Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου !


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!
Μόλις απέκτησα ένα νεο ενυδρείο 120 λ. ( μακρύ ) και χρειάζομαι λίγο βοήθεια...

1) τι θερμοστάτη θα χρειαστεί ( watt ) -- έχω ήδη ένα 100 watt της resun ...κάνει ?
2) έχει κολλημένο ένα βιολογικό φίλτρο πάνω ...αυτά πως τα στήνουμε γιατί δεν έχω καθόλου πείρα με αυτό το είδος φίλτρου?

3) Αν θυμηθώ κι άλλες απορίες στην πορεία θα σας πω :hehe

ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα!!

1.Ο θερμοστατης ειναι οριακα εγω προσωπικα θα εβαζα εναν 150αρη αλλα αυτο εξαρταται και απο το ποσο ζεστο ειναι το σπιτι σου...

2.Ειναι και αυτο θεμα προτιμησης συνηθως...

Εγω παω με την σειρα(απο την εισοδο στην εξοδο) σφουγγαρι μετα βιολογικο υλικο και μετα παλι σφουγγαρι πιο ψιλο..

Βεβαια το συγκεκριμενο εσωτερικο δεν το γνωριζω για να σου πω πως θα το εστηνα(μια φωτο θα βοηθουσε)....

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε και συνμπάσχοντα ο @stathis spithas τα κάλυψε περίπου όλα.Αυτό που επιπλέον θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις μία φωτό για να δούμε το φίλτρο με λεπτομέρεια μήπως και προτείνουμε κάτι το διαφορετικό...καλή αρχή!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ !!!
θερμοστάτη 150αρη 
θα χρειαστεί αντλία το φίλτρο ;
αν ναι --->μια πρόταση ;

και οριστε μια φωτο 

ειναι ετσι ..χωρίς την ψηλή υποδοχή νερού και δεν εχει τιποτα μέσα δηλαδή είναι μόνο το μαύρο πλαστικό ..

aquatlantis_bioBox_detail1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δημητρης ψαροκολλημενος
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με τον 100άρι και άν δείς ότι δέν σε καλύπτει τότε πας σε μεγαλύτερο.

Αντλία φυσικά θα χρειαστείς...Θα σου πρότεινα αντλία περίου 600λίτρα την ώρα και αν γίνετε με μεταβαλλόμενη ροή έτσι ώστε να την ρυθμίζεις όσο θές...θα πρέπει φυσικά και να χωράει στο φίλτρο....λίγο προσοχή σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ !!!

θερμοστάτη 150αρη 

θα χρειαστεί αντλία το φίλτρο ;

αν ναι --->μια πρόταση ;

και οριστε μια φωτο 

ειναι ετσι ..χωρίς την ψηλή υποδοχή νερού και δεν εχει τιποτα μέσα δηλαδή είναι μόνο το μαύρο πλαστικό ..

aquatlantis_bioBox_detail1.jpg

Οταν λες ψηλη υποδοχη νερου τι εννοεις;

Αν υποθεσουμε οτι εχεις το ιδιο φιλτρο με την ιδια ροη του νερου, βαζεις ως εξης: πανω πανω σφουγγαρι και απο κατω βαμβακι. Ολο το υπολοιπο το γεμιζεις βιολογικο υλικο.

Αν δεν εχεις σκαφακια, βαλε το βιολογικο σε καλτσα. Απλα να υπολογιζεις οτι τετοια φιλτρα μπουκωνουν ευκολα και θα χρειαζεται συχνο καθαρισμα.

