Jump to content

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αν ψαξεις σε μεγαλα καραστηματα με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο θα βρεις!!

Και τυπου grolux...

Εγω συνηθιζα να ψωνιζω απο τον Μπαιμπακη....

 

Αλλα τον τελευταιο καιρο εχω ψωνισει λαμπες απο πολλα μεγαλα καταστηματα με ηλεκτρολογικο υλικο...

Μπορεις με ενα τηλεφωνημα να μαθεις αν εχουν τις λαμπες που ψαχνεις..;)

ΟΚ φιλε μου σε ευχαριστω για την πληροφορια :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλα χριστουγεννα.

Σημερα το πρωι πηγα να δω το ενυδρειο και αυτο που ειδα με στεναχώρησε λιγο τα κολλημενα αυγα στο τζαμι ειχαν φαγωθεί και οσα ηταν στον βυθο ειχαν πιασει μουχλα - χνουδι.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πληροφορήθηκα απο τον πατερα μου που καθεται με τις ωρες στο υπογειο και πινει τον καφε του πως μια απο τις θηλυκες γεννησε στις 8 το πρωι 6 φορες απο 15 - 20 αυγα την φορα αλλα δυστυχως εκατσαν μαζι με τα υπολοιπα χρυσοψαρα και τα εφαγαν ολλα.

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση?

Τα 2 θηλυκα σιγουρα ειναι ενεργα εφοσον γεννανε αυγα, μηπως ομως κανενα απο τα αρσενικα μπορει να μην ειναι ακομα ωριμο ορμονικα για να μπορει να γονιμοποιησει τα αυγα?

Γιατι αυτο που μου περιγραφει ο πατερας μου ειναι ολα να κινιγανε 1 θηλυκο γενναει καμποσες φορες του τρωνε τα αυγα μαζι και αυτο που τα γεννησε και μετα κανουν παλη ακριβώς τα ίδια με το αλλο θηλυκο! 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετα από μερικούς μίνες μέχρι η new era να αλλάξει όνομα στις ετικέτες τις ος vitalis πλέον βρήκα την τροφή που έψαχνα μιας και τα χρυσόψαρα μου την έχουν λατρέψει :),

ειναι η cichlid pellets S 1.2mm

μπορεί να ειναι για κιχλιδες αλλα την έχουν λατρέψει οσο καμια άλλη.

Τόσο κερο ομος τους έδινα την sera vipagran τους αρέσει και αυτή πολύ και ειναι βυθιζόμενη οπος η πελετ.

Αυτο ομος που παρατιρω ειναι τωρα που γεννοβολάνε συνέχεια δεν τους αρκεί παρόλο που τους δίνω και βιταμίνες, θέλω να δω διαφορά συμπεριφοράς απο αύριο που θα τρώνε πάλι αυτή την τροφή. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η viralis έχει και pellets για χρυσόψαρα, τα δικά μου την τρώνε με πολλή όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω φιλε μου αυτο αλλα μεχρι τωρα εχει φερει λιγα κοματια απο την viralis  και βρικα μονο 3-4 της ετεριας και μια απο αυτες ειναι αυτη που αγορασα :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα μιας και ειναι καλη η μερα θα ετοιμάσω να κανω μια αλλαγη 50%.

Ειχα και μια απωλεια πριν 5 μερες, απεβίωσε ο μικρουλης με τα πεταχτα ματια αν και λογικο και επομενο που κυνηγαγε ασταματητα τα θυληκα ολο το 24ωρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Ειχα και μια απωλεια πριν 5 μερες, απεβίωσε ο μικρουλης με τα πεταχτα ματια αν και λογικο και επομενο που κυνηγαγε ασταματητα τα θυληκα ολο το 24ωρο

 

Απο μικρος ηταν σεξομανης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος stav έγραψε:

 

Απο μικρος ηταν σεξομανης.

ετσι ακριβως, πεθανε απο το πολυ $εξ και το πολυ φαϊ 

Link to comment
Share on other sites

Πως τέζαρε δηλαδή, δεν είχε τίποτα σημάδια; Έκανες καμιά θεραπεία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

ετσι ακριβως, πεθανε απο το πολυ $εξ και το πολυ φαϊ 

 

Πήγε τουλάχιστον ευτυχησμένος!!!! :D

 

Κρίμα βέβαια αλλά σε πολλές περιπτώσεις παρατηρείτε το ίδιο....γιαυτό πρέπει να τα χωρίζουμε άν το παρακάνουν!

