Jump to content

Νεο ενυδρειο


Recommended Posts

Θελω να στισω ενα ενυδρειο 80-100 λιτρα κατα προτιμιση φυτεμενο. Δεν ξερω τι ψαροσινθεση να κανω και θελω λιγη βοηθεια!!! 

καταρχας τι ειναι καλιτερο να παρω σε μεγεθος ενας κυβος θα κανει? γιατι δεν θελω και κανα τεραστιο Επισης θα μου αρεσε κατι με κιχλιδες multi  και να εχω αμμο με μονο βαλισνερια αλλα θα προτιμουσα να εχω 2 ή περισοτερα ιδη μεσα. Θελω τα φωτα σας!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 'Αγγελε.

 

Και οι δύο τύποι ενυδρείων που σκέφτεσαι έχουν πολύ ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.

 

Τί από τα δύο σου 'κάνει' περισσότερο?Το φυτεμένο θα έχει περισσότερες απαιτήσεις σε εξοπλισμό αλλά και συντήρηση...

Ο κύβος ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό και έχει να κάνει με το aquascape ου θα επιλέξεις....στο ένα θα έχεις κελύφη ενώ στο άλλο φυτά πέτρες ξύλα....

 

Σε ποιό από τα δύο 'κλείνεις'?

 

Για το τανγανίκα θα σε βοηθήσει ο @argy1

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλημέρα 'Αγγελε.

 

Και οι δύο τύποι ενυδρείων που σκέφτεσαι έχουν πολύ ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.

 

Τί από τα δύο σου 'κάνει' περισσότερο?Το φυτεμένο θα έχει περισσότερες απαιτήσεις σε εξοπλισμό αλλά και συντήρηση...

Ο κύβος ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό και έχει να κάνει με το aquascape ου θα επιλέξεις....στο ένα θα έχεις κελύφη ενώ στο άλλο φυτά πέτρες ξύλα....

 

Σε ποιό από τα δύο 'κλείνεις'?

 

Για το τανγανίκα θα σε βοηθήσει ο @argy1

 

Θα προτιμουσα ενα κυβο με κιχλιδες ποιο πολυ επισης σε ενα τετοιο θα μπορω να βαλο βαλισνερια? επισης μπορο να βαλω δυο ιδη απο κιχλιδες?

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα δέν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις δύο είδη (θα το επιβεβαιώσουν και οι τανγκανικολόγοι :) ).

Βαλισνέριες φυσικά και μπορείς να βάλεις και σε αντίστοιχο κύβο που είχα δέι ήταν τέλειες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Σε αυτά τα λίτρα δέν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις δύο είδη (θα το επιβεβαιώσουν και οι τανγκανικολόγοι :) ).

Βαλισνέριες φυσικά και μπορείς να βάλεις και σε αντίστοιχο κύβο που είχα δέι ήταν τέλειες!!!

Βασικα θα προτιμουσα κιχλιδες που θελουν βραχια γιατι τα κοχιλια δεν με τρελενουν και να βαλω πολλες βαλισνεριες  

επισης αν βαλω και σαλιγκαρια θα τα ριμαξουν φανταζομαι??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αγγελε,

Σημαντικο ρολο για τα ψαρια παιζουν οι διαστασεις και οχι τοσο τα λιτρα.Τον κυβο τον προτειμουμε σε θαλασσινο νερο για την καλυτερη και μεγαλυτερη κυκλοφορια που θελουμε.Σε ενυδρειο γλυκου νερου θεωρω οτι δεν θα εξυπηρετησει αρκετα.

Γυαλα υπαρχει ή θα φτιαξεις/αγορασεις? Ο χωορς που θα μπει το ενυδρειο μας περιοριζει σε κατι?

Σε αφρικη και μεχρι 80 εκκατοστα μηκος θα προτεινα μονο καποιο ειδος κοχυλοψαρου.Σε ενυδρειο του μετρου θα προτεινα και καποιο πετροψαρο σχετικα ηρεμο οπως ειναι τα julidochromis transcriptus.

