Jump to content

ενυδρειο και υγρασια


magganas

Recommended Posts

500 + λυτρα στο σαλονι .. Αφου εκανα την μονωση της ταραρτσας...ηρεμησα απο τις σταγονες που γεμιζαν τα ταβανια ,στα δωματια εκεινα που ειχαν διαφορα στην θερμοκρασια πανω απο 5 βαθμους και τελικα υγροποιουσαν την εξατμιση που προερχοταν απο το ενυδρειο..(αυτα πριν 2-3 χρονια περιπου)..Μετα και για κανα 2 χρονια περιπου η υγρασια υπηρχε ακομα διαχυτη στους χωρους και πηγαινε σε χωρους (τρελους) (μεσα σε ντουλαπες ,ραφιερες κλπ ) κατα την διαρκεια του χειμωνα . Εκει τελικα που εβρισκε διαφορα θερμοκρασιας. . Tο σπιτι ειχε συνεχεια 22 βαθμους..και ολα αυτα αφου δουλευα εναν αφυγραντηρα 250 Watt..Τελικα για θεματα υγειας ..το διελυσα .

Επειδη αγαπω το χομπι αυτο σκεφτομαι να κανω κατασκευη με γυψοσανιδα και να δημιουργησω εναν κλειστο χωρο που θα φαινεται μονον η προσοψη και το πλαι της μιας πλευρας του ενυδρειου..εκει σε αυτο το (μεγαλο κουτι ενυδρειο ) θα φερω μια σωληνα σπιραλ , κρυμενη και αυτη με γυψοσανιδα που θα τραβαει με εξαεριστηρα τον αερα του ενυδρειου.

 

θα ανεβαζει θερμοκρασιες το ενυδρειο λογο φωτιστικου..?

θα χρειαζεται αναπληρωση του χωρου του ενυδρειου με αερα μια και θα υπαρχει ο αποροφητηρας.. ?

θα δουλεψει αραγε η σκεψη του εξαεριστηρα..?

θα μπορεσει τελικα να το σκασει η υγρασια παρ ολα αυτα ?

Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας, της υποδηξεις σας, τις ιδεες και τις σκεψεις σας'

 

Ευχαριστω εκ των προτερων Μαγγανας πετρος..και μερικες φωτο απο την κατασκευη την πρωτη φορα/

IMG_0220.jpg

IMG_0184.jpg

Έγινε επεξεργασία - magganas
ανανεωση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πέτρο,

 

Το θέμα της υγρασίας όπως πολύ σωστά περιέγραψες είναι αρκετά πολύπλοκο.Το ενυδρείο θα έχει καπάκι?

Θα φτιάξεις sump?Άν ναί θα έχει καπάκι?

 

Για να είναι σωστή η κατασκευή με την γυψοσανίδα πρέπει να βάλεις εξαερισμό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα !

εχω ενα ενυδρείο ευτυχισμένο σε γυψοσανίδα 500+ λίτρα με σαμπ 100! Δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ακριβώς γιατί ο πίσω χώρος εξαεριζοταν πολυ καλά !

θα βοηθούσε ενα σχεδιάγραμμα να μας έκανες ! Γιατί ενα κλειστό μέρος με φώτα θα δημιουργούσε και αλλα προβλήματα ...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο εκτός απο ευτυχισμένο ειναι και εντοιχισμένο :hehe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθαει τρομερα ο  αφυγραντηρας...

Αλλα οκ σαν το καπακι τιποτα!!

Εγω φετος θα βαλω στο ρεεφ οτι μπορω να γλιτωσω και οτι γινει εγινε 

Γιατι θα μου τσακισει τα ταβανια :/

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σκεφτομαι να το κλεισω σε ενα μεγαλο κουτι !! με εναν εξαερηστηρα οπως ανεφερα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα Πέτρο,

 

Το θέμα της υγρασίας όπως πολύ σωστά περιέγραψες είναι αρκετά πολύπλοκο.Το ενυδρείο θα έχει καπάκι?

Θα φτιάξεις sump?Άν ναί θα έχει καπάκι?

 

Για να είναι σωστή η κατασκευή με την γυψοσανίδα πρέπει να βάλεις εξαερισμό...

