Jump to content

Funtail Goldfish - Νηκτική Κύστη;


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ψαράκι είναι στην επιφάνεια, όταν προσπαθεί να κατέβει προς τα κάτω κολυμπάει λίγο πλάγια ενώ όταν αφήνεται το παίρνει η άνωση προς τα πάνω, σαν να έχει εγκλωβισμένο αέρα μέσα του. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: ~90

- Φίλτρανση Εσωτερικό 400 λ/ώ

- Ιστορικό Λειτουργία 18 μήνες με 0 προβλήματα/απώλειες

- Ψάρια 1 Funtail + 1 Comet

- Ρουτίνες Τάισμα 2 φορές την ημέρα, αλλαγή εβδομαδιαίως ~40%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5-10

- Θερμοκρασία: 22

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Api

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Funtail Goldfish

 

Φωτογραφίες δεν νομίζω ότι χρειάζονται, εξωτερικά το ψαράκι φαίνεται υγιές, με ζωντανά χρώματα.

 

Από ό,τι διαβάζω τα ψάρια που παρουσιάζουν τέτοια συμπτώματα έχουν λίγες πιθανότητες επιβίωσης αλλά αν μπορούσαμε να το βοηθήσουμε θα ήταν φανταστικό. 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Σταματα να ταιζεις για δυο τρεις μερες. Να δουμε αν θα συνελθει. Φυσικα χρειαζονται φωτο! Ειδικα αυτες που ειναι αναποδα. Η ενα βιντεο ακομη καλυτερα.

Greetings from the dark side!


Link to comment
Share on other sites

Αλάτια, αρακάδες που διαβάζω, να μην τα ξεκινήσω;

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγώ οπτικά δεν βλέπω κάτι, σε περίπτωση που κάποιος πιο έμπειρος εντοπίσει κάτι, φωτογραφίες μόλις τραβηγμένες

 

large.DSC_0244.jpglarge.DSC_0241.jpglarge.DSC_0126.jpglarge.DSC_0256.jpglarge.DSC_0266.jpglarge.DSC_0295.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι τελευταιο καιρο αμελώ το μούλιασμα, θεωρώ ότι αυτό έπαιξε ρόλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπος σου είπαν και τα παιδιά ατάιστο για 2-3 μέρες .

Μπορεί να ειναι ακραίο μετα την νηστεία αλλα δώσε αρακά να βγάλει ότι έχει να φύγει και ο αέρας που έχει μεσα γιατί το βλέπω λίγο πιο πρησμένο από όσο θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα γυρισα σπιτι και μπηκα απο το λαπτοπ και εριξα ξανα μια ματια στις φωτο σου, το ψαρακι σου οντως ειναι πρισμενο.

 Θελω να μας κανεις μια χαρη μπορεις να βγάλεις μια φωτο να που να φαίνεται ολο το ενυδρειο μεσα?

Ειδα κατι που δεν μου αρεσε στην πρωτη και δευτερη φωτο σου μηπως και μπορουμε να το διορθώσουμε?

Καλο ειναι μιας και μενεις Αθηνα να προμηθευτεις τροφες βυθιζομενες που και παλι καλο ειναι και αυτη να μουλιαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θαύμα! Ο "Λάζαρος" κολυμπάει κανονικά, τον βρήκα πρωί πρωί να αλωνίζει τα χαμηλά τμήματα του ενυδρείου μαζί με το φιλαράκι του, δεν κολυμπάει πλάγια και η άνωση δεν τον τραβάει προς τα πάνω!

 

Η κοιλιά του έχει ξεπρηστεί! Δεν το περίμενα...

 

Τάισα αρακά εχθές το βράδυ αργά και έβαλα 80 γραμμάρια αλάτι καθαρό. Θα τον κάνω δίαιτα 2-3 μέρες και θα αφήσω το αλάτι για 2-3 εβδομάδες προληπτικά. 

 

@Giannis_X Προφανώς αναφέρεσαι στο πήλινο διακοσμητικό, μια χαρά είναι, έχει πιάσει και άλγη και δείχνει φυσικότατο. 

