Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου !


Recommended Posts

Αυτο δεν αποτρεπεται για τεχνικους λογους, υποχρεωτικα θα πρεπει να συμπληρωνεις και το καλοκαιρι ακομα περισσοτερο αν χρειαστει και ψυξη με ανεμιστηρια κατι που θα εξαρτηθει απ την ψαροσυνθεση σου. Το κακο ειναι οτι δεν μπορεις απλα να συμπληρωνεις απ τη βρυση γιατι σταδιακα θα ανεβαινουν οι σκληροτητες οποτε επιβαλλεται η αγορα συσκευης αντιστροφης οσμωσης εκτος αν η ψαροσυνθεση σου απαιτει σκληρο νερο. Μιλαμε για σχετικα μικρο κοστος και μια μικρη διαδικασια να μαζευεις νερο απ αυτη σ ενα βαρελι απ οπου με μια κανατα θα συμπληρωνεις απ αυτο στο ενυδρειο. Στην κατηγορια εξοπλισμου εχει υπομνηματα να διαβασεις για τη χρηση της μπορεις ομως ο,τι απορια εχεις να σε βοηθησουμε κι εδω. Ολα εξαρτωνται απ το τι τιμες νερου εχει το δικτυο σου και τι ψαρια θα καταληξεις να βαλεις.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.




  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παιδιά μου είπε ο άνθρωπος στο pet shop ότι για τα φυτά αντί να βάλω κάποια τροφή κάτω από το χαλίκι να πάρω ένα υπόστρωμα ( black sand νομίζω λεγόταν ) που παρέχει στα φυτά ότι χρειάζονται για μια ζωή ...έχω εδώ εγώ από παλιότερο ενυδρείο ενός φίλου ένα μπουκάλι flourish excel ...πείτε μου τι να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί 

στο ενυδρείο έβαλα έτσι πρόχειρα τα παρόν φυτά και τα μολυ και φιλτρο και θερμοστατη να κάνει λίγο cycling και ναι αυτό...πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Δημητρης ψαροκολλημενος έγραψε:

Λοιπόν παιδιά μου είπε ο άνθρωπος στο pet shop ότι για τα φυτά αντί να βάλω κάποια τροφή κάτω από το χαλίκι να πάρω ένα υπόστρωμα ( black sand νομίζω λεγόταν ) που παρέχει στα φυτά ότι χρειάζονται για μια ζωή ...έχω εδώ εγώ από παλιότερο ενυδρείο ενός φίλου ένα μπουκάλι flourish excel ...πείτε μου τι να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί 

στο ενυδρείο έβαλα έτσι πρόχειρα τα παρόν φυτά και τα μολυ και φιλτρο και θερμοστατη να κάνει λίγο cycling και ναι αυτό...πείτε μου

 

Όταν εννοείς ότι τα εβάλες πρόχειρα με τι υπόστρωμα. Το black sand είναι ενεργό υπόστρωμα. ΄΄Εχει θρεπτικά που χρειάζεσαι για τα φυτά σου αλλά με τα χρόνια απλώς φορτίζεται απο τα λιπάσματα που ρίχνεις. Αν δεν ρίχνεις λιπάσματα όπως καταλαβαίνεις μια ζωή σίγουρα δεν θα κρατήσει. Το excel είναι υγρός άνθρακας, Βέβαια εσύ έγραψες απο τα φυτά που είδα 30+ αλλά αναφέρεις τρία. Δεν είναι δύσκολα φυτά βέβαια αλλά η ludwigia σίγουρα για να σου παραμείνει κόκκινη θα χρειαστεί καλό φωτισμό και λίπασμα αλλιώς θα είναι πράσινη. Για λιπάσματα must είναι nitrogen, potassium, iron, phosphorus. Δεν είδα να αναφέρεις βέβαια κάτι για αντιχλώριο βάζοντας τα πρόχειρα. Σίγουρα θα χρειαστείς και αντιχλώριο για το νερό σου. Οπότε καλό θα ήταν να ρίχνεις prime είναι της ίδιας εταιρίας και συμφέρει αναλογικά ποσότητα ανα λίτρα και θα σε βγάλει αρκετό καιρό. Επίσης τα molly θέλουν υφάλμυρο νερό καλύτερα απο ότι γλυκό. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει κάποια ενέργεια για αυτό

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση. Το black sand ειναι παθητικο υπόστρωμα. 

