Jump to content

Elleocharis Αναπτυξη


tropicana

Recommended Posts

Καλημερα στην παρέα,

 

Θελώ να σκεπάσω ενα μερος του βυθού με Elleocharris pursilla,

εχω φυτεψει ηδη μικρες τουφες ανα 2 cm απόσταση, εδω και 2 εβδομαδες δεν είδα μεγαλη διαφορά , μου φαινεται πολυ αργη η αναπτυξη.

Απο φωτισμο είχα 4 Χ Τ5 39 W εκ των οποιων αναγκαστηκα να καταργησω της 2 λογο αναπτυξης Αλγης.

 

Το διοξειδιο το ειχα στις 40 με 45 φυσσαλιδες ανα λεπτο και τωρα το ανεβασα στης 50 με 55.

 

Καμια αλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έχουν περάσει από την αλλαγή που έκανες στο διοξείδιο ;

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα ενυδρείο αυτός ο φωτισμός;

Το διοξείδιο (χωρίς να ξέρω τι μετρητή φυσαλίδων έχεις) μου φαίνεται λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για 200 λιτρα ενυδρειο,τα 80 βατ φως που εχεις τωρα,μου φαινονται λιγα για την ελεοχαρις.

Επεισης,σαν φυτο ειναι μετριας αναπτυξης,οπωτε μη περιμενεις πολυ γρηγορα αποτελεσματα.

Το co2 βαλτο στις 60 φυσαλιδες,εκει που το εχεις τωρα ειναι λιγο,μη σου πω οτι και οι 60 λιγες θα ειναι.

Απο λιπανση τι κανεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Αν μιλαμε για 200 λιτρα ενυδρειο,τα 80 βατ φως που εχεις τωρα,μου φαινονται λιγα για την ελεοχαρις.

Επεισης,σαν φυτο ειναι μετριας αναπτυξης,οπωτε μη περιμενεις πολυ γρηγορα αποτελεσματα.

Το co2 βαλτο στις 60 φυσαλιδες,εκει που το εχεις τωρα ειναι λιγο,μη σου πω οτι και οι 60 λιγες θα ειναι.

Απο λιπανση τι κανεις?

Αμα βαλω και της 4 λαμπες γινονται ολα πρασινα απο αλγη.

Λιπανση εχω ενα σετακι της Dennerle

Καθε 15 του μηνα φυτευω 2 ταμπλετες  Fe15 στο υποστρωμα οι οποιες δινουν σταδιακα σιδηρο στο νερο,

Καθε 30 του μηνα βαζω το V30 και 1 φορα καθε 7 μερες το S7

Δυστυχώς στην Γερμανία δεν εχω πρόσβαση στα προϊόντατης Seachem.

Μπορω να βρω τα παντα απο Dennerle,JBL,Sera και Tetra.

 

Το drop checker μου ειναι μονομα πρασινο ( Διοξείδιο ειναι οκ)

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

Για πόσα λίτρα ενυδρείο αυτός ο φωτισμός;

Το διοξείδιο (χωρίς να ξέρω τι μετρητή φυσαλίδων έχεις) μου φαίνεται λίγο.

Το ενυδρειο ειναι 100χ40χ50 180 λιτρα καθαρα.

Το διοξείδιο ειναι απο φιαλη 350γρ

Με γυαλινο difuser που κραταει νερο μεσα και φαινονται οι φυσσαλιδες που σκανε. Και εχω και μαγνητικη ηλετροβανα να κλεινει μαζι με το φως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος TAN έγραψε:

Πόσες μέρες έχουν περάσει από την αλλαγή που έκανες στο διοξείδιο ;

Αυξηση εκανα προχθες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος tropicana έγραψε:

Αμα βαλω και της 4 λαμπες γινονται ολα πρασινα απο αλγη.

Λιπανση εχω ενα σετακι της Dennerle

Καθε 15 του μηνα φυτευω 2 ταμπλετες  Fe15 στο υποστρωμα οι οποιες δινουν σταδιακα σιδηρο στο νερο,

Καθε 30 του μηνα βαζω το V30 και 1 φορα καθε 7 μερες το S7

Δυστυχώς στην Γερμανία δεν εχω πρόσβαση στα προϊόντατης Seachem.

Μπορω να βρω τα παντα απο Dennerle,JBL,Sera και Tetra.

 

Το drop checker μου ειναι μονομα πρασινο ( Διοξείδιο ειναι οκ)

Το θεμα με τις αλγες κατα πασα πιθανοτητα το εχεις απο τις ταμπλετες που βαζεις και οχι απο το φως.

Οι ταμπλετες δεν μπαινουν καθε 15 μερες αλλα καθε 4-5 μηνες και ειδικα αυτες του σιδηρου.Εχεις μπουκωσει το ενυδρειο ταμπλετες και εχεις πολυ σιδηρο.Πολυ σιδηρο=αλγες.

