Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν βάλω 2-3 βαλισνέριες θα βοηθήσουν καθόλου στα νιτρικά ή να μην ασχοληθώ?

 

Πόσα νιτρικά μετράς στις πόσες μέρες ??

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα ήμουν 20 μέχρι πριν την αλλαγή, εχθές όμως σε μια προληπτική μέτρηση μέτρησα ένα 80άρι (εγκεφαλικό) και αλλαγή είχε γίνει την Τετάρτη (4 ημέρες πριν) 

 

Δεν ξέρω τι πήγε λάθος αλλά έκανα αμέσως αλλαγή, 200 λίτρα. Σκεπτόμενος ότι δεν έχω κατανάλωση νιτρικών,  είπα μήπως έβαζα κάνα φυτάκι. Μειώθηκε η ποσότητα φαγητού και θα μετράω συχνότερα νιτρικά να δω τι γίνεται. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι ακόμα στην αρχή και θέλει πολύ μεγάλη προσοχή σε όλα!!

Στρωμένο θεωρείται μετα από 6-7 μήνες.

Σίγουρα είχες πάρει σωστή μετρηση ??

Μετά την αλλαγή ποια ήταν η τιμή των νιτρικών?

Σήμερα ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω την ζημιά μου την έκαναν τα floating pellets της Hikari. Δεν τα πολυτρώνε και μένουν με τις ώρες στην επιφάνεια. Δεν θα την ξαναδώσω.

 

Τα νιτρικά μου είναι σχεδόν 0 μετά την αλλαγή, θα το παρακολουθώ βέβαια. Τώρα σχετικά με την μέτρηση, τι να πω, δεν ειναι και καμια επιστήμη, δεν είχα ποτέ πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Επιστήμη σίγουρα δεν είναι οι μετρήσεις αλλά μπορεί να μην ανακινήθηκαν καλά τα μπουκαλάκια με τα αντιδραστήρια,

να έπεσαν παραπάνω ή λιγότερες σταγόνες κτλ...

Από το 80 στο 0 παράξενο μου φαίνεται και πάλι πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα 200 λίτρα από τα πόσα καθαρά, 250-260; Επίσης μπορεί να μην ήταν 80, γενικώς τα νιτρικά της API με δυσκολεύουν με τις αποχρώσεις. 

 

Ήταν μεταξύ 0-5 εχθές. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Να έπεσες εντελώς έξω οπτικά είναι λίγο δύσκολο.Πιθανότερο σενάριο κάτι να μην πήγε καλά στις μετρήσεις.

Τόσο μεγάλη αλλαγή πάντως για ανεβασμένα νιτρικά δεν υπάρχει λόγος και δεν είναι σίγουρο αν κάνει καλό στα

ψάρια αυτή η μεγάλη μεταβολή ...

Link to comment
Share on other sites

Το φοβήθηκα τόσο ψηλά που το είδα και να σου πω την αλήθεια και τα ψάρια φάνηκε πως "ανάσαναν".

 

Γενικά τα παρατηρώ πολύ τα ψάρια σαν συμπεριφορές και στα 3 μου ενυδρεία και αντιλαμβάνομαι αν κάτι δεν πάει πολύ καλά. Δεν είμαι μάντης Κάλχας απλώς θεωρώ ότι από τις συμπεριφορές μπορείς να καταλάβεις πράγματα. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Το φοβήθηκα τόσο ψηλά που το είδα και να σου πω την αλήθεια και τα ψάρια φάνηκε πως "ανάσαναν".

 

Γενικά τα παρατηρώ πολύ τα ψάρια σαν συμπεριφορές και στα 3 μου ενυδρεία και αντιλαμβάνομαι αν κάτι δεν πάει πολύ καλά. Δεν είμαι μάντης Κάλχας απλώς θεωρώ ότι από τις συμπεριφορές μπορείς να καταλάβεις πράγματα. 

