Jump to content

Ξεκίνημα με biopellets


Recommended Posts

On Tuesday, November 22, 2016 at 1:48 ΜΜ, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Ενα update με τα biopellets, συμπληρώνοντας 15 μέρες. Μέτρησα χτες και σήμερα νιτρικά δύο συνεχόμενες φορές για να είμαι σίγουρος. Είμαι στο 2-5 σχεδόν. 

Την πρώτη μέρα λειτουργίας ήμουν στα 25..

Παρατηρώ επίσης μια σινουλάρια που έχει κλείσει εδω και δυο μέρες καθώς και ένα σαρκόφυτο. Μπορεί να είναι και τυχαίο.

Σε ποσότητα είμαι στα 200ml.

Ταϊζω κανονικά flakes δυο φορές την ημέρα και μια φορά την εβδομάδα τις ανεμώνες ένα κύβο κατεψυγμένη mysis.

Βακτήρια ρίχνω τα special blend.

Είναι δυνατόν σε 15 μέρες να πέσουν τόσο πολύ και τόσο γρήγορα; Μήπως κάνω κάτι λάθος; Μετράω και ξαναμετράω και πάλι εκεί είμαι, μεταξύ 2 και 5.

 

Ειναι,πηγες στην (σωστη)ποσοτητα συμφωνα με το χερι σου,εαν βαρυνεις το χερι θα ανεβουν,επειδη ,πολυ το φοβαμαι εισαι στο max της αποδοσης τωρα.Για παρακολουθατα μην τυχον πεσουν κι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εχω ενα-δυο ερωτήσεις και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Τα biopellets λειτουργούν μια χαρά, τα νιτρικά έχουν σταθεροποιηθεί μεταξύ 2-5 max όταν ταϊζω ανεμώνες.

 

Λοιπόν αύριο το απόγευμα προγραμματίζω γενικό καθαρισμό sump.Υπάρχει πρόβλημα αν μείνουν τα biopellets χωρίς να δουλεύει ο ριάκτορας; Το νερό του ριάκτορα πρέπει να τα αλλάξω;

 

ΚΑι το άλλο πρόβλημα είναι ότι με τόσο χαμηλά νιτρικά εξακολουθώ να καθαρίζω τα τζάμια απο μια πράσινη άλγη σαν πούδρα στα τζάμια κάθε μέρα. Ενω στο βράχο ή στον αραγωνίτη δεν έχω τίποτα απο άλγες ( μόνο κοραλλίνη ). Μάλλον τα φωσφορικά είναι το πρόβλημα αλλά ο ριάκτορας αντιφωσφόρου δουλεύει εδω και πολλούς μήνες-κοντεύει χρόνο. Μήπως να άλλαζα μάρκα αντιφώσφορου; Μήπως να άλλαζα αντλία; Αυτή που έχω είναι στα 700 λίτρα/ώρα-όσο προτείνεται γι αυτόν το ριάκτορα. Αντιφώσφορο έχω έναν της aqauaforest εδω και δυο μήνες..

 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εχω ενα-δυο ερωτήσεις και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Τα biopellets λειτουργούν μια χαρά, τα νιτρικά έχουν σταθεροποιηθεί μεταξύ 2-5 max όταν ταϊζω ανεμώνες.

 

Λοιπόν αύριο το απόγευμα προγραμματίζω γενικό καθαρισμό sump.Υπάρχει πρόβλημα αν μείνουν τα biopellets χωρίς να δουλεύει ο ριάκτορας; Το νερό του ριάκτορα πρέπει να τα αλλάξω;Οχι για 2,3 ωρες δεν θα εχεις θεμα.

 

ΚΑι το άλλο πρόβλημα είναι ότι με τόσο χαμηλά νιτρικά εξακολουθώ να καθαρίζω τα τζάμια απο μια πράσινη άλγη σαν πούδρα στα τζάμια κάθε μέρα. Ενω στο βράχο ή στον αραγωνίτη δεν έχω τίποτα απο άλγες ( μόνο κοραλλίνη ). Μάλλον τα φωσφορικά είναι το πρόβλημα αλλά ο ριάκτορας αντιφωσφόρου δουλεύει εδω και πολλούς μήνες-κοντεύει χρόνο. Μήπως να άλλαζα μάρκα αντιφώσφορου; Μήπως να άλλαζα αντλία; Αυτή που έχω είναι στα 700 λίτρα/ώρα-όσο προτείνεται γι αυτόν το ριάκτορα. Αντιφώσφορο έχω έναν της aqauaforest εδω και δυο μήνες..Αλλαξε τον αντιφωσφωρο παρε τις rowa

 

Ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εχω ενα-δυο ερωτήσεις και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Τα biopellets λειτουργούν μια χαρά, τα νιτρικά έχουν σταθεροποιηθεί μεταξύ 2-5 max όταν ταϊζω ανεμώνες.