Επισης τα λιπασματα δεν μπαινουν ετσι,καλο ειναι να μπαινουν καθημερινα,δηλαδη σπας τη δοση της εβδομαδας δια 6 και ριχνεις καθε μερα απο λιγο εκτος απο την μερα της αλλαγης που δεν ριχνεις τιποτα.

Το co2 ειναι λιγο και παιζει και αυτο το ρολο του και εχεις αλγες.Βαλτο τουλαχιστον στις 60,μη σου πω και παραπανω.

Προσπαθησε να βρεις προιοντα seachem,ειναι πιο καλα.Αγορασε τα απο ιντερνετ αν δεν τα βρησκεις εκει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Το θεμα με τις αλγες κατα πασα πιθανοτητα το εχεις απο τις ταμπλετες που βαζεις και οχι απο το φως.

1.Οι ταμπλετες δεν μπαινουν καθε 15 μερες αλλα καθε 4-5 μηνες και ειδικα αυτες του σιδηρου.Εχεις μπουκωσει το ενυδρειο ταμπλετες και εχεις πολυ σιδηρο.Πολυ σιδηρο=αλγες.

2.Επισης τα λιπασματα δεν μπαινουν ετσι,καλο ειναι να μπαινουν καθημερινα,δηλαδη σπας τη δοση της εβδομαδας δια 6 και ριχνεις καθε μερα απο λιγο εκτος απο την μερα της αλλαγης που δεν ριχνεις τιποτα.

3.Το co2 ειναι λιγο και παιζει και αυτο το ρολο του και εχεις αλγες.Βαλτο τουλαχιστον στις 60,μη σου πω και παραπανω.

4.Προσπαθησε να βρεις προιοντα seachem,ειναι πιο καλα.Αγορασε τα απο ιντερνετ αν δεν τα βρησκεις εκει.

1. Ειχα κιτρινισμενα φυλλα και εκανα οτι εγραφε στης οδηγιες του προϊόντος. 1 φορα εχω βαλει 1,5 ταμπλετα που αντιστοιχεί στα λιτρα μου  στις 10 Οκτωβρίου . 

2. Σ αυτο ναι θα μπορουσα να το σπασω σε περισσότερες δοσεις, αλλα ποιο απο τα 2 το μηναιο ή το εβδομαδιαίο ? 

3. Αμα ανεβάσω το διοξείδιο γινεται κίτρινο το drop checker και διχνει οτι εχω πολυ διοξείδιο στο νερο.

4. Seachem υπάρχουν στο Ίντερνετ αλλα εχουν τρελα εξοδα αποστολής γιατι τα βρισκω μονο απο ιταλια. Αλλα γραψε μου πια προϊόντα της Seachem συγκεκριμένα να τα ψαξω.

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος tropicana έγραψε:

1. Ειχα κιτρινισμενα φυλλα και εκανα οτι εγραφε στης οδηγιες του προϊόντος. 1 φορα εχω βαλει 1,5 ταμπλετα που αντιστοιχεί στα λιτρα μου  στις 10 Οκτωβρίου . 

2. Σ αυτο ναι θα μπορουσα να το σπασω σε περισσότερες δοσεις, αλλα ποιο απο τα 2 το μηναιο ή το εβδομαδιαίο ? 

3. Αμα ανεβάσω το διοξείδιο γινεται κίτρινο το drop checker και διχνει οτι εχω πολυ διοξείδιο στο νερο.

4. Seachem υπάρχουν στο Ίντερνετ αλλα εχουν τρελα εξοδα αποστολής γιατι τα βρισκω μονο απο ιταλια. Αλλα γραψε μου πια προϊόντα της Seachem συγκεκριμένα να τα ψαξω.

Επισεις κυκλοφορεί πολυ η εταιρεία easy life εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να σε βόλευε να πάρεις από το co2art στην Αγγλία.

Έχει έτοιμα λιπάσματα και σου λέει και πρόγραμμα λίπανσης, αλλά έχει και σκόνες για DIY λιπάσματα που θα σου βγουν ακόμα πιο οικονομικά.

Αν θυμάμαι καλά, έχει και δωρεάν μεταφορικά αν το συνολικό ποσό της παραγγελίας φτάσει πάνω από κάποιο συγκεκριμένο ποσό.

Επίσης μπορείς να δεις πολλά αξεσουάρ σε σχέση με φυτεμένο, CO2, μπουκάλες, διαχυτήρες, σωλήνες, μετρητές φυσαλίδων, ψαλίδια για κλάδεμα......και πολλά ακόμα!

https://www.co2art.co.uk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Ίσως να σε βόλευε να πάρεις από το co2art στην Αγγλία.

