Jump to content

Elleocharis Αναπτυξη


tropicana

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι φίλτρο έχεις?

Sun sun 1000l/h

Με ενσωματωμένη UV 9w

Δες εδω 

 

Link to comment
Share on other sites

Τρία διαφορετικά προβλήματα? με πιθανές αιτίες (απ ότι μπόρεσα να δω στα θέματά σου).

1 Η βρώμα στο βυθό

Πιθανές αιτίες η ανεπάρκεια του φίλτρου,η  κακή κυκλοφορία, ο ανενεργός ακόμα βυθός.

2 Εleocharis

Γρασίδι άρα όπως όλα του είδους έχει απαιτήσεις σε λίπανση, διοξείδιο, φωτισμό και προτιμάει και πιο ψιλό υπόστρωμα από το δικό σου χαλικάκι.

(προς το παρών δεν τα παρέχεις όπως πρέπει λόγω άλγεων)

3 Αλγη (μάλλον καφέ)

Νεοστημένο ενυδρείο, χωρίς φυτά γρήγορης ανάπτυξης, και ανισορροπία προς το παρών σε ρουτίνες.

 

Και να το ξηλώσεις δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα ξεπεράσεις αυτόματα τα πρώτα στάδια ενός ενυδρείου και τα προβλήματα του.:)

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος tropicana έγραψε:

Το ξερω αδερφε και εχουν σπασει τα νευρα μου με την βρωμια.

Δεν ξερω τι να κανω.

Μαυζευεται μπροστα.

 

Να είσαι σίγουρος οτι η βρωμιά δεν είναι μόνο μπροστά αλλά παντού!!

Κάνε μια καλή σκούπα βυθού βυθίζοντας την άκρης της 2-3 cm μέσα στο χαλίκι σου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Να είσαι σίγουρος οτι η βρωμιά δεν είναι μόνο μπροστά αλλά παντού!!

Κάνε μια καλή σκούπα βυθού βυθίζοντας την άκρης της 2-3 cm μέσα στο χαλίκι σου...

Θα βγει η Elleocharis αμα βύθισω την σκουπα στο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τρία διαφορετικά προβλήματα? με πιθανές αιτίες (απ ότι μπόρεσα να δω στα θέματά σου).

1 Η βρώμα στο βυθό

Πιθανές αιτίες η ανεπάρκεια του φίλτρου,η  κακή κυκλοφορία, ο ανενεργός ακόμα βυθός.

2 Εleocharis

Γρασίδι άρα όπως όλα του είδους έχει απαιτήσεις σε λίπανση, διοξείδιο, φωτισμό και προτιμάει και πιο ψιλό υπόστρωμα από το δικό σου χαλικάκι.

(προς το παρών δεν τα παρέχεις όπως πρέπει λόγω άλγεων)

3 Αλγη (μάλλον καφέ)

Νεοστημένο ενυδρείο, χωρίς φυτά γρήγορης ανάπτυξης, και ανισορροπία προς το παρών σε ρουτίνες.

 

Και να το ξηλώσεις δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα ξεπεράσεις αυτόματα τα πρώτα στάδια ενός ενυδρείου και τα προβλήματα του.:)

 

 

 

 

 

 

1.Το φιλτρο ειναι καλο, ειδες τι δουλεια εκανε στην Green Water . 

Κακη κυκλοφορια παιζει να εχω γιατι το ενυδρείο ειναι 50ρι στο υψος οποτε στο βυθο δεν εχω ρευματα.

Να βαλω λες ενα κυκλοφορητή? 

 

2. Αρα καλα ειπα ξυλωμα και καινουριο βυθο με θερμενωμενο καλωδιο απο κατω να κανει ανακύκλωση το νερο.

 

3. Καφε δεν νομιζω να ειναι με τοσο φως. Το ενυδρειο τρεχει απο τελος Αυγούστου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tropicana έγραψε:

Θα βγει η Elleocharis αμα βύθισω την σκουπα στο χαλικι.

 

Εννοείται οτι θα το βγάλεις το φυτό για να καθαρίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο νέο??

 

On 28/11/2016 at 9:29 ΠΜ, το μέλος tropicana έγραψε:

3. Καφε δεν νομιζω να ειναι με τοσο φως. Το ενυδρειο τρεχει απο τελος Αυγούστου.

 

Η καφέ άλγη δεν εμφανίζεται μόνο σε νεοστημένο ενυδρείο αλλά και σε ενυδρείο λάθος φωτισμό....

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο νέο??
 
 
Η καφέ άλγη δεν εμφανίζεται μόνο σε νεοστημένο ενυδρείο αλλά και σε ενυδρείο λάθος φωτισμό....
 

Εννοειται δυστυχως.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι η καφε αλγη εμφανίζεται σε ενυδρεια χαμηλου φωτισμου, εγω εχω 200 λιτρα και εχω σχεδον 0,8w ανα λιτρο. 4 χ Τ5 Χ 39w

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι φταει η ανεπαρκη ροη. Το ενυδρειο ειναι 50cm στο υψος

Η επιφανεια κυματιζει απο το φιλτρο, στο βυθο ομως δεν κουνιεται φυλλο.

