Jump to content

Αλλαγή νερού και καθάρισμα....


Recommended Posts

Σήμερα κάναμε την πρώτη αλλαγή νερού λογικά όπως πρέπει είχα βάλει νερό σε δοχείο 4 ώρες πριν να έρθει και στις σωστές θερμοκρασίες αλλα και με σταγόνες για το χλώριο μάζεψα βρομιές με την σκούπα βυθού κτλ όλα καλά μάζεψα φυλλαράκια από φυτά έβαλα το νέο νερό αλλά πάλι φυλλαράκια έχω 2 ώρες μαζεύω φυλλαράκια χαχχα αλλά όλο και κάτι βγαίνει πάλι..... μη φανταστείτε καμιά ποσότητα αλλά μικρά φυλλαράκια.... μήπως θέλει καμιά φροντίδα παραπάνω στα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πήγες!!Τα φυτά το μόνο που θέλουν κατα την αλλαγή είναι κλάδεμα αν έχουν μεγαλώσει αρκετά ή καθάρισμα

αν έχουν αρχίσει να χαλάνε...

Σκούπα βυθού στο φυτεμένο ενυδρείο αποφευγουμε να κάνουμε γιατι αφαιρούμε απαραίτητα θρεπτικά από το βυθό.

Ιδανικά σιφωνάρεις τον βυθό τοπικά με το λάστιχο όπως βγάζεις το νερό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panzo έγραψε:

Super την επομενη φορα θα κανω σιφωναρισμα :) 

 

Βάλε καμιά φωτό να δούμε και εμείς... ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα σιγά σιγά να βγάλεις το καραβάκι και να το αλλάξεις με κανά ξύλο καθώς και το χρωματιστό χαλίκι επίσης κάποια φυτά θα τα φύτευα διαφορετικά...

 

Πίσω από το καράβι έχεις βάλει ανούμπια?

 

πόσα γκάπι έχεις (θυληκά/αρσενικά)?

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Κάτι όμορφο γίνεται εδώ.

Τα φυτά σου είναι αληθινά;

Τι είναι το φούξια στα αριστερά;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δεχομαι συμβουλες να το βγαλω το καραβακι!! Ξυλο τι ξυλο;

απο φυτα δεν εχω ιδεα ο @stathis spithas μου τα εδωσε να ναι καλα!! Πως προτινεις να τα φυτεψω; και εγω θελω να βγαλω το χρωματιστο χαλικι μετα που ολοκληρωθηκε εμαθα πως δε κανει που τα δωσαν για πολυ ασφαλες!! :( αλλα δε θα τρομαξουν τα ψαρια; δε θα χαλασω οτι εχουν εγκλωβισει; (πολλες ερωτησεις ) εχω 3 θυληκα και ενα αρσενικο και ενα apple snail!! Και 1 μικροοοοοο λαθρεπιβατη απο τα φυτα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φουξια ειναι ψευτικο :( μακαρι να ηταν αληθινο τα αλλα ειναι αληθινα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα να πω την αληθεια μου αρεσει το καραβι και δεν νομιζω να επιβαρυνει το νερο σε βαθο επικινδυνοτητας...

Βεβαια καλο θα ηταν να "φυγει"....

Για τα πλαστικα ομως ειμαι τελειως αντιθετος...

Απο φυτα δεν θυμαμαι και εγω ακριβως τι εδωσα...

Νομιζω λευκοκεφαλα..

Λομπελια..

Μικρανθεμουμ...

Ροταλα...κ.α.

Ριζουλες παντως υπαρχουν πολλα ειδη εγω θα σου προτεινα να πας απο το πιο κοντινο σου πετ να σου δειξουν μερικες..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το καράβι είναι "υποκειμενικό" θέμα, απλά προσωπικά μου αρέσουν τα "φυσικά" ενυδρεία...η ανούμπια μπορεί να δεθεί πάνω στο ξύλο άν πάρεις αργότερα...μην τα αλλάξεις ακόμα τα φυτά μιάς και είναι 'νεοφυτεμενα'...αστα να πάρουν τα πάνω τους και μετά τους αλλάζεις θέση...μια χαρά είσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια το ψευτικο εφυγε ;) χεχεχεχ τωρα μενει το καραβι αφου παρω ξυλο αλλα τι ξυλο; απο πετ;

Link to comment
Share on other sites

Ένα οποιοδήποτε ενυδρειακό ξύλο που να σου αρέσει και να ταιριάζει καλύτερα στο ενυδρείο σου...δέν υπάρχουν περιορισμοί....