Αυτά που θα σου δείξουν τα ψάρια σου,δεν θα σου τα δείξει καμια μέτρηση , ίσως απλά στο επιβεβαιώσει . Είναι πολύ σημαντικό να μελετάμε τα ψάρια μας , μας δείχνουν και τα πάνω τους,αλλά και τακάτω τους.Γιαυτό είναι σημαντικό να κρατάμε κάποιο είδος για καιρό , και όχι περιστασιακά , θα μας γλυτώσει από πολλες στραβές :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση σήμερα και τα νιτρικά είναι στο 5 άρα κάτι πήγε λάθος την προηγούμενη φορά, είτε στην μέτρηση είτε με την τροφή της hakiri που έγραψα πιο πάνω. Δεν την έχω δώσει από την Κυριακή. 

 

Εντωμεταξύ σήμερα έχει αρκετό κρύο, θα τρενάρω την αλλαγή για αύριο μιας και με παίρνει και από νιτρικά :)

 

Οπότε καθόμαστε και χαζεύουμε τα ψαράκια!

 

large.DSC_0188.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεγαλώνουμε και ομορφαίνουμε. Ένα πρόχειρο βίντεο με το κινητό, sorry για την ποιότητα. 

 

 

2 ερωτήσεις:

 

1. Ανα 2-3ταΐσματα η τροφή εμποτίζεται με garlic guard, καλα τό κάνω προληπτικά ή να το χρησιμοποιώ μόνο σε ενδεχόμενο πρόβλημα; Αν είναι οκ να το δίνω, να το δίνω πάντα και όχι ανα 2-3 ταϊσματα;

2. Παρατηρώ συγκέντρωση περιττωμάτων στην αριστερή πίσω γωνία. Φίλτρα έχω 2 αλλά προφανώς η ροή είναι τέτοια που τα πηγαίνει εκεί. Κάνω σκούπα σχεδόν καθημερινά. Να βάλω ένα κυκλοφορητή;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Εγώ θα έλεγα να το χρησιμοποιείς σε ενδεχόμενο πρόβλημα. Νοιαζόμαστε για τα ψαράκια μας αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε τις υπερβολές (όχι ότι κάνεις υπερβολές , καταλαβαίνεις πως το εννοώ :) )

2. Μπορείς να "παίξεις" με την έξοδο του φίλτρου καθόλου ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπου συζητουσαμε για το σκορδο και ακουστηκε οτι προσφατες ερευνες εδειξαν πως τελικα δεν πρεπει να το χρησιμοποιουμε στα ψαρια.

Με επιφυλαξη μεχρι να βρω πληροφοριες γιατι δεν εχω και πολυ χρονο αυτο το διαστημα να ψαξω και να διαβασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ώρα ταϊσματος. Ocean Nutricion Omni Flakes, την τσακίζουν είναι η αγαπημένη τους. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχθές βγάζοντας μερικές φωτογραφίες για να δείξω την φυσικότητα που έχουν αποκτήσει οι πέτρες με την άλγη που τις έχει καλύψει έπεσε το μάτι μου σε ένα Hongi που έχει sunken belly.

a0593584058f830ed9a16e5e6f556ecb.jpg

Η κοιλιά του είναι πολύ μέσα ενώ είναι το πιο μικρό από όλα τα Hongi, έχει αναπτυχθεί το λιγότερο.

cdc9a54c1f9b4b319f65f8c1a2bae2cd.jpg

41ad13c119864f7cce39a65bf4b6b965.jpg

305610777001bd97ec1831540c325b96.jpg

Αμέσως τάισα να δω τι κανει και παρατήρησα ότι μόλις βάλει τροφή στο στόμα του την φτύνει, δείγμα ότι έχει ενδοπαράσιτο από αυτά που διαβάζω.

Πήρα seachem metroplex σήμερα και ξεκίνησα αγωγή, αν έχει κάποιος άλλη συμβουλή παρακαλώ να την πει. Ταΐζω με σκόρδο πιο εντατικά από εδώ και στο εξής για 3 εβδομάδες.

Το ψαράκι πρέπει να το έχει το πρόβλημα από όταν το πήρα αλλά δυστυχώς δεν το πήρα χαμπάρι...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι την έχουμε πατήσει έτσι, ενθουσιαζόμαστε τόσο πολύ, που δεν παρατηρούμε τα ψάρια προσεκτικά.