 

Βυθιζόμενες είχα προμηθευτεί τα goldpears της JBL και όποτε τα χρησιμοποίησα 2-3 φορές, βρώμαγε όλο το ενυδρείο σαν βόθρος. Ληγμένες δεν είναι, δεν ξέρω τι έφταιξε. Από τότε συνέχισα τα φυλλαράκια, και τελευταία bloodworms και chlorella. Θα τα μουλιάζω από εδώ και στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Παιδιά θαύμα! Ο "Λάζαρος" κολυμπάει κανονικά, τον βρήκα πρωί πρωί να αλωνίζει τα χαμηλά τμήματα του ενυδρείου μαζί με το φιλαράκι του, δεν κολυμπάει πλάγια και η άνωση δεν τον τραβάει προς τα πάνω!

 

Η κοιλιά του έχει ξεπρηστεί! Δεν το περίμενα...

 

Τάισα αρακά εχθές το βράδυ αργά και έβαλα 80 γραμμάρια αλάτι καθαρό. Θα τον κάνω δίαιτα 2-3 μέρες και θα αφήσω το αλάτι για 2-3 εβδομάδες προληπτικά. 

 

@Giannis_X Προφανώς αναφέρεσαι στο πήλινο διακοσμητικό, μια χαρά είναι, έχει πιάσει και άλγη και δείχνει φυσικότατο. 

 

Βυθιζόμενες είχα προμηθευτεί τα goldpears της JBL και όποτε τα χρησιμοποίησα 2-3 φορές, βρώμαγε όλο το ενυδρείο σαν βόθρος. Ληγμένες δεν είναι, δεν ξέρω τι έφταιξε. Από τότε συνέχισα τα φυλλαράκια, και τελευταία bloodworms και chlorella. Θα τα μουλιάζω από εδώ και στο εξής.

 

 

Μπράβο!Ευχάριστα νέα...ξεπρίστηκε εύκολα...ακολούθα αυτά που γράφτηκαν ποιό πάνω και θα είσαι μιά χαρά και στο μέλλον.. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ομορφα νεα :)

Για τις τροφες μπορεις να παρεις οποια θελεις δεν ειναι αναγκη να ειναι για χρυσοψαρα, αρκη μονο να ειναι σε φυτικες ινες και συστατικά επι της % περισσοτερο απο τις πρωτεΐνες.

Η αν εχει πρωτεΐνες προτιμησε να εχει περισσοτερες φυτικες.

Για το πηλινο απλα θελω να πω πως αν δεν σου επηρεάζει την ποιοτητα του νερου τοτε εισαι οκ αν ομος υπάρχει έστω και μια ελαχιστη περιπτωση να σου επηρεάζει το νερο καλο θα ηταν να απομακρυνθεί απο το ενυδρειο διωτη τορα μπορη να ειναι και να φαίνονται καλα,ομος μακροπροθεσμα μπορει να κανει κακο στα ψαρια σου.

Δεν θα ηταν πιο ορεα να βαλεις μια φυσικη πετρα , μια ριζα, κατι πιο φυσικο? ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω στο νου μου όταν βρω κάποια πέτρα/ρίζα που να μου αρέσει και να ταιριάζει σωστά στις διαστάσεις του ενυδρείου θα πάρω.

 

Για την τροφή θα το ψάξω, αν βρω κάποια πολύ καλή θα την πάρω επίσης. Γενικώς δεν τσιγκουνεύομαι στα ζωντανά, θέλω να έχουν τις καλύτερες το δυνατόν συνθήκες. 

 

Κάθομαι καθημερινά και τα χαζεύω/παρατηρώ, γι αυτό έπιασα και το πρόβλημα αμέσως και μάλλον έπαιξε ρόλο στο να επανέλθει το ψάρι γρήγορα. Να μην το ματιάσω κιόλας, να δούμε πως θα πάει. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Hikari ειναι μια εταιρεια που εχει δωσει μεγαλη βαση στην διατροφη των συγκεκριμενων ψαριων(αν το κοστος ερχεται τελευταιο σαν σκεψη)...

Οντως πρεπει να το προλαβες αμεσως και γιαυτο και μικρη ποσοτητα (φανταζομαι )αρακα και αλατιου εκαναν δουλεια....