Τωρα για τα φυτα δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα οσες φορες δοκιμασα με κιχλιδες τα εβρισκα στην επιφανεια.Παρ'ολα αυτα αν σου αρεσουν πολυ μπορεις να δοκιμασεις καποιες βαλισνεριες ή ακομη καλυτερα καποια ανουμπι δεμενη σε πετρα.

Link to comment
Share on other sites

Απο σαλιγκαρια τωρα θα σου πω την προσωπικη μου εμπειρια.

Πετροψαρα (mbuna) Τρωνε τα παντα κυριολεκτικα.Απο zebran nerite μεχρι physa.Τα μονα που επιβιωνουν ειναι τα melanoides turbeculata,τα οποια υπαρχουν και στις λιμνες της αφρικης.Ο λογος που επιβιωνουν ειναι επειδη ειναι ολη την ημερα κρυμενα στο υποστρωμα και βγαινουν το βραδυ.

Ενα ζευγαρι physa εχει καταφερει και επιβιωσε σε ενυδρειο με κοχυλοψαρα και αυτο γιατι μετα απο απειρο ξυλο εμαθε να ζει και να τρεφεται απο την επιφανεια του ενυδρειου.Ειναι δηλαδη μονιμως ψηλα με το στομα προς την επιφανεια και τρεφεται με το βιοφιλμ.Το ζευγαρι αυτο προσφερει οχι μονο τις υπηρεσιες του αλλα και τους απογονους του αφου οποτε γεννουν στα τζαμια τα neolamprologus similis μου τρεφονται με τα μικρα και δεν επιβιωνει κανενα,παρα μονο αυτα τα δυο ενηλικα (2 χρονων πλεον) physa.

 

Αυτα απο προσωπικη εμπειρια,γενικα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις με σαλιγκαρια και με φυτα,για τα ψαρια ομως θα προτεινα να σκεφτεις αρκετα καλα τις διαστασεις του ενυδρειου και τις συμβουλες των αλλων παιδιων για να το χαρεις οσο περισσοτερο γινεται!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Γεια σου Αγγελε,

Σημαντικο ρολο για τα ψαρια παιζουν οι διαστασεις και οχι τοσο τα λιτρα.Τον κυβο τον προτειμουμε σε θαλασσινο νερο για την καλυτερη και μεγαλυτερη κυκλοφορια που θελουμε.Σε ενυδρειο γλυκου νερου θεωρω οτι δεν θα εξυπηρετησει αρκετα.

Γυαλα υπαρχει ή θα φτιαξεις/αγορασεις? Ο χωορς που θα μπει το ενυδρειο μας περιοριζει σε κατι?

Σε αφρικη και μεχρι 80 εκκατοστα μηκος θα προτεινα μονο καποιο ειδος κοχυλοψαρου.Σε ενυδρειο του μετρου θα προτεινα και καποιο πετροψαρο σχετικα ηρεμο οπως ειναι τα julidochromis transcriptus.

Τωρα για τα φυτα δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα οσες φορες δοκιμασα με κιχλιδες τα εβρισκα στην επιφανεια.Παρ'ολα αυτα αν σου αρεσουν πολυ μπορεις να δοκιμασεις καποιες βαλισνεριες ή ακομη καλυτερα καποια ανουμπι δεμενη σε πετρα.

εγω μπορω μεχρι 100χ60 και τορα με τα φυτα το μονο που θελω ειναι βαλισνεριες δεν γινετε να βαλω πολυ αμμο στο σημειο και να θαψω βαθια την ριζα ή απο πανο να βαλω πετρουλες? επισης εμενα μου αρεσουν η μεγαλες πετρες ,μπορω να βαλω? μποριται να μου δοσεται λινκ με ψαρια που κανουν?

