Jump to content

Πιθανη ασθενεια?


Recommended Posts

Εβαλα πριν 2 μερες τα ψαρακια αλλα δεν τα βλεπω καλα ειναι ολο στον πατο με κατεβασμενα πτερυγια και το ενα  εχει στο σαγονι ενα μαυρο εξογκομα και στο πτερυγιο μια μαυρη τελεια οπως θα δειτε και στις φωτο help me guys :(

DSC_0424.JPG

DSC_0422.JPG

DSC_0419.JPG

DSC_0419.JPG

Έγινε επεξεργασία - Akis Lekk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Akis Lekk

 

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και του υπολοιπους κατοίκους;

Πόσο καιρό λειτουργεί;Ποιές είναι οι μετρήσεις σου;

 

Μπορείς να βάλεις και μιά γενική φωτό;

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπερα Το ενυδρειο τρεχει 25 μερες περιπου αμωνια: 0 no2: 0 νιτρικα: 50 το ενδρειο ειναι 60 λιτρα με βραχο και εξωτερικο φιλτρο με ανθρακα αντιφωσφορο το εκανα και παρουσιαση στο φορουμ προσφατα

Έγινε επεξεργασία - Akis Lekk
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

 Καλησπερα Το ενυδρειο τρεχει 25 μερες περιπου αμωνια: 0 no2: 0 νιτρικα: 50 το ενδρειο ειναι 60 λιτρα με βραχο και εξωτερικο φιλτρο με ανθρακα αντιφωσφορο το εκανα και παρουσιαση στο φορουμ προσφατα κατοικους εχω τα 2 clown και τεσσερα σαληγκαρια

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Άκη!

 

Θα δώ την παρουσίαση και θα σου απαντήσω ξανά...για την ώρα πιστεύω ότι μπορεί να έχεις περισσότερα νιτρικά απο όσο νομίζεις...με τί τέστ τα μέτρησες;

 

Θα σου πρότεινα μία αλλαγή νερού ~40%

Link to comment
Share on other sites

Salifert...μήπως τα πηρα αρωστα σκεφτομαι γιατι οταν πηγα να τα αγορασω ειδα ο τυπος οτι εριχνε bactopur στους αλλους clown..η αλλη περιπτωση ειναι να εχουν στρεσαριστει πολυ γιατι κανουν νευρικες αποτομες κινησεις..

Έγινε επεξεργασία - Akis Lekk
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και την παρουσίαση και είδα ότι μετράς με Salifert οπότε είναι αξιόπιστα...για εμένα όπως είπα και πρίν αλλαγή νερού ίσως και 50% αλλά με φρέσκο νερό και όχι απο ενυδρείο φίλου όπως γράφεις στην παρουσίαση....Ετσι και αλλιώς συην στήλη του νερού το ποσοστό της βιολογίας είναι ελάχιστο σε σχέση με το υλικό φίλτρου ή αραγονίτη...επίσης πέρνοντας "καλά" βακτήρια μπορεί να πάρεις και ασθένειες που μπορεί να μήν έχουν εκδηλωθεί καν στο ενυδρείο του φίλου σου αλλά να "ξυπνήσουν" στο δικό σου μιάς και τα ψάρια θα είναι νέα και στρεσσαρισμένα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Salifert...μήπως τα πηρα αρωστα σκεφτομαι γιατι οταν πηγα να τα αγορασω ειδα ο τυπος οτι εριχνε bactopur στους αλλους clown..η αλλη περιπτωση ειναι να εχουν στρεσαριστει πολυ γιατι κανουν νευρικες αποτομες κινησεις..

 

 

Απάντήσαμε την ίδια ώρα....ένα έχω να πώ....ώχ....όταν βλέπεις σε μαγαζί θεραπεία μην αγοράζεις ψάρια....εκτός και άν ο καταστηματάρχης πάρει την ευθύνη...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η βλακεια ειναι οτι τα ειχα κανει κρατιση και ειχα δωσει λεφτα σε αλλη περιπτωση δεν θα τα επερνα..τωρα ο θεος βοηθος...σου παει το μυαλο τι ασθενεια μπορει να ειναι ?

Έγινε επεξεργασία - Akis Lekk
Link to comment
Share on other sites

Όχι τα συμπτώματα είναι πολύ γενικά....μπορείς να βάλεις καλύτερες φωτό από τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερη φωτο αλλα ειναι κρυμενα συνεχεια..το σιγουρο ειναι οτι το στιγμα το ειχε απο to petshop και δεν το έβγαλε μεσα στο ενυδρειο μου γιατι με το που τους εκανα προσαρμογή και τα εβαλα το παρατηρισα αμεσως..

Link to comment
Share on other sites

Και ο φιλος που μου εδωσε το νερο ειναι αψογος χομπιστας και το ενυδρειο του ειναι υγιεστατο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Και ο φιλος που μου εδωσε το νερο ειναι αψογος χομπιστας και το ενυδρειο του ειναι υγιεστατο

 

DSC_0435.JPG

DSC_0449.JPG

DSC_0447.JPG

DSC_0448.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τρώνε τα ψαράκια φιλε μου ; 

μια τελεια εχει το ψαρακι πέραν απο το φούσκωμα στο στόμα; 

εχεις κάποιο κοραλακι στο ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις στο μαύρο κάτι σαν τριχουλες;

σαν μούχλα ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το στιγμα στο πιγουνι και την τελεια έχει φαει δυο φορες η μια πριν λιγο το αλλο που ειναι καθαρο δεν έχει φαει καθολου απο τιν τριτη

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Σαν μου μουχλα μου ψιλομοιαζει τριχουλες δεν βλεπω...θα το παρατηρισω καλυτερα και θα σου πω γιατι ειμαι εκτος σπιτιου

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα uv θα σε βοηθησει,επισεις ταισμα με σκορδο συνεχως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περίπτωση να ειναι μύκητας !

αν εμφανιστεί και στα πτερύγια μπορεί να ειναι saprolenia!

Παρατήρησε το και κρατά μας ενήμερους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακη αστο να τρεξει μονο του το ενυδρειο και οτι γινει με τα ψαρια πιστευω οτι ειναι στρεσαρισμενα χθες που τα εβαλεσ εκανες προσαρμογη?

Έγινε επεξεργασία - Spy74
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Spy74 έγραψε:

Ακη αστο να τρεξει μονο του το ενυδρειο και οτι γινει με τα ψαρια πιστευω οτι ειναι στρεσαρισμενα χθες που τα εβαλεσ εκανες προσαρμογη?

Ναι σπυρο καλη προσαρμογη μια ωρα περιπου και εγω αυτο πιστεύω ειναι πολυ στρεσαρισμενα ολο κρυβονται

 

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Κάνε μια αλλαγή νερού, σωστή αλατότητα, και τάισμα με σκόρδο. 

 

Τι τροφή τους ρίχνεις? 

Vitalis platinum marine flakes ειναι καλη ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Υπαρχει περίπτωση να ειναι μύκητας !

αν εμφανιστεί και στα πτερύγια μπορεί να ειναι saprolenia!

Παρατήρησε το και κρατά μας ενήμερους.

Οοοκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...