Δημητρη τα μπλεκεις τα πραγματα κ εχεις στησει κ ξεστησει το ενυδρειο πολλες φορές. Κανε ενα πλανο, διαλεξε με τι ψαρια θες να ασχοληθεις και με τι φυτα. Ξεκινα βημα βημα να στηνεις το ενυδρειο και μολις ειναι ΟΛΑ ετοιμα (και στρωσει κ το φίλτρο) βαζεις κ τα ψαρακια κ εισαι κομπλέ. Στην πορεια του στησιματος μπορουμε να συζητάμε ολες τις απορειες σου.

Link to comment
Share on other sites

αντιχλώριο εννοείται ότι έχει το νερό ...και αλάτι ειδικό έχω βάλει...

τα φυτά είναι 6 ( όχι 3 ) είδη αλλά όλα μαζί έχουν σύνολο 30+

αυτό προσπαθώ να κάνω..να στήσω το ενυδρείο με σειρά και οργάνωση 

γιαυτό λέω να μου πείτε τι να κάνω και να πάρω με τη σειρά γιατί από φυτεμένο δεν έχω ιδέα 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αυτό που σου λέει και ο @Antonis K καλό είναι σαν αρχή στήσε τα και εφόσον το κάνεις έχε υπομονή και μετά ξανά περίμενε για αλλαγές. Εγώ να σου πω την αλήθεια πιστεύω μια φωτογραφία της υπάρχουσας κατάστασης όπως τα έστησες θα βοηθούσε. Σε ευχαριστώ κιόλας για την διόρθωση @Antonis K

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τα πάρουμε από την αρχή ...

προς το παρόν έχω αυτά 

Ενυδρείο 120 λ.

ενσωματωμένο εσωτερικό sump

αποκομμένο sump εσωτερικό ( κρεμιέται )

θερμοστάτη 150 watt

αεραντλίες

sera aquatan 

αλάτι ( για γλυκό νερό ) της yari 

φίλτρο της resun νομίζω ( σχετικά μικρο )

activated carbon

flourish excel

σφουγγάρι φίλτρου

γεννήστρα ( από παλιά )

χαλίκι ( σχετικά ψιλό ) μαύρο

τροφή ψαριών

lava rocks ( για decor - υπόστρωμα )

aniubias 

java fern

ludwigia

απόχες

molly balloons

διάφορα διακοσμητικά

αυτά είναι ότι έχω και δεν έχω από ενυδρειακά ( εκτός τα άλλα ενυδρεία )

ξέρω ότι θα χρειαστώ και θα πάρω :

αντλία για το φίλτρο

κι άλλο χαλίκι ( κατά πάσα πιθανότητα )

λάμπες ( πείτε μου τι λάμπες )

τα φυτά που ξανά είπα

πείτε μου τι άλλο να πάρω 

 

Έγινε επεξεργασία - Δημητρης ψαροκολλημενος
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αντλια για το φίλτρο εννοεις οτι το ενυδρείο δουλευει χωρις φιλτρο αυτη τη στιγμη? 

Βαλε κ μια φωτο ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Δημητρης ψαροκολλημενος έγραψε:

Λοιπόν για να τα πάρουμε από την αρχή ...

προς το παρόν έχω αυτά 

Ενυδρείο 120 λ.

ενσωματωμένο εσωτερικό sump τι υλικά έχει μέσα και τι ροή ονομαστική;

αποκομμένο sump εσωτερικό ( κρεμιέται ) θα το χρησιμοποιήσεις; 

θερμοστάτη 150 watt

αεραντλίες δεν χρειάζονται στη λειτουργία του ενυδρείου γιατί διώχνουν το διοξείδιο, μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις. 

sera aquatan 

αλάτι ( για γλυκό νερό ) της yari δεν χρειάζεται προς το παρόν. 

φίλτρο της resun νομίζω ( σχετικά μικρο ) 

activated carbon αυτό θα χρειαστεί μόνο μετά από θεραπεία με φάρμακα για μία δύο μέρες. 

flourish excel αυτός είναι υγρός άνθρακας για τα φυτά και ταυτόχρονα αλγοκτόνο αλλά θέλει συνέπεια στις οδηγίες χρήσης κάτι που μακρόχρονα δε συμφέρει οπότε καλύτερα από τώρα αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με τα φυτά να πας σε μπουκάλα διοξειδίου ειδάλλως μόνο εύκολα φυτά. 

