Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

Βαλε κανενα σαλιγκαρι απο το αλλο ενυδρειο αν εχεις και αυριο λιξε λιγη τροφη.Οι μετρησεις θα σου δειξουν ποτε θα ειναι ετοιμο αλλα αν εστηψες αρκετη "μπιχλα" απο το παλιο δεν θα αργησει να ξεκινησει η διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έβαλες μπόλι καλό θα είναι εντός 24ωρου να βάλεις σιγά σιγά τα πρώτα ψάρια.

Τα βακτήρια θα τα χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις οδηγίες ...

Τον άνθρακα σε καμιά βδομάδα το πολύ τον βγάζεις. . .

Τελός βάλε και τον θερμαντήρα να λειτουργεί μιας και τα βακτήρια αναπτύσονται ταχύτερα σε υψηλές θερμοκρασίες . . .

 

Καλή αρχή και πάλι !! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ.

Τον θερμαντήρα λέω να τον βάλω από αύριο, να πιάσει λίγο θερμοκρασία χώρου το νερό, είναι παγωμένο, θα δουλέψει υπερωρίες ο θερμαντήρας αν τον βάλω από τώρα.

Βακτήρια έβαλα 120ml, όσα αντιστοιχούν σε 300 λίτρα. Άσε και έφαγα φόλα,είχα πάρει το 500ml μπουκάλι και το είχα βάλει ξαπλωμένο στο ψυγείο, το βρήκα σχεδόν άδειο σήμερα... Ποια βακτήρια προτιμάτε εσείς;

Έβαλα ένα τούλι με τροφή μέσα, να δημιουργηθεί λίγη αμμωνία και να ξεκινήσει σιγά σιγά. Ψάρια τι να βάλω, να ρίξω τα 2 χρυσόψαρα που έχω; Να μην περιμένω να δω νιτρικά πρώτα;

Ο άνθρακας ναι, θα βγει σε μια εβδομάδα και θα βάλω βαμβάκι στη θέση του. Από βιολογικό νομίζω είμαι εντάξει.

Και κάτι που με ξενέρωσε, κοιτάω στην απόδειξη αγοράς και βλέπω άμμος χαλαζιακή... Στην περίπτωσή μου που θα βάλω αφρικανικές κιχλίδες δεν κάνει, έτσι δεν είναι; Τι κάνουμε τώρα;;; Να την βγάλω δεν παίζει, θα ματώσω!

Link to comment
Share on other sites

Αστην οπως ειναι,και εγω χαλαζιακη εχω και ασβεστολιθικες πετρες,μια χαρα ειναι οι σκληροτητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην βγάλεις την άμμο, μπορείς ανάλογα με την σκληρότητα που θα μετρήσεις,

να προσθέσεις κομματάκια από κοράλλι και θα σ΄ανεβάσει...

Αν και όπως είπε ο argy1 το πιθανότερο είναι να είσαι μιά χαρά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκε και ο θερμοστάτης σε λειτουργία. Το νερό ήταν στους 21 από 17 πού είχε όταν μπήκε στη γυάλα. 

 

Το νερό δεν είχε ξεθολώσει ακόμα από τα βακτήρια που έριξα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι την αγωνία τους!

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος με έχει πρήξει από την παρασκευή. Πότε θα έρθει το ενυδρείο, γιατί αργούνε, πότε θα βάλεις τις πέτρες, πότε θα βάλεις την άμμο, πότε θα γεμίσεις με νερό, τι ώρα ανάβουν τα φώτα; 

 

Εχθές που μπήκε το νερό και λόγω διαφοράς θερμοκρασίας είχε γεμίσει υγρασία το τζάμι και γράφανε πάνω στο τζάμι...

 

Φαντάζομαι σήμερα που λογικά θα ξεθολώσει θα με ρωτάει πότε θα μπουν τα ψάρια. :)

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Αν και αργά ρωτάω, πήρα ένα μισόλιτρο  Microbe-Lift Special Blend μιας και το Nitrivec που είχα το έριξα σχεδόν όλο εχθές. 

