Jump to content

Recommended Posts

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Διαβάζοντας αυτό το πόστ, όποιος μπορεί και έχει σκάννερ ας σκανάρει τις κάρτες να τις έχουμε όλοι....δέν είναι καλή ιδέα;

 

Αν κάποιος έχει τις κάρτες αλλά όχι σκάννερ μπορώ να τις σκαννάρω εγώ! ;)

 

@Husky_JimΩραία ιδέα, θα μπορούσαν να γίνουν και pinned κάπου για εύκολη και γρήγορη πρόσβαση.

 

Τα τεστ της API όμως είναι ήδη δύσκολο να τα διαβάσεις από το καρτελλάκι, πόσο μάλλον αν θα φεύγουν λίγο τα χρώματα λόγω άλλων παραγόντων που μπορεί να επηρεάσουν... όπως αναφέρει και ο φίλος @kkgr παραπάνω.

 

Πάντως θα μπορούσαμε να το δοκιμάσουμε και βλέπουμε.  Εγώ αν θέτε... έχω αμμωνία, νιτρικά & PH της API.  Μπορώ το απόγευμα που θα πάω σπίτι να τα σκανάρω και να τα ανεβάσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Πολύ καλή ιδέα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι υλοποιήσιμη αφού απ την ποιότητα του σκάνερ, των μελανιών κι άλλων στην αλυσίδα της εκτύπωσης στοιχείων δεν ξέρουμε αν θα έχουμε τα σωστά αποτελέσματα, δεν χάνουμε βέβαια τίποτα να δοκιμάσουμε. Μάλιστα επί τη ευκαιρία λέω να κάνουμε κι ανταλλαγές, εγώ δηλαδή που έχω της ΑΡΙ το τεστ αμμωνίας το καρτελάκι που έχει για θαλασσινό μου είναι άχρηστο, θα μπορούσα να το δώσω σ έναν θαλασσινό και να μου δώσει του γλυκού που του είναι άχρηστο, να κάνουμε ένα θέμα με ανταλλαγές. 

 

Όπως είπα και πρίν μόνο σε καλιμπραρισμένο εκτυπωτή και σκάννερ...πιστεύω οτι οι τυχόν διαφορές δεν θα είναι ορατές στο μάτι....εκτός και το δεί γυναίκα.....αυτές καταλαβαίνουν 1.000.000+ αποχρώσεις παραπάνω απο εμάς.....εχει τύχει σε μαγαζί με μανο να μου λεει πιασε μου το κοραλί και μεχρι να βρώ το κοραλλί είχα κατεβάσει το ράφι.....αχαχαχχαχαχαχα

 

 

επίσης στους θαλασσινούς ΔΕΝ δίνουμε τίποτα παρα μόνο γαλαζόπετρα!!!!μπαίνουν στα φόρουμ με μοναδικό σκοπό να μετατρέψουν τους χομπίστες του γλυκού σε θαλασσινούς...ούστ!!!! χαχαχαχχαα

 

να ειστε καλά μου εχετε φτιάξει την ενυδρειακή μου διάθεση τον τελευταίο καιρό!μπράβο σε όλους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

 

 

επίσης στους θαλασσινούς ΔΕΝ δίνουμε τίποτα παρα μόνο γαλαζόπετρα!!!!μπαίνουν στα φόρουμ με μοναδικό σκοπό να μετατρέψουν τους χομπίστες του γκυκού σε θαλασσινούς...ούστ!!!! χαχαχαχχαα

 

 

 

:bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Όπως είπα και πρίν μόνο σε καλιμπραρισμένο εκτυπωτή και σκάννερ...πιστεύω οτι οι τυχόν διαφορές δεν θα είναι ορατές στο μάτι....εκτός και το δεί γυναίκα.....αυτές καταλαβαίνουν 1.000.000+ αποχρώσεις παραπάνω απο εμάς.....εχει τύχει σε μαγαζί με μανο να μου λεει πιασε μου το κοραλί και μεχρι να βρώ το κοραλλί είχα κατεβάσει το ράφι.....αχαχαχχαχαχαχα

 

 

επίσης στους θαλασσινούς ΔΕΝ δίνουμε τίποτα παρα μόνο γαλαζόπετρα!!!!μπαίνουν στα φόρουμ με μοναδικό σκοπό να μετατρέψουν τους χομπίστες του γκυκού σε θαλασσινούς...ούστ!!!! χαχαχαχχαα

 

να ειστε καλά μου εχετε φτιάξει την ενυδρειακή μου διάθεση τον τελευταίο καιρό!μπράβο σε όλους!

