Jump to content

θεμα με το ενυδρειο


Recommended Posts

σημερα εβαλα στο ενυδρειο μου java moss και οταν εβγαλα το ξυλο παρατιρισα οτι το υποστρομα ειχε γινει σαν λασπη!! αδιασα το ενυδρειο με την σκουπα βυθου (το νερο το κρατισα φισικα) και το υποστρομα το πεταξα. Η ερωτισης μου ειναι:

 

1) Οι βιολογια καταστραφικε? ,πρεπει να ξαναρχισω απο τιν αρχη?

2) το υποστρομα που θα παρω θα το αφισο να στροσει 3 μηνες για να βαλω 

γαριδες,να πρωτιμισω αμμο?

3) Μου ειχε μινει λιγο υποστρομα αχρισιμοποιητο και το εβρασα καλα και το εβαλα

ισα ισα να βαλω την βαλισνερια, θα αντεξει μεχρι να παρω αλλο?

 

το ενυδρειο ειναι 20 λιτρα με ραμσχορν φυτεμενο

 

ευχαριστω  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τί υπόστρωμα έχεις?

Μπορείς να βάλεις φωτό?

 

Άν το φίλτρο ΄σου είναι εντάξει δέν θα έχεις θέμα με την βιολογία....

Link to comment
Share on other sites

α) Η βιολογία δεν καταστράφηκε αλλά σίγουρα αποδυναμώθηκε αφού τα βακτήρια αποικίζουν και στο βυθό, και εσύ αφαίρεσες ένα μέρος του.

Εάν το φίλτρο σου είναι βιολογικά ικανό δεν θα έχεις όμως πρόβλημα.

β) Αν δεν έχεις υπ όψιν σου να πας σε απαιτητικά φυτά θα μπορούσες να βάλεις χαλαζιακό χαλικάκι, κοκομετρίας 1-3mm σε χρώμα λευκό η μαύρο αναλόγως του γούστου σου (βρίσκεις εύκολα). Με το καιρό θα γίνει και αυτό <<ενεργό>> και θα είσαι μια χαρά.  Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κάποιο ειδικό υπόστρωμα. Αν θέλεις μπορείς να το ενισχύσεις  χρησιμοποιώντας ταμπλέτες λίπανσης.

γ) Η βαλισνέρια θα αντέξει.

 

Αν και δεν ξέρω πιο υπόστρωμα χρησιμοποίησες μου φαίνεται παράξενο να λένε οι οδηγίες του να το βράσεις πριν τη χρήση. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί υπόστρωμα έχεις?

Μπορείς να βάλεις φωτό?

 

Άν το φίλτρο ΄σου είναι εντάξει δέν θα έχεις θέμα με την βιολογία....

Το πεταξα τορα εχω λιγο χαλικακι φοτο δεν μπορω να ανεβασω αυτη την στιγμη

Link to comment
Share on other sites

α) Η βιολογία δεν καταστράφηκε αλλά σίγουρα αποδυναμώθηκε αφού τα βακτήρια αποικίζουν και στο βυθό, και εσύ αφαίρεσες ένα μέρος του.

Εάν το φίλτρο σου είναι βιολογικά ικανό δεν θα έχεις όμως πρόβλημα.

β) Αν δεν έχεις υπ όψιν σου να πας σε απαιτητικά φυτά θα μπορούσες να βάλεις χαλαζιακό χαλικάκι, κοκομετρίας 1-3mm σε χρώμα λευκό η μαύρο αναλόγως του γούστου σου (βρίσκεις εύκολα). Με το καιρό θα γίνει και αυτό <<ενεργό>> και θα είσαι μια χαρά.  Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κάποιο ειδικό υπόστρωμα. Αν θέλεις μπορείς να το ενισχύσεις  χρησιμοποιώντας ταμπλέτες λίπανσης.

γ) Η βαλισνέρια θα αντέξει.

 

Αν και δεν ξέρω πιο υπόστρωμα χρησιμοποίησες μου φαίνεται παράξενο να λένε οι οδηγίες του να το βράσεις πριν τη χρήση. :)

υποστρομα ενοω χαλικακι και δεν διαβασα οδιγιες (δεν ειχε) απλα το εβρασα επιδη ηταν κανα χρονο μεσα σε κουτι.. εκανα πατατα? 

Εγω σκεφτικα να βαλω αμμο ή κανα χαλικακι σκουροχρωμο 

 

το φιλτρο ειναι στρομενο εδω και 3-4 μηνες 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είχες κάποιο ειδικό υπόστρωμα (που θα μπορούσε να λιώσει), αλλά χαλικάκι (που δεν λιώνει) τότε μάλλον αυτό που είδες ήταν μαζεμένη βρώμα κάτω από το ξύλο, επειδή σε αυτό το σημείο προφανώς δεν υπάρχει σωστή κυκλοφορία και μαζεύεται εκεί.