Link to comment
Share on other sites

100χ60 ειναι καλες διαστασεις και μπορεις να εκμεταλευτεις το βαθος ωστε να φτιαξεις μια σειρα απο πετρες πισω και κοχυλια μπροστα.Ετσι μπορεις να βαλεις δυο ειδη,ενα πετροψαρο και ενα κοχυλοψαρο. Για τα φυτα μπορεις να δοκιμασεις οπως σου ειπα,αν στριμωξεις τις ριζες με πετρες ισως γλιτωσεις το ξηλωμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις που δινεις ειναι το μηκος και πλατος.Ολο αυτο επι το υψος θα μας δωσει τα λιτρα.Αν για παραδειγμα κανεις το υψος 40 εκκατοστα θα εχει 100χ60χ40 αρα 240 λιτρα!

Αρχοντας!

Γιατι περιοριζεσαι σε ενα νουμερο πχ τα 100 λιτρα? Υπαρχει καποιος λογος? Αφου εχεις διαστασεις καντο μην φοβασαι :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Οι διαστασεις που δινεις ειναι το μηκος και πλατος.Ολο αυτο επι το υψος θα μας δωσει τα λιτρα.Αν για παραδειγμα κανεις το υψος 40 εκκατοστα θα εχει 100χ60χ40 αρα 240 λιτρα!

Αρχοντας!

Γιατι περιοριζεσαι σε ενα νουμερο πχ τα 100 λιτρα? Υπαρχει καποιος λογος? Αφου εχεις διαστασεις καντο μην φοβασαι :)

το κανο γιατι δεν θελω και γυγαντα ενυδρειο γιατι θα θελω τεραστιο φιλτρο και πολλα εξοδα αυτο κανει ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι.

Σε 180 λιτρα θεωρω οτι κανεις αρκετα πραγμματα.Σε αφρικη θα περιοριστεις στις δυο προτασεις που σου εδωσα πιο πανω.Διαφορετικα θα πρεπει να πας σε 120εκκ μηκος και πανω για να βαλεις καποιο μεγαλυτερο ψαρι.Η ταγκανικα ομως εχει υπεροχα ψαρια και ο συνδυασμος τζουλι-μουλτι θεωρω οτι εχει πολλες εμπειριες και συγκινησεις να δωσει σε εναν χομπιστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Μια χαρα ειναι.

Σε 180 λιτρα θεωρω οτι κανεις αρκετα πραγμματα.Σε αφρικη θα περιοριστεις στις δυο προτασεις που σου εδωσα πιο πανω.Διαφορετικα θα πρεπει να πας σε 120εκκ μηκος και πανω για να βαλεις καποιο μεγαλυτερο ψαρι.Η ταγκανικα ομως εχει υπεροχα ψαρια και ο συνδυασμος τζουλι-μουλτι θεωρω οτι εχει πολλες εμπειριες και συγκινησεις να δωσει σε εναν χομπιστα.

μπορω να βαλω Metriaclima lombardoi??? ειναι πολυ δισκολο ψαρι??? μαρεσει πολυ παντος και αν γινεται να βαλω μονο αυτο 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν κανει για μικρο ενυδρειο αυτο το ψαρι.

Δες και ενα ωραιο αρθρο που εχουν φτιαξει τα παιδια για μικρα ενυδρεια αφρικης

Στο κατω μερος εχει προτασεις για ψαρια αναλογα με το μηκος ενυδρειου και τα λιτρα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Δυστυχως δεν κανει για μικρο ενυδρειο αυτο το ψαρι.

Δες και ενα ωραιο αρθρο που εχουν φτιαξει τα παιδια για μικρα ενυδρεια αφρικης

Στο κατω μερος εχει προτασεις για ψαρια αναλογα με το μηκος ενυδρειου και τα λιτρα.

Λοιπον σκεφτικα να παρω ενα 120λιτρο και να βαλω μονο multi πισο να βαλω πετρες και στην μεση κοχυλια επισης θα βαλω πισο βαλισνερια η απορια που εχω ειναι που θα βρω κοχυλια

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε όλα τα ενυδρειακά καταστήματα μπορείς βρεις. Μια άλλη λύση είναι να φτιάξετε ένα ωραίο φαγητό και να κρατήσεις αυτά που θα περισσέψουν. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dpap έγραψε:

Σχεδόν σε όλα τα ενυδρειακά καταστήματα μπορείς βρεις. Μια άλλη λύση είναι να φτιάξετε ένα ωραίο φαγητό και να κρατήσεις αυτά που θα περισσέψουν. ;)

Ευχαριστω επισης αν βρω κανα βραχω που εχει τρυπα σαν σπυλια να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ευχαριστω επισης αν βρω κανα βράχο που εχει τρυπα σαν σπυλια να παρω?

 

Όσες περισσότερες κρυψώνες έχεις τόσο το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Όσες περισσότερες κρυψώνες έχεις τόσο το καλύτερο!

οταν παρω το ενυδρειο, το 20λιτρο θα το σταματισο αν βαλω το φιλτρο ως δευτερο και βαλω και το νερο μεσα και γεμισω το ενυδρειο με νερο με αντιχλοριο θα ειναι καλα?

η βιολογια θα μινει στο μεγαλο??? να παρω και ετοιμο συσκεβασμα με βακτιρια? θα βαλω και βαλισνερια και την ανουμπια που εχω επισης εχω ενα ξυλο μοπανι με μοςς να το βαλω και αυτο μεσα???

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

οταν παρω το ενυδρειο, το 20λιτρο θα το σταματισο αν βαλω το φιλτρο ως δευτερο και βαλω και το νερο μεσα και γεμισω το ενυδρειο με νερο με αντιχλοριο θα ειναι καλα?

η βιολογια θα μινει στο μεγαλο??? να παρω και ετοιμο συσκεβασμα με βακτιρια? θα βαλω και βαλισνερια και την ανουμπια που εχω επισης εχω ενα ξυλο μοπανι με μοςς να το βαλω και αυτο μεσα???

??????????

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το νερό και το φίλτρο ως μπόλι για το καινούριο. Βακτήρια δε θα χρειαστείς απαραίτητα αφού θα έχεις μπόλι. Για να μείνει όμως ζωντανή η βιολογία θα πρέπει να ταϊζεται. Θα πρέπει λοιπόν να προσθέσεις ένα μικρό αριθμό ψαριών και να ξεκινήσεις με μικρά ταΐσματα. Αφού χτιστεί η βιολογία στο ενυδρείο σου μπορείς να προσθέτεις σιγά σιγά και τα υπόλοιπα ψάρια. Τεστ αμμωνίας και νιτρωδών (ΝΟ2) θα σου δείξουν σε τι κατάσταση βρίσκεται το νερό σου και θα μπορείς να παρακολουθείς με ασφάλεια την εξέλιξή του. Τα φυτά μπορείς να τα βάλεις αλλά το ξύλο δε συνηθίζεται και δε θα βοηθήσει κάπου στα ψάρια που έχεις επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το νερό και το φίλτρο ως μπόλι για το καινούριο. Βακτήρια δε θα χρειαστείς απαραίτητα αφού θα έχεις μπόλι. Για να μείνει όμως ζωντανή η βιολογία θα πρέπει να ταϊζεται. Θα πρέπει λοιπόν να προσθέσεις ένα μικρό αριθμό ψαριών και να ξεκινήσεις με μικρά ταΐσματα. Αφού χτιστεί η βιολογία στο ενυδρείο σου μπορείς να προσθέτεις σιγά σιγά και τα υπόλοιπα ψάρια. Τεστ αμμωνίας και νιτρωδών (ΝΟ2) θα σου δείξουν σε τι κατάσταση βρίσκεται το νερό σου και θα μπορείς να παρακολουθείς με ασφάλεια την εξέλιξή του. Τα φυτά μπορείς να τα βάλεις αλλά το ξύλο δε συνηθίζεται και δε θα βοηθήσει κάπου στα ψάρια που έχεις επιλέξει.

Ευχαρστω πολυ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...