


myclub64

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 μετά από αρκετά χρόνια στο χόμπι του γλυκού νερού, με ένα 600 λιτρο με Αφρικάνες και ένα μικρό φυτεμένο γαριδάδικο, σκέφτομαι να  ξεκινήσω και με το Θαλασσινό. Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι ένα Nano reef 20 λίτρων. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε  εκτός από αραγονίτη και ζωντανό βράχο (2 κιλά νομίζω), τι άλλο είναι απαραίτητο για αυτά τα λίτρα? Το φίλτρο, τουλάχιστον πόσα λίτρα  την ώρα να είναι? Το νερό της θάλασσας, εφόσον μένω σε νησί είναι κατάλληλο για αλλαγές, μιας και δεν υπάρχει αντίστροφη ώσμωση  ή καλύτερα είναι με νερό βρύσης και αποσταγμένο και αλάτι? 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι !

Αν δεν εχεις όσμωση και είσαι σίγουρος για την καθαρότητα των νερών ξεκινά με θάλασσα !

Σίγουρα θα χρειαστείς ενα ρεφρακτομετρο γιατί θα θέλει αραίωση το θαλασσινό νερό της Μεσογείου !

Αν φτιάξεις σαμπ ( εγω θα έφτιαχνα οςο και να σου φενεται υπερβολή θα επέρνα Απο αντλία θα επέρνα μια ρυθμιζόμενη απο 500-1000λ και θα την δούλευα και σαν κυκλοφοριτη) !

Αν όχι ενα εξωτερικό φίλτρο με μέσα άνθρακα και αντιφοσφορο !

Έναν μικρό θερμοστάτη !

Και θα δούλευα στο μυαλό μου μια αυτόματη αναπλήρωση !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε!!

Εκτος αποτι σου ειπε ο Διονυσης

Σιγουρα θα χρειαστεις και τεστακια no2 , nh4 και no3 για την αρχη και στην συνεχεια εφοσον πας σε

κανα ευκολο κοραλακι mg , ca , kh και po4

Την αυτοματη αναπληρωση θα την θεωρουσα απαραιτητη , γιατι οσο πιο λιγα τα λιτρα τοσο πιο "ευαισθητο" το συστημα

δηλαδη αν πεσει η σταθμη εστω και λιγο η αλατοτητα θα αυξηθει ευκολα

Link to comment
Share on other sites

 Καλη αρχη στο θαλασσινο!

Συμφωνω με τους παραπανω

Οσο πιο λιγα τα λιτρα τοσο μεγαλυτερος ο βαθμος δυσκολιας

 

Σ αυτα τα λιτρα το ιδανικο φιλτρακι για τα υλικα σου ειναι το κρεμαστο γιατι δεν παινει χωρο

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!Ότι σου είπαν τα παιδιά!Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια αντίστροφη όσμωση!Οι αλλαγές απο θάλασσα μπορείς να φέρουν και ανεπιθύμητες άλγες μαζί...Ενώ αν κάνεις αλλαγές με νερό βρύσης πάλι θα έχεις θέματα άλγες. Ακόμα και με μίξη με απεσταγμένο (το οποίο θα σου βγεί και πιο ακριβό).

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη υπολογισε την ροη τοσο οσο να κινειτε το νερο παντου χωρις να σηκωνετε ο αραγωνιτης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Σου γράφω διότι και εγώ έχω ένα ίδιο ενυδρείο που τρέχει εδώ και δύο μήνες. Θα επισημάνω μόνο τα προβλήματα που αντιμετωπίζω και κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίσης και μόνο για το τι να περιμένεις. Λοιπόν το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι αυτό της εξάτμισης ιδίως το καλοκαίρι διότι και με μια μικρή εξάτμιση αλλάζει η αλατότητα. Και εγώ ακόμα το ψάχνω διότι δεν ξέρω αν μπορεί να λειτουργήσει με τόσο μικρές μεταβολές. Όλες οι μεταβολές γίνονται σχετικά απότομα. Τέλος θα πρέπει να έχεις υπομονή γιατί για να αλλάξεις κάτι θέλει χρόνο. Το αποτέλεσμα όμως πιστεύω ότι θα σε δικαιώσει. Στα θετικά θα πω ότι ξεκίνησες την προσπάθειά σου με πολύ σημαντική βοήθεια, που θα σε γλιτώσει από λάθη, χρόνο και χρήμα. Καλή συνέχεια από εμένα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Πραγματικά το forum με βοήθησε αρκετά και στο γλυκό νερό που ασχολούμαι μέχρι τώρα. Όσον αφορά το θαλασσινό έχω δει ότι κυκλοφορούν έτοιμα nano reef 30 λίτρων . Μήπως αν πάρω ένα έτοιμο μου βγει πιο σωστό και πιο οικονομικό το πακέτο? Έχω υποψην μου της newa 30 και της aquael. Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Πραγματικά το forum με βοήθησε αρκετά και στο γλυκό νερό που ασχολούμαι μέχρι τώρα. Όσον αφορά το θαλασσινό έχω δει ότι κυκλοφορούν έτοιμα nano reef 30 λίτρων . Μήπως αν πάρω ένα έτοιμο μου βγει πιο σωστό και πιο οικονομικό το πακέτο? Έχω υποψην μου της newa 30 και της aquael. Ποια η γνώμη σας?

Όπως είπε και ο Panoz ειναι κρίμα να πάρεις έτοιμο γιατί πιστεύεις ότι θα κανεις κάτι λάθος !

Πιστεύω ότι ο καθένας ξέρει καλύτερα τις ανάγκες του !