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ξερω μεχρι που μπορουν να φτασουν θα τα παραφιλαω

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Πως τέζαρε δηλαδή, δεν είχε τίποτα σημάδια; Έκανες καμιά θεραπεία;

Μολις επεφτε τροφη έτρωγε του σκασμου και μετα κυνηγαγε α θηλυκά μεχρι που κουραζοταν τοσο που δεν μπορουσε να κολιμπισι καθολου ,που να φανταστω πως θα καταληξει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω το ρημάδι το αντικούκου που μας τάιζαν στο στρατό. Και ο επιβήτοράς σου θα ζούσε Γιάννη, και οι δίσκοι μου θα ησύχαζαν!:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν ίσχυε το... Μικρός στο μάτι μεγάλος στο κρεβάτι :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μιας και δεν καταφερα να κανω αλλαγη χθες την εκανα σημερα και βρηκα ενα αυγο κολλημένο στο τζαμι.

 

 

large.WP_20170120_11_41_10_Pro.jpg

 

Οσο ομως πραγματοποιουσα την αλλαγη προσπαθουσα να σκεφτω ( πως θα μπορουσα να το προστατεψω !)

ξαφνικα το ματι μου επεσε πανω του.large.WP_20170120_12_03_53_Pro.jpglarge.WP_20170120_12_04_11_Pro.jpg

 

Ευχομαι να δω ουριτσα :) 

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλημερα σε ολους.

Οπως βλεπετε στο πιο πανω μου ποστ προφυλαξω ενα αυγο με ενα γλαστρακι απο φυτα ενυδρειου

Χθες το απογευμα πηγα και πειρα ενα Black Moor περιπου στην ιδια ηλικια με τα δικα μου θυληκα και απο'τη εμαθα απο τον πατερα μου οσο εγω ημουν δουλεια

πος αφου εξερευνησε καλα τον χωρο και εφαγε λιγακι πηρε στο κυνηγι ολα τα θυληκα :D

Μολις μου το ειπε πηγα και ειδα κι αλλα αυγα στο τζαμη με αποτελεσμα για να μην τα φανε εβαλα ενα μεγαλο τουλη μπροστα με βαρος την λαβιδα φυτεματος.

Οπως θα δειτε στην φωτο που παραθετω παρακατω το τετραγωνισμενο σημειο ειναι η περιμετροσ απο το τουλι και στα 2 σημεια που εχω κυκλοση ειναι τα αυγα.

 

Μια ερωτηση μονο εγω τα κραταω στους 15 την θερμοκρασια νερου  αν ειναι οντως γονιμοποιημενα τα αυγα σε ποσες μερες θα επωαστούν?

large.WP_20170120_11_47_40_Pro.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλημερα σε ολους.

Πριν λιγα λεπτα πηγα να ριξω ματια στο ενυδρειο και ειδα και παρατηρησα πως αυτο που εκανα με το τούλι δούλεψε και 2 απο τα αυγα εχουν γονο μεσα που αναπτισετε προς το παρον κανονικα.

Εχω ριξει απο χθες και λιγο Mycopur για λογους ασφαλειας γιατι καποια απο τα αυγα που εχουν πεσει στο βυθο και δεν ειναι γονιμοποιημενα εχουν πιασει μουχλα, εγω για καλο και για κακο ρουφώντας τα μενεα σωληνακι αεραντλιας αφαίρεσα αρκετα για να μην δημιουργησουν προβληματα στα καλα αυγα ακομα και στα ψαρια.

large.DSCN0523.JPG

Οπως θα διαπιστώσετε και απο την φώτο πως ειναι 2 αυγα διαφανες και στο πανω αριστερα σημειο και των 2 θα δειτε κατι να ασπριζει και απ οτι καταλαβαινω ειναι ο γονος που αναπτυσσεται μεσα στα αυγα.

Ελπιζω να καταφερω να δω εστω αυτα τα δυο αυγα να εκκολαπτονται για να ζήσω και εγω την εμπειρια του μεγαλωματος γονου απο αυγο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα αυτο πως ειναι γονιμοποιημενα το εχω βγαλη βλεποντας εκατονταδες  το αρθρο της @kalliroi το οποιο το εχω σαν ειδωλο ωστε να ξερω πανω κατω τις συμπεριφορες των αυγων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Καλή τύχη Γιάννη! Με το καλό!

Ευχαριστω πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σκεφτομαι αυριο πρωι πρωι να παω να παρω γεννηστρα εσεις τη λετε? 

 

@Husky_Jim Τελικα βλεπω πως θα σε χρειαστώ νωριτερα απο οτι περιμενα για baby food.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να λοιπόν και ο νεος επιβήτωρ :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...