Jump to content

μεγαλο προβλημα με αλγες


Recommended Posts

καλησπερα σας, εδω και πολυ καιρό εχω οπως μπορειτε να δειτε και απο τις φωτογραφιες, εχω  μεγαλο προβλημα με αλγες ιδικα στο πισω τζαμι. Ειχα ξανα ρωτησει πριν καιρο και μου ειχαν πει οτι ειναι φυσιολογικό και θα κανει τον κυκλο του και θα φύγουν .γιατι το ενυδρειο 400 λιτρα ειναι καινουριο και τρεχει απο τον Αυγουστο...  αλλα απο τον Σεπτεμβριο το προβλημα παραμένει...
Τι μπορω να κανω? 
Επισης και στο μπροστα τζαμι εχει πιασει κοραλινη και δεν ξερω πως να την καθαρισω. με εναν μαγνητη που αγορασα δεν βγαίνει παντως...
 
IMG_0278.jpg
 
IMG_0279.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το προβλημα σου ειναι τεραστιο,για πες νιτρικα και φωσφωρικα ποσα εχεις?τι λαμπες εχεις και ποσες ωρες?ειναι καινουργιες?αντιφωσφωρο εχεις βαλει?Μαγνητη παρε τον magnet float να ησυχασεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νιτρικα φοσφορικα δεν εχω τεστ διστυχως . Λαμπες  εχω τις 2 αρχικες του ενυδρειου και τις αναβω περιπου 8 ωρες την ημερα. Απο εκει και περα , πια ειναι η αντιμετοπιση για να φυγουν? να κανω αλλαγες νερου? να ριξω καπιο φαρμακο? ,  να αγορασω μια ξυστρα και να τις ξυσω? να βαλω ανθρακα?  να μην αναβω καθολου φως?  κατι αλλο?  παρακαλω μια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Τι ρουτινες κανεις στο ενυδρειο σου ? απο αλλαγες νερου? ριχνεις βακτηρια? skimming? και σχετικα για την κοραλινη μπορεις να πας στα jumbo και να παρεις μια ξυστρα για κουζινα με ξυραφι και κανεις την δουλεια σου. Η να παρεις εναν καλο μαγνητη.Και οτι σε ρωτησε ο νικος απο πανω σχετικα με τα τεστ σου και της λαμπες σου. Δωσε μια γενικη  περιγραφη του ενυδρειου σου να μας βοηθησεις τι κανεις ετσι ωστε να μπορεσουμε να βρουμε το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο τρεχει απο τον Αυγουστο. και εχει μονο 4 μικρα ψαρακια μεσα, που φαίνονται  στις φωτος , τα οποια και ειναι πολυ υγιέστατα και λαίμαργα...

Απο εκει και περα τεστ δεν εχω κανει και αλλαγή νερου κανω καθε 1-1,5 μηνα.  Βακτήρια δεν ριχνω , ουτε εχω σκιμερ.

Τις αλγες αν αγορασω μια ξυστρα και τις ξυσω θα ξανα βγουν φανταζομαι οποτε δεν λυνεται το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο τρεχει απο τον Αυγουστο. και εχει μονο 4 μικρα ψαρακια μεσα, που φαίνονται  στις φωτος , τα οποια και ειναι πολυ υγιέστατα και λαίμαργα...

Απο εκει και περα τεστ δεν εχω κανει και αλλαγή νερου κανω καθε 1-1,5 μηνα.  Βακτήρια δεν ριχνω , ουτε εχω σκιμερ.

Τις αλγες αν αγορασω μια ξυστρα και τις ξυσω θα ξανα βγουν φανταζομαι οποτε δεν λυνεται το προβλημα?

Φιλε μου με αλλαγες καθε 1-1.5 μηνα και χωρις σκιμμερ χωρις βακτηρια οχι δεν λυνεται το προβλημα αλλα θαλασσινο δεν κρατας ετσι.

Πρεπει αμεσα να παρεις καποιο σκιμμερ καλο για τα λιτρα σου,να ξεκινησεις να κανεις αλλαγες καθε εβδομαδα,να αρχισεις να ριχνεις βακτηρια,και να μειωσεις την διαρκεια φωτισμου εφόσον δεν εχεις κοραλλια . Σχετικα με την ξυστρα θα της βγαλεις αλλα θα εχεις προβλημα ξανα,αν δεν πας σε ποιο αμεση λυση. Με φιλτρο το λειτουργεις?  και εαν ναι με ποιο?Και τι υλικα εχεις μεσα ?  τι αλλατι εχεις για της αλλαγες σου?

