Jump to content

Χρυσόψαρο σε μη στρωμένο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Όπως έγραψα και χθες, έχω ένα χρυσόψαρο από το πουθενά και προκειμένου να ψοφήσει εκεί που το είχαν του έφτιαξα ένα ενυδρείο μόνος μου στα 35 λίτρα. Έχω διαβάσει τόσο για τον κύκλο του αζώτου όσο και για τις μεθόδους στρωσίματος, αλλά δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε τον τρόπο να το κάνω εδώ που ζω. Θα μπορούσα με κάποιον τρόπο να "κλέψω"; Δηλαδή να βάλω για παράδειγμα νερό από την παλιά του γυαλια ή κάτι άλλο για να επιταχύνει η διαδικασία; 

 

Επίσης, το φίλτρο πρέπει να είναι όλο βυθισμένο; είναι ένα dolphin f800

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στον κοσμο των χρυσοψαρων :) 

1) το φιλτρο τι υλικα εχει μεσα? μπορεις να κανεις ενα κοπο να το ανοιξετε και να ανεβσεις φωτο ?

2) Το νερο απο την γυαλα μονο κακο θα σου κανει  λογο οτι περιεχει λογικα μεγαλο ποσοστο αμμωνιας

3)Ανεβασε μας μια φωτο με το χρυσοψαρο αν ειναι ευκολο η πες μας αν ειναι με μονη η διπλη ουρα

 

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι το φιλτρο να ειναι σε υψος απο την επιφανεια του νερου οπως δειχνει το βιντεακι για λογους αναταραξεις της επιφανειας του νερου οπου σου οξυγονώνει το νερο και προλαμβάνει απο την εμφανιση βιοφίλμ το οποιο προερχεται απο το ταισμα. :)  

 

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι αυτό που βλέπεις. το φίλτρο δεν αναφέρει κάτι, αλλά στα μέρη από τα οποία αποτελείται λέει carbon cartridge, οπότε νομίζω κατάλαβες. Επίσης, ακούγεται σαν να έχειμην μπίλιες μέσα.1478609548458-620993696.jpg

 

Επίσης, επειδή είμαι άσχετος και το φοβάμαι ότι θα την κάνω την βλακεία.

1) Κάπου διάβασα ότι αν πάρει αέρα θα καεί. Αυτό σημαίνει ότι το βυθίζω ολόκληρο και μετά το βάζω στο ρεύμα; 

2) Το μαύρο μπιλακι μένει εκτός νερού;

3) Όταν λες σε ύψος θα δημιουργήσει ας το πούμε έναν μικρό καταρράκτη; Αν μπορείς να το πεις έτσι.

IMG_20161108_144517.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το "κλεψιμο" που λες λεγεται μπολι και ειναι βιολογικο υλικο απο στρωμενο ενυδρειο που το τοποθετεις στο δικο σου και επιταχυνεις την διαδικασια στρωσιματος του φιλτρου σου....

Το dolfin εχει σπρει μπαρς αν θυμαμαι που βγαινουν σε οποιο υψος θες...

Παρολα αυτα και πληρως βυθισμενο να το εχεις δεν πειραζει στα συγκεκριμενα ψαρια...

Το διαφανες σωληνακι και η μαυρη μπιλιτσα πρεπει να ειναι εκτος νερου για να ρυθμιζεται η οξυγονωση του φιλτρου...

Αυτο που λες οτι καιγεται δεν νομιζω να ισχυει....

Η διαδικασια ειναι αυτη ομως πρωτα βαζεις το φιλτρο στο νερο και μετα το βαζεις στην μπριζα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Το σημειο που σου κυκλοσα με κοκκινο αποσπάται απο το κατω μερος 

θελω να μου πεις τι βλεπεις μεσα στο αποσπώμενο κομματι που θα ξεκουμοσεις ?

Εχει μονο 1 σφουγγαρι η 1 πλαστικο κουτακι με ασπρες η μαυρες μπιλιες και σφουγγαρι απο κατω?

 

1478609548458-620993696.thumb.jpg.9292ca30d20cec2434932d8c0dd1a7e4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα μπει σε σκέτο νερό. Ελπίζω να μην έχει θέματα.  Το έχω αφήσει νηστικό από χθες για να μην βρωμίσει γρήγορα το νέο ενυδρείο.

Επίσης, διάβασα στο φόρουμ για χαλαζιακή άμμο. Αν την πάρω από μαγαζί με οικοδομικά υλικά και την βράσω θα είναι εντάξει;

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας. Ελπίζω στο τέλος να έχω ένα υγιές ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι να εχεις το φιλτρο 2 το πολυ 3 δακτιλα κατω απο την επιφανεια του νερου :) 

Πολυ ορεα τα μαυρα μπιλακια ειναι ανθρακας ο οποιος πρεπει να αντικατασταθει με καποιο βιολογικο υλικο πχ.Siporax mini οπου εκει θα αναπτυχθεί η αποικια της θεολογιας του ενυδρειου σου

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το παραγγείλω απόψε για να μην αργήσει. Στον άνθρακα δεν δημιουργείται αποικία;

