Jump to content

Dibru River Biotope


Snakehead

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Ασία - Dibru River - Dibrugarh - Assam

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100x50x50
Συνολικά Λίτρα:250
Sump (λίτρα): 25

Οργανισμοί
Φυτά: Cryptocoryne spiralis, Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne undulata, Hydrophila angustifolia, Pistia stratiotes
Ψάρια: Channa Bleheri , Penthia Ticto, Botia Histrionica


Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαυρη βαμμενη πλάτη
Πέτρες: χαλαζιακές ποταμίσιες
Ξύλα: greek moorwood
Υπόστρωμα: λευκη χαλαζιακή αμμος
Βυθός: χαλικάκι χαλαζιακό

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 90cm led λαμπα
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: sump 25 λιτρα με αντλία 1200 λιτρα/ωρα
Λίπανση: Flourish
Παροχή CO2: Flourish Excel
Διατροφή: Τα πάντα εκτος ζωντανής


Παράμετροι
pH: 7.6
Γενική σκληρότητα (GH): 12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Φωσφορικά (PΟ4): 0
Μέση Θερμοκρασία (°C): 22

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: μια φορά το μήνα

Φωτογραφίες:


 kappaepsilonnutaurhoiotakappaeta_zps8qdx

unspecified_zpslnqai54s.jpg

14_zpsoxetfhrj.jpg

IMG_8179_zps3zdyunvm.jpg

4_zpsd9ft1wd7.jpg

5_zpsa2dloghb.jpg

2_zpsrvadptch.jpg

3_zpsvwgczlm2.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο ΚΟΣΜΗΜΑ!

 

Πολλά μπράβο Χρηστάρα για την προσπάθεια σου να φτιάχνεις πραγματικά βιοτοπικά ενυδρεία...είναι κάτι που όλοι μας πρέπει να ακολουθήσουμε μιας και ότι πιό κοντά στην φύση είναι πάντοτε το ωραιότερο!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτες οι ριζες σου ρε Χρηστο! Πανεμορφο φιλε. Αυτο εστειλες στον διαγωνισμο;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ένα ενυδρείο ΚΟΣΜΗΜΑ!

 

Πολλά μπράβο Χρηστάρα για την προσπάθεια σου να φτιάχνεις πραγματικά βιοτοπικά ενυδρεία...είναι κάτι που όλοι μας πρέπει να ακολουθήσουμε μιας και ότι πιό κοντά στην φύση είναι πάντοτε το ωραιότερο!!!!!

έλα πες κι αλλα ρε! με φτιαχνς μητσομμμ αααααααχαχα ευχαριστώ πολύ ρε να σαι καλά

πριν 14 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Αχ αυτες οι ριζες σου ρε Χρηστο! Πανεμορφο φιλε. Αυτο εστειλες στον διαγωνισμο;

Greetings from the dark side!
 

ναι αδερφέ αυτο είναι το ενυδρειο για το διαγωνισμό . να σαι καλά και καλη μας επιτυχία

πριν 7 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Συγχαρητήρια Χρήστο! Πράγματι πανέμορφο αποτέλεσμα! Καλή επιτυχία στο διαγωνισμό.

ευχαριστώ πολύ να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Και το προηγούμενο ενυδρείο σου ήταν καταπληκτικό, και αυτό είναι πανέμορφο.

Καλή επιτυχία στο διαγωνισμό.

Αν βρεις χρόνο πες μας περισσότερες πληροφορίες για τα greek moorwood. Ίσως δώσεις ευκαιρία και αφορμή σε κάποιους (που ψάχνουν για κάτι παρόμοιο) για καμιά όμορφη εξόρμηση στην ύπαιθρο.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Sriz έγραψε:

Πραγματικά πανέμορφο.πολλα μπράβο.

 

ευχαριστω παρα πολύ

πριν 14 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Και το προηγούμενο ενυδρείο σου ήταν καταπληκτικό, και αυτό είναι πανέμορφο.

Καλή επιτυχία στο διαγωνισμό.