Καλη αρχη!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Οταν λες ψηλη υποδοχη νερου τι εννοεις;

Εννοώ το κόκκινο βελάκι τέρμα αριστερά πάνω

sorry για τα κατω δεν ηξερα πως να τα βγαλω

Παράθεση

 

Παράθεση

 

Έγινε επεξεργασία - Δημητρης ψαροκολλημενος
Link to comment
Share on other sites

Α καλα δεν μας ενδιαφερει και ιδιαιτερα. Εχει την εισοδο απο κατω ε; το ιδιο ειναι.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει τετοιο φιλτρο απ τα χερια μου

Μονο στα σκαφακια μπορεις να βαλεις υλικα και αν δεν κανω λαθος ανοιγουν δυσκολα

 

Γνωμη μου να το βαλεις οπως εχει προσωρινα και παρε ενα εξωτερικο να κερδισεις και χωρο

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κάτω τα έχει!
φίλτρο εξωτερικό για πόσα λίτρα ;

δεν ξέρω μάρκα γιατί μου το έδωσαν :bling:

πριν 17 ώρες, το μέλος Δημητρης ψαροκολλημενος έγραψε:

sorry παλι δεν μπορω να το βγαλω

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.truffaut.com/produit/aquarium-aquadream-equipe-100-de-115l/29494/25221

Μοιαζει με αυτο;;

Αν ειναι αυτο θα χρειαστεις ενα φιλτρο για τα αντιστοιχα περιπου λιτρα γιατι σαν φιλτρανση συνηθως δεν ειναι επαρκης....

Παιζει φυσικα ρολο και τι ειδους ενυδρειο θες να στησεις...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας. 

Εγώ στη θέση σου θα τo έστεινα όπως στην φωτογραφία που ανέβασες και όταν θα έπαιρνα ένα εξωτερικό (π.χ. eheim 2215) θα το είχα μόνο για μηχανικό φιλτράρισμα ή μετά από θεραπείες για τον άνθρακα...

 

Link to comment
Share on other sites

welcome!! πρωτα πρωτα μετρα λίγο τις διαστασεις του ενυδρειου , μηκος πλατος υψος για να δουμε τα λίτρα σου γιατι εσυ μπορει να λες 120 μακρυ αλλα το ενυδρειο να ειναι λιγοτερα λιτρα και να καλυβεσαι με το θερμοστατη ή να μη σε καλυβει η αντλία

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Ειναι 1χ30χ40 και για τα λίτρα το googlaρα και είδα ότι πρέπει να κάνω μηκος επι πλατος επι υψος δια 2 ..
Θα αρχίσω με αυτό το φίλτρο και μετά θα πάρω εξωτερικό...επίσης έχω άλλο ένα ίδιο όχι κολλημένο ..κρεμαστό που το πήρα μαζί με το ενυδρείο ....

Μάλλον φυτεμένο θα το κάνω γιατί malawii δεν χωραει πολλές και θα έχω προβλήματα..

Προτάσεις για ψάρια ;

 

Link to comment
Share on other sites

Το "δια δύο" δέν χρειάζεται... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Δημητρης ψαροκολλημενος έγραψε:

με λίγα λόγια είναι 120 σωστά;

 

Σωστά.:)

Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω ειπες για mallawi οτι ειναι μικρο. Αν σου αρεσει η αφρικη (:thumbdown:) μπορεις να πας σε μικρα ψαρια taganika. Τωρα αν θες την δικια μου γνωμη θα σου ελεγα να πας σε αμαζονιο καθοτι εχουμε και εμεις τα κολληματα μας:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - billaus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημητρης ψαροκολλημενος έγραψε:

τι ψαρια θα μπορούσα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο ;:geek:

Επειδη σε αυτο το ενυδρειο φιλοξενησα και ασια και αφρικη και αμερικη η αποψη μου ειναι οτι γινεται με μερικες μετατροπες στον φωτισμο ενα υπεροχο φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων με μια μικρη-μεγαλη ομαδα κοπαδοψαρων...

Μπορεις να φιλοξενησεις επισης ανετα  διαφορα ειδη νανοκιχλιδων οπως και διαφορα ειδη γαριδων...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε αμαζόνιος ..τι ψάρια και στυλ εννοούμε;

Κοπαδόψαρα..δεν ξέρω...μου φαίνετααι ότι θα τα βαρεθώ κάπως ...πειτε μου γνώμες ελεύθερα πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις corydoras,tetra, και κάποιες νανοκιχλίδες όπως apistogramma, microgeophagus, dicrossus, crenicichla καθώς και ένα ζευγάρι ancistrus

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...