 

Λοιπόν αύριο το απόγευμα προγραμματίζω γενικό καθαρισμό sump.Υπάρχει πρόβλημα αν μείνουν τα biopellets χωρίς να δουλεύει ο ριάκτορας; Το νερό του ριάκτορα πρέπει να τα αλλάξω;

 

ΚΑι το άλλο πρόβλημα είναι ότι με τόσο χαμηλά νιτρικά εξακολουθώ να καθαρίζω τα τζάμια απο μια πράσινη άλγη σαν πούδρα στα τζάμια κάθε μέρα. Ενω στο βράχο ή στον αραγωνίτη δεν έχω τίποτα απο άλγες ( μόνο κοραλλίνη ). Μάλλον τα φωσφορικά είναι το πρόβλημα αλλά ο ριάκτορας αντιφωσφόρου δουλεύει εδω και πολλούς μήνες-κοντεύει χρόνο. Μήπως να άλλαζα μάρκα αντιφώσφορου; Μήπως να άλλαζα αντλία; Αυτή που έχω είναι στα 700 λίτρα/ώρα-όσο προτείνεται γι αυτόν το ριάκτορα. Αντιφώσφορο έχω έναν της aqauaforest εδω και δυο μήνες..

 

Ευχαριστώ!

 

Θοδωρή το ίδιο θέμα με σένα έχω και εγώ. Ενώ ο βράχος είναι καθαρός, τα τζάμια πιάνουν αυτήν την πράσινη, σαν πούδρα άλγη και θέλουν καθάρισμα ανά 2 με 3 μέρες. Νιτρικά είμαι στο 1 με 2,5. Φωσφορικά δεν έχω hanna και δεν μετράω. Αντιφώσφορο είμαι με χύμα αλλά στο mediabox του σκίμερ όχι σε ριάκτορα. Δοκίμασα και εγώ τον aquaforest για 2 μήνες χωρίς να δω διαφορά.

Έγινε επεξεργασία - Loukas Agelopoulos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα ιδια αντιμετωπίζω κι εγώ! Μετα την αλλαγη φωτιστικου απο λεντ σε Τ5 εχω καθε μερα αλγη πράσινη σαν πούδρα πανω στα τζαμια ενω τα βράχια (άλλαξα εδω και δέκα μερες aquascape με νεκρό βραχο) ειναι καθαρα.

 

Μέτρησα τα φωσφορικα με salifert και ηταν μηδέν! Εβαλα αρχικα αντιφωσφορο seachem αλουμινίου στον ριακτορα για δυο τρεις μερες και μετα σιδηρου της Dupla!

 

Εσυ Θοδωρη τελικα ειδες βελτίωση; εγώ παντως οχι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Λοιπον τα ιδια αντιμετωπίζω κι εγώ! Μετα την αλλαγη φωτιστικου απο λεντ σε Τ5 εχω καθε μερα αλγη πράσινη σαν πούδρα πανω στα τζαμια ενω τα βράχια (άλλαξα εδω και δέκα μερες aquascape με νεκρό βραχο) ειναι καθαρα.

 

Μέτρησα τα φωσφορικα με salifert και ηταν μηδέν! Εβαλα αρχικα αντιφωσφορο seachem αλουμινίου στον ριακτορα για δυο τρεις μερες και μετα σιδηρου της Dupla!

 

Εσυ Θοδωρη τελικα ειδες βελτίωση; εγώ παντως οχι!

Κλεισε την δοσομετρικη να κατεβει το kh επειγοντος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Λοιπον τα ιδια αντιμετωπίζω κι εγώ! Μετα την αλλαγη φωτιστικου απο λεντ σε Τ5 εχω καθε μερα αλγη πράσινη σαν πούδρα πανω στα τζαμια ενω τα βράχια (άλλαξα εδω και δέκα μερες aquascape με νεκρό βραχο) ειναι καθαρα.

 

Μέτρησα τα φωσφορικα με salifert και ηταν μηδέν! Εβαλα αρχικα αντιφωσφορο seachem αλουμινίου στον ριακτορα για δυο τρεις μερες και μετα σιδηρου της Dupla!

 

Εσυ Θοδωρη τελικα ειδες βελτίωση; εγώ παντως οχι!

 

Έχω βάλει καινούργιο αντιφώσφορο στο ριάκτορα προχτές, δεν έχω όμως μηχάνημα να μετρήσω φωσφορικά. Εν τω μεταξύ πρόσεξα ότι στο νερό υπάρχουν πολλά αιωρούμενα-σαν σκόνη ή detritus και όπως μετακινούνται με τη ροή κολλάνε στα τζάμια. Δεν ξέρω απο που είναι-απο το βράχο;; Είχα παλιά μια ενυδρειακή κάλτσα στο sump αλλά τελικά μπούκωνε και ήθελε κάθε 3-4 μέρες καθάρισμα. Ασε που ανέβαζε και τα νιτρικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή φέρε το απόγευμα νερό να το μετρήσουμε με Hana.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/12/2016 at 2:32 ΜΜ, το μέλος teoxan έγραψε:

Ωραία Παναγιώτη, ευχαριστώ!

 

Τι νεα εχουμε Θοδωρη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Τι νεα εχουμε Θοδωρη?

Νίκο τα biopellets πάνε καλά αλλά έκανα βλακεία και δεν μέτραγα ΚΗ με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα με τις εφυλίες. Τώρα προσπαθώ να το ανεβάσω από το 4.5..Πρέπει να πάρω δοσομετρική. Από νιτρικά είμαι στο 2-5 σταθερά. Μέτρησα και φωσφορικά με το Hanna του Παναγιώτη και είμαι στο 0.05.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...