Jump to content

Recommended Posts

Πολλες φορες χρησιμοποιουμε ξυλα ή πετρες ή φυλλα απο την φυση για αισθητικους ή πρακτικους λογους...

Ετσι και εγω κατα καιρους εβαζα σε διαφορα ενυδρεια μου διαφορων ειδων φυλλα χωρις ομως εκτος αισθητικο κομματι να δω μεγαλες διαφορες στις τιμες του πεχα ή στον χρωματισμο του νερου...

Μιας και τα εβαζα παντα σε συνδιασμο με τυρφη...

Σταματησα μαλιστα γρηγορα κιολας σχετικα να τα χρησιμοποιω οταν διαπυστωσα οτι μερικα εκτος απο το νερο μου χρωματιζαν και την αμμο..

Προσφατα μαλιστα διαβασα ενα πολυ ωραιο αθρο με την επιδραση αρκετων απο αυτων και στο πεχα και στον χρωματισμο του νερου...

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/features/articles/

Εσεις εχετε χρησιμοποιησει ποτε;

Ποια η γνωμη σας;

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως Σταθη δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε διοτι τα ψαρια που ειχα σκαβανε και ειδικα αυτα που εχω τωρα θα μου κανανε ενα ενυδρειο χαλια.
Δεν καταλαβα ομως απο τα γραφομμενα πιο πανω, χρωματιζουν η οχι το νερο;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα όταν είχα Δίσκους χρησιμοποιούσα πλατανόφυλλα αντί για κατάπα.

Πιστεύω χρωμάτιζαν το νερό με την γνωστή κιτρινίλα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Δυστυχως Σταθη δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε διοτι τα ψαρια που ειχα σκαβανε και ειδικα αυτα που εχω τωρα θα μου κανανε ενα ενυδρειο χαλια.
Δεν καταλαβα ομως απο τα γραφομμενα πιο πανω, χρωματιζουν η οχι το νερο;

Greetings from the dark side!
 

Χρωματιζουν θοδωρη....

Απλα δεν γινοταν αισθητο σε μενα γιατι ηδη μου το χρωματιζε η τυρφη...

Αν μπεις στο λινγκ που εχω βαλει υπαρχει και πινακας που δειχνει το σε ποιο βαθμο χρωματιζει το καθε φυλλο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα αυτό συζητήθηκε ουκ ολίγες φορές στο φόρουμ δυστυχώς κάποια θέματα χάθηκαν λόγο λάθους σε κάποια αναβάθμιση στο παρελθόν, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη αλλά υπήρχε ένα μικρό άρθρο για όλα τα φύλα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και μάλιστα στα ελληνικά :)

Γενικά ανάλογα με το τη θέλεις στο ενυδρείο σου χρησιμοποιείς και τα ανάλογα φύλα, την ανάλογη εποχή.

 

Για αυτό δεν συμφωνώ με το άρθρο στο σημείο που λέει ότι όλα τα φύλα τα μαζεύουμε τον φθινόπωρο.

Αν θέλουμε για ομορφιά πτώση του Ph, και αυξημένες τανίνες τότε τα μαζεύουμε τον φθινόπωρο, αν θέλουμε της θεραπευτικές ιδιότητες τα μαζεύουμε την άνοιξη διότι την άνοιξη τα φύλα είναι φρέσκα δεν έχουν μολυνθεί από την ατμοσφαιρική ρύπανση, και έχουν όλους τους χημούς στο μάξιμουμ. εξάλλου και εμείς όταν μαζεύουμε χαμομήλι το μαζεύουμε χλωρό στο άνθος και όχι ξερό.

σου στέλνω και 3 λινκ που βρήκα πρόχειρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κατα κόρον φύλα απο τη φύση. Κυρίως πλατάνι. Μαζεμένα ηδη ξερά. Δεν έχω παρατηρήσεις να μου λερώσουν την άμμο. Αν και τα αφήνω μέχρι να λιώσουν, δεν είδα πρόβλημα. Δεν μπορω να ξέρω για πτώση πχ γιατί βάζω τύρφη...

Χρωματσκα λίγο κιτρινιλα την δίνουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Χρησιμοποιώ κατα κόρον φύλα απο τη φύση. Κυρίως πλατάνι. Μαζεμένα ηδη ξερά. Δεν έχω παρατηρήσεις να μου λερώσουν την άμμο. Αν και τα αφήνω μέχρι να λιώσουν, δεν είδα πρόβλημα. Δεν μπορω να ξέρω για πτώση πχ γιατί βάζω τύρφη...