Γυρισα την εξοδο του φιλτρου να χτυπαει στο μπροστινο τζαμι και μετα απο 3 μερες ειδα ηδη μεγαλη διαφορα, μιας και το νερο χτυπαει στο τζαμι και παει προς τα κατω 

 

Λεω να βαλω εναν κυκλοφορητη να πιάνει μεση και βυθο.

Ποσα watt και ποση ροη χρειαζομαι???

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις wave maker.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Να προτιμήσεις wave maker.

Οκ, πιο συγκεκριμένα?

Watt? λιτρα ανα ωρα?

Μην παρα κανενα πολυ δυνατο και κανω το ενυδρειο πλυντηριο ή κανενα της πλακας που δεν θα μου κανει δουλειά και μονο θα καει τζαμπα ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αναφέρεις ότι έχεις 4 λάμπες και ότι χρησιμοποιείς μόνο της δυο, συνεχίζεις να χρησιμοποιείς μόνο της δύο; Έχεις ανακλαστήρες;

και μια που είσαι Γερμανία πάρε σκόνη λίπασμα απόεδω δοκιμασμένο από πάρα πάρα παρα πολλους Γερμανούς χομπιίστες με άψογα αποτελέσματα. αν δεν πιστεύεις ψάξε να δεις στα γερμανικά φόρουμ. Με 20 ευρώ κάνεις ένα λίτρο λίπασμα και βάζεις 0,5 με 1 ml (ανάλογα τα φυτά την μάζα, και τον φωτισμό) κάθε μέρα ανα 100 λίτρα και θα έχεις λίπασμα για πάνω από ένα χρόνο. 

 

ΥΓ

αυτό χρησιμοποιώ και εγώ, (μπορεί να υπάρχουν καλύτερα αλλά όχι φτηνότερα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι αναφέρεις ότι έχεις 4 λάμπες και ότι χρησιμοποιείς μόνο της δυο, συνεχίζεις να χρησιμοποιείς μόνο της δύο; Έχεις ανακλαστήρες;

και μια που είσαι Γερμανία πάρε σκόνη λίπασμα απόεδω δοκιμασμένο από πάρα πάρα παρα πολλους Γερμανούς χομπιίστες με άψογα αποτελέσματα. αν δεν πιστεύεις ψάξε να δεις στα γερμανικά φόρουμ. Με 20 ευρώ κάνεις ένα λίτρο λίπασμα και βάζεις 0,5 με 1 ml (ανάλογα τα φυτά την μάζα, και τον φωτισμό) κάθε μέρα ανα 100 λίτρα και θα έχεις λίπασμα για πάνω από ένα χρόνο. 

 

ΥΓ

αυτό χρησιμοποιώ και εγώ, (μπορεί να υπάρχουν καλύτερα αλλά όχι φτηνότερα)

Εχω 2 εβδομαδες που ξαναεβαλα και τις 4 λαμπες, ανεβασα το διοξειδιο στις 70 φυσσαλιδες/λεπτο και λιπασματα πηρα απο το Co2Art.

 

https://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/ei-macro-fertiliser-refill-sachet-for-high-tech-planted-tank-ei-easy-way

https://www.co2art.co.uk/collections/aquarium-fertilizers/products/ei-micro-fertiliser-refill-sachet-for-high-tech-planted-tank-ei-easy-way

Ακολουθω το προγραμμα που γραφει.

 

Δευτερα ριχνω Μακρο

Τριτη Μικρο

Τεταρτη Μακρο

Πεμπτη Μικρο

Παρασκευη Μακρο

Σαββατο τιποτα

Κυριακη αλλαγη νερου.

 

20161202_105239.jpg

20161202_105413.jpgηη20161202_105422.jpg

Και οι βοηθοι μου για την αλγη

20161128_180609.jpg

Οταν τα πηρα ηταν μικρουλια και εγιναν τερατακια

Έγινε επεξεργασία - tropicana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν 4 λάμπες για το ελεοχάρις είναι στο τσαφ (λόγο ύψους) αν δεν έχεις και ανακλαστήρες ακόμη χειρότερα, επίσης ο βυθός σου είναι ολίγον ακατάλληλος για το φυτό θέλει πολύ λεπτόκοκκο χαλίκι ή άμμο για να μπορέσουν να εισχωρήσουν η ρίζες βαθιά, αν αυτό δεν γίνει το φυτό δεν αναπτύσσεται η αν αναπτυχθεί η δρομείς του θα είναι εκτός χαλικιού και γενικά θα φαίνεται άσχημο είναι ένα κουσούρι αυτού του φυτού. Δεν φταίει ούτε ο βούρκος  ούτε η κυκλοφορία του νερού, φταίει oi αλλαγές στον φωτισμό, ο λίγος φωτισμός, το λάθος χαλίκι και το αρχικό λίγο CO2 και ίσος και η λάθος λίπανση. 