Εκτός αν βρήκες κάτι που σε ξετρέλανε !

Όμως μην ξεχνάς ότι κανεις χόμπι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Σου γράφω διότι και εγώ έχω ένα ίδιο ενυδρείο που τρέχει εδώ και δύο μήνες. Θα επισημάνω μόνο τα προβλήματα που αντιμετωπίζω και κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίσης και μόνο για το τι να περιμένεις. Λοιπόν το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι αυτό της εξάτμισης ιδίως το καλοκαίρι διότι και με μια μικρή εξάτμιση αλλάζει η αλατότητα. Και εγώ ακόμα το ψάχνω διότι δεν ξέρω αν μπορεί να λειτουργήσει με τόσο μικρές μεταβολές. Όλες οι μεταβολές γίνονται σχετικά απότομα. Τέλος θα πρέπει να έχεις υπομονή γιατί για να αλλάξεις κάτι θέλει χρόνο. Το αποτέλεσμα όμως πιστεύω ότι θα σε δικαιώσει. Στα θετικά θα πω ότι ξεκίνησες την προσπάθειά σου με πολύ σημαντική βοήθεια, που θα σε γλιτώσει από λάθη, χρόνο και χρήμα. Καλή συνέχεια από εμένα..

Φίλε φοκιων η γνώμη σου ειναι πολυ σημαντική ! Άλλωστε αυτό ειναι το νόημα του φόρουμ , να ανταλλάζουν απόψεις και εμπειρίες τα μέλη του !

Και ΕΣΥ εχεις ενα παρόμοιο ενυδρείο με τον φίλο μας και τον καταλαβενεις καλύτερα απο εμένα που έχω κάτι τελείως διαφορετικό !

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να βρείς κάποιο έτοιμο απο άγγελιες. 

 

Αλλά την γλύκα που έχει να το γεμίζεις και να το φτιάχνεις σιγα σιγα, βήμα βήμα και η ανυπομονησία για να βάλεις ψάρια κλπ δεν πρόκειται να την βρείς σε κάτι έτοιμο.  Και πίστεψε με .....είναι γλυκιά ανυπομονησία ;) 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω κάποιο έτοιμο δεν εννοώ στημένο. Έχω δει το NEWA nano reef 30litre ( http://www.newa.it/en/prodotti/newa_more-74 ) που απ' ότι λέει περιέχει ότι χρειάζεται για reef ενυδρείο. Η τιμή του είναι περίπου 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανει για θαλλασσα?Ααα απο.ποιο μερος της Χιου εισαι?

http://www.newa.it/en/prodotti/newa_more_reef-81 αυτό το link μάλλον ήθελε να βάλει ο φίλος. Το φίλτρο που έχει είναι με σπόγγους και κάτι σαν βαμβάκι...Δεν βλέπω πως θα βάλεις σε αυτό αντιφώσφορο και άνθρακα εκτός και αν βγάινουν σαν ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο.Άρα σε περιορίζουν. Επίσης δεν λέει τι κυκλοφορία έχει, άρα μπορεί να χρειαστείς κάτι παραπάνω μπορεί και όχι. Δεν έχει κάποια πρόβλεψη για αναπλήρωση της εξάτμισης. Γενικά τα έτοιμα κιτ είναι ωραία γιατί έχουν προβλέψει που μπαίνουν τα πάντα, οπότε δίνουν καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. Νομίζω όμως ότι είναι πιο καλά σε γλυκό παρά σε θαλασσινό...Το είχε κανείς απο το forum; Αν θυμάμαι είχε μπεί μια αγγελία πιο παλιά... 

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, είναι ένα όμορφο συνολάκι με υπερ και κατά.

παρ όλα αυτά αφού διαθέτεις ένα budget για το 30λιτρο θα σου πρότεινα να διαλέξεις εσυ τον εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

On Friday, October 28, 2016 at 11:09 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Κανει για θαλλασσα?Ααα απο.ποιο μερος της Χιου εισαι?

Είμαι μέσα από την πόλη της Χίου. Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο ενυδρείο της newa σκέφτομαι για αρχή να το πάρω και να αφήσω το 20 λίτρο με τις γαριδουλες όπως είναι. Το να φτιάξω κάτι από της αρχή σε αυτά τα λίτρα με σωστό εξοπλισμό ( όσο γίνεται) φοβάμαι ότι και πρακτικά και αισθητικά δεν θα με ικανοποιήσει. Σε περισσότερα λίτρα δεν θέλω να πάω προς το παρον. Όπως και να χει πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας και είμαι σίγουρος ότι με τη βοήθεια του forum θα έχω την απαιτούμενη βοήθεια για να το συντηρησω και να κάνω όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή :) θα περιμένουμε την παρουσίαση του ενυδρείου σου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα και πάλι,

Κοιτώντας το ενυδρείο και τα χαρακτηριστικά του βλέπω ότι από χέρι πας για αναβάθμιση. Το φίλτρο έχει ονομαστική κυκλοφορία 300 λ/ω χωρίς να αναφέρω τον κάδο. Επίσης ο φωτισμός (7W) δε νομίζω να σε καλύπτει, ιδίως για reef και όχι fish only. Γνώμη μου είναι να το ψάξεις ακόμα γιατί στην πορεία μάλλον θα μετανιώσεις. Δες αν μπορείς να βάλεις sump. Θα σου λύσει πολλά προβλήματα. Εγώ κυκλοφορία στα 20 λίτρα έχω 1000λ/ω (ονομαστική). Ας σου πουν και οι υπόλοιποι τη γνώμη τους αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...