 

Όπως σου γράφω και παραπάνω μπορείς να βάλεις ψιλό χαλικάκι, μόνο να προσέξεις να μην είναι ασβεστολιθικό (ζήτα χαλαζιακό)

Καλό είναι μετά την αλλαγή να περιμένεις λίγο, και να μην προσθέσεις τις γαρίδες άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε άμμο και ασε τα χαλικάκια. Βάλε άμμο χαλαζιακή 0.1 - 0.3 κοκκομετρία ετσι ώστε να μένει όλη βρωμια και τα υπολλείματα τροφών πάνω στο υποστρωμα. βάζοντας εσυ χαλικάκι όλη η βρωμια ισχωρεί μέσα στο χαλικάκι και σου δημιουργει πρόβλημα όχι μονο σαν αισθητικο αλλα σε θεμα αμμωνίας νητρικων και μπλα μπλα μπλα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είχες κάποιο ειδικό υπόστρωμα (που θα μπορούσε να λιώσει), αλλά χαλικάκι (που δεν λιώνει) τότε μάλλον αυτό που είδες ήταν μαζεμένη βρώμα κάτω από το ξύλο, επειδή σε αυτό το σημείο προφανώς δεν υπάρχει σωστή κυκλοφορία και μαζεύεται εκεί.

 

Όπως σου γράφω και παραπάνω μπορείς να βάλεις ψιλό χαλικάκι, μόνο να προσέξεις να μην είναι ασβεστολιθικό (ζήτα χαλαζιακό)

Καλό είναι μετά την αλλαγή να περιμένεις λίγο, και να μην προσθέσεις τις γαρίδες άμεσα.

ειχα αμμο ποταμισια με ταμπλετες και ειχε γινει κατι σαν λασποχωμα

Link to comment
Share on other sites

Βάλε άμμο και ασε τα χαλικάκια. Βάλε άμμο χαλαζιακή 0.1 - 0.3 κοκκομετρία ετσι ώστε να μένει όλη βρωμια και τα υπολλείματα τροφών πάνω στο υποστρωμα. βάζοντας εσυ χαλικάκι όλη η βρωμια ισχωρεί μέσα στο χαλικάκι και σου δημιουργει πρόβλημα όχι μονο σαν αισθητικο αλλα σε θεμα αμμωνίας νητρικων και μπλα μπλα μπλα.

αυτο θα κανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε άμμο και ασε τα χαλικάκια. Βάλε άμμο χαλαζιακή 0.1 - 0.3 κοκκομετρία ετσι ώστε να μένει όλη βρωμια και τα υπολλείματα τροφών πάνω στο υποστρωμα. βάζοντας εσυ χαλικάκι όλη η βρωμια ισχωρεί μέσα στο χαλικάκι και σου δημιουργει πρόβλημα όχι μονο σαν αισθητικο αλλα σε θεμα αμμωνίας νητρικων και μπλα μπλα μπλα.

Αν κανω σκουπα βηθου θα τραβαει την χαλαζιακη αμμο? γιατι αυτη που ειχα την τραβαγε ακομα και αν το εκανα αποπανο

 

επισης ασχετο ξερετε κανα καταστιμα που να εχει ραμσχορν? οτιδιποτε χρωματος 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω σκουπα βηθου θα τραβαει την χαλαζιακη αμμο? γιατι αυτη που ειχα την τραβαγε ακομα και αν το εκανα αποπανο

 

επισης ασχετο ξερετε κανα καταστιμα που να εχει ραμσχορν? οτιδιποτε χρωματος 

Θα κάνεις σκούπα με προσοχή. Είνα φυσιολογiκό να τραβάει και λίγη ποσότητα.

Βάλε μια αγγελία για ramshorn και σίγουρα κάποιος φίλος θα έχει να σου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις σκούπα με προσοχή. Είνα φυσιολογiκό να τραβάει και λίγη ποσότητα.

Βάλε μια αγγελία για ramshorn και σίγουρα κάποιος φίλος θα έχει να σου δώσει.

Ευχαριστω τελικα δεν θα βαλω αλλα ραμσχορν εφοσον τελικα επεζισαν αρκετα

υπεθεσα οτι οταν εβγαλα το υποστρομα θα τα εχανα σχεδον ολα γιατι ηταν θαμενα απο κατο, εβγαζα οσα εβλεπα αλλα τα ποιο πολλα δεν μπορουσα να τα διακρινο, ευτιχος ειχαν μινει πολλα πανο στην βαλισνερια και στο ξυλο για να ξαναρχισουν αποικιες . Εχω μια απορια γιατι ενα σιγκεκριμενο παει και βγενει εκτος νερου ενο τα αλλα καθονται μια χαρα κατο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...