Έχει έτοιμα λιπάσματα και σου λέει και πρόγραμμα λίπανσης, αλλά έχει και σκόνες για DIY λιπάσματα που θα σου βγουν ακόμα πιο οικονομικά.

Αν θυμάμαι καλά, έχει και δωρεάν μεταφορικά αν το συνολικό ποσό της παραγγελίας φτάσει πάνω από κάποιο συγκεκριμένο ποσό.

Επίσης μπορείς να δεις πολλά αξεσουάρ σε σχέση με φυτεμένο, CO2, μπουκάλες, διαχυτήρες, σωλήνες, μετρητές φυσαλίδων, ψαλίδια για κλάδεμα......και πολλά ακόμα!

https://www.co2art.co.uk

Καλή φάση αυτο με την σκόνη, τα εχεις δοκιμάσει εσυ αυτά?

αν είναι να τα παρω μολις τελειωσω αυτα που εχω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Οι σκόνες είναι χιλιοδοκιμασμένες από πολλούς, προχώρα άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

Οι σκόνες είναι χιλιοδοκιμασμένες από πολλούς, προχώρα άφοβα.

High tech ή low Tech?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος tropicana έγραψε:

Καλή φάση αυτο με την σκόνη, τα εχεις δοκιμάσει εσυ αυτά?

αν είναι να τα παρω μολις τελειωσω αυτα που εχω τωρα

Τα έχω δοκιμάσει, έχω αγοράσει από το συγκεκριμένο κατάστημα και είμαι ευχαριστημένος.

Εγώ είχα πάρει λιπάσματα σε σκόνη και τα έφτιαχνα μόνος μου, καθώς και κάποια φυτά, αλλά απ' ότι έχω ακούσει από φίλους που αγόρασαν και εξοπλισμό για φυτεμένο, έχουν καλά πράγματα και σε σχετικά καλές τιμές (σε σύγκριση πάντα με καταστήματα εδώ Ελλάδα, Γερμανία που είσαι εσύ δεν έχω ιδέα τι παίζει).

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Τα έχω δοκιμάσει, έχω αγοράσει από το συγκεκριμένο κατάστημα και είμαι ευχαριστημένος.

Εγώ είχα πάρει λιπάσματα σε σκόνη και τα έφτιαχνα μόνος μου, καθώς και κάποια φυτά, αλλά απ' ότι έχω ακούσει από φίλους που αγόρασαν και εξοπλισμό για φυτεμένο, έχουν καλά πράγματα και σε σχετικά καλές τιμές (σε σύγκριση πάντα με καταστήματα εδώ Ελλάδα, Γερμανία που είσαι εσύ δεν έχω ιδέα τι παίζει).

Αυτο που δεν κατάλαβα είναι πια σκονη να παρω (High Tech ή Low Tech) και πως τα φτιάχνεις.

Destirile Water ειναι το απιονισμένο που υπαρχει σε παγουρι στα Σουπερ για σιδέρωμα πχ?

RO τι σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tropicana έγραψε:

Αυτο που δεν κατάλαβα είναι πια σκονη να παρω (High Tech ή Low Tech) και πως τα φτιάχνεις.

Destirile Water ειναι το απιονισμένο που υπαρχει σε παγουρι στα Σουπερ για σιδέρωμα πχ?

RO τι σημαίνει?

Εγώ είχα πάρει αυτά:

https://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/potassium-nitrate-kno3

https://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/potassium-phosphate-kh2po4

https://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/potassium-sulphate-k2so4

και για μικρο έριχνα της seachem.  Εσύ για μίκρο μπορείς να πάρεις αυτό:

https://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/chelated-trace

 

Επίσης μπορείς να πάρεις τα παρακάτω σε έτοιμα υγρά λιπάσματα για να μην τα φτιάχνεις μόνος σου:

https://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/ei-macro-fertiliser-for-low-tech-planted-tank-ei-easy-way

https://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/ei-micro-fertiliser-for-low-tech-planted-tank-ei-easy-way

 

Εδώ θα βρεις κάποια άρθρα σχετικά με τον τρόπο που θα υπολογίζεις για να φτιάξεις τα λιπάσματα από σκόνη.

Ro είναι το νερό από αντίστροφη όσμωση, εγώ αυτό χρησιμοποιούσα για να φτιάχνω λιπάσματα.  Το άλλο που λες είναι το απιονισμένο νερό.

Θα χρειαστείς και κάποιον έξτρα εξοπλισμό για να τα φτιάχνεις.

Εγώ ας πούμε είχα πάρει κάποιο μπουκαλάκια των 200ml όπου έβαζα το νερό και τη σκόνη και τα χτύπαγα για να διαλυθούν.  Επίσης είχα πάρει και μια ζυγαριά ακριβείας για να ζυγίζω τη σκόνη που χρησιμοποιούσα όταν έφτιαχνα το λίπασμα.  Θέλει να μετράς σε γραμμάρια.

