Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Εϊναι η πρωτη φορά στο φορουμ οπότε ζητάω την κατανόησή σας σε περίπτωση που πόσταρα σε λάθος κατηγορία :)

Είμαι κάτοχος ενός μικρού 60λιτρου και έχω μέσα 4 lemon tetra. Λίγα τα λίτρα μου και σίγουρα οχι κατάλληλα για τα λεμόνια μου :) βέβαια είναι ζωηρά και τρώνε και κολυμπάνε με ταχύτητα συχνά. Παρόλα αυτά έχω παραγγείλει ενα 240άρι ενυδρείο ΄ωστε να χτίσω ένα κάπως πιο κατάλληλο σπίτι γι αυτά τοποθετώντας 3 ακόμα. Έχω παραγγείλει και ένα εξωτερικό φίλτρο Jebao 403 1200LT/H.

 

Μέχρι εδώ καλά. Απο εδώ και πέρα θελω να σας πω τις σκέψεις μου και να μου προτείνετε κι εσείς.

 

Καταρχήν θα είναι φυτεμένο με ευκολα φυτά. Σϊγουρα κάποια Moss πάνω σε κορμούς και κάποια κάτω αλλά και κάποια φυτά στο βαθος μόνο (στην πλάτη). Καμια πρόταση? Βέβαια παρότι θα βάλω εύκολα φυτά, λέω να βάλω και κάποιο παθητικο υπόστρωμα κάτω απο το χαλίκι η την άμμο για την περίπτωση να βάλω κάποιο άλλο φυτό. Ποιο υποστρωμα προτείνετε?

 

Απο κει και πέρα αρχικά δεν σκέφτομαι να βάλω μπουκάλες Co2 προς το παρόν άλλωστε γι αυτό και εύκολα φυτάκια για αρχή. Στο θέμα των ψαριών θα ήθελα προτάσεις που να συνδιάζονται με τα Tetra που έχω. Κάποια ψαράκια φιλικά που να κάνουν δουλειά για τις άλγεις αλλά και κανένα σαλιγκαράκι γι αυτή την δουλειά. 

 

Οτι πρότάσεις γενικά έχετε είμαι ανοιχτός.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και καλως ηρθες.
Για μενα πρωτα ερχονται τα ψαρια και μετα τα φυτα. Αν οντως πας σε τοσα λιτρα αυξησε το κοπαδι κατα πολυ. Εγω θα λεγα τουλαχιστον 50 ψαρακια! Μετα θα σου προτεινα σιγουρα κορυντορας και κανα ζευγαρι ανσιστρους!
Παιζει και η επιλογη των νανοκιχλιδων αλλα.πας σε λιγο πιο περιπλοκα ψαρια. Οχι τρομερα πραγματα απλα οι κιχλιδες ειναι λιγο πιο απαιτητικες!
Απο φυτα κανας εχινοδορος και καμια hygrofilia ειναι καλες επιλογες. Ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις.
Επισης εγω θα προτεινα αμμο
Ουτε χαλικια ουτε υποστρωματα.
Απο κει και περα περιμενε να ακουσεις και καμια αλλη γνωμη!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες καταρχην!

 

Συνφωνω και εγω με τον sturm.

Ειναι καλη ιδεα αν πας στα 240 λιτρα να αυξησεις σε μεγαλο βαθμο το κοπαδακι που ηδη εχεις (αφου οπως λες θες να τα κρατησεις) και να βαλεις και καποιο κοπαδακι απο κορυντορας χαμηλα.Απο εκει και περα και εγω θα ελεγα να μην βαλεις καποια αλλη νανοκιχλιδα,τουλαχιστον οχι προς το παρων.

Μερικα ευκολα φυτα θα συμπληρωσουν το τοπιο και θα εχεις ενα φανταστικο ενυδρειο με χρωμα και κινηση.

Το υποστρωμα επισης δεν θα το προτεινα σε ενυδρειο με ευκολα και λιγα φυτα,μια αμμο ψιλη θα ειναι οτι πρεπει και για τα κορυ αλλα και για τα φυτα.

 

Τωρα ακομα και αν σκεφτεσαι στο μελλον για κατι πιο φυτεμενο που να μοιαζει με κηπο δεν ειναι απαραιτητο το υποστρωμα αφου με τον καιρο θα γεμισει και η αμμος με τα απαραιτητα στοιχεια.Το διοξειδιο ομως σε φουλ φυτεμενο θα ειναι απαραιτητο.