Χρωματσκα λίγο κιτρινιλα την δίνουν. 

Τα καταπα μου χρωματιζαν την αμμο οταν τα αφηνα καιρο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Τα καταπα μου χρωματιζαν την αμμο οταν τα αφηνα καιρο....

Έχω ακούσει οτι τα καταπα λιώνουν πιο γρήγορα και λερωνουν...

Δεν έχω βάλει ποτε. Μάλιστα δοκιμασα και φύλλα μανωλιας νομιζω (by Kadmos) και παλι, παρ' όλο που τα άφησα να διαλύσουν, δεν λερωσαν. 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι ο Χρηστος (Καδμος)χρησιμοποιει φυλλα το εχω δει γιατι τα αναφερει σε αρκετα θεματα του....

πριν 1 ώρα, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Έχω ακούσει οτι τα καταπα λιώνουν πιο γρήγορα και λερωνουν...

Δεν έχω βάλει ποτε. Μάλιστα δοκιμασα και φύλλα μανωλιας νομιζω (by Kadmos) και παλι, παρ' όλο που τα άφησα να διαλύσουν, δεν λερωσαν. 

Καλο παντως θα ηταν (αν δεν υπαρχει)να φτιαχτει ενα θεμα στα Ελληνικα με ολα τα φυλλα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ετσι ωστε να βοηθηθουν παιδια που θελουν να τα βαλουν στα ενυδρεια τους....

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Tο θέμα αυτό συζητήθηκε ουκ ολίγες φορές στο φόρουμ δυστυχώς κάποια θέματα χάθηκαν λόγο λάθους σε κάποια αναβάθμιση στο παρελθόν, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη αλλά υπήρχε ένα μικρό άρθρο για όλα τα φύλα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και μάλιστα στα ελληνικά :)

Γενικά ανάλογα με το τη θέλεις στο ενυδρείο σου χρησιμοποιείς και τα ανάλογα φύλα, την ανάλογη εποχή.

 

Για αυτό δεν συμφωνώ με το άρθρο στο σημείο που λέει ότι όλα τα φύλα τα μαζεύουμε τον φθινόπωρο.

Αν θέλουμε για ομορφιά πτώση του Ph, και αυξημένες τανίνες τότε τα μαζεύουμε τον φθινόπωρο, αν θέλουμε της θεραπευτικές ιδιότητες τα μαζεύουμε την άνοιξη διότι την άνοιξη τα φύλα είναι φρέσκα δεν έχουν μολυνθεί από την ατμοσφαιρική ρύπανση, και έχουν όλους τους χημούς στο μάξιμουμ. εξάλλου και εμείς όταν μαζεύουμε χαμομήλι το μαζεύουμε χλωρό στο άνθος και όχι ξερό.

σου στέλνω και 3 λινκ που βρήκα πρόχειρα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ φύλλα από πλάτανο εδώ και πάρα πολλά χρόνια . Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα . Και όχι μόνο εγώ , αλλά και σε όσα παιδιά έχω δώσει , ποτέ δεν ανέφεραν το παραμικρό . 

Η συλλογή των φύλλων γίνεται σε μια πηγή που κατεβαίνει στον Αχερωντα , μακρυά από οποιαδήποτε δραστηριοτητα , όπως πχ καλλιέργεια . Έτσι είχα πάντα ήσυχο το κεφάλι μου . Ένα απλό ξέβγαλμα με λίγο νερό είναι αρκετό . Η συλλογή γίνεται συνήθως Πάσχα ή καλοκαίρι , πάντα παίρνω ξερά φύλλα που βρίσκω γύρω από το δέντρο πεσμένα . Όλες τις εποχές έχω βρει . 

Η επίδραση στο νερό είναι πολύ μικρή κ η κιτρινίλα που αφήνει στο νερό πολύ ήπια . Τα προτιμώ από τα καταπα , που η επίδραση τους είναι πιο έντονη , αλλά για μικρό διάστημα , τόσο στις τιμές του νερού , όσο και στο χρώμα , πράγμα που δεν μου αρέσει , μιας και δημιουργεί μεγαλύτερες διακυμάνσεις . Δεν σαπίζουν και τόσο γρήγορα , όσο και τα καταπα . 

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Προσωπικά χρησιμοποιώ φύλλα από πλάτανο εδώ και πάρα πολλά χρόνια . Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα . Και όχι μόνο εγώ , αλλά και σε όσα παιδιά έχω δώσει , ποτέ δεν ανέφεραν το παραμικρό . 