Γενικά η ελεοχάρις μπορούν να απορροφούν θρεπτικά συστατικά απο τα φύλα ή απο το ρίζωμα, και εδώ είναι το μυστικό. μέχρι να αναπτυχθεί το ρίζωμα τους θέλουν καλή λίπανση στην στήλη του νερού αργότερα όταν αναπτυχθεί το ρίζωμα θέλουν καλο βυθό και στην στήλη του νερού μπορούμε να έχουμε λιγότερο ελεύθερο λίπασμα. ενδεικτικά έως ότου ριζώσουν θέλουν:

Κάλιο πάνω απο 5 ιδανικά 8
φωσφορικά μίνιμουμ 0,5

σίδηρο 0,3

νιτρικά 20

και πάντα μπόλικο co2

 

Aργότερα όταν αποκτήσουν ριζικό σύστημα βολεύονται και με πολύ λιγότερο.

φυσικά δεν σου λέω να πας να αγοράσεις όλα τα ζουμιά και να αρχίσεις τη μετρήσεις αλλά αν δεν είσαι σίγουρος για το λίπασμα σου τότε ιδανικά θα ήταν τους πρώτους 1-2 μήνες να εφαρμόσεις την μέθοδο λίπανσης του Tom Barr estimative index

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση πως κάτω απ το ξύλο παίζει να έχει και κυανοβακτήριο; 

Το φως του πιστεύω είναι οκ, 4χ39 σε καθαρά 140 λίτρα το υπολογίζω ενυδρείο με 50 ύψος απ το οποίο το καθαρό θα είναι 40 είναι υπεραρκετό. Για τις άλγες δεν μας έχει πει ο φίλος αν τις λάμπες τις ανάβει στο μπαμ ή πάει σταδιακά γιατί μπορεί κι αυτό να του κάνει τη ζημιά. Επίσης να μετρήσει οπωσδήποτε για νιτρικά όπως είπε κι ο Χρήστος επάνω θέλει από 15 και πάνω για να έχει ανάπτυξη και να μη δώσει τροφή στο κυανό. Στη θέση του βασικά εγώ τώρα θα άλλαζα το βυθό, το χαλίκι αυτό δεν θα το βοηθήσει με τίποτα το γρασίδι. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , 

 

Λοιπον το ενυδρείο ειναι 100χ40χ50

Κυανοβακτηριο δεν εχω( θα το εβλεπα) 

Οι 4 λαμπες Τ5 κατα την ταπεινή μου γνωμη ειναι και πολυ για τα λιτρα μου.

 

Απο Αλγη εχω πρασινη σε χαλικι, ξυλο τζαμια και τεχνικό εξοπλισμό . 

 

Το χαλικι μου οντως δεν ειναι κατάλληλο για Elleocharis το εχω καταλαβει, την κλαδευω την περιποίηουμαι αλλα δεν βλεπω ανάπτυξη. Τα τουφακια  που ειχα φυτεψει ναι μεν πυκνωσαν αλλα μετα απο 2 μηνες περιμενα καλύτερη ανάπτυξη . 

Εχω και τα Garra ruffa που μου πανε κοντρα και μου την ξυλωνουν συνεχεια.

 

Τεστακια νερου ακομη δεν αξιωθηκα να παρω. εχω μονο ενα drop checker . 

 

Τα φωσφορικά μου πρεπει να ειναι ανεβασμενα ( Μαυρισμα φυλλων) και δεν ξερω πως να τα κατεβασω.

 

Οσο για λιπασμα σας εγραψα πια πηρα .

 

Ειμαι ετοιμος να κανω Reset με αλλαγη βυθου και κατεύθυνση προς Aquascape. Κολλαω γιατι φοβαμαι μην χασω κανενα ψαρι κανοντας τοσο μεγαλη επέμβαση στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνα έχω ξεστήσει 3 φορές το ενυδρείο για αλλαγή βυθού, θέλει προετοιμασία πάααααρα πολύ καλή και φυσικά ένα κουτί μεγάλο 60 λίτρων ή ενυδρείο θα ήταν καλύτερα να μείνουν εκεί τα ψάρια. Πέρυσι πάντως έτσι για την ιστορία που μου άνοιξε το ενυδρείο, έβαλα όλα τα ψάρια σ ένα κουτί ΙΚΕΑ 40 λίτρων, με τα υλικά του φίλτρου χύμα κι απλά να πετάει πάνω ο κυκλοφορητής. Εμειναν έτσι για 8 ολόκληρες ημέρες και δεν είχα ούτε μία απώλεια, cherry barbs, γατόψαρα κι ανκίστρους είχα μέσα, φυσικά τάιζα μία φορά και λίγη ποσότητα την ημέρα, είχα βάλει και τα φυτά μέσα χύμα να κάνουν κρυψώνες και την παλέψανε. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τοτε θα ψαξω να βρω κατι να βαλω μεσα τα ψαρια με το εξωτερικόφίλτρο να δουλευει και θα το κανω, απλα θα πρεπει πρωτα να δω τι βυθο θα βαλω.

Αλλα θα ανοιξω καινούργιο θεμα οταν ερθει η ωρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...