Αν βρεις χρόνο πες μας περισσότερες πληροφορίες για τα greek moorwood. Ίσως δώσεις ευκαιρία και αφορμή σε κάποιους (που ψάχνουν για κάτι παρόμοιο) για καμιά όμορφη εξόρμηση στην ύπαιθρο.:D

αντε να δουμε τι θα κανουμε στο διαγωνισμο.  δεν εχω χρονο να αποκαλυψω τις πηγες μου στο θέμα ρίζες και κλαδάκια!! ααχααχαχαχα πάντως θέλει εξορμηση καλή σε μερος που δε παταει ανθρωπος σε λέω. ευχαριστώ πάρα πολύ αδερφε να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος volcanotimes έγραψε:

ευχαριστω παρα πολύ

αντε να δουμε τι θα κανουμε στο διαγωνισμο.  δεν εχω χρονο να αποκαλυψω τις πηγες μου στο θέμα ρίζες και κλαδάκια!! ααχααχαχαχα πάντως θέλει εξορμηση καλή σε μερος που δε παταει ανθρωπος σε λέω. ευχαριστώ πάρα πολύ αδερφε να σαι καλά

Η πορεία στο διαγωνισμό όπως όλοι ξέρουμε εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Και μόνο η συμμετοχή όμως, σου δίνει ώθηση να γίνεσαι καλύτερος την επόμενη φορά, και αυτό είναι το κέρδος,και όχι η θέση.

Για μένα έτσι και αλλιώς, το ταξίδι έχει  μεγαλύτερη σημασία από τον προορισμό.

Περιμένουμε κάποια στιγμή στο μέλλον στο θέμα που θα ανοίξεις <<ρίζες και κλαδάκια>> να μας αποκαλύψεις και μέρος των μυστικών σου.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογια για αυτο το ενυδρειο..

Μπραβο και καλη επιτυχια σου ευχομαι στον διαγωνισμο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που βρίσκει τεράστιο καραγκιοζικίκι το να μην αποκαλύπτει ένας συμφορουμιτης πού βρίσκει τα ξύλα/πετρες/υλικα που χρησιμοποιεί; Εδώ τα λεμε ολα, μιλάμε για τις κατασκευές μας, όλα τα προβλήματα που έχουμε. Έχεις και μαγαζί... Πολύ ωραίο ενυδρείο, αλλά η αλαζονεία σου έχει βαρεσει κόκκινο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η πορεία στο διαγωνισμό όπως όλοι ξέρουμε εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Και μόνο η συμμετοχή όμως, σου δίνει ώθηση να γίνεσαι καλύτερος την επόμενη φορά, και αυτό είναι το κέρδος,και όχι η θέση.

Για μένα έτσι και αλλιώς, το ταξίδι έχει  μεγαλύτερη σημασία από τον προορισμό.

Περιμένουμε κάποια στιγμή στο μέλλον στο θέμα που θα ανοίξεις <<ρίζες και κλαδάκια>> να μας αποκαλύψεις και μέρος των μυστικών σου.:D

 έτσι ακριβως είναι αδερφέ .

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Δεν εχω λογια για αυτο το ενυδρειο..

Μπραβο και καλη επιτυχια σου ευχομαι στον διαγωνισμο!

ευχαριστώ πολύ

πριν 4 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!!

Μπράβο σου και καλή επιτυχία στο διαγωνισμό!!!

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Είμαι ο μόνος που βρίσκει τεράστιο καραγκιοζικίκι το να μην αποκαλύπτει ένας συμφορουμιτης πού βρίσκει τα ξύλα/πετρες/υλικα που χρησιμοποιεί; Εδώ τα λεμε ολα, μιλάμε για τις κατασκευές μας, όλα τα προβλήματα που έχουμε. Έχεις και μαγαζί... Πολύ ωραίο ενυδρείο, αλλά η αλαζονεία σου έχει βαρεσει κόκκινο. 