Το αλατι θελει οπως και να εχει παντως προσοχη και με τον τροπο που το βαζεις στο ενυδρειο αλλα και με το πως το αφαιρεις απο αυτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@stathis spithas Αλάτι 0,1% νομίζω είναι αρκετά Safe (1 γραμμάριο αλάτι ανά λίτρο νερό) και για τα ψάρια, από αυτά που διαβάζω γενικώς, το σοκ είναι μηδενικό, παρακαλώ διόρθώσε με αν κάνω λάθος μιας και πολλές φορές άλλα διαβάζω και άλλα καταλαβαίνω. 

 

 

Η αφαίρεσή του θα γίνει σταδιακά με τις αλλαγές νερού. 

 

Αρακά έδωσα 3 σπόρια και έφαγαν και τα 2 ψαράκια. 

 

Ευχαριστώ για την τροφή, θα την ψάξω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Τάισα αρακά εχθές το βράδυ αργά και έβαλα 80 γραμμάρια αλάτι καθαρό. Θα τον κάνω δίαιτα 2-3 μέρες και θα αφήσω το αλάτι για 2-3 εβδομάδες προληπτικά. 

 

 

 

Δεκα ημερες το αλατι ειναι αρκετο.Περαστικα σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε, αγωνιώ να δω σε τι κατάσταση θα είναι το βράδυ που θα επιστρέψω, ελπίζω το ίδιο καλα όσο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω update και θέλω τη βοήθειά σας όσοι γνωρίζετε:

 

Μετά από 3 ταΐσματα το πρόβλημα επανήλθε. Ταΐζω αρακά και αμέσω το ψάρι επανέρχεται, ταΐζω 2-3 φορές και πάλι πρόβλημα. 

 

Φοβάμαι ότι το ψάρι έχει μόνιμο, μη αναστρέψιμο πρόβλημα αλλά δεν θα το αφήσω να ταλαιπωρηθεί. Σκοπεύω να βάλω στην διατροφή τους 2 φορές την εβδομάδα αρακά έτσι κι αλλιώς αφού φαίνεται να του κάνει καλό. Υπάρχει ένσταση;

 

Επίσης θέλω να κάνω θεραπεία με Epsom Salts, υπάρχει κάποια οδηγία;

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2016 at 2:30 PM, stathis spithas said:

Η Hikari ειναι μια εταιρεια που εχει δωσει μεγαλη βαση στην διατροφη των συγκεκριμενων ψαριων(αν το κοστος ερχεται τελευταιο σαν σκεψη)...

Οντως πρεπει να το προλαβες αμεσως και γιαυτο και μικρη ποσοτητα (φανταζομαι )αρακα και αλατιου εκαναν δουλεια....

Το αλατι θελει οπως και να εχει παντως προσοχη και με τον τροπο που το βαζεις στο ενυδρειο αλλα και με το πως το αφαιρεις απο αυτο...

Την βρήκα σήμερα στο Pet SuperMarket στην Πειραιώς, 5.70€

 

DSC_0103.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kkgr έγραψε:

Την βρήκα σήμερα στο Pet SuperMarket στην Πειραιώς, 5.70€

 

DSC_0103.jpg

Πολυ καλες τροφες και εχουν τεραστια γκαμα....

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Λοιπόν έχω update και θέλω τη βοήθειά σας όσοι γνωρίζετε:

 

Μετά από 3 ταΐσματα το πρόβλημα επανήλθε. Ταΐζω αρακά και αμέσω το ψάρι επανέρχεται, ταΐζω 2-3 φορές και πάλι πρόβλημα. 

 

Φοβάμαι ότι το ψάρι έχει μόνιμο, μη αναστρέψιμο πρόβλημα αλλά δεν θα το αφήσω να ταλαιπωρηθεί. Σκοπεύω να βάλω στην διατροφή τους 2 φορές την εβδομάδα αρακά έτσι κι αλλιώς αφού φαίνεται να του κάνει καλό. Υπάρχει ένσταση;

 

Επίσης θέλω να κάνω θεραπεία με Epsom Salts, υπάρχει κάποια οδηγία;

Μην κανεις..

Παλεψε το με διατροφη προτου πας σε μπανια με epsom...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...