Το μόνο που θα μπορούσα να σου πω είναι να κρατήσεις την θερμοκρασία σου γύρω στους 28c κατά την διάρκεια της θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι περναω ωρες μπροστα στα ενυδρεια μου...

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα ανεβάσω θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι ειναι χαλια. Μακαρι να το σωσεις.
Εγω θα το εβγαζα απο κει και σε συνδιασμο με αυτο που ριχνεις θα εκανα και 3ημερο ταισματος με σπιρουλινα με σκορδο.
Και οι βιταμινες θα βοηθουσαν!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω πως κανονικά πρέπει να το απομονώσω. Βλέπω ότι τρώει και πολύ κυνήγι από τα υπόλοιπα Hongi Κυρίως οπότε θα βοηθούσε να τον έβαζα μόνο του αλλά δυστυχώς δεν έχω γυάλα/θερμαντήρα για να τον βγάλω από το μεγάλο :(

 

Για βιταμίνες βάζω Seachem Cichlid Trace 2 φορές την εβδομάδα και 1 φορά Seachem FreshWater Trace.

 

Ρε παιδιά μήπως έχει κάποιος μια μικρή γυάλα για 2 εβδομάδες να την δανειστώ; Ένα 25άρι με θερμαντήρα και φίλτρο που είχα τα χάρισα πρόσφατα σε μια οικογένεια που ήθελε ψαράκια αλλά δεν μπορούσε να αγοράσει εξοπλισμό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Κι εγώ νομίζω πως κανονικά πρέπει να το απομονώσω. Βλέπω ότι τρώει και πολύ κυνήγι από τα υπόλοιπα Hongi Κυρίως οπότε θα βοηθούσε να τον έβαζα μόνο του αλλά δυστυχώς δεν έχω γυάλα/θερμαντήρα για να τον βγάλω από το μεγάλο :(

 

Για βιταμίνες βάζω Seachem Cichlid Trace 2 φορές την εβδομάδα και 1 φορά Seachem FreshWater Trace.

 

Ρε παιδιά μήπως έχει κάποιος μια μικρή γυάλα για 2 εβδομάδες να την δανειστώ; Ένα 25άρι με θερμαντήρα και φίλτρο που είχα τα χάρισα πρόσφατα σε μια οικογένεια που ήθελε ψαράκια αλλά δεν μπορούσε να αγοράσει εξοπλισμό. 

Καλημερα Κωστα και χρονια πολλα! Εχω εγω μια γυαλα 40 λιτρα αν θες να σου δανεισω να κανεις την δουλεια σου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Το θεμα με το ψαρι ειναι οτι τρωει ξυλο γιατι καταλαβαινουν τα υπολοιπα οτι ειναι αρρωστο και "φοβουνται" και για την δικη τους ευρρωστια...

Σε αυτο το σημειο εγω θα εκανα θεραπεια σε ολο το ενυδρειο...

Και οσο και να ακουγεται υπερβολικο ισως χρειαστεις και συνδιαστικη με παρομοιο σκευασμα τις ιδιας εταιρειας για να μην εχεις περαιτερω παρατραγουδα....

Αν νομιζει οτι πρεπει να απομονωθει εχω εγω μια γιαλα γυρω στα 50 λιτρα να σου δανεισω...^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία έχει ξεκινήσει από εχθές σε όλο το ενυδρείο αν και δεν συμφέρει, τουλάχιστον το metroplex δεν το βλέπω να φτάνει για 3 εβδομάδες που λέει ότι θέλει η θεραπεία.

 

@kosmas @stathis spithas ευχαριστώ για την προσφορά σας. Επίσης τον  @avraamp που μου έστειλε pm. 

 

@stathis spithas ποιο άλλο σκεύασμα λες; Το focus;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι κι εγω εχω αν θες. Πειραια μενω αν σε βολευει.

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

 

@stathis spithas ποιο άλλο σκεύασμα λες; Το focus;

Το καναπλεξ....

http://www.seachem.com/kanaplex.php

Θεωρειτε ο καλυτερος φαρμακευτικος συνδιασμος της συγκεκριμενης εταιρειας.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...