Jump to content

κατασκευη σπηλιας για panaque


Giannhs 87

Recommended Posts

μεσα planetcatfish εχει μια φωτο απο απο γεννητικα αρσενικου μονο http://www.planetcatfish.com/common/image.php?species=panaque_cf_cochliodon`upper_magdalena`&image_id=9320

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι σίγουρο ότι αυτό το ψάρι ήταν αρσενικό (δέν υπάρχει πιά δυστυχώς).Το ψάρι ήταν του @Kostas G. και με τα τότε δεδομένα νομίζαμε ότι είναι αρσενικό...με τα νέα δεδομένα είναι άγνωστο....

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν παρα πολυ καλο παντως το συγκεκριμενο ειδος ψαριου μιας και ειναι κατα πασα πιθανοτητα ζευγαρι και αρεσκεται σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες και πεχα να μπει σε καποιο ενυδρειο μονο του(εννοειται αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα)....:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Δέν είναι σίγουρο ότι αυτό το ψάρι ήταν αρσενικό (δέν υπάρχει πιά δυστυχώς).Το ψάρι ήταν του @Kostas G. και με τα τότε δεδομένα νομίζαμε ότι είναι αρσενικό...με τα νέα δεδομένα είναι άγνωστο....

Αυτό το ψάρι από τι πέθανε η panaque Ζούνε αρκετά χρόνια

Link to comment
Share on other sites

 Σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί που πουλάει φυσικά πετρώματα για να πάρω σχιστόλιθο και με ρώτησε τι είδος σχιστόλιθο θέλω γιατί λέει σχιστόλιθος είναι και η πέτρα Καρύστου και μια άλλη πέτρα δε θυμάμαι πως την είπε και όταν με ρώτησε γιατί  Χρυσή το θέλω και του είπα ενυδρεία εκεί μου είπε ότι δεν κάνει γιατί είναι ασβεστολιθικές λέει καμιά άποψη γι' αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

Αυτό το ψάρι από τι πέθανε η panaque Ζούνε αρκετά χρόνια

 

Δέν θημάμαι...νομίζω κάποιο τεχνικό πρόβλημα στο σύνολο του ενυδρείου....

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

 Σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί που πουλάει φυσικά πετρώματα για να πάρω σχιστόλιθο και με ρώτησε τι είδος σχιστόλιθο θέλω γιατί λέει σχιστόλιθος είναι και η πέτρα Καρύστου και μια άλλη πέτρα δε θυμάμαι πως την είπε και όταν με ρώτησε γιατί  Χρυσή το θέλω και του είπα ενυδρεία εκεί μου είπε ότι δεν κάνει γιατί είναι ασβεστολιθικές λέει καμιά άποψη γι' αυτό ?

 

Ναι μήν πάρεις ασβεστολιθικές γιατι ανεβάζουν σκληρότητα και ph

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε Γιάννη...για να είσαι σίγουρος πρέπει πάντα να τις τεστάρεις με ακουαφόρτε και άν αφρίζουν τότε κάνουν για ενυδρεία που θέλουμε υψηλό ph και σκληρότητες!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ρώτα στη μάντρα για σχιστόλιθο Καβάλας. Το είχα ψάξει παλιότερα και θυμάμαι ότι είναι ασφαλές. Μάλιστα πολλοί φέρνουν και επεξεργασμένα /πλυμένα κομμάτια για "πατήματα" σε κήπους. Αν δε χρειάζεσαι μεγάλες ποσότητες, η οικονομική επιβάρυνση είναι μικρή και το αποτέλεσμα πιο όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Γιάννη ρώτα στη μάντρα για σχιστόλιθο Καβάλας. Το είχα ψάξει παλιότερα και θυμάμαι ότι είναι ασφαλές. Μάλιστα πολλοί φέρνουν και επεξεργασμένα /πλυμένα κομμάτια για "πατήματα" σε κήπους. Αν δε χρειάζεσαι μεγάλες ποσότητες, η οικονομική επιβάρυνση είναι μικρή και το αποτέλεσμα πιο όμορφο.

Ok Θα το κοιτάξω ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σήμερα πήγα και βρήκα σχιστόλιθο στα μεγέθη που το πήρα που είναι φάρδος 20 και μήκος 45 με 50 έχει τρομερό βάρος καμιά ιδέα να λεπτύνω τα κομμάτια να μην είναι τόσο παχύ 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

 Καλησπέρα σήμερα πήγα και βρήκα σχιστόλιθο στα μεγέθη που το πήρα που είναι φάρδος 20 και μήκος 45 με 50 έχει τρομερό βάρος καμιά ιδέα να λεπτύνω τα κομμάτια να μην είναι τόσο παχύ 

 

Δυστυχώς είναι πρακτικά αδύνατο...θα σπάσει....μπορείς να πάρεις πλακακι σχιστόλιθο με παχος 1,3cm οπου θα είναι ελαφρύτερο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Δυστυχώς είναι πρακτικά αδύνατο...θα σπάσει....μπορείς να πάρεις πλακακι σχιστόλιθο με παχος 1,3cm οπου θα είναι ελαφρύτερο...

Τέτοιο πλακάκι είναι έτοιμό κομμένο απλά λόγω του μεγέθους της Σπηλιάς είναι πολύ το βάρος 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

Τέτοιο πλακάκι είναι έτοιμό κομμένο απλά λόγω του μεγέθους της Σπηλιάς είναι πολύ το βάρος 

Ναί αλλά είναι το μόνο που μπορείς να κοψεις/πελεκίσεις/σμηλέψεις....τί διαστάσεις έχεις στο μυαλό σου; 45Χ15Χ12 νομίζω είναι εντάξει για το μέγεθος των ψαριών σου

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις τις τρεις πλευρές από πλακάκι κάτω πλαϊνά και πίσω και μόνο από επάνω να βάλεις σχιστόλιθο για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα 

Για μεγαλύτερη ευκολία τα κολλάς επάνω στον σχιστόλιθο και μετά το γυρνάς ανάποδα

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

Τα κομμάτια που έχω πάρει είναι περίπου 50 επί 20 επί 20

 

50 εκ. Χ 20 εκ. Χ 20 εκ. ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Frog έγραψε:

 

50 εκ. Χ 20 εκ. Χ 20 εκ. ?

Τέτοια είναι τα μεγέθη που βρήκα μπορώ να τα φτιάξω λίγο

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για τις διαστάσεις αυτά είναι κοτρόνες δεν είναι πλάκες. Συνήθως το πάχος είναι 2 εκατοστά όχι 20 δηλαδή στα κομμένα 50εκ.Χ20εκ.Χ2εκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο έκανα λάθος αυτές που λες εσύ ειναι Οι διαστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τι έκανες τελικά με την σπηλιά σου ? Βασικά σε τέτοιο μέγεθος θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και κεραμικό ή γυάλινο βάζο  ή γλάστρα στρόγγυλη ή τετράγωνη και να το κρύψεις κάτω από ένα κομμάτι σχιστόλιθο ή κάτι άλλο αλλά φρόντισε να είναι σταθερό γιατί πέφτει πολύ σπρώξιμο 

 

Εγώ αρκετές φορές χρησιμοποιώ σε μικρότερα ψάρια αυτά τα κεραμικά που κρεμάνε στα σώματα καλοριφέρ που βάζεις νερό μέσα 

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Frog έγραψε:

Καλημέρα τι έκανες τελικά με την σπηλιά σου ? Βασικά σε τέτοιο μέγεθος θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και κεραμικό ή γυάλινο βάζο  ή γλάστρα στρόγγυλη ή τετράγωνη και να το κρύψεις κάτω από ένα κομμάτι σχιστόλιθο ή κάτι άλλο αλλά φρόντισε να είναι σταθερό γιατί πέφτει πολύ σπρώξιμο 

 

Εγώ αρκετές φορές χρησιμοποιώ σε μικρότερα ψάρια αυτά τα κεραμικά που κρεμάνε στα σώματα καλοριφέρ που βάζεις νερό μέσα 

Σήμερα έπεσε δουλειά Είναι πάρα πολύ  Βαρύ το φοβάμαι λίγο

IMG_4488.JPG

Link to comment
Share on other sites

αν είναι μερακλής ο ανθρωπος!!! φαινεται μανα μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...