Jump to content

Καλλιέργεια freshwater Gammarus - Hyalella Azteca


Husky_Jim

Recommended Posts

Έκανα ένα έλεγχο σε μία από τις καλλιέργειες των Hyalella μου και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, οπότε από την επόμενη εβδομάδα θα μπορέσω να βγάλω μπόλι για νέες καλλιέργειες..Σειρά έχουν να πάρουν οι @Sturm και @elatos

 

Εδώ και ένα βιντεάκι...όπως θα δείτε υπάρχουν και πάρα πολλές μικρές!!!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Husky_Jim said:

Έκανα ένα έλεγχο σε μία από τις καλλιέργειες των Hyalella μου και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά, οπότε από την επόμενη εβδομάδα θα μπορέσω να βγάλω μπόλι για νέες καλλιέργειες..Σειρά έχουν να πάρουν οι @Sturm και @elatos

 

Εδώ και ένα βιντεάκι...όπως θα δείτε υπάρχουν και πάρα πολλές μικρές!!!

 

 

 

Πολύ ωραία!!

Ήδη ξεκίνησα τα Grindal που μου έδωσες σε υπόστρωμα κοκοφοίνικα, αντίστοιχο της τύρφης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω φαει τον κοσμο να βρω Hyalella εχω ρωτήσει ολα τα τοπικά μαγαζιά (Ηρακλειο Κρητης) αλλα δεν εχει κανεις ,παρακαλώ εαν κάποιος εχει καποια αποικία σε μέγεθος που να μπορει να μου στείλει λιγο μπόλι ,ας μου στείλει ενα μήνυμα ! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giannisss έγραψε:

Εχω φαει τον κοσμο να βρω Hyalella εχω ρωτήσει ολα τα τοπικά μαγαζιά (Ηρακλειο Κρητης) αλλα δεν εχει κανεις ,παρακαλώ εαν κάποιος εχει καποια αποικία σε μέγεθος που να μπορει να μου στείλει λιγο μπόλι ,ας μου στείλει ενα μήνυμα ! :)

 

Καλημέρα Γιάννη.

 

Δέν θα βρείς σε κανένα μαγαζί την συγκεκριμένη καλλιέργεια.

 

Θα μπορώ να σου στείλω σε περίπου 2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Καλημέρα Γιάννη.

 

Δέν θα βρείς σε κανένα μαγαζί την συγκεκριμένη καλλιέργεια.

 

Θα μπορώ να σου στείλω σε περίπου 2 εβδομάδες.

 

Σε ευχαριστω πολυ Δημήτρη ! θα σου στειλω σε 2 εβδομάδες αν ειναι !! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος giannisss έγραψε:

 

Σε ευχαριστω πολυ Δημήτρη ! θα σου στειλω σε 2 εβδομάδες αν ειναι !! 

 

Άν θέλει και κάποιος άλλος κάτι π.χ. @ΕΥΤΥΧΗΣ σας τα κάνω πακέτο...Άν θές και κάποια άλλη καλλιέργεια πές μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Άν θέλει και κάποιος άλλος κάτι π.χ. @ΕΥΤΥΧΗΣ σας τα κάνω πακέτο...Άν θές και κάποια άλλη καλλιέργεια πές μου.

Βεβαίως Δημήτρη ,θα μιλήσω μαζι του !

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2017 at 0:08 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Άν θέλει και κάποιος άλλος κάτι π.χ. @ΕΥΤΥΧΗΣ σας τα κάνω πακέτο...Άν θές και κάποια άλλη καλλιέργεια πές μου.

Παρόν! Και γω θα θελα λίγα απ΄αυτά τα πλασματάκια (Hyalella) όταν σου περισσέψουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Husky_Jim

Δημήτρη ξερεις σε τι ph πρεπει να ζει κανονικά το hyalella και γενικα όλες τις τιμές σκληρότητας κλπ κλπ; Έψαξα άρθρα στο Ίντερνετ αλλα δεν βρηκα τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Βρυσάτο είναι μιά χαρά....Δέν βρήκες γιατί η καλλιέργεια είναι σπάνια μιάς και το 100% των gammarus που φέρνουν τα καταστήματα είναι υφάλμυρα/θαλασσινά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Husky_Jim said:

Βρυσάτο είναι μιά χαρά....Δέν βρήκες γιατί η καλλιέργεια είναι σπάνια μιάς και το 100% των gammarus που φέρνουν τα καταστήματα είναι υφάλμυρα/θαλασσινά!

 

 

 

Ναι αλλα βρύση με βρύση διαφέρει. Πχ στην Αθήνα εχει ph 7-7,5 ενώ εδω στη Μυτιληνη εχει ph 8- 8,5. Το μονο που βρηκα ειναι οτι προέρχονται απο το Μεξικό και οτι οποίος τα ταΐζει σε φυτεμένα ενυδρεία πρεπει να προσέχει γιατι μπορει να καταστρέψει ολα τα φυτά μεσα στο ενυδρείο. Οποτε οποίος ταΐζει σε φυτεμένο πρεπει να ταΐζει τόσο οσο ώστε να μην μείνουν μεσα και αρχίσουν και καταστρέφουν φυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ph 7-7.5 είναι μιά χαρά.

 

Για να σου πειράξουν φυτά πάει να πεί ότι τα ψάρια σου δέν τις τρώνε, έχουν πολλαπλασιαστεί απίστευτα και δέν έχπυν άλλη τροφή να φάνε....πράγμα που είναι σχεδόν απίθανο....άσε που με την ελάχιστη θεραπεία μας 'χαιρέτησαν'...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απορώ γιατί είναι δυσευρετες αυτές η γαριδούλες αφού η ελληνική φύση είναι γεμάτη απο αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

απορώ γιατί είναι δυσευρετες αυτές η γαριδούλες αφού η ελληνική φύση είναι γεμάτη απο αυτά. 

Αλήθεια απο την φύση μας μπορούμε να μαζέψουμε τίποτα παρόμοιο?

Έχει κανείς καμία ιδέα?

Πάντα για καλλιέργεια μιλάω και όχι για γενοκτονία!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάω σε ένα ρυάκι ή ποταμάκι από πηγή σηκώνω μια πέτρα 10Χ10 και έχει από κάτω καμιά 50αρια που να κάνεις γενοκτονία, προσωπικά δεν μαζεύω γιατί έχω μικρά ψάρια και δεν τα προτιμούν.

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι αν και είμαι στην επαρχία, καθαρό νερό εχω μακριά και σε δυσπρόσιτο δρομολόγιο.

Δε λέει να κάνω συλλογή οτιδήποτε για τα ζωντανά μου απο τον Αξιό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...