Jump to content

μαύρο στίγμα σε χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι εχει το ψαράκι στο πτερύγιο της ράχης;

Το ενυδρείο είναι άστρωτο και 36 λίτρων με φίλτρο sunsun. Συμπληρώνει 3 βδομάδες λειτουργίας.

20161106_151809.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πθθανοτητα ειναι εγκαυμα απο αμμωνια 

Μετρησεις αμεσα να δεις που βρισκεσε και αντιμετωπιση αλλιως εκτος απο οτι ταλαιπωρεις το ζωντανο υπαρχει περιπτωση να το χασεις....

Υγ: 35 lt μονο για σαλιγκαρια γαριδες και φυτα δεν χωραει τπτ αλλο

Φιλικα amazonios

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να αλλάζω το 30% του νερού καθημερινά προς το παρόν. Τι αλλο προτείνεις να κάνω?

 

Link to comment
Share on other sites

@vasilent σε πια περιοχή μένεις;Πρέπει αμεσα να παρεις μπολι για το φιλτρο σου και να κανεις μετρησεις για μμωνία και νιτρικα/νιτρώδη!

Link to comment
Share on other sites

1 Αλλαγη νερου 40%

2 Μπολι ή αμπουλα bio digest

3 Ελαχιστοποιηση ή διακοπη τροφης για τεσερις μερες

4 Συνεχεις μετρησεις παραμετρων να δεις ποτε θα στρωσει

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος amazonios έγραψε:

Κατα πασα πθθανοτητα ειναι εγκαυμα απο αμμωνια 

 

Το μαύρισμα δεν περιλαμβάνετε στα εγκαύματα απο αμμωνία .

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος vasilent έγραψε:

πιστευεις δηλαδη οτι ειναι κατι αλλο?

 

Το μαύρισμα δεν δηλώνει αμμωνία , αυτό πιστεύω .

Δεν έχουμε στοιχεία για εξαγωγή συμπερασμάτων με την έννοια οτι δεν έχει συμπληρωθεί η φόρμα για να μας βοηθήσει να σχηματίσουμε εικόνα .

Το μαύρισμα στη φωτογραφία είναι απλά αλλαγή χρώματος , πράγμα το οποίο συμβαίνει σε αρκετά Χρυσόψαρα .

Το ότι μας λές ότι είναι το ενυδρείο άστρωτο , φαντάζομαι οτι το συμπέρασμα εξάγετε απο το χρόνο λειτουργίας του ενυδρείου ; .... διότι δεν υπάρχουν μετρήσεις .

Δώσε μας στοιχεία και ιστορικό της διαδικασίας .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως το βλέπω θα συμφωνήσω ότι πρόκειται για έγκαυμα από αμμωνία. Καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις στο υπάρχων ενυδρείο σου για τα επίπεδα αμμωνίας. Σαφώς τα λίτρα του ενυδρίου σου είναι απαγορευτικά για cometaki. Επειδή είπες πως ακόμη κιόλας το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έχει στρώσει. Οπότε απόκλεισε το γεγονός της αμμωνίας πρώτα. Επίσης άλλοι λόγοι δημιουργίας είναι και αλλαγή του ιδίου χρώματος του ψαριού το συνηθίζουν. Βέβαια εγώ απο την φώτο δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά οπότε παρατήρησε στην συγκεκριμένη περιοχή αν υπάρχει και αλλίωση εκεί που είναι το στίγμα. ¨Αστρωτο ενυδρείο μπορεί και το να ρίχνεις βακτήρια σε μεγάλο βαθμό μέσα στο ενυδρείο σου. Γενικά η ποιότητα νερού σου. Για εμένα κάνε μια αλλαγή 50% του νερού σου και απο εκεί και έπειτα καθημερινά αλλαγή του 10% για καμία εβδομάδα παρακολουθώντας αν ταυτόχρονα υποχωρήσει. Σαφώς να έχεις και τεστάκια αμμωνίας να μετράς. Επίσης μην υπερβάλεις στο τάισμα του αυτό το διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα παντως το συγκεκριμενο μαυρισμα μου μοιαζει για καψιμο απο αμμωνια...

Μετα απο 21 μερες το πιο πιθανο ειναι το φιλτρο να εχει στρωθει....

Ολα αυτα βεβαια αν ολα κυλαν φυσιλογικα και υπαρχουν οι συνθηκες στο φιλτρο για να στρωθει......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα του νερού είναι σημαντικό θέμα αλλα για το μαύροσμα θέλουμε περισσότερες πληροφορίες και ποιό καλή φωτό....αν εισαι απο αθηνα πάντως μπορεις να ερθεις απο το μουσειο γουλανδρή στην εκθεση και να πάρεις μπόλι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς ευχαριστώ για την υποστήριξη.

ανηκω στην κατηγορία που ξαφνικά μ πήραν δώρο ένα χρυσόψαρο σε γυαλα. Ψαχτηκα λιγο κ σε ένα 10ημερο κατασκευασα 36λιτρο ενυδρείο κ αγόρασα ενα sunsun φίλτρο το αντίστοιχο για τα λίτρα μ. Έβαλα τ ψάρι αμέσως στ ενυδρείο χωρίς να τ στρώσω. Πέρασαν 2 βδομαδες κ τ μονο σημάδι που είχα για αμμωνια ηταν ότι τ ψάρι ανεβαινε ορισμένες φορες στην επιφάνεια, αλλάζω γενικά κάθε μέρα νερό 20-30% . Την 3η βδομάδα έλειψα για 5 μερες κ δεν άλλαξα καθολου νερο(μονο έβαλα να το ταΐζουν) κ είδα αυτο τ σημάδι. Δεν έχω κανει μετρήσεις δυστυχώς κ τ φίλτρο μια φορα τ άνοιξα κ αυτο μέσα σε νερο ενυδρείου. Ευχαριστώ και σορρυ για την ταλαιπωρία. Τ ενυδρείο ειναι Κοζάνη.

Link to comment
Share on other sites

Άν δεν βρείς απο κάποιον κοντινό σου μπόλι πάρε βακτήρια και ρίχνε καθημερινά αλλά παράληλα απαιτούνται και μετρήσεις...

 

το φίλτρο σου είναι αυτό;

http://m.banggood.com/SunSun-JP-033F-8W-600Lh-Aquarium-Internal-Submersible-Filter-Pump-p-916124.html

 

μόνο σφουγγάρι έχει μέσα;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Husky_Jim said:

Άν δεν βρείς απο κάποιον κοντινό σου μπόλι πάρε βακτήρια και ρίχνε καθημερινά αλλά παράληλα απαιτούνται και μετρήσεις...

 

το φίλτρο σου είναι αυτό;

http://m.banggood.com/SunSun-JP-033F-8W-600Lh-Aquarium-Internal-Submersible-Filter-Pump-p-916124.html

 

μόνο σφουγγάρι έχει μέσα;

 

2 hours ago, Husky_Jim said:

Άν δεν βρείς απο κάποιον κοντινό σου μπόλι πάρε βακτήρια και ρίχνε καθημερινά αλλά παράληλα απαιτούνται και μετρήσεις...

 

το φίλτρο σου είναι αυτό;

http://m.banggood.com/SunSun-JP-033F-8W-600Lh-Aquarium-Internal-Submersible-Filter-Pump-p-916124.html

 

μόνο σφουγγάρι έχει μέσα;

Ειναι το sunsun jp-012f

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι όντως πρόβλημα και όχι χρωματισμός...αλλαγές νερού και melafix καθημερινά....μήπως είχε σφηνωθεί μεταξύ τζαμιού και θερμοστάτη (άν έχεις);

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι λογικά από την αμμωνία....Στείλε μου σε πμ την διεύθυνση σου και αύριο το πρωί σου στέλνω μπόλι!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι απο την πρωτη στιγμη που μου φερανε ψαρακι  στ ίδιο ακριβως σημείο ειχε μια λευκη κουκιδα σαν σπυρακι(υπεθεσα οτι ειναι ικ ) το παρατηρουσα στενα αλλα δεν ειχε καποιο αλλο συμπτωμα (οταν ακόμα ηταν στην γυάλα). παρατηρουσα τις ακαθαρσίες του αλλα ηταν στο χρωμα τ φαγητου τ. επομενως απεκλεισα την βακτηριακη μολυνση

Link to comment
Share on other sites

άρα μπορεί να ήταν και από κάποιο χτύπημα που εξελίχθηκε έτσι λόγο των συνθηκών.....στείλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι ταξιδεύει την στιγμή που μιλάμε...το έστειλα το πρωί....θα σου στειλω με πμ το tracking number!

 

Είναι απο ενυδρείο που τρέχει χωρίς πρόβλημα με Crenicichla Notopthalmus...Και το υλικό που σου έστειλα είναι sera siporax...σε περίπτωση που δέν χωραει στο φιλτράκι το ποέζεις με τα δάχτηλα σου και αυτό σπάει σε 4 κομματια συνήθως...και φυσικά την μπίχλα την βάζεις και αυτήν!!! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@vasilent το ψάρι πώς είναι σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη.

 

Το παρέλαβες το μπόλι?μου γράφει ότι το παρέλαβες εχθές κιόλας!

 

Το έβαλες στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...