Παντα φιλικα ολες αυτες οι ερωτησεις και με φιλικη θεληση για να σε βοηθήσουμε.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

skimmer δεν υπαρχει η δυνατότητα να παρω ουτε να βαλω . οποτε η μονη λυση που βλεπω ειναι να διαλυσω το ενυδρειο και να κανω ενα γλυκου νερου.

Αν τελικα πραξω ετσι αφου αφαιρεσω τα ψαρια , και τον βραχο , μπορω να κρατησω τον Αραγωνιτη για το τροπικο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ababapano όπως σου ο pantherdim, το πρόβλημα δεν θα λυθεί με τον μαγνήτη !

Το ενυδρείο ειναι πολυ μεγάλο για να μην εχει σκιμμερ !

Αύξησε τις αλλαγές και σε ποσότητα και πιο συχνά !

Μην το αφήσεις !

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας ενα άλλο θέμα σου είχες πει για ενα boyou φίλτρο !

Επίσης αλλαγές απο θάλασσα !

Τι συνέβη ;

Link to comment
Share on other sites

Μην το αφήσεις κριμα ειναι.! Υπαρχουν λυσεις για ολα! Αφου εχεις επιλεξει να εχεις ενα θαλασσινο δωσε του λιγακι σημασια και θα δεις οτι θα σε ανταμείψει.! Προσπαθησε να παρεις ενα σκιμερακι,υπαρχουν ευκαιρίες εαν ψαξεις στης αγγελιες, και με συχνότερες αλλαγες στο ενυδρειο σου, πιστεψε με θα δεις κατι το διαφορετικο και θα σου αρεσει. :) Μην χαλας ενα οικοσύστημα που ξεκινησες με αγαπη. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα όπως σου είπαν τα παιδιά να κάνεις πιο συχνές αλλαγές!Πάρε και τεστ για να μετράς.Προγραμμάτισε να πάρεις ένα σκιμμερ στο μέλλον. Είναι κρίμα να το χαλάσεις.  

Link to comment
Share on other sites

Κριμα να το χαλασεις φιλε .Κρατησε το και δεν θα μετανιωσεις.

Το καλο που βλεπω ειναι οτι η αλγες μαζευτηκαν σε συγκεκριμενα σημεια οχι σε ολο το ενυδρειο.

Παρε κατι σαν σπατουλα , ξυραφι οπως ειπαν οι αλλοι , και αλλαξε τους τα φωτα

Δεν ειναι δυσκολο ,σε 10 λεπτα θα εχει γινει κουκλα. 

Κακως που δεν το καθαριζες τοσο καιρο και περιμενες να φυγουν.Ενταξει θα εκαναν υποτιθετε τον κυκλο και θα εφευγαν ,αλλα δε σε ενοχλουσε η εμφανιση τους?

Αν τις βγαζεις λιγο -λιγο δεν μαζευονται .Εγω καθε μερικες μερες καθαριζω ολα τα τζαμια με ενα σφουγγαρακι που εχω με μακρυ χερουλι και ειναι πεντακαθαρο.

Αν βγαλεις τις αλγες οπως ειπα και καθαριζεις καθε εβδομαδα τα τζαμια και λιγο την αμμο θα διατηρειται παντα καθαρο

Σκιμμερ φτηνο μπορεις να βρεις και απο ebay , ψαξε το

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Κριμα να το χαλασεις φιλε .Κρατησε το και δεν θα μετανιωσεις.

Το καλο που βλεπω ειναι οτι η αλγες μαζευτηκαν σε συγκεκριμενα σημεια οχι σε ολο το ενυδρειο.

Παρε κατι σαν σπατουλα , ξυραφι οπως ειπαν οι αλλοι , και αλλαξε τους τα φωτα

Δεν ειναι δυσκολο ,σε 10 λεπτα θα εχει γινει κουκλα. 

Κακως που δεν το καθαριζες τοσο καιρο και περιμενες να φυγουν.Ενταξει θα εκαναν υποτιθετε τον κυκλο και θα εφευγαν ,αλλα δε σε ενοχλουσε η εμφανιση τους?

Αν τις βγαζεις λιγο -λιγο δεν μαζευονται .Εγω καθε μερικες μερες καθαριζω ολα τα τζαμια με ενα σφουγγαρακι που εχω με μακρυ χερουλι και ειναι πεντακαθαρο.

Αν βγαλεις τις αλγες οπως ειπα και καθαριζεις καθε εβδομαδα τα τζαμια και λιγο την αμμο θα διατηρειται παντα καθαρο

Σκιμμερ φτηνο μπορεις να βρεις και απο ebay , ψαξε το

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...