Jump to content

πόσο μεγαλώνει μια χελώνα τον χρόνο?


Recommended Posts

Με μια φίλη μου αγοράσαμε χελώνες την το ίδιο καιρό που είναι 2 χρονών σήμερα,αλλά της φίλης μου(που έιναι κιτρινομάγουλη) είναι σε μέγεθος μόνο 3 εκατοστά!! Φαίνεται πολύ υγειής. Πως γίνετε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου σε αυτό το φόρουμ διάβασα πως το πιο σημαντικό ρόλο στο πόσο θα αναπτυχθεί μια νεροχελώνα, είναι ο χώρος στον οποίο μεγαλώνει και όχι στην ποσότητα διατροφής της. Οι χελώνες σας ζουν κάτω υπό τις ίδιες συνθήκες; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί οι συνθήκες να μην είναι ίδιες, δεν ξέρω, δεν παρακολουθώ. Πάντως έχει και της φίλης το χελωνάκι τον ίδιο περίπου  χώρο για να κινηθεί..

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως αυτό το είδος, υπό συνθήκες (μικρός χώρος), παρουσιάζει νανισμό. Έτσι εύκολα καταλαβαίνουμε πως δεν μεγαλώνουν όλα το ίδιο και με τον ίδιο ρυθμό. Μπορεί η ποσότητα της διατροφής να μην παίζει πρωτεύοντα ρόλο αλλά σίγουρα κάποιες συγκεκριμένες ουσίες παίζουν. Ένα παράδειγμα είναι η πρωτεΐνη. Την χρειάζονται όσο μεγαλώνουν και μετά το τέλος της ανάπτυξης δεν την χρειάζονται πλέον. Πάντως δεν θα με ανησυχούσε κάτι τέτοιο (δεν ξέρω αν ανησυχείς ή απλώς απορείς). Θεωρώ πιο σημαντικό τις σωστές συνθήκες διαβίωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά εκφράζω απορία γιατί έχω δει πολύ μεγάλες διαφορές στο μέγεθος χελωνών με την ίδια ηλικία και του ίδιου γένους.. post-62637-0-59416600-1477601477_thumb.jpg Να κι ο Σήφης μου... 

post-62637-0-90950300-1477601543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω γνωσεις για το συγκεκριμενο θεμα, εχω μια εμπειρια ομως γι αυτο κι αποφασισα να γραψω. Καποτε ειχα δυο χελωνακια τα οποια δε μεγαλωσαν ιδιαιτερα κ το ιδιο χρονικο διαστημα ειχε ενα χελωνακι κ μια ξαδερφη μου οπου ειχε γινει "τερας". Δεν τα ειχαμε σε ενυδρειο, ημασταν κ πιτσιρικια τοτε,σε γυαλες τα ειχαμε, αυτες τις ειδικες τις κοντουλες. Δεν την ειχε σε μεγαλυτερη γυαλα η ξαδερφη μου αλλα απ οτι μου ειπε ταιζε το ερημο το χελωνακι ο,τι εβρισκε: ψωμι, διαφορα αλλα ζυμαρικα κ κατι αλλα τρελα μου ελεγε, ενω εγω του εδινα μονο την αποξηραμενη γαριδουλα που επαιρνα απ το pet shop. Οποτε πολυ μεγαλο ρολο παιζει η διατροφη φανταζομαι, οχι τοσο η ποσοτητα αλλα το τι τρωει. Μη δωσεις αυτα που εδινε η ξαδερφη μου βεβαια αλλα ψαξε να βρεις περα απο τις γαριδουλες τι αλλο μπορεις να δωσεις

Link to comment
Share on other sites

sorry απ οτι ξανα διαβασα ειναι ηδη πιο μεγαλη η χελωνα σου απο της φιλης σου κ αναρωτιεσαι το γιατι. Με βαση μ αυτα που εγραψα πιο πανω μηπως τα ταιζει κατι αλλο που εσυ δε δινεις στα δικα σου;

Link to comment
Share on other sites

Tην ταΪζει αποκλειστικά γαρίδες, ενώ εγω δίνω και λαχανικά,φρούτα κλπ.Η δική μου είναι 10 εκατοστά, η μικρή είναι της φίλης μου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο πρεπει να ειναι, οταν οι χελωνες δε τρωνε μονο τις γαριδουλες τις αποξηραμενες μεγαλωνουν. Ισως γι αυτο κ σε καποια παρκα-αλση που εχουν χελωνες σε συντριβανια η τεχνητες λιμνουλες ειναι παντα κ πολυ μεγαλες μεσα, κ γιατι σιγουρα ειναι μεγαλος ο χωρος αλλα κ γιατι ο κοσμος τους πεταει κ τρωνε διαφορες τροφες

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον. Ετσι το βλέπω κι εγώ σ΄ευχαριστώ Ευτυχία που μοιράστηκες τις γνώσεις σου :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...