Η συλλογή των φύλλων γίνεται σε μια πηγή που κατεβαίνει στον Αχερωντα , μακρυά από οποιαδήποτε δραστηριοτητα , όπως πχ καλλιέργεια . Έτσι είχα πάντα ήσυχο το κεφάλι μου . Ένα απλό ξέβγαλμα με λίγο νερό είναι αρκετό . Η συλλογή γίνεται συνήθως Πάσχα ή καλοκαίρι , πάντα παίρνω ξερά φύλλα που βρίσκω γύρω από το δέντρο πεσμένα . Όλες τις εποχές έχω βρει . 

Η επίδραση στο νερό είναι πολύ μικρή κ η κιτρινίλα που αφήνει στο νερό πολύ ήπια . Τα προτιμώ από τα καταπα , που η επίδραση τους είναι πιο έντονη , αλλά για μικρό διάστημα , τόσο στις τιμές του νερού , όσο και στο χρώμα , πράγμα που δεν μου αρέσει , μιας και δημιουργεί μεγαλύτερες διακυμάνσεις . Δεν σαπίζουν και τόσο γρήγορα , όσο και τα καταπα . 

:)

Φιλέ τα είπες όλα! 

+1 στον από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, τα φυλλα καταπα τα  αγοραζουμε απο πετ σοπ;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος billaus έγραψε:

Να ρωτησω, τα φυλλα καταπα τα  αγοραζουμε απο πετ σοπ;

Θες καταπα βασιλη;;

Ελα να σου δωσω εγω βρε συ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σταθουλι εχεις και δεν μιλας. Για να σε επισκευτω μια μερα

Link to comment
Share on other sites

Σταθουλι εχεις και δεν μιλας. Για να σε επισκευτω μια μερα

Τι να τα κανεις;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Σταθουλι εχεις και δεν μιλας. Για να σε επισκευτω μια μερα

Οποτε θες βρε συ....

Στην αποθηκη τα εχω και καθονται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:


Τι να τα κανεις;

Greetings from the dark side!
 

Να δοκιμασω να δω τι αλλαγες κανει και σε ποσο χρονο στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμασω να δω τι αλλαγες κανει και σε ποσο χρονο στο νερο.

Αστο μπερδευτηκα εγω. Δικο μου λαθος!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς να βάλει φύλλα απο πουρνάρι? Ή "τα καπελάκια" του καρπού του και τί επιδράσεις έχει στο νερό?

Μιλάω γιαυτό το είδος βελανιδιάς https://el.wikipedia.org/wiki/Πουρνάρι

Τα βρίσκω σε αφθονία σε αντίθεση με την "κλασική" δοκιμασμένη βελανιδιά που οι εντός αθήνας τη βρίσκουμε πιο δύσκολα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dim84 έγραψε:

Εχει δοκιμάσει κανείς να βάλει φύλλα απο πουρνάρι? Ή "τα καπελάκια" του καρπού του και τί επιδράσεις έχει στο νερό?

Μιλάω γιαυτό το είδος βελανιδιάς https://el.wikipedia.org/wiki/Πουρνάρι

Τα βρίσκω σε αφθονία σε αντίθεση με την "κλασική" δοκιμασμένη βελανιδιά που οι εντός αθήνας τη βρίσκουμε πιο δύσκολα..

Δοκιμασε το και πες μας τις εντυπωσεις σου....

Link to comment
Share on other sites

@dim84, τα φύλλα από πουρνάρι γίνονται πολύ σκληρά όταν ξεραθούν όπως επίσης και τα αγκάθια τους. Δε θα τα δοκίμαζα σε ενυδρείο, ιδιαίτερα αν υπάρχουν ψάρια βυθού....

Link to comment
Share on other sites

φύλα δεν δοκίμασα για προφανής λόγους άλλα κλαδιά ναι έχω βάλει κανένα πρόβλημα χρωματίζουν το νερό αρκετά κάτι που προσωπικά με αρέσει.

Με κλαδιά από πουρνάρι μπορείς να κάνει πανέμορφα πράγματα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δοκιμασε το και πες μας τις εντυπωσεις σου....

Δεν χρειαζεται να τα βαλεις κατευθειαν στο ενυδρειο...

Ενα κουτι-γιαλα συγκεντρωσης νερου κανει για να πειραματιστεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...