σφουγγάρι φίλτρου τι σφουγγάρι; Φωτό αν είναι εύκολο όπως κι όλα τα φίλτρα για να δούμε τι θα χρησιμοποιήσεις τελικά

γεννήστρα ( από παλιά ) 

χαλίκι ( σχετικά ψιλό ) μαύρο

τροφή ψαριών

lava rocks ( για decor - υπόστρωμα )

aniubias 

java fern

ludwigia

απόχες

molly balloons

διάφορα διακοσμητικά

αυτά είναι ότι έχω και δεν έχω από ενυδρειακά ( εκτός τα άλλα ενυδρεία )

ξέρω ότι θα χρειαστώ και θα πάρω :

αντλία για το φίλτρο Ποια είναι αυτή και τι ονομαστική ροή έχει, πόσες αντλίες - φίλτρα έχεις τελικά; 

κι άλλο χαλίκι ( κατά πάσα πιθανότητα )

λάμπες ( πείτε μου τι λάμπες ) πες μας εσύ καταρχή τι λάμπες παίρνει, Τ5 ή Τ8 ή κάτι άλλο; Πόσα watt;

τα φυτά που ξανά είπα

πείτε μου τι άλλο να πάρω 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εύκολα φυτά θα έχω 

για τις λάμπες θα σας πω σε λίγο

αντλία θα πάρω για να βάλω στο sump ... σωστά; 

( μην τα βλέπετε έτσι τα φίλτρα είναι πιο παλιές φωτο-είναι καθαρισμένα με ξύδι  )

http://s32.photobucket.com/user/jimitrismavrakis12/library/?sort=2&page=1

 

Έγινε επεξεργασία - Δημητρης ψαροκολλημενος
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάρεις τη δική του αντλία γιατί αυτά είναι στάνταρ για να δουλέψουν. Εκεί που έχει τα στρογγυλά στηρίγματα πάει ο θερμαντήρας, βλέπω όμως ότι κάποια πλαστικά στην εισαγωγή έχουν σπάσει, οπότε πρέπει να προσέξεις τι μέγεθος ψάρια θα βάλεις γιατί μπορεί να τα ρουφήξει το φίλτρο εκτός αν κάνεις πατέντα και βάλεις τούλι εσωτερικά. 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Πρέπει να πάρεις τη δική του αντλία γιατί αυτά είναι στάνταρ για να δουλέψουν.

Δηλαδή ; που θα την βρω ;

Παράθεση

 Εκεί που έχει τα στρογγυλά στηρίγματα πάει ο θερμαντήρας, βλέπω όμως ότι κάποια πλαστικά στην εισαγωγή έχουν σπάσει, οπότε πρέπει να προσέξεις τι μέγεθος ψάρια θα βάλεις γιατί μπορεί να τα ρουφήξει το φίλτρο εκτός αν κάνεις πατέντα και βάλεις τούλι εσωτερικά. 

το ξέρω για τον θερμοστάτη...θα βάλω σφουγγάρι ή fliter floss για να μην ρουφήξω τίποτα 

Έγινε επεξεργασία - Δημητρης ψαροκολλημενος
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα φυτά είναι :

αυτα θα παρω:

βραχάκι lava rock --> java moss
hygrophila polysperma

rotalla 

Hygrophila difformis

hygrophila corymbosa

vallisneria 

γκαζονακι μου το είπε το άλλο

και θαμνάκι

ελπίζω να είναι εύκολα..πείτε γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα είναι τα φυτά, βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει το ύψος, πόσο είναι; Το γκαζονάκι και το θαμνάκι μήπως θυμάσαι τα ονόματά τους; 

Link to comment
Share on other sites

τωρα τα έχω και το στήνω !

θα σας βάλω φωτογραφίες μετά!

βέβαια δεν θα έχει και πολά διακοσμητικά αλλά αναμένονται!!!

μου είπε υδροφιλα ντιφορμις ενα γκαζονάκι και ένα για θαμνάκι 

μπορείτε να μου πείτε για φωτισμό; - οι λάμπες είναι 75 εκ.  

Έγινε επεξεργασία - Δημητρης ψαροκολλημενος
Link to comment
Share on other sites

Το 75 εκατοστά δε λέει κάτι αν δεν ξέρουμε τον τύπο της λάμπας, Τ5 Η Τ8; Διακοσμητικά για να σε προλάβω μη βάλεις, τίποτα καστράκια, πλοία, αεροπλάνα γεφυράκια και τα σχετικά, χαλάνε το φυσικό τοπίου ενός ενυδρείου πέραν ότι δεν ξέρεις τι θα βγάλουν στο νερό, σκέτο φυτά και δεν θες τίποτα άλλο, σε βάθος χρόνου διαβάζοντας άρθρα από στημένα ενυδρεία θα πάρεις ιδέες και θα το σχεδιάσεις όπως εσύ θες, το ενυδρείο θέλει υπομονή για να το ευχαριστηθείς μετά κι οι συνεχείς βελτιώσεις είναι που το κάνουν άκρως ενδιαφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...