Jump to content

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Δοκιμαστικα θα αφήσω 1 ριζα να δω αντιδρασεις. :) 

Πως μπορουμε να μετατρεψουμε ενα φυτο απο υδρόφιλο σε υδρόβιο?

 

Αυτο δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Δοκιμαστικα θα αφήσω 1 ριζα να δω αντιδρασεις. :) 

Πως μπορουμε να μετατρεψουμε ενα φυτο απο υδρόφιλο σε υδρόβιο?

 

Δεν γίνεται δυστυχώς αυτή η μετατροπή.

Το αποτέλεσμα θα είναι σιγά σιγά να αρχίσει να λιώνει και να επιβαρύνει το νερό του ενυδρείου σου.

Το αγόρασες από κατάστημα για χρήση ενυδρείου?

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Δεν γίνεται δυστυχώς αυτή η μετατροπή.

Το αποτέλεσμα θα είναι σιγά σιγά να αρχίσει να λιώνει και να επιβαρύνει το νερό του ενυδρείου σου.

Το αγόρασες από κατάστημα για χρήση ενυδρείου?

Ναι και μαλιστα σε γνοστι αλισιδα ! 

και η πλακα ειναι πως την ιδια μερα πουλησαν ενα κοι και ειπαν πως μπαίνει και σε ενυδρειο :( 

Link to comment
Share on other sites

On ‎19‎/‎11‎/‎2016 at 11:36 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Γιάννη νομίζω πως το φυτό που έχεις προσθέσει (αυτό με το κόκκινο περίγραμμα στα φύλλα), πρέπει να είναι κάποιο είδος δράκαινας το οποίο δεν κάνει για το ενυδρείο. Θα σαπίσει εάν είναι ολόκληρο βυθισμένο στο νερό. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί δεν φαίνεται καλά από τις φωτογραφίες αλλά ρίξε και μια ματιά εδώ

 

καλημέρα φίλε μου κατι δεν πάει καλα με τα φυτά αυτά! Τα έβγαλα χθες το πρωί και τα φύτεψα σε γλάστρα κανονικά με χώμα.

Αφού πότισα καλα σημερα το πρωί τα βρικα ξάπλα και τα φίλα τους πολυ μαραμένα.. Μήπως αυτά τελικά ειναι για ενυδρειακη χρίση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλημέρα :)

Στο μαγαζί που τα πήρες πώς τα είχαν,μέσα σε νερό;

Ναι τα ειχαν μαζι με τα αλλα φυτα μεσα στο νερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι οτι οσο ηταν στο νερο ηταν ζωηρα και τωρα ειναι ξαπλωμένα και τα πανω πανω φυλλα τους εχουν αρχισει να μαραίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω γιατι βλεπω τωρα τα 2 απο τα 3  περνουν τα πανω τους

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τις φωτό...όχι δέν είναι για μέσα στο νερό...είδος δράκαινας είναι...αργά ή γρήγορα θα σαπίσουν...καλό θα είναι να βγούν και να μπούν σε γλάστρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τώρα είδα τις φωτό...όχι δέν είναι για μέσα στο νερό...είδος δράκαινας είναι...αργά ή γρήγορα θα σαπίσουν...καλό θα είναι να βγούν και να μπούν σε γλάστρα!

Ακριβως αυτο εκανα ομως το 1 παει πολυ καλα τα αλλα δυο οχι τοσο καλα και το ενα απο αυτα ειναι ξαπλα μαραίνεται .

αρχισε να αν τελικα αρχισει αυτο το ενα να ξερενεται να το κοψω και να ελπιζω για νεους βλαστους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα περασω το πρωι να κανω ερευνα αγορας φυτων .

Επί την ευκαιρια θα δω και για ψαρακια διοτι ειχα και μια απωλεια απο τα πιο μικρα χρυσοψαρα απο πληρες απροσεξια που δεν ειχα λαβει καταλληλα μετρα την ωρα της αλλαγης νερου οταν αφερουσα το νερο ( ειχα το λαστιχο μεσα εντελως γυμνο με αποτελεσμα να ρουφήξει ενα απο 2 πορτοκαλι/μαυρο με αποτελεσμα να το κομματιασει ) :death:

Τωρα θα ειμαι πιο προσεκτικος και θα παρω καλυμμα για το λαστιχο :gunsmilie:

 

Ενα απο αυτα εχασα :waaa:

large.DSCN0439_zpsaynl1ptc.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Κριμα , αλλα μπραβο σου που το μοιραστηκες , ωστε να αποφευχθει παρομοιο ατυχημα και απο αλλους χομπιστες. :)

Link to comment
Share on other sites

 ενα μικρο update

 

 

large.DSCN0496.JPGlarge.DSCN0495.JPGlarge.DSCN0493.JPGlarge.DSCN0492.JPGlarge.DSCN0491.JPGlarge.DSCN0490.JPGlarge.DSCN0489.JPGlarge.DSCN0487.JPGlarge.DSCN0486.JPGlarge.DSCN0484.JPGlarge.DSCN0483.JPGlarge.DSCN0482.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα μετρησεις και παμε γερα.

Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5

Μετα απο 1 μηνα η βιολογια εκανε την εμφάνιση της.

Το μονο που εκανα ηταν και στα 2 φιλτρα μου πληρες αλλαγη βιολογικου υλικου με Fluval BioMax, λιγο μπολιασμα σε καθε επιπεδο βιολογικου υλικου, χρήση βακτηρίων Special Blend και αλλαγες νερου περιπου καθε εβδομαδα ( καποιες απο τις αλλαγες βαση των μετρησεων γινοντουσαν αντι ανα 7 μερες σε 8 ή 9 ).

παμε γερα και δυνατα η βιολογια πηρε μπρος και με την βοηθεια βακτηρίων  θα την δυναμώσω κιαλο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου δίνεται και η ευκαιρια να προσθεσω και τα υπολοιπα ψαρακια :bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σημερα πριν τρεις ωρες πραγματοποιησα αγορα νεων ψαριων οπου το ενα απο αυτα το ειδα αρρωστο και το πηρα σκοπιμα και 100% εχει προσβληθει απο Pop eye (εξοφθαλμία) παρατήρησα πως εχει και πολλα πεσμενα λεπια.

Αυτη την στιγμη ειναι σε καραντινα 30 λιτρων με μπολιασμενο ετοιμο φιλτρο αεραντλια για καλη οξυγονωση μαζι με χρηση Prime και Stress Coat.

Τι αλλο μπορω να κανω για να το σωσω?

Link to comment
Share on other sites

Να το κανω ενα μπανιο σε νερο με Epsom?

Link to comment
Share on other sites

  1. Απομόνωσε το!
  2. Βάλε φωτό!
  3. Το pop-eye θέλει κάτι ποιό ισχυρό από epsom salt....είναι σε προχωρημένο στάδιο?
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:
  1. Απομόνωσε το!
  2. Βάλε φωτό!
  3. Το pop-eye θέλει κάτι ποιό ισχυρό από epsom salt....είναι σε προχωρημένο στάδιο?

1. Ειναι ειδη απομονωμενο

2. Το πρωι γιατι τωρα μου ειναι δυσκολο

3. Το πρωι θα το ψαξω εξονυχιστικα και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

το ευχαριστο ειναι πως τρωει και κολυμπα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μπορεις να ξεκινησεις και εσυ με μελαφιξ αν ειναι στην αρχη η ασθενεια.....;)

 

 

Στάθη το μέλαφιξ δεν κανει απολύτως τιποτα στο popeye....

Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπομονη σε λιγο ανεβαζω βιντεο και φωτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...