το να μη καταλαβαινει κάποιος τι είναι αστείο και τι αλαζονεικο ή οπως το πάρεις καποιος αυτό είναι οντως καραγκιοζιλικι. το να πω δημοσια που βρισκω ριζες και να πανε 100 ατομα και να μη μεινει πλάτανος οχι για μενα αλλα γενικα να ξεπαστρεψουμε ενα κομματι της φυσης ναι συγουρα θα ημουν καραγκιοζης. μαγαζι δεν εχω παλικάρι μου , δουλευα σε μαγαζι και δε ξερω που το ξερεις οτι δουλευα κιολας γιατι δε ξερω και ποιος είσαι. επίσης όσοι με ξερουν μπορουν να σου πουν αν ειμαι αλαζόνας ή όχι. Σε οποιο πρόβλημα ή απορια έχεις φυσικα και θα σε βοηθησω και θα σου εξηγησω και σε σενα και σε οποιον άλλο συμφορουμιστα θέλει.. Αλλα πραγματικά πεφτω απ τα συννεφα με αυτη σου την αντιδραση .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@invisiblesurfer Το ότι κάποιος δέν θέλει να αναφέρει 'τις πηγές' του (και έχει πολύ καλούς λόγους για αυτό) δέν σε νομιμοποιεί σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιείς τέτοιους χαρακτηρισμούς, ειδικά για έναν άνθρωπο σάν τον Χρήστο που καταβάλει τέτοια μεγάλη προσπάθεια να δημιουργήσει βιοτοπικά ενυδρεία που κοσμούν το χόμπι μας και θα πρέπει να αναφέρονται και παρουσιάζονται σε όλη την ενυδρειακή κοινότητα ανεξαρτήτως Ολυμπιακού/Παναθηναικού/ΑΕΚ ή μάλλον ΠΑΟΚ/ΑΡΗ/ΗΡΑΚΛΗ (μιάς και είσαι απο Θεσσαλονίκη βάσει αυτών που είπες) και δέν σηκώνουν αντιπαραθέσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

................ Εδώ τα λεμε ολα, ...........

 

Δεν αξίζει να τα μαθαίνουν όλα οι ανάγωγοι ..........!!!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ενυδρείο !!! Πολλά μπράβο !!! 

Στολίδι !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Husky_Jim said:

@invisiblesurfer Το ότι κάποιος δέν θέλει να αναφέρει 'τις πηγές' του (και έχει πολύ καλούς λόγους για αυτό) δέν σε νομιμοποιεί σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιείς τέτοιους χαρακτηρισμούς, ειδικά για έναν άνθρωπο σάν τον Χρήστο που καταβάλει τέτοια μεγάλη προσπάθεια να δημιουργήσει βιοτοπικά ενυδρεία που κοσμούν το χόμπι μας και θα πρέπει να αναφέρονται και παρουσιάζονται σε όλη την ενυδρειακή κοινότητα ανεξαρτήτως Ολυμπιακού/Παναθηναικού/ΑΕΚ ή μάλλον ΠΑΟΚ/ΑΡΗ/ΗΡΑΚΛΗ (μιάς και είσαι απο Θεσσαλονίκη βάσει αυτών που είπες) και δέν σηκώνουν αντιπαραθέσεις.

 

Κατ' αρχην δεν ειμαι απο τη Θεσσαλονικη. Δευτερευόντως, η θέση μου είναι ότι συνιστά καραγκιοζιλίκι (και είμαι πολύ ήπιος με το χαρακτηρισμό) να ανοίγει θέμα για νεο ενυδρείο σε δημόσιο, ανοικτό φόρουμ και να αποκρύπτεται το πού βρέθηκε το ξύλο του ενυδρείου. Πόσα χρήματα έχουμε γλιτώσει όλοι από κατασκευές και πατέντες που αναπαράξαμε από το αυτό εδώ το φόρουμ και ολόκληρο το internet εν γενει; Αν π.χ. ο Τάκης κρατούσε για την πάρτη του τις κατασκευές του, σε τί επίπεδο θα ηταν η κοινότητα σήμερα; Όταν με το καλό βρώ και εγώ μια ωραία πέτρα ή ξύλο, θα πω ακριβώς πού τα βρήκα. Εάν καταφέρω και πετύχει η emmersed καλλιέργειά μου, θα γράψω ακριβώς πώς το έκανα, από πού αγόρασα το χώμα κοκ. Τρίτον, ο κύριος αυτός φτιάχνει ομολογουμενως εξαιρετικα ενυδρεία,αλλα το κάνει για τον εαυτό του, όχι για ...το κοινό καλό. 

