Jump to content

Καλλιέργεια freshwater Gammarus - Hyalella Azteca


Husky_Jim

Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό άρχισα μιά νέα και πολύτιμη καλλιέργεια ζωντανής τροφής η οποία είναι κατάλληλη για πιό μεγάλα ψάρια.

Η Hyalella Azteca είναι ένα είδος freshwater gammarus το οποίο τα πάει πολύ καλά σε θερμοκρασία δωματίου και είναι αρκετά εύκολο στο τάισμα του...

 

Εδώ και ένα μικρό βιντεάκι...

 

 

Άντε να βλέπω και άλλους.....

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, τι ιστορια ειναι αυτο; πως το κραταμε και πως το αναπαραγουμε;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Δημητρη, τι ιστορια ειναι αυτο; πως το κραταμε και πως το αναπαραγουμε;

Greetings from the dark side!
 

 

Εύγε νέε μου....χαίρομαι για τις απορίες σου...

 

Μικρό δοχείο (όσο το μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο βέβαια - 20/25 λίτρα το ιδανικό),με ψιλό χαλικάκι στον πάτο με ένα ή περισσότερα κομμάτια σφουγγάρια (που τα χρησιμοποιόύν στην αναπαραγωγή και γεμίζουν με τα μικρά τους) και ένα αερόφιλτρο ή αεραντλία (δέν είναι και απαραίτητο).

Τα συγκεκριμένα ζούν σε θερμοκρασία δωματίου οπότε είναι ιδανικά για εμάς!

Τελικό μέγεθος έχουν 0,8cm οπότε είναι ότι πρέπει για το μεγαλύτερο ποσοστό των ψαριών μας.

Για να τραφούν μπορεί να χρησιμοποιηθεί τροφή των ψαριών μας, λαχανικά καθώς και πράσινο νερό, paramecium κτλ....

 

Ελπίζω να να κρατήσουν και άλλοι μιάς και είναι απίστευτα καλή πηγή τροφής!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ευκολα στην διατροφη,και αν μπορεις φυσικα,φερε και σε εμενα λιγα γαριδακια :D

 

Το stuffing γινεται και με φυλαρακια σπιρουλινας δηλαδη?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

25 λιτρα; οχι ρε φιλε γιατι μου το κανεις αυτο; και ποσες μερες κανει να ρθει σε αυτο το μεγεθος;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

25 είναι το ιδανικό....και σε 4λιτρο κανεις δουλειά αλλα μικρότερος πλυθησμός...το μεγεθος εξαρτατε με το ταισμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ψαρια αναφέρεται αυτη η τροφη??? κανει για κιχλιδες αμερικης,αφρικης κτλπ???

ποσο ευκολα τα βρίσκουμε???

Με ενδιαφέρει μια ευκολη καλλιέργεια..... 

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε κατι τετοιο μιας και εχω χρυσοψαρα :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Δημήτρη σκόνη σπιρουλίνας μας κάνει για το τάισμα;

 

Ναί μια χαρά είναι...

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Σε τι ψαρια αναφέρεται αυτη η τροφη??? κανει για κιχλιδες αμερικης,αφρικης κτλπ???

ποσο ευκολα τα βρίσκουμε???

Με ενδιαφέρει μια ευκολη καλλιέργεια..... 

 

Σε όλα τα ψάρια που τρώνε έντομα/καρκινοειδή....

 

Εδώ και καποια βίντεο....

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου μία-μιάμιση εβδομάδα να τελειώσουμε από το τρέξιμο της έκθεσης και θα σας στείλω starter καλλιέργειες... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.. Πού τα βρήκες? Εχω δει που φέρνουν gammarus κάποια καταστήματα σα ζωντανή τροφή, είναι το ίδιο είδος?

Link to comment
Share on other sites

Πω πω δικε μου τι γινεται! Φαινεται και μια μεγαλη που εχει βουτηξει μια μικροτερη. Για αναπαραγωγη;
Φερε να δουμε τι θα κανουμε.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Θα κανουν παρτυ οι κιχλιδες μου!!!!

Δεν χρειάζεται ουτε θέρμανση ουτε φωτισμος ουτε φίλτρο??? 