Το φίλτρο πώς το γεμίζω με νερό :-P 

Έγινε επεξεργασία - Menippos
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα καλα κανεις και δεν ταϊζεις :) 

Τα επομενα βηματα ειναι αν δεν βρεις απο καπου συντομα μπολυ για να μην παθει κατι το ψαρακι και εχεις ανεπιθυμητα αποτελεσματα καλο θα ηταν να προμηθευτης οσο το

συντομοτερο μπορεις ( βακτηρια, υγρα τεστ  ΝΗ3/ΝΗ4  ΝΟ2   ΝΟ3 αντιχλωριο κατα προτιμηση seachem prime )

Link to comment
Share on other sites

@Menippos τί περιοχή είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Βουλιάζεις το φιλτρο και το βεντουζαρεις στο επιθυμητο σημειο και το βαζεις στο ρευμα.

Τον ανθρακα κρατα τον για παν ενδεχομενο χρησιμευει μονο σε περιπτωση ασθενειας και οταν εχουμε κανει φαρμακεφτικι θεραπια στο ενυδρειο μας ετσι ωστε να απορροφηση και να απομακρύνει τα ιπολιματα.

Σε περιπτωση συνεχους χρησης ανθρακα για αρκετο χρονικο διαστημα στο ενυδρειο μπορει να επιφερει αρνητικα αποτελεσματα αποβαλλοντας καποια στιγμη ανεπιθυμητες ουσιες με σκοπο να χασουμε τα ζωντανα μας. 

Τον δουλεύουμε για λιγες μερες και τον πεταμε

Link to comment
Share on other sites

Αν παραλείψω κατι ειναι και οι πιο παλιοι να μας πουν και εκεινοι την γνωμη τους :)

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Husky_Jim said:

@Menippos τί περιοχή είσαι;

Μένω στην Βοιωτία. Από ότι βλέπω οι περισσότεροι είστε στην Αθήνα, οπότε δεν θα το μπολιασω. Θα κατέβω Πάτρα όμως το σκ, οπότε θα ρωτήσω σε κάποιο πετ σοπ εκεί για βακτήρια και τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες σου στελνω μπόλι...σήμερα εστειλα και αλλο..αν ναι στειλε διευθυνση σε πμ

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα στο μεγάλο και μιας και θα μπολιασω το επόμενο που θα είναι πάνω από 50 λίτρα.

Είμαστε σίγουροι ότι ο θόρυβος του φίλτρου και αυτές οι μικρές δονήσεις δεν το τρελαινουν; 

Πάει πέρα δώθε σαν τρελό. Από την άλλη μήπως είναι λόγω του μεγάλου χώρου;

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστείς για αγορα νεου ενυδρειου γιατι το ειδος που εχεις απο οτι βλεπω ειναι common ριξε μια ματια εδω και θα σου λυθουν καποιες αποριες ;) 

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια μόνος μου θα το έφτιαχνα :-P

Γυαλί και κόλλα από μάστορα που είχε φτιάξει κατοσταρι για χελώνα, οπότε μου είπε ότι θα αντέξει στις πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω από θέμα πιέσεων αλα λίτρων ;)

Προσορινα το ψαράκι σου ειναι μικρό ακόμα στο μελον ομος θα μεγαλώσει πολύ και για την ακρίβεια θα θέλει να μεγαλώσει αλα δεν θα μπορεί.

Δεν θέλω να σε τρομάξω φίλε μου προς θεού ούτε να σε ξενερώσω. Απλα σε προϊδεάζω πος αργότερα θα χριστής ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 1 - 1.20 μέτρα.

Εφόσον μπορείς να φτιάξεις κάτι δικό σου φτιάξε ενα μεγάλο κατευθείαν. Αυτο που σε ενδιαφέρει για αυτο το είδος ειναι το μήκος και το πλάτος του ενυδρείου και οχι τόσο το ύψος. Για παράδειγμα σου δίνω καπιες διαστάσεις 100*50*35 η 120*50*35 .

Φιλικά Γιάννης :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λίτρα σκέφτεσαι και τη διαστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

120*60*40 Στο περίπου.

Θέλω μόνο να δω  τι θα χρειαστεί από εξοπλισμό για να υπολογίσω το κόστος του και επίσης το που θα μπει, αφού μιλάμε για μεγάλο όγκο νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσουν πολυ οι διαστασεις που επέλεξες :) 

Αντε σου ευχομαστε να υλοποιήσεις τον στοχο σου και να το δούμε τουμπανο και γεματο χρυσοψαρα. 

Απο εξοπλισμο θες 1 εξωτερικο φιλτρο με ροη νερου 1500 λίτρα / ώρα και 2 φωτιστικα ενυδρειου .

Link to comment
Share on other sites

Έλλειπα από το πρωί  και γύρισα σπίτι πριν λίγο. Το θέμα όμως είναι ότι η γιαγιά μου ήρθε στο σπίτι το πρωί και έβγαλε το φίλτρο από την πρίζα. Έμεινε ανενεργό περίπου 10 ώρες, παίζει να έχουμε κανένα θέμα; Επίσης, σε διακοπή ρεύματος τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...