 

Αν έχεις απορία για το τί έχει πάει στραβά στην κοινωνία μας και γιατί ο καθένας ενδιαφέρεται μόνο για την παρτάρα του, κάτσε και ανέλυσε την απάντηση του volcanotimes. Και μια και είμαστε στο θέμα της εσωτερικής αναζήτησης, μάζεψε το αυτοκίνητό σου απο το πεζοδρόμιο γιατί δεν μπορούν να περάσουν οι πεζοί και τα ΑΜΕΑ, και σκέψου τί και με ποιά κριτήρια ψηφίζεις. 

 

Ο μόνος λόγος που απαντώ σε εσένα και μόνο ειναι γιατί είσαι διαχειριστής και έχεις ευθύνη για την ποιότητα του φορουμ. Καληνύχτα και καλή καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

Επιδή έμαθα ότι έχεις προυγούμενα σε άλλο φόρουμ με το συγκεκριμένο μέλος για σχεδόν το ίδιο πράγμα να πας να ξεσπάσεις εκει και όχι εδωμέσα....το φόρουμ ειναι για να προσφερει γνωσεις και ναι μπορει έτσι οπως το προυσιάζεις να φαίνεται ότι έχεις δίκιο και πάλι όμως συνεχίζεις τους χαρακτηρισμούς πράγμα που σε κανει να χανεις το οποιο δικιο εχεις...εν είχες ρωτησει απλα για τις ριζες θα μπορουσα να σου πω εγω που μπορεις να βρείς αφου εισαι και απο αθηνα και οχι να δημιουργεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

να του πω ρε παιδια απο που πηρα τις ριζες να τελειωνουμε? αλλα θα ερθει να τις παρει ............. ετσι για να γλυτωσεις τα λεφτα που θα εδινες σε ριζες red moorwood να πληρωσεις 250 ευρω σε βενζινες και διοδια για να παρεις τις ριζες ? θες ρε ? θες να σου στειλω απ αυτες που έχω τζαμπα να σου πληρωσω και τα μεταφορικα? που θα με πεις και παρτακια . αντε μας επριξες και μας χαλας το θεμα. θα περιμενουμε εμεις να πάει μπροστα το χομπι απο κάτι τυπακια σαν εσενα λεγοντας μας απο που βρηκες τις πετρες και τα ξυλα σου και να γινουμε καλυτεροι χομπίστες. έλεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Πανέμορφο ενυδρείο !!! Πολλά μπράβο !!! 

Στολίδι !!!

ευχαριστω πολύ παλικάρι μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να του πω ρε παιδια απο που πηρα τις ριζες να τελειωνουμε? αλλα θα ερθει να τις παρει ............. ετσι για να γλυτωσεις τα λεφτα που θα εδινες σε ριζες red moorwood να πληρωσεις 250 ευρω σε βενζινες και διοδια για να παρεις τις ριζες ? θες ρε ? θες να σου στειλω απ αυτες που έχω τζαμπα να σου πληρωσω και τα μεταφορικα? που θα με πεις και παρτακια . αντε μας επριξες και μας χαλας το θεμα. θα περιμενουμε εμεις να πάει μπροστα το χομπι απο κάτι τυπακια σαν εσενα λεγοντας μας απο που βρηκες τις πετρες και τα ξυλα σου και να γινουμε καλυτεροι χομπίστες. έλεος!!!

Πες μου εμενα Χρηστο. Εγω θα ρθω να σε παρω να παμε μαζι! Χαχαχαχα!

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sturm έγραψε:


Πες μου εμενα Χρηστο. Εγω θα ρθω να σε παρω να παμε μαζι! Χαχαχαχα!

Greetings from the dark side!
 

μονο αν μου πεις απο που πηρες τη λάσπη που εχεις βαλει στο ενυδρειο σου. αλλα θα μου πεις και τι χώμα ειναι και το ph του νερου της βρυσης που δημιουργησες τη λάσπη αααααααχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμέναμε και τίποτε λιγότερο ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...