 

Απλά κάποια ξύλα βγάζουν αρκετές τανίνες και θα σου κιτρινίσουν/σκουρύνουν το νερό....Ότι και να πάρεις καλό βράσιμο/πλύσιμο/καθάρισμα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι θελω σε αυτη την αλλαγη νερου που θα κανω αυτη την εβδομαδα να αλλαξω τα χαλικια ωστε να αφαιρεθουν τα χρωματιστα... ειναι σωστη ωρα η θα στρεσσαρω τα ψαρια πολυ; τα φυτα; ποιος ειναι γενικα ο σωστος τροπος να το κανω;

Έγινε επεξεργασία - panzo
Link to comment
Share on other sites

Καλήτερα θα είναι να μεταφέρεις τα ψάρια σε άλλο δοχείο έτσι ώστε να κάνεις τις δουλειές ανενόχλητος και με το λειγότερο στρέςς για τα ψάρια και μόλις τελειώσεις τα μεταφέρεις πάλι στο ενυδρείο αφού τους κάνεις προσαρμογή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αυτο βολευει παρα πολυ!!και απο χαλικι τι ειναι καλο να βαλω;

Έγινε επεξεργασία - panzo
Link to comment
Share on other sites

Από φυσικά χρωματα όποιο σου αρέσει εσένα καλύτερα.

Κατα προτίμηση μικρής κοκκομμετρίας 1-3 mm και απαραίτητα χαλαζιακό !!

Link to comment
Share on other sites

Επισης για να μην κανω καταχρηση θεματων μηπως ξερει κανεις τι σαλιγκαρι ειναι αυτος ο "λαθρεπιβατης";

IMG_6235.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panzo έγραψε:

Και αλλες ερωτησεις!! Αλγη πως τη καθαριζω; 

IMG_6236.JPG

Δεν φαινεται ακριβως τι αλγη ειναι αλλα μια ξυστρα για τζαμια θα σου κανει δουλεια....

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος panzo έγραψε:

Επισης για να μην κανω καταχρηση θεματων μηπως ξερει κανεις τι σαλιγκαρι ειναι αυτος ο "λαθρεπιβατης";

IMG_6235.JPG

Λεγεται physa snail...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωωωω ευχαριστω για το λαθρεπιβατη Σταθης!! Ξυστρα απλη ανοξειδωτη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panzo έγραψε:

Ωωωω ευχαριστω για το λαθρεπιβατη Σταθης!! Ξυστρα απλη ανοξειδωτη;

Χαχαχα...

Αν θες σαλιγκαρια ελα να σου δωσω οτι ειδος θες...:shifty:

Εγω προτιμω τις απλες πλαστικες ξυστρες ειδικα οταν οι αλγες δεν ειναι επιμονες...

Αλλα παιδια εχουν προτιμηση στις ανοξειδωτες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Χαχαχα...

Αν θες σαλιγκαρια ελα να σου δωσω οτι ειδος θες...:shifty:

Εγω προτιμω τις απλες πλαστικες ξυστρες ειδικα οταν οι αλγες δεν ειναι επιμονες...

Αλλα παιδια εχουν προτιμηση στις ανοξειδωτες...

Όπως τα λεει ο Στάθης ,

 

εγώ έχω ανοξείδωτη γιατί είμαι λίγο τεμπελάκος και όταν πιάσω να καθαρίσω θέλει ξύστρα από τιτάνιο ! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο σαλιγκαρια μαλλον με εχεις φτιαξει :) ανακαλυψα αλλα 2 ιδια και ενα μικρροοοοοο πολυ ημιδιαφανο κιτρινοπο μαλλο αππλε

Link to comment
Share on other sites

Αλγεων συνεχεια... την προηγουμενη βδομαδα καθαρισα με την αλλαγη του νερου αλλα παλι βλεπω εκανε spots αλγεων στο τζαμι και στο φιλτρο, επισης παρατηρησα και μια νηματοειδη αλγη στα φυλα φυτων απο οτι διαβασα μπορω να την αφαιρεσω! Κανω κατι λαθος; πρεπει να κανω κατι που δε κανω;

IMG_2957.JPG

IMG_2958.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...