 

Είναι καλύτερο από το Sera έτσι δεν είναι; Πρέπει να ρίχνω λέει κάθε μέρα τώρα στο στρώσιμο. Πολύ δεν είναι κάθε μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Αν και αργά ρωτάω, πήρα ένα μισόλιτρο  Microbe-Lift Special Blend μιας και το Nitrivec που είχα το έριξα σχεδόν όλο εχθές. 

 

Είναι καλύτερο από το Sera έτσι δεν είναι; Πρέπει να ρίχνω λέει κάθε μέρα τώρα στο στρώσιμο. Πολύ δεν είναι κάθε μέρα;

Πηγαινε συμφωνα με τις οδηγιες χρησης........

 

Άρχισε να καθαρίζει!

 

IMG_20161024_WA0009.jpg

 

Πολυ ομορφο εχει αρχισει να δειχνει τα "δοντια"του....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο το αποτέλεσμα. Φαντασία να έχεις... Το φόντο είναι μαύρο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατι πολυ καλο πάει να γίνει εδω σε λέω! τι ψαράκια θα φιλοξενησει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα ρίξετε τίποτα στο τραπέζι θα αποφασίσουμε και τι ψάρια θα μπουν!

 

Σκέφτομαι 3χαρέμια, λαμπιντο, μαϊνγκάνο και acei. Ακούω γνώμες!

Είναι πολύ όμορφο το αποτέλεσμα. Φαντασία να έχεις... Το φόντο είναι μαύρο;

Ναι το έβαψα μαύρο, ήθελα να μη φαίνονται τα καλώδια σωλήνες αλλά και να κάνω αντίθεση. Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

για σκεψου και το ενδεχομενο για ταγκανικα μεριά

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μην πας σε κοινοτυπα ψαρια. Βαλε κατι πιο ψαγμενο βρε αδερφε. Οχι τα ιδια και τα ιδια!

Επισης θα εβαζα κι αλλες πετρες μεγσλυτερες στην πλατη ωστε να μην φαινεται στημενο.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μην πας σε κοινοτυπα ψαρια. Βαλε κατι πιο ψαγμενο βρε αδερφε. Οχι τα ιδια και τα ιδια!

Επισης θα εβαζα κι αλλες πετρες μεγσλυτερες στην πλατη ωστε να μην φαινεται στημενο.

Send from the Heart of Amazonas

Θοδωρη εχεις δικιο αλλα αυτο ειναι πολυ δυσκολο.

Η ευκολια αναπαραγωγης των αφρικανικων κιχλιδων ειναι η ευχη αλλα ταυτοχρονα και η καταρα τους..Δυστυχως πλεον ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καθαρα και ιδιαιτερα ψαρια για αυτο ακριβως τον λογο.Μονο απο ενυδρεια spieces ή απο εκκτροφεα που να του εχει το μαγαζι πολυ μεγαλη εμπιστοσυνη και να ειναι σιγουρο για τα ψαρια του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μην πας σε κοινοτυπα ψαρια. Βαλε κατι πιο ψαγμενο βρε αδερφε. Οχι τα ιδια και τα ιδια!

Επισης θα εβαζα κι αλλες πετρες μεγσλυτερες στην πλατη ωστε να μην φαινεται στημενο.

Send from the Heart of Amazonas

Πρίτεινέ μου κάτι να δω αν μπορώ να βρω. Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Δείτε και στην Abyssos. έχει φέρει ωραία ψαράκια. 

 

http://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/afrikanikes-kuxlides/

 

Δεν ξέρω αν είναι ενάντια σε κάποιον κανόνα του forum το να βάζουμε link από μαγαζιά, αν είναι ας διαγραφεί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν 2 προσωρινοί κάτοικοι ώστε να βοηθήσουν στο στρώσιμο. Φαίνεται να απολαμβάνουν την άπλα

 

20161026_192151.jpg
 
20161026_192121.jpg
 
20161026_191851.jpg
 
20161026_191929.jpg
 
20161026_191829.jpg
 
Μια ερώτηση σχετικά με τις αλλαγές νερού από βαρέλι, πως αδειάζουμε από το βαρέλι στο ενυδρείο; Δοκίμασα να το ανεβάσω με την αντλία ενός φίλτρου αλλά @@, λόγω ύψους το νερό δεν ανέβαινε... :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...