Jump to content

Ηνίοχος με πρησμένο μάτι


Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα!

Σήμερα το απόγευμα παρατήρησα τον ηνίοχό μου με πρησμένο μάτι κάτι σαν εξωφθαλμίαση! Όλο το μάτι έχει πρηστεί και έχει βγεί προς τα έξω!

Το ψάρι το έχω 7 μήνες, έχει τριπλασιαστεί σε μέγεθος και έτρωγε απο το χέρι μου...Δεν έκανα κάποια αλλαγή και όλο αυτό συνέβη μέσα σε 2 ώρες...Σταμάτησε να τρώει απο τη στιγμή που συνέβη..ενώ όλα τα υπόλοιπα δείχνουν μια χαρά..Τι προτείνετε?(περιθώρια για καραντίνα δεν υπάρχουν)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα....

Μπορείς να βάλεις φωτό από το ψάρι;

Άν δεν είναι απο χτύπημα έχουμε να κάνουμε με σοβαρή βακτηριακή λοίμωξη που συνήθως δέν έχει καλή έκβαση...Η καραντίνα είναι απαραίτητη δυστυχώς καθώς θα χρειαστεί να κάνεις θεραπεία με φάρμακα τα οποία βλάπτουν κοράλια, καρκινοειδή και ζωντανό βράχο...

Link to comment
Share on other sites

Άν μπορείς βάλε μια φωτό απο το ψάρι...αφού είναι fish only τότε μπορείς να δοκιμάσεις αρκετά φάρμακα...

 

προτείνω Seachem Focus σε συνδυασμό με Seachem Kanaplex για μία εβδομάδα όπως το προτείνει η εταιρία!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενα μικρο ενδεχόμενο να ειναι απο χτύπημα και να καλυτερέψει σταδιακά με την προσθήκη βιταμινών και αμινοξέων για ψάρια εφόσον είναι και παλιό το ψάρι στο ενυδρειο σου..Αν εχεις αμελήσει να κάνεις αλλαγές νερού μπορεί να έχει προέλθει απο κακιά ποιότητα νερού με αυξημένα νιτρικά κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τον ηνιοχο και εβαλα artemis και σε μια εδβομαδα εγινε μια χαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Seachem KanaPlex ..μαζι με το φαγητο Microbe-Lift Herbtana Saltwater μεσα στο ενυδρειο.Seachem artemis
 

Στο νερο του ενυδρειου!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ας κανω ενα update μιας και περασε καιρος..

Η δουλειά και ο ελάχιστος ελεύθερος χρόνος με έκαναν να παραμελήσω την ρουτίνα των αλλαγών που έκανα στο ενυδρείο(25% κάθε εβδομάδα) με αποτέλεσμα να έχω να κάνω αλλαγή περίπου 2 μήνες...Τα ψαράκια μου πήγαιναν υπέροχα και μεγάλωναν οπότε ίσως και εγώ να εφησυχάστηκα, με αποτέλεσμα να μετρήσω νιτρικά και να τα βρώ στο 80! Αμέσως λοιπόν αλλαγή νερού 60%, καινούριος άνθρακάς αντιφώσφορος, καθαρισμός sump σκιμμερ και αντλιών απο detritus.. και ρίξιμο βακτηρίων σε συνδιασμό με προσθήκη εξτρα βιολογικού υλικού..Θανασάρα φίλε έχες δίκιο....

Το ψαράκι σε 3 ημέρες ξεπρήστηκε, τρώει και πάλι σαν τρελό και ευτυχώς όλο αυτό πέρασε με μηδενικές απώλειες..

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντησεις σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...