 

Ατύχησες Δημήτρη. Στα παραπάνω δεν υπάρχει το κοραλλί :) Το οποίο είναι συνδιασμός πορτοκαλί φοσφοριζέ με κόκκινο :jig:

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AquaNewbie said:

Υπό φυσικού φωτός. Για το γλυκό που έχω εγώ

20161123_150117.jpg

Τα χρώματα είναι ίδια με του Saltwater, θα σας τα ανεβάσω να γελάσετε...

 

Ππαντως επιβεβαιώνει αυτό που λέω, ότι μόνο οι ενδιάμεσες διαβαθμίσεις αλλάζουν, δηλαδή δεν αλλάζουν, απλώς είναι πιο αναλυτικές (μιλάω για αυτά που έχουν πάνω οι διπλές κάρτες)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Ατύχησες Δημήτρη. Στα παραπάνω δεν υπάρχει το κοραλλί :) Το οποίο είναι συνδιασμός πορτοκαλί φοσφοριζέ με κόκκινο :jig:

:bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

:bow:

 

Είμαι χρωματολάγνος τι να κάνω :))))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AquaNewbie

Σσσσσσσσσσσσσωραίος.  Όσο εμείς μιλάγαμε:phone:, εσύ έκανες αυτό που έπρεπε...:geek:

Άμεση ανταπόκριση.

 

Εγώ πάντως με το τεστ νιτρικών της API δυσκολεύομαι πολύ να ξεχωρίσω το 10 από το 20, κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα και στη φωτογραφία που ανέβασε ο φίλος.

 

Link to comment
Share on other sites

To 10 σκεψου το σαν πορτοκαλί ανοιχτό ενώ το 20 σαν πορτοκαλί με έναν τόνο κόκκινου. Δηλαδή πιο σκούρο πορτοκαλί. Θα το καταλάβεις γιατί ούτε πορτοκαλί θα είναι αλλά ούτε και κόκκινο ανοιχτό που είναι το 40.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος Mod να βάλει tags API TEST KIT, API SALTWATER TEST KIT, API FRESHWATER TEST KIT

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@avraamp Σαν ένας γενικός κανόνας, σκέψου το ph και η αμμωνία ξεκινούν με κίτρινο και σε κάθε διαβάθμιση πετάει όλο και περισσότερο μπλέ. Στο ph επειδή δίνει και περισσότερη κλίμακα βλέπεις που καταλήγει σε τιρκουάζ. Στα νιτρικά ξεκινάει με κίτρινο και κάθε φορά πετάει έναν τόνο κόκκινο μέχρι να καταλήξει στο μπορντώ. Το No2 πετάει έναν τόνο κόκκινο και ξεκινώντας απο ανοιχτό μπλε καταλήγει σε μώβ. Και το high ph range ξεκινάει απο εκάϊν. Δηλαδή σαν ώχρα κλειστό και με τόνο μπλε καταλήγει στο σκούρο μωβ.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Κάποιος Mod να βάλει tags API TEST KIT, API SALTWATER TEST KIT, API FRESHWATER TEST KIT

 

Done!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, AquaNewbie said:

Υπό φυσικού φωτός. Για το γλυκό που έχω εγώ

20161123_150117.jpg

20161124_083333_2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Εγώ πάντως με το τεστ νιτρικών της API δυσκολεύομαι πολύ να ξεχωρίσω το 10 από το 20, κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα και στη φωτογραφία που ανέβασε ο φίλος.

Έχεις δίκιο Μάκη. Έχω κρατήσει καρτελάκι από παλιό τεστ γιατί η καινούρια εκτύπωση είναι....

Πάντως συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε με το τρόπο που περιέγραψαν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...