Ότι χρειαστείς, ευχαρίστως να σε βοηθήσω!:)

 

Δες και αυτό το άρθρο για τον τρόπο που θα ρίχνεις τα λιπάσματα:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια πολυ απογοήτευση αυτο το ενυδρειο, ολα τα φυτα κοκκινοκαφετιζουν, ο Βυθος μαζευει βουρκο , η Elleocharis γινεται καφε και δεν αναπτύσσεται ,  εβαλα και τις αλλες 2 λαμπες που εχω και αρχισαν παλι οι αλγες. Τωρα θα αρχισω με τα λιπασματα Co2 Art ( σκονες) ηρθε χθες η παραγγελια μου.

Να δουμε αν μπορω να το σωσω αλλιως με βλεπω να πηγαινω για Totall Reset με αλλαγη Βυθου.

20161126_105130.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος του οποιο το ενυδρείο ειναι ιδιο με το δικο μου και το οποιο εστησα εγω, κανει ολα τα λαθοι τα οποια μπορεί να κανει κανεις πχ πλενει τα υλικα του φιλτρου κατω απο την βρυση, εχει 200 ψαρια μεσα που με το ζορι χωράνε ,  ριχνει λιπασμα οποτε θυμηθεί και αλλα πολλα. Δεν εχει χασει ουτε ενα ψάρι, Δεν προλαβαινει να κλαδευει απο την τρελη ανάπτυξη 

Και ο Βυθος του ειναι πεντακαθαρος.

Η μονη μας διαφορα ειναι οτι αυτος εχει μεσα 3 τεράστια Apple snail τα οποια γεννάνε αβερτα αυγα.

Χθες πηρα 3 μικρα σαλιγκαρακια να δοκιμασω .

Link to comment
Share on other sites

Στον βυθό έχεις υπερβολικά πολλή βρωμιά η οποία φαίνεται μάλιστα και από το μπροστινό τζάμι.

Επίσης ο φωτισμός δεν δείχνει (τουλάχιστον από την φώτο) αρκετά δυνατός.

Η eleocharis αναπτύσετε καλύτερα σε λεπτόκκοκο βυθό καθώς οι λεπτές της ρίζες μπορούν να απλώθουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με τετοιο χαλικι δυσκολα θα αναπτυχθει η ελεοχαρις παντως.

Αυτο που βλεπεις πανω στο χαλικι ειναι αλγη,μαλλον καφε.

Οντως και εγω δεν βλεπω πολυ φωτινο τον βυθο.

Θυμησε μου λιγο ποσο φως εχεις και τι κελβιν εινα οι λαμπες σου?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastafarian έγραψε:

Με τετοιο χαλικι δυσκολα θα αναπτυχθει η ελεοχαρις παντως.

Αυτο που βλεπεις πανω στο χαλικι ειναι αλγη,μαλλον καφε.

Οντως και εγω δεν βλεπω πολυ φωτινο τον βυθο.

Θυμησε μου λιγο ποσο φως εχεις και τι κελβιν εινα οι λαμπες σου?

4 X T5 X 39w 

Ειναι Eheim ολες 

Απο μπροστα προς τα πισω 

6500κ

4000κ

6500κ

4000κ

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Στον βυθό έχεις υπερβολικά πολλή βρωμιά η οποία φαίνεται μάλιστα και από το μπροστινό τζάμι.

Επίσης ο φωτισμός δεν δείχνει (τουλάχιστον από την φώτο) αρκετά δυνατός.

Η eleocharis αναπτύσετε καλύτερα σε λεπτόκκοκο βυθό καθώς οι λεπτές της ρίζες μπορούν να απλώθουν καλύτερα.

Το ξερω αδερφε και εχουν σπασει τα νευρα μου με την βρωμια.

Δεν ξερω τι να κανω.

Μαυζευεται μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται θα τα ξυλωσω ολα, θα πεταξω το βυθο, θα περασω αυτο το καλωδιο που υποτίθεται κανει ανακύκλωση του νερου στο βυθο και μετα θα βαλω αυτο το χαλικι το σκούρο που δεν χρειαζεται υποστρωμα.

 

Τι λετε?

 

Βαρεθηκα να βλεπω τα φυτα να γινονται καφε σαν σαπια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tropicana έγραψε:

Μου φαινεται θα τα ξυλωσω ολα, θα πεταξω το βυθο, θα περασω αυτο το καλωδιο που υποτίθεται κανει ανακύκλωση του νερου στο βυθο και μετα θα βαλω αυτο το χαλικι το σκούρο που δεν χρειαζεται υποστρωμα.

 

Τι λετε?

 

Βαρεθηκα να βλεπω τα φυτα να γινονται καφε σαν σαπια.

Τι φίλτρο έχεις?

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...