ενοειται οτι ο εξαερισμος θα τραβαει εξω την υγρασια ?? δεν θα διαχεεται στον χωρο αν αφηνω ανοιχτο το κουτι του ενυδρειου

 

Link to comment
Share on other sites

Οπωςσδηποτε οι ανεμιστηρες θα τραβανε προς τα εξω,επισεις τα καπακια θα βοηθησουν πολυ ειδικα στο σαμπ,μαζι με ενα παραθυρο ανοιχτο στο χωρο απο το πρωι που φευγετε μεχρι το απογευμα,και θεωρω οτι δεν θα εχεις θεματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος magganas έγραψε:

ενοειται οτι ο εξαερισμος θα τραβαει εξω την υγρασια ?? δεν θα διαχεεται στον χωρο αν αφηνω ανοιχτο το κουτι του ενυδρειου

 

Το σαμπ ειναι αρκετα δυσκολο να το σκεπασεις  λογο τον εργαλειων,

Η αποψη μου ειναι καπακι στο  main εαν κ ισως ριξει το ph σου.. οποτε παρακολουθησει!!

Και ντισιμο το επιπλο του σαμπ.

Εαν παλι εχεις τη πολυτελεια,λιγο το παραθυρο του χωρου του ενυδρειου ανοιχτω της ωρες που δεν θα ειναι κανεις σπιτι... γιατι το χειμωνα να ξυλιασετε!!εγω φετος καπακι κ οτι γινει εγινε διατι δεν παιζει βαψημο ταβανια καθε χρονο για κανενα λογο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Κάτι τέτοιο έκανα και εγώ. Δεν έχω βάλει ακόμα την γυάλα βέβαια. 

IMAG0208.jpg

παρα πολυ ωραιο!! κατι τετοιο πανω κατω σκεφτομαι και εγω !!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος petran halen έγραψε:

Το σαμπ ειναι αρκετα δυσκολο να το σκεπασεις  λογο τον εργαλειων,

Η αποψη μου ειναι καπακι στο  main εαν κ ισως ριξει το ph σου.. οποτε παρακολουθησει!!

Και ντισιμο το επιπλο του σαμπ.

Εαν παλι εχεις τη πολυτελεια,λιγο το παραθυρο του χωρου του ενυδρειου ανοιχτω της ωρες που δεν θα ειναι κανεις σπιτι... γιατι το χειμωνα να ξυλιασετε!!εγω φετος καπακι κ οτι γινει εγινε διατι δεν παιζει βαψημο ταβανια καθε χρονο για κανενα λογο!

 ο χωρος του ενυδρειου οπως στην φωτο του baggos θελω να εχει δυο διαμερισματα ενα του κυριος ενυδρειου, που θα εχει ολο τον χωρο κλειστο με ντουλαπια, μια και απο εκει εχουμε μεγαλυτερη εξατμιση που θα τραβαει ο αποροφητηρας. καιστο δευτερο διαμερισμα που θα βρισκεται το σαμπ το οποιο θα επικοινωνει πλευρικα και μονο με το κυριως ενυδρειο θα εχει ,παντα 1 2 ντουλαπια ανοιχτα...τι λετε ...δεν ξερω αν σας εδωσα να καταλαβαιτε ?

Link to comment
Share on other sites

Αντε παιδια βοηθηστε για την επανακινηση,,,,!!(φωτο απο το προηγουμενο)

DSCN7835.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος magganas έγραψε:

παρα πολυ ωραιο!! κατι τετοιο πανω κατω σκεφτομαι και εγω !!

πολυ ωραιο φιλαρακι μου πολυ ωραιο..ευχομαι να πανε ολα με το καλο!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος magganas έγραψε:

 ο χωρος του ενυδρειου οπως στην φωτο του baggos θελω να εχει δυο διαμερισματα ενα του κυριος ενυδρειου, που θα εχει ολο τον χωρο κλειστο με ντουλαπια, μια και απο εκει εχουμε μεγαλυτερη εξατμιση που θα τραβαει ο αποροφητηρας. καιστο δευτερο διαμερισμα που θα βρισκεται το σαμπ το οποιο θα επικοινωνει πλευρικα και μονο με το κυριως ενυδρειο θα εχει ,παντα 1 2 ντουλαπια ανοιχτα...τι λετε ...δεν ξερω αν σας εδωσα να καταλαβαιτε ?

Λογικα κ ετσι οπως το φανταζομε θα δουλεψει σωστα....

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ η αλλη λυση !!

Μεγαλη παρεακι ειμαστε εδω στο φορουμ μας  οποτε μπορουμε απο ενα πινελο και ενα ρολο  χιχιχιχι

Να στο βαψουμε το ταβανι ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...