 

Ιδεες και προτασεις αρκετες!

Βοηθησε μας να καταλαβουμε λιγο πρισσοτερο πως το σκεφτεσαι και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Αλέξη στην ενυδρειοπαρέα μας!

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη και τον Θοδωρή και εγώ θα έβαζα άμμο χωρίς υπόστρωμα (ίσως με βοήθεια για τα φυτά μερικές ταμπλέτες) και ρίζες.

Από φυτά θα φύτευα στην πλάτη Vallisneria spiralis και θα έδενα πάνω σε ρίζες Ceratophyllum demersum και Anubias

και θα φύτευα Elodea (Egeria) densa και Ludwigia repens.

Θα πρόσθετα άλλα 20 τουλάχιστον στο κοπάδι lemon tetra, ένα κοπαδάκι cory και σίγουρα  ancistrus ή κάποιο άλλο πλεκοειδή...

Τέλος θα σκεφτόμουν για κάποιο ζευγάρι νανοκιχλίδων ή ήρεμων κιχλίδων Ν. Αμερικής.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πρώτες συμβουλες. Το υπόστωμα το θέλω κυρίως γιατι ίσως μετα θέλω να βάλω και κανένα πιο ζόρικο φυτό. Η ιδέα του κοπαδιού πολλών λεμονιών με εξιτάρει πολύ. Όπως και τα Κοριντορας... Στο μυαλό μου έχω μελοντικα να εχει γυτα ψηλα στο πίσω μέρος. Γι αυτό πιο πολύ σκέφτομαι να έχω υπόστωμα. 

 

Πόσα λίτρα υπόστρωμα θια χρειστώ και πόσα σε άμμο? Επίσης ένα οικονομικό συστηματάκι Co2 για να έχω κατα νου...?

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα με αμμο και κορυντορας λιγο δυσκολο. Η αμμος με τον καιρο θα γινει αρκετα ενεργη. Και μπορεις να βαλεις αρκετα ευκολα φυτα που ψηλωνουν στην πλατη.
Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ σωστος θα την σκάβει φουλ ε? Οι διαστάσεις είναι  121X41X55 240λίτρα. Δευτέρα η Τρίτη θα μου το φέρουν. Σήμερα ήρθε και το Jebao 503 και θα το φτιάξω σιγά σιγά με υλικό φίλτρανσης μέσα γιατι στη συσκευασία δεν είχε κάτι άσε που θέλω να βάλω υλικά της επιλογής μου.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Και σίγουρα σκέψου και για την προσθήκη κάποιου είδους Ancistrus,  θα τα ερωτευτείς !!! 

Και γω ψηφίζω για την σκέτη άμμο !!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως,αμμο με υποστρωμα δεν μπαινει.

Το υποστρωμα μπαινει με ψιλο χαλικακι και η αμμος μπαινει σκετη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άμμος αφού μαζεύει στοιχεία στο πέρασμα του χρόνου, υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να μπορέσει να υποστιρίξει δυσκολότερα φυτά? αν τοποθετήσω φυσικά co2 και λίπασμα?

Link to comment
Share on other sites

Άμμο μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερη κοκκομετρία...δέν χρειάζεται να είναι 'πούδρα'.....Στα φυτά αντί για υπόστρωμα μπορείς να βάζεις στις ρίζες ταμπλέτες...Σίγουρα θα μπορέσεις να κρατήσεις και δυσκολότερα φυτά....

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/ypostromata/aquarium-soil-sand-5-kg-3980 Αυτή είναι οκ? πόσα κιλά θα χρειστώ για ενυδρείο 240LT?

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη άμμο την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια μιλάμε για ψιλή άμμο. Αν σ' ένδιαφέρει μεγαλύτερη κοκομετρία, βλέπεις και αυτό. Ίσως τα φυτά βοηθηθούν γρηγορότερα με το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Alexis Metaxa Kalamaras έγραψε:

Η άμμος αφού μαζεύει στοιχεία στο πέρασμα του χρόνου, υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να μπορέσει να υποστιρίξει δυσκολότερα φυτά? αν τοποθετήσω φυσικά co2 και λίπασμα?

