Jump to content

Tι είδος ερπετού είναι αυτό


Recommended Posts

Βρέθηκε στην ελληνική ύπαιθρο αυτό το είδος ερπετού πιθανόν σαλαμάνδρα.Ποιος ξέρει πληροφορίες σχετικά με το τι τρώει, που ζει πόσο μεγαλώνει, αν είναι επικίνδυνο κλπ παρακαλώ να  μου απαντήσει, γιατί αυτός που το βρήκε το κράτησε κ δεν ξέρει πως να το περιποιηθεί...

20161029_223857.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι μιά πανέμορφη Σαλαμάνδρα του γένους και είδους Salamandra Salamandra! :)

 

Βρίσκετε σε πολλά μέρη της ελλάδας και έχει τελικό μέγεθος τα 25+ εκατοστά.

Τα θηλυκά είναι μεγαλύτερα συνήθως από τα αρσενικά.Το κίτρινο χρώμα υποδηλώνει τοξίνες και καλό θα ήταν να επιστρέψει στον βιότοπο της.

Άν όχι θέλει ένα πάρα πολύ καλό Paludarium.

 

Σημείωση, τα θηλυκά μπορούν να αποθηκεύσουν το σπέρμα του αρσενικού για μήνες και να γεννήσουν μετά από καιρό!!!

 

Είναι υπέροχα πλάσματα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά μάλλον θα το κρατήσει και δεν ξέρει τι τρώει..μήπως έχεις ιδέα:

20161029_223908.jpg

Link to comment
Share on other sites

bloodworm για αρχή οσον αφορά το φαγητο..Βγάλε το μαρούλι και αν το κρατήσετε θέλει επειγόντως  terrarium  ο χωρος που βλεπω στην φωτογραφία ειναι μικρός..

Link to comment
Share on other sites

Για να το κρατήσει θα πρέπει να φτιάξει ένα σωστό βιότοπο σάν μικρό ποτάμι με όχθη με αρκετές πέτρες για να μπορεί να κρύβεται.

Από τροφή είναι εντομοφάγο/γαριδοφάγο (καρκινοειδή), δηλαδή ότι βρίσκει στην περιοχή του....Ο φίλος που το οβρήκε θα πρέπει άν θέλει σοβαρά να το κρατήσει (υπάρχει ένα θέμα γιατί μπορεί να είναι είδος υπό εξαφάνισει στην χώρα μας και να απαγορεύεται-άν ναί θα πρέπει να το πάει άμεσα πίσω)...θα πρέπει να ψάξει να βρεί στο ποταμάκι που το βρήκε, έντομα, γαρίδες κ.α. για να δεί τί πραγματικά έτρωγε το ζωντανό....άν δεί ότι δέν τρώει για καμιά εβδομάδα θα πρέπει να το επιστρέψει άμεσα γιατί θα πεθάνει από ασητεία...

 

Για το θέμα "υπό εξαφάνιση" θα ψάξω να βρώ πληροφορίες και θα σου απαντήσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπάθησε να το πείσεις να την αφήσει εκεί που τη βρήκε. Η σαλαμάνδρα αυτή, δύσκολα θα επιζήσει σε αιχμαλωσία και για να γίνει αυτό θα πρέπει να ζει σε μεγάλο ειδικό paludarium που θα θυμίζει το βιότοπο της (όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω). Δες εδώ για κάποιες γενικές πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν, αλλά και για να δεις ότι είναι προστατευόμενο είδος: http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=cats&page=read&id=200

Η γνώμη μου είναι να το αφήσετε στο φυσικό του περιβάλλον και να καταφέρει να επιβιώσει για λίγο στο ενυδρείο αυτό, δεν νομίζω να ζήσει για πολύ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ όλους. Θα προσπαθήσω να τον πείσω να την αφήσει...

Link to comment
Share on other sites

Πες του φιλου πως το να αφαιρει αγρια ζωα απ τον βιοτοπο τους απαγορευεται δια νομου και διωκεται ποινικα!

Greetings from the dark side!


  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τον συνάντησα και του είπα ότι μου γράψατε, απογοητέυτηκε, αλλά μου υποσχέθηκε ότι θα την ταισει κανένα σκουληκάκι και θα την επιστρέψει στο περιβάλλον της.Ο Θεός κι η ψυχή του τι θα κάνει...Οταν μάθω θα σας ενημερώσω,

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...