Μονο αερας??

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dim84 έγραψε:

Ενδιαφέρον.. Πού τα βρήκες? Εχω δει που φέρνουν gammarus κάποια καταστήματα σα ζωντανή τροφή, είναι το ίδιο είδος?

 

Τα έφερα σε πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό...

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Πω πω δικε μου τι γινεται! Φαινεται και μια μεγαλη που εχει βουτηξει μια μικροτερη. Για αναπαραγωγη;
Φερε να δουμε τι θα κανουμε.

Greetings from the dark side!
 

 

Ναί είναι ο 'βιαστής' της καλλιέργειας....

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Θα κανουν παρτυ οι κιχλιδες μου!!!!

Δεν χρειάζεται ουτε θέρμανση ουτε φωτισμος ουτε φίλτρο??? 

Μονο αερας??

 

Ναί θερμοκραςία δωματίου.Μπορείς να βάλεις ένα αερόφιλτρο με σφουγγάρι που συνδυάζει και αερισμό και φιλτράρισμα αλλά και μέρος για τα μικρά.... ;) 

Link to comment
Share on other sites

Και σας το ξαναλέωω χρησιμοποιόντας "κωσταντάρα"....το νου σας ρεμάλια....όποιος πάρει να ασχοληθεί για να τα εξαπλώσουμε....το νού σας ρεμάλια!!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"Ρε πατερα πανε να παρεις σκουλικια και οπως έρχεσαι φερε μου και εμενα!!!" αλα Κωνσταντάρα !!! χαχαχα!!!

 

Αν ειναι οπως λες τοτε νομιζω δυσκολα θα τα χάσουμε.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dim84 δεν σου απάντησα στονπρώτο σκέλος της ερώτησης σου...τώρα το ξαναδιάβασα...όχι αυτό που φέρνουν τα μαγαζιά είναι θαλασσινό!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα βιντεάκι....

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου πως κανεις χωρις να τα ρουφήξει ο σωληνας ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Αλλαγες νερου πως κανεις χωρις να τα ρουφήξει ο σωληνας ?

 

Γιαννη νομιζω δεν χρειαζεται να κανεις αλλαγη νερου αλλα να παιρνεις σταδιακα καποια ατομα και να δημιουργεις νεο καλλιεργεια,δηλαδη σε αλλο κουβα με προετοιμασμενο νερο να βαζεις "μπολι" και να σταματας την παλια,δηλαδη να ταιζεις οσα επεμειναν και πεταμα το νερο.Βεβαια σε ολες αυτες τις περιπτωσεις καλο ειναι να εχουμε καλλιεργειες σε δυο ή και παραπανω διαφορετικα δοχεια σε περιπτωση που παει κατι στραβα.Αυτος ειναι και ο λογος που θα επρεπε να διατηρουμε οσο περισσοτεροι γινεται τετοιτες καλλιεργειες και βεβαια να ευχαριστουμε τους ανθρωπους σαν τον Δημητρη,τον Σταματη κτλ που μας παρεχουν αυτη την πολυτελεια εδω στην Ελλαδα,και μαλιστα δωρεαν σε ολες τις συναντησεις του aquazone!

 

Υ.Γ.Δεν ειχα γαμαρους αλλα ειχα δαφνιες που θεωρω πως ειναι το ιδιο στην συντηρηση,αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναί αυτός είναι ο τρόπος και οι γενικοί κανόνες.Η διαφορά με τις δάφνιες είναι ότι ταίζεις διαφορετικές τροφές...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν δούλευα 1 ωρα αργοτερα θα ερχόμουν στα καφεδακια της παρεας για να σας γνωρίσω απο κοντα και να παρω λιγο μπολι απο Gammarus αλλα δυστυχως δεν προλαβαινω :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Παιδια αν δούλευα 1 ωρα αργοτερα θα ερχόμουν στα καφεδακια της παρεας για να σας γνωρίσω απο κοντα και να παρω λιγο μπολι απο Gammarus αλλα δυστυχως δεν προλαβαινω :(

 

Θα σου φέρουμε εμείς! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...