Η αμμος για να γινει ενεργη θελει αρκετο καιρο.

Ομως για τα δυσκολοτερα φυτα που λες,το υποστρωμα δεν ειναι το σημαντικοτερο.

Τα σημαντικοτερα ειναι να εχεις καλο φως,co2 και λιπασματα.Μετα ερχεται το υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι οταν θελήσω να βάλω δυσκολότερα φυτά θα έχει περάσει καιρός οπότε κομπλέ και απο τη στιγμή που θα βάλω  co2 και λιπασματα θα ειναι σουπερ. Τώρα σχετικά με την άμμο, το http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/ypostromata/aquarium-soil-dark-1-3-mm-10-kg-4585 είναι εξίσου καλό? εννοω μου μοιάζει περισσότερο με χαλίκι. ή δεν παίζει ρόλο? Μου αρέσει χρωματικα και αυτό http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/ypostromata/aquarium-soil-gravel-black-5kg αλλά δεν ξέρω αν κάνει την δουλειά που λέμε.

 

ΥΓ μην παρεξηγηθω. δεν κάνω διαφήμιση στο κατάστημα που δίνω τα λινκ απλά απο εκεί πήρα το ενυδρείο και το έχω σαν βαση οταν ξεκινάω το ψάξιμο....

Έγινε επεξεργασία - Alexis Metaxa Kalamaras
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πιο πανω,για δυσκολοτερα φυτα πρεπει να εχεις και καλο φως.

Το πρωτο μου μοιαζει για χαλικι παντως.

Αν θες να βαλεις κορυντορας,νομιζω θες πιο ψιλοκοκκη αμμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά τι θα βάλεις στο βυθό? Χαλικάκι ή άμμο? :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα βάλω μαύρο χαλίκι εν τέλη γιατι θα με βολέψει καλύτερα αισθητικά σε αυτό που θέλω να κάνω στο τέλος. Οπότε θα κοιτάξω για συμβατά ψαράκια. Έχει έρθει το ενυδρείο και περιμένω και τα υπόλοιπα υλικά. Περιμένω και δύο ανακλαστηρες για τις λάμπες. (αν και θα παίξω με απλά φυτάκια). Δείτε και την εικόνα, περιμένω να έρθουν και αυυτές οι πέτρες. Αυτές με τι;ς τρύπες ξέρουμε αν ειναι ασβεστολιθικες? Έχουν τιμές γιατι είναι η φωτό απο την αγγελία

 

 

15046409_10209004038551022_83409473_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το μάτι φαίνονται ασβεστολιθικές....ρώτησες πρίν τις πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν ήξερε ο φίλος. ΑΝ είναι θα τις δώσω στον Γαμπρό μου που έχει κιχλίδες... αλλά μ άρεσαν... έχω μα΄ζεψει τρία σακία πέτρες απο τη φύση και όλες ασβεστολιθικές!!!!! Την τύχη μου μέσα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Alexis Metaxa Kalamaras έγραψε:

Αλλά δεν ήξερε ο φίλος. ΑΝ είναι θα τις δώσω στον Γαμπρό μου που έχει κιχλίδες... αλλά μ άρεσαν... έχω μα΄ζεψει τρία σακία πέτρες απο τη φύση και όλες ασβεστολιθικές!!!!! Την τύχη μου μέσα

 

 

Τις περισσότερες φορές οτιδήποτε είναι πορώδες απο πέτρωμα είναι ασβεστολιθικό με εξαίρεση την λάβα φυσικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση. Θα φυτέψω εύκολα φυτά. Έχω όμως μια απορία σχετικα με το co2. ΑΝ πχ σε ενα 240 λίτρα τοποθετήσω ενα μικρό συστηματάκι co2 οποσ το fluval 88. Δεν θα κάνει τίποτα? Δεν θα ρίχνει μια κάποια ποσότητα? Απο τι στιτμή που δεν θα εχει καμία άλλη βασική πηγή Co2. 

 

Link to comment
Share on other sites

Άν φυτέψεις εύκολα φυτά τότε είσαι οκ και με σκέτο excell.Φυσικά και το 88 είναι καλό απλά δίνεται για τα μισα λίτρα απο τα δικά σου...

 

Μπορείς να κάνεις και τα δύο βέβαια....